nisterie van oorlog bljjkt geweigeid te hebben, om haar zaak voor den rechter te brengen. Het Berliner Tagehlatt wijst erop, dat de Regeering te Londen zich van de protesten der beschaafde wereld gewoon lijk niet veel aantrektmaar in dit geval heeft minister Brodrick toch gemeend te moeten verklaren, dat commandant Scheepers veroordeeld is, wegens ver schillende ernstige vergrijpen tegen de oorlogsgebruiken, waaronder zeven ge vallen van moord in koelen bloede op inboorlingen en het afranselen van blan ken." Deze verklaring maakt de zaak niet beter; de krijgsraad nam nog den schijn aan te gelooven, dat Scheepers een Kaap- sche rebel" was en op dien grond ter dood veroordeeld kon worden. Die op vatting schijnt de Engelsche regeering thans te laten vallen. Het is dan ook niet te verwonderen, dat, verontwaardigd over Engeland's houding, de senator Teller in den Ame- rikaanschen Senaat een motie heeft voor gesteld, waarin dit vonnis werd afgekeurd omdat het strijdig is met de bepalingen van de Conventie van Genève. In zijn toelichting tot de motie zeide senator Teller: „Het is mogeljjk, dat deze motiebe- leedigend is voor Engeland; maar als de Conventie van Genève, waartoe zoowel Engeland als de Vereenigde Staten zijn toegetreden, iets beteekent, dan moeten wjj tusschenbeiden komen in een geval als dit. Indien deze man, zooals gemeld werd, gevangen genomen is terwijl hjj ziek neerlag, dan heeft Engeland, door hem ter dood te brengen, zich aan een lagen moord schuldig gemaakt." De Daily News verneemt, dat na Lord Rosebery's redevoering te Chesterfield niet officiëele vredes onderhandelingen zjjn geopend met de Boeren afgevaar digden, door een partij welker invloed op hen groot is. Zij drong aan op het aannemen der voorwaarden, door Lord Rosebery als grondslag voor de onder- derhandelingen gesteld. De Boeren wei gerden rondweg over een dergelijk voor stel te onderhandelen. De Engelsche bladen melden het over lijden zonder rouwrand om het be richt van een der grootste helden van het Zuid-Afrikaansche leger, boven dien een populaire figuur uit den Egyptischen veldtocht. Het is Drummer, die gestorven is. Drummer is geen trom melslager, maar een hond, de regiments hond van de Northumberlandsche fusi liers. Drummer had de slachting van Omdoerman bijgewoond, hij had het slagveld van Magersfontein en het ontzet van Kimberley aanschouwd, eindelijk bij Wijnburg schoot een der «ruffians" hem in den schouders. Nu is hjj in het vaderland teruggekeerd en vergiftigd. natuurlijk door een van de geheime agenten van de Boeren! Drummer was in zijn leven zóó populair, dat Koningin Victoria slechts met de grootste moeite van haar voor nemen was af te brengen em hem het Victoriakruis te schenken; in plaats daarvan graveerde men op zijn halsband Diamonds Hill, Johannesburg, Paarde- berg, Driefontein, Belmont en Modder- rivier. Zelfs de strijdbare honden beginnen het Engelsche leger in den steek ie laten! De Boerentroepen bevatten thans een aantal knapen, die, nog kinderen toen de oorlog uitbrak, thans het geweer hebben opgenomen. Uit de Zaterdag gepubliceerde ver- liezenlijst blijkt, dat op 21 Januari bij Trinafontein 7 man gesneuveld en 25 man, meest allen van de Yeomanry, gewond zijn. Van dit gevecht is ook weer niets bekend. Wat moet men toch van den alge- meene toestand van den oorlog denken! Volgens Kitchener, wordt of is alles verwoest in de republieken en nu ver luidt, dat in den Vrijstaat nog veel boerenhoeven bebouwd zijn. Daar zijn dus alvast de Engelschen niet, ondanks het geschetter over schoonvegen, ver woesten en platbranden. Meer en meer wordt het bewustzijn levendig, dat de Engelschen den oorlog meer voortzetten door vrees aanjagen, door politieke moorden, dan door wapen kracht. Bejjers die zich sedert eenigen tijd in de nabijheid van Pietersburg in het noorden van Transvaal bevindt, drong den 22en Januari het concentratiekamp binnen, nam een groot aantal zich on derworpen hebbende Boeren mede en deed een aanval op Pietersburg, waar schijnlijk met de bedoeling om geweren en paaiden voor zjjn nieuwe recruten te verkrijgen. Hij werd echter afgeslagen en liet drie gesneuvelden en drie ge wonden op het slagveld achter, maar het hoofddoel, manschappen te verkrij gen, was volkomen bereikt. De Petit Bleu verneemt uit Den Haag, dat daar berichten zijn ontvangen die aan het oog van den censor in Zuid-Afrika zijn ontsnapt. Zoo moeten van 15 October tot 15 November de Boeren zich in den Vrij staat en in Transvaal hebben meester ge maakt van 18 Engelsche convooien en 17 kanonnen, waarvan slechts een enkel door de Engelschen is teruggenomen. In De cember zouden de Boeren 1000 stuks vee bij Rondebosch Kop op drie mijl van Mid delburg hebben buitgemaaktook moeten zg een militairen trein hebben genomen, waarin 700,000 onder de steenkool verborgen was, die bestemd waren voor de Standard Bank te Johannesburg. De Engelsche stilzwijgendheid der laat- sten tijden laatevenmin toe, de waarheid dezer berichten in twijfel te trekken als ze voor waar aan te nemen. Alle berichten zeggen, dat de keizer van China er zwak en terneergeslagen uitziet, en dat zjjn verschijning den in- druk maakt dat hij geheel uitgeput is. Afgaande op eene advertentie werd de meening verspreid als zouden in Nederland door tusschenkomst van een paardenkoopman te Raamsdonkerveer, paarden worden aangekocht voor het Engelsche leger. Genoemde heer heeft thans laten verklaren, dat de aange kondigde monstering plaats had voor een Nederlandsch groothandelaar, dus niet voor Engeland. Door een rechercheur, vergezeld van den burgemeester en gemeente-genees heer te Wageningen, werd 's nachts om halftwaalf in een vroegeren ijskelder in den Holleweg (Wageningsche Berg) aangetroffen een huisgezin, bestaande uit man, vrouw en 7 kinderen, die daar op een ruimte van iets meer dan een vierk. M. verblijf hielden. De burgemeester liet het gezin on middellijk in een logement onder dak brengen. Thans is door de diaconie, die eerst geen hulp wilde verleenen, een woning gehuurd. Eenige jaren geleden viel den man nog een erfenis van 2200 ten deel, die, te gelijk met zijn ernst tot werken, heel spoedig verdween. Gedurende het jaar 1901 zijn de Musea en Monumenten bezocht door de volgende aantallen personen: Het Rijks-Museum te Amsterdam 168.443; Het Koninklijk Kabinet van Schilderijen te 's-Gravenhage 47.074 Het Museum Meermanno Westree nianum te 's-Gravenhage 158; Het Koninklijk Penningkabinet te 's Gra- venhage 449; Het Rijks-Museum van Oudheden te Leiden 6.311; Het Rijks Ethnographisch Musem te Leiden 1.162; Het Rijks-Museum der Na tuurlijke Historie te Leiden 6.356; Het Rjjks kabinet van Prenten te Lei den 116; De historische zaal van het Prinsenhof te Delft 8.996; De Gevangenpoort te 's-Gravenhage 21216; Het Muiderslot 4.012; De Ruïne van Brederode 13.313HetMonument te Heiligerlee 7.130. Naar wij van het Bestuur vernemen zal het feest van de Vereeniging „Chris telijk Nationaal Zendingsfeest" D. V. worden gehouden op Woensdag den 18 Juni a.s. op het schoone landgoed „Vel- serbeek" te Velsen, daaitoe met de groot ste bereidwilligheid door den Heer en Mevrouw F. Baron van Tuyll van Seroos- kerken beschikbaar gesteld. Op de vervroeging van het feest naar het midden van Juni wordt in het bij zonder de aandacht gevestigd. De kwestie Ter Laan is nu geregeld. Men herinnere zich, dat de Heer Ter Laan, hoofd eener school te Delft, ver kozen was tot lid der Twee Kamer, maar dit lidmaatschap niet kon waarnemen, omdat de wet het onvereenigbaar acht met het ambt van hoofd eener school. De Delft^che gemeenteraad heeft nu den Heer Ter Laan op nonactiviteit gesteld voor den duur van zjjn tegenwoordig mandaat als Kamerlid en zulks zonder bezwaar van de gemeentekas. HAARLEM 28 Januari 1902. Zondag had in de groote zaal van de sociëteit «De Kroon" de tentoonstel ling plaats betreffende de Graphische Vakken. Zij had haar aanzjjn te danken aan de samenwerking van de Afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Typo- graphenbond, de afdeeling Haarlem van de Vereeniging „de Katholieke Pers" en de Boekbinder8vereeniging „Nieuw le ven." Al wat de Nederlandsche Pers levert was vertegenwoordigd, van de eenvou digste tot de meer samengestelde als introductiekaarten, circulaires, boektitels enz. in den regel proeven van smaakvol zet- en drukwerk in goede kleur. Ook waren tentoongesteld letterproe ven, om aantetoonen over welk uitgebreid materiaal de drukkerjj tegenwoordig te beschikken heeft om smaakvol werk te leveren, maar ook om te bewijzen dat het mooiste materiaal door onoordeel kundig zetwerk soms heel niet tot zjjn recht komt. Merkwaardig vonden wij de tentoon gestelde kalenders, het toppunt van zet- en drukkunst. Van een paar dezer was de geheele wordingsgeschiedenis te zien, te beginnen metdeontwerpteekeningen verder het zet- en drukwerk ervan in al de stadiën welke zoo'n samengesteld stuk werk moet doorloopen eer het kan dienen voor het gebruik, en dan krjjgt men respect voor het blad papier, waar aan de deskundige werkman zijn beste krachten besteed heeft. Verder waren tentoongesteld fraaie lichtdrukken van de Haarlemsche firma Kleinmann en Co., naar bekende schil derden uit verschillende verzamelingen en het gunstig bekende steendrukwerk van de Firma Emrik en Binger alhier. Nog mogen in herinnering gebracht de welgeslaagde proeven van driekleuren druk, waarvan óén, vogels, bjjzonder mooi in kleur was. Dit was Duitsch werk. Tot het welslagen van een boekwerk behoort ook de boekband. Een goede verzameling van deze wees erop, dat ten onzent fraai bindwerk, en vooral soliede werk, kan geleverd worden. De verschillende tentoongestelde zaken werden flink en systematisch ter be zichtiging gelegd. Het Comité voor deze expositie heeft eer van haar werk. Volgens de thans verschenen Ijjst der abonnements-concerten, zullen in dit jaar in het Brongebouw gegeven worden een en negentig concerten door het Haarlemsch Muziekkorps, de kapel van het 3e Regiment Infanterie te Ber gen op Zoom, de Bronkapel, de kapel van het 4e Regiment infanterie te Leiden, van het zevende te Amsterdam, van het 2e te 's Hertogenbosch, van het 3e Regiment Huzaren te's Gravenhage. Verder worden aangekondigd Bals Cha- pêtres, 2 Spectacle Concerts variées en een kinderbal, behalve dat wat plaats gehad heeft op Zaterdag 25 Januari. Tot voorzitter van de plaatselijke commissie van toezicht op het middel baar onderwijs is voor het jaar 1902 benoemd de heer J. Mullemeister en tot haren secretaris de heer W. P. J. F. van Linden Tol. Voor de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen van lager onder wijs tot voorzitter de heer Dr. H. Brongersma, en tot secretaris de heer P. H. van der Ley. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 416 baden. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Jan. 1901, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Dubbel Heorenbuis en Erve met grooten Tnin, aan de oostzijde van de Kruisstraat tusscben de Nieuwe Gracht en de Ridderstraat, met uitgang door een gemeenschappelijke Poort aan de Nieuwe Gracht. No. 9. f 20.000.J. W. G. Droste qq. No. 2. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met tuin, aan de wss'zijdo van de Lange Wijngaardstraat. No 20 zwsrt en rood. /4150.W. G. Cramer. No. S. Een Hois met afzonderlek opgaande Bjveuwonmg en Erve met Tuin, aan de w.slzjjde van de Ruichaverstrsat No 24 zwart en rood. /4500.C. H. Jaquer. No. 4. Een Hnis en Erve met Tnin, aan de oostzjjde van de Korte Hofstraat No. 1.2020. J. J. Homsn. No. 6. Een Hnis en Erve, aan de zuidzijde van de Patientiestraat No 4 ƒ895.F. H. Blan- sert qq No. 6. E-n huis eu E ve, aan de oostzijde van de Moriuneateeg. No. 7. 1450.C. G. van Mastwijk. No. 7. Een Hnis en Erve, in de Tnii straat. No. In. 930.J. Oostwald. No. 8 Een Huis en Erve, naast het voorgaande. No. lc. ƒ850.A. Hazevoet. No. 9. Een Hnis en Erve met Tuin, aan de oostzijde van de Gedempte Voldersgracht. No. 49. ƒ3630.A. Wensing No, 10. Een dubbel Hnis met twee afzonderlijk opgaande Bovenwoningen, (met een gevelbreedte van omstreeks 15 Meter), gruoten Tuin, Bloem- bollenloods en erve, aan het Donkere Spaarne, benevens de Welgrond, aan het Spaarne voor dit per. eel. No. 22 zwart en rood. No. 11. Een Huis en Erve, aan de Bsnnesteeg achter het voorgaande. No. 4. De perceelen No. 10 en 11 gecombioeerd. 14805.Opgehouden. No. 12. Een Huis en Erve, aan de Bannesteeg. No. 2s. 1300.— J N. Zandvoort. No. 13 - Een Huis en Erve, naast het voor gaande. No. 2a 1275.J. N. Zandvoort. No. 14. Een Huis en Erve, naast het voor gaande. No. 2. ƒ1275.P. Baars. No. 15 Een dnbbrl hnis en Erve met grooten Tnin, aan den Kampeningel en uitgang in de Lange Poellaan. No. 24. No. 16. Vijf huizen en Erven, nevens elkander ia de daarbij behoorende poort, aan de westzijde van de Lange Poellaan, achter het voorgaande perceel No. 8aa No. 17. Een Hnis en Erve, aan de westzijde van de Lange Poellaan. No. 2. No. 18. Eeo Huis, waarin Tapperij ea Erve met Tuin, nevens het voo gaande perceel No. 4. No. 19. Een Hnis eu Erve met Tnin, met nitgang in bonengenoeoide poort, nevens het voor gaande. No. 6. No. 20. Een Hnis en Erve met Tuin, aan de westzijde van de Lange Poellaan. No. 10. ,525. W. Oostwald Jr. No. 21. Eeu Huia en Erve met Tuin, aan de westzijde van de Lange Poellaan. No, 12 ƒ1550. F. Zandvoort. No. 22. Een Hnis ea Erve met tuin, aan de We tjjdo van de Lange Poellaan. No. 14.1555. J. Dolkemade De perceelen No. 15 ea 16 gecombineerd. ƒ11050.— J. A. Lucas. De perceelen No. 17 tot en met 19 gecombi neerd. ƒ5755.- P. Hoogeveen. No 24. Een Winkelhnis met Open Plaats en afzonderlijk opgaand Bovenhuis en Erve, aan de oo tzijde van de St. Anthoniestraat. No. 85 zwart en rood. ƒ5160.A. Koen Jr. No. 24. E n perceel Bouwterrein, te Zandvoort aan de Burgemee6 er Engelbertslaan. 1000. Opgehouden. No 25. Een perceel Bouwteriein. te Zaadvoort aan de Burgemeester Engelbertsstraat, nevens het voorgaande, 750.A. Witkamp. No. 26 Een Huis eu Erve, aan de zu dzjjde vaa ds Jacobijnestraat. No. 12. Uit de baad verkocht. No 27. Eea Huis en Erve aan de westzijde van de Tuchthuisstraat. No. 18 2480.Opgehouden Markt van 27 Januari 1902. Aardappelen. Aangev. 17 HL., verk. 17 HL. L. pr. 1.40 H. pr. ƒ2.— p. H. L. Appelen. Aangev. 36 H.L., verk. 21 H.L. L. pr. ƒ7.— H. pr. ƒ16.— p. H.L. Peren. Aangev. 12 H.L., verk. 6 H.L. L. pr. 5.H. pr. ƒ9.p. H.L. Roodekool. Aangev. 3000 St., verk. 2000 st. L. pr. 3 H. pr. 6 ets. Wittekaol. Aangev. 200 stverk, 200 st. L. pr. 5 H. pr. 7 ets. Savooiekool. Aangev. 5000 st, verk. 3500 st. L. pr. 2 H. pr. 6 ets. Bloemkool. Aangev. 400 st., verk. 200 st. L. pr. 10 H. pr. 20 ets. Boerenkool. Aangev. 220 M., verk. 220 M. L. pr. 15 H. pr. 35 ets. per M. Wortelen. Aangev. 70 M., verk. 70 M. L. pr. 1.H. pr. 1.25 Koolrapen. Aangev. 500 st. verk. 500 st. L. pr. 5 H. pr. 6 ets. Bieten. Aangev. 300 st., verk. 300 st. L. pr. 2 H. pr. 4 ets. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 30 Jan. 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Préinde et FugueSaint-Stens. 2. CanzonettaRheinberger. 3. Sonate No. 1J. Lemmens. a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Manche pontiicale. d. Fnga. 4. CavatïneJ. R»ff 5. Ave MariaBach-Gounod.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2