rechting van eenigen tak van Volkswel vaart. De heer van der Biezen bepleitte bevordering van beschermende rechten, om een einde te maken aan den onhoud- baren, toestand,] betoogende, dat by het tot dusver gevolgd vrjj handelsstelsel een aantal vakken als: meelfabrieken, suikerfabrieken, looiergen, landbouw enz., te gronde gaan. Beschermende rechten zullen zgns inziens ook den Koophandel bevorderen. Spreker wensch- te ook in 't belang van de werkverschaf fing invoerrechten op artikelen, welke hier te lande even goedkoop en in vol doende mate geproduceerd kunnen wor den. Hulp is dringend noodig. Hg wenscht tijdelijk een matig recht op suiker, om den zondvloed van builenlandsche suiker tegen te gaan, en ook tjjdelgke graan rechten, bewerend, dat de kreet «duur brood" een slechte partyleus is. De heer Rutgers van Rozenburg oordeelde de verandering by de stembus een gevolg van eigen schuld der liberalen, vooral van de toenadering van het vorig Kabinet tot de radikalen en de klerikalen. Voor de linkerzijde bestond nu zgns inziens geen reden tot stelselmatige oppozitie; maar evenmin moet de rechterzijde de partijpolitiek te ver dryven, bedenkende dat de tegenwoordige toestand een ge volg is van tijdeljjken aard. In de sa menstelling van het Kabinet zelf ligt een reden tot gerustheid. De heer Reekers kwam op tegen het verwijt, dit de Christelijke leuze bij de stembus bedrie- geljjk en schoonschijnend was. Het optreden van de Christelijke Regeering achtte hij niet alleen gerechtvaardigd als het resultaat der verkiezingen, maar tevens als een eisch des tyds. De heer Hovy sloot zich daarbij aan en bepleitte vrijmaking van het onderwijs. Het recht om aan de gemeentebesturen allen tijd te laten zich te wijden aan het openbaar onderwys, zonder één cent te geven voor het bizonder onderwijs achtte Spreker een onrecht, waaraan ten spoedigste een einde moet worden gemaakt. Hjj be toogde het groote belang van de droog legging der Zuiderzee en hoopte dat het loopende onderzoek zal leiden tot de tot standbrenging van dat grootsche werk. Spreker bracht hulde aan de vorige Regeering voor den moed om een voorstel te doen. De heer Regout drong aan op afschaffing van ons foutief systeem van invoerrecht naar de waarde, en vervan ging daarvan door specifieke rechten. De heer van Weideren Rengers verheugde zich, dat uit de Memorie van Antwoord blijkt, dat de Regeering niet reaktionair en uitdagend wil zijn en dat de agres sieve houding van Dr. Kuyper op de vergadering der schoolverbonden in 1868 in den loop der jaren is veranderd in eene konciliante. Spreker waarschuwde tegen gezagsuitbreiding in den Archipel, er op wijzend, dat de waarschuwing van den heer van Kol tegen bestuursvesti- ging op Nieuw Guinea volkomen is be waarheid. De heer van Nierop bestreed den aandrang van den heer van der Biesen naar protektie, betoogend, dat het goed dat ingevoerd wordt, betaald wordt met goed dat uitgevoerd wordt. Spreker schetste de nad-elen van be schermende rechten en achtte het on geoorloofd ten koste van het geheele volk, fabriekanten en landeigenaren te bevoordeelen. Trouwens uit de stijging van de opbrengst der belastingen blijkt vermeerdering van de algemeene wel vaart en daarom zal Spreker de laatste zijn om aan te dringen op invoering van beschermende rechten. De heer Alberda van Ekenstein verdedigde de openbare school tegenover het misverstand over de werking der school. Spreker is vóór gelijkheid van openbaar en bizonder on derwijs. Bg verbetering van het onder wijs moet echter voorop staan het belang van het kind. De heer Breebaart be streed ook de meening van den heer van der Biesen en wees op het schade lijke graanrecht. De heer Fransen van de Putte besprak de in het reglement van den Ministerraad aangebrachte wij ziging. De Engelsche regeering heeft bij het Lagerhuis een aanvullingskrediet van vjjf millioen pond sterling ingediend voor het jaar, eindigende 31 Maart a.s. ter bestrijding van bijkomende uitgaven voor den oorlog in Zuid Afrika. Verleden jaar heeft het Lagerhuis voor den oorlog gedurende het financieele jaar 1 April 1901 tot 31 Maart 1902 toegestaan f 696,000,000. Met het aanvullingskre diet wordt dat f 756,000,000. En wij weten uit ministerieele verklaringen, dat er nog uitgaven zjjn, met betrekking tot den oorlog gedaan, die niet onder de bepaalde oorlogskosten worden ge rekend. Niettegenstaande alle tegenspraak schijnen er toch vredesvoorstellen te zijn gedaan, althans in het Lagerhuis heeft Balfour gezegd, dat er geen voorstel tot vredesonderhandelingen ontvangen was van iemand, die gemachtigd was uit naam der Boeren te spreken. Maar Zaterdag avond laat was er een mede- deeling ingekomen van de Nederlandsche regeering. Die mededeehng werd nu overwogen. Zoo spoedig mogelijk stelde de regeering zich voor een afschrift van die mededeeling en het antwoord van de Engelsche regeering ter tafel te leggen. Hiertegenover staat de verklaring van Boerenzijde als zou niemand gemachtigd zijn om voorstellen aan Engeland te doen. Naar het Berliner Tageblatt verneemt, worden er op het oogenblik voor het Engelsche leger in Oost Pruisen groote aankoopen van paarden gedaan. Dat paardenras wordt bij het Engelsche leger bestuur zeer gewaardeerd, omdat die lichte, taaie en vlugge dieren voor den oorlog in Zuid Afrika bizonder geschikt zijn. Bg een Berlijnsche firma moeten er 10 000 stuks besteld zijn. Daarvan zijn er tot nog toe duizend verscheept. Aanvankelijk gingen deze paarden in kleine zendingen tot vijftig stuks over Hamburg naar Londen. In denlaitsten tjjd gebeurt de verscheping te Rotter dam, waarheen de paarden in grooten getale meest in extratreinen verzonden worden. De Wet heeft, volgens de Heilbronsche correspondent van Daily Mailweêr te Reitz vertoefd. Maar eene uit Heilbron derwaarts gezonden colonne keerde, na zeven dagen onderweg te zijn geweest, onverrichterzake weder huiswaarts, na onderweg telkens beschoten te zijn. Ongeveer 1O00 man zou de \Vet nog bij zich hebben, waarmede hij steeds heen en weer trekt om aan de Britsche patrouilles en colonnes te ontkomen, die hem dag noch nacht met rust laten. Tengevolge daarvan heeten zijne paar den in slechten staat te zijn, ondanks den overvloed van goed gras er. hij scheen geen reserve meer te hebben. Men hoopte den kring zijner bewegingen steeds enger te maken en te beperken. De Haagsche berichtgever van le XfXième Siècle seint naar Parijs, dat volgens de jongste berichten uit Zuid- Afrika, Lord Kitchener opnieuw den Boerenaanvoerders voorstellen tot vredes onderhandelingen zou hebben gedaan. Maar de Boerenaanvoerders antwoord den daarop eenstemmig, dat hunne eerste voorwaarde erkenning van de volkomen onaf hankelijkheid der beide Republieken bleef. De Britsche Regeering moet, naar men bericht, er zeer verlegen mede zit ten, hoe zij aan de 45,000 soldaten zal komen, die noodig zijn om te paradeeren bij de kroningsplechtigheid van Koning Edward. Als de oorlog vóór 15 Mei geëindigd is, dan zou zij dat aantal manschappen wel bijeen kunnen krijgen, want dan konden onmiddellijk 50,000 man uit Zuid Afrika terugkeeren. Maar als de oorlog voortduurt? Er zijn nergens com plete garnizoenen meer, behalve in Ier land en van daar durft men de troepen niet weg te nemen* uit vrees voor een opstand ter gelegenheid van de kroning. Het blijft een netelige vraag, hoe men 45,000 soldaten zal vinden, die een goed figuur kunnen maken bg de grootsche plechtigheid. Naar aanleiding van het bericht dat „generaal" Vilonel aan lord Kitchener verlof heeft gevraagd om een burger korps van 1500 man op te richten, is van bevoegde zijde de volgende mede deeling ontvangen: Genoemde Vilonel was „generaal- agent" onder de firma Vilonel en Kit chener te Senekal. Deze Kitchener was vroeger te Senekal schoolmeester en begon daarna een zaak met Vilonel. Deze laatste was overal bekend als scherpschutter en had zich in Natal onderscheiden, zoodat hij later comman dant werd van het Winburg commando na de gevangenneming van commandant Theunissen, die vergeefs gepoogd had Cronjé te helpen verlossen. Later be trapten de Boeren Vilonel tusschen Se nekal en Bethlehem op heeterdaad, dat hg hen wilde verraden en in Engelsche handen spelen. Te Reitz moe.-t hg te rechtstaan, en hg werd tot een lange gevangenisstraf veroordeeld wegens ge pleegd verraad. Toen de zetel der re geering naar Bethlehem werd verplaatst, nam men Vilonel mede en stopte hem in den tronk. Op 5 Juli werd hg veilig heidshalve naar Fouriesburg overge bracht. (Bethlehem viel op 7 Juli den Engelschen in handen). Vilonel werd be vrijd in Fouriesburg door de Engelschen. De Daily News zegt dat Beyers door zjjn stoutmoedigen aanval op het kamp te Pietersburg meer dan 900 Boeren- krijgsgevangenen bevrijd heeft. Volgens een nota van Reuter's Agent schap heeft de Nederlandsche regeering geen vredesvoorstellen aan het onderzoek der Engelsche regeering onderworpen. Veeleer heeft zij aan de Engelsche re geering zekere inblazingen gedaan, die ten doel hebben de middelen te verge makkelijken om te geraken tot een beëindiging van den oorlog. Men be schouwt het nochtans als twijfelachtig dat een wezenlijke vooruitgang in dien zin mogelijk zij, zoolang de oorlogvoe rende Boeren zelf geen duidelijken stap gedaan hebben om hun wenschtedoen blijken tot het beginnen van vredes onderhandelingen. Dit is de eenige ge dragslijn die hun altoos geoorloofd is te volgen. De Temps heeft van haar Haagschen correspondent een telegram ontvangen, luidende: Ik weet uit goede bron dat Kuypers's reis het terrein voor vredes onderhandelingen, te openen met goed vinden van het Engelsche ministerie, heeft voorbereid. De stap der Nederland sche regeering is gedaan met instem ming van andere regeeringen. De inhoud der Nederlandsche nota is nog onbekend. Te Bazel is in den dierentuin een vreeseljjk ongeluk gebeurd. Terwijl een oppasser bezig was het hok der wilde zwijnen schoon te maken, dat door tralies in verschillende deelen is gesplitst, drong een der dieren men weet niet hoe door in de atdeeling waar de man aan het werk was en bracht hem met de slagtanden vreeselyke wonden in het on derlijf toe. Andere oppassers sehoten toe en dreven hel woedende dier terug. De gewonde overleed reeds op weg naar het gasthuis. Luidens berichten uit Peking zouden de Keizerin-Weduwe en haar raadgevers er zeer ernstig over denken vreemdelin gen in dienst te nemen ter reorganisatie van het Chineesch bestuur. Joean Shi- Kai heeft der Keizerin aangeraden acht vreemdelingen van uitstekende bekwaam heid in verschillende takken van bestuur in haar dienst te nemen en noemde daartoe specialiteiten voor volkerenrecht, voor financiën, leger en vloot, voor parlementair en binnenlandsch bestuur. Naar men in Frankrijk beweert, hebben eenige welbekende biljartspe lers aldaar het plan om een rondreis per automobiel te organiseeren en een biljart met zich mede te voeren. Mag men hieruit opmaken, dat het tuffen zoo vervelend is, dat er nog iets voor tijdverdrijf bg noodig is. Een dief heeft zich de vorige week laten insluiten in den juwelierswinkel van Feist, rue des Rosiers, Parijs. Midden in den nacht kroop hij uit zgn schuilhoek, ontstak een fietslantaarn, zette die in de vitrine en begon zgn zakken te vullen. Reeds had hg voor 50,000 fr.juweelen gestolen, toen eensklaps een groot lawaai ontstond. Een glazen blad was door de hitte der lantaarn gesprongen en viel in stukken. Hierop liet de dief de overige juweelen, ter waarde 100,000 fr. in de uitstalkast liggen, rukte de deur open en nam de vlucht. De juwelier Feist, door het gerucht gewekt, snelde naar beneden, maar kon nog enkel den diefstal bij de politie aangeven. Dezer dagen vermiste men een schild wacht die bij d'Eeckerenpoort te Ant werpen 's nachts op wacht had gestaan men heeft nu het lgk van den soldaat teruggevonden met vijf kogel wonden. Verondersteld wordt dat de schildwacht door zwervers is aangevallen en met zgn eigen geweer afgemaakt. De Graaf de Bethune Sully is dezer dagen het slachtoffer geworden van zijn afkeer voor melk. Bg een diner, dat hg op zgn kasteel Sully (Loiret) gaf, had de kok door een ongelukkige vergissing rattenkruid ge daan in de saus van een vischgerecht Al de aanzittenden werden ziek door het vergif. Zjj dronken melk als tegen gif. Alleen de Graaf, die geen melk kon drinken, deed dat niet. Hg dronk lauw water en de werking daarvan was niet voldoende, zoodat de ongelukkige gast heer aan de gevolgen stierf. De Engelsche dame die ongeveer een jaar geleden als Miss Jewell in het huweljjk trad met den zoon van Loben- gula, den onttroonden Koning van Ma- tabeleland, heeft thans als Mrs. Peter Lo Ben (zoo is de tegenwoordige naam van den gevallen Kafferprins) een eisch tot echtscheiding ingediend. Het blijkt, dat haar zwarte echtgenoot haar mishandeld en haar o.a. in de hand gebeten en met een assegaai ge worpen heeft. Dat heeft men er van, wanneer men met «naturellen" te intiem wordt. De Engelschen zullen er nog wel meer last van krggen. De vorige week Dinsdag stortte een mij ngang te Kappel (in het Zwarte Woud) in en drie mijnwerkers werden onder het puin bedolven. Terstond ging men aan den arbeid om hen te redden, maar het duurde tot Zondagochtend alvorens men hem kon bereiken. Twee waren overleden maar de derde was nog in 't leven. Toen de redders niet ver meer af waren, hoorden zij hem tot hen spre ken en hun aanmoedigen. Zij boorden toen ijlings een gat door den wand om hem melk te kunnen toereiken. Einde lijk viel de laatste muur en sprong de geredde, die intusschen lustig had ge zongen en gefloten, uit zgn gevangenis, waar hij 114 uren zonder eten of drinken, enkel met eem hemd en een broek aan, had doorgebracht. Men wilde hem steu nen, maar hij klom alleen, vóór alle ande ren, nog vlug naar boven. Daar was hij zoo verstandig maar weinig te eten. Reeds vroeger is hij al tweemaal aldusopgesloten geweest, eens 24, later in Azië 56 uur nu heeft hg het tot den dubbelen tijd gebracht, zonder de kunstjes van andere niet-eters en -drinkers. HAARLEM 31 Januari 1902. MUZIEK. Muziekliefhebbers hebben in de laatste dagen ruimschoots gelegenheid gehad om te genieten. De fijnproevers onder hen, bij den Kwartet avond van den heer W. Robert en bij de uitvoering van des heeren Brujjnsteen's a Capella- Koorde massa de beminnaren van dramatische kunst Woensdagavond in den Schouwburg, waar eene uitnemend verzorgde Faustuitvoering ten beste werd gegeven. Bij den Kwartet-avond misten wij, helaas, de gewaardeerde medewerking van den heer Zalsman. Ongesteldheid verbiedt hem te zingen. Laat ons hopen op eene spoedige beterschap en op eene duchtige revanche bg eene volgende soirée. Doch laat dan ook een grooter getal inwoners van onze stad getuigen van belangstelling in de wezenlijk su blieme kunst van het Kwartet Jtobert. Lsng stil te staan bg de uitvoeringen te gewagen van den grooten indruk dien elk der onderdeelden blijkbaar op de aanwezigen maakte, mag overbodig ge acht worden, te meer, omdat woorden in deze materie zoo weinig beteekenen. Slechts zjj vermeld, dat een Kwartet van Haydn in de plaats trad van het vocale deel des programma's en dit werk werd gevolgd door Schubert enBeethoven. Mogelijk wat al Ie veel voor eenen avond toch was geen verflauwing in de belang stelling der hoorders merkbaar en hierin ligt zeker wel het beste bewgs voor het superieure gehalte der voordrachten want deze kunst kent geen middelmaat, een artistieke vertolking alleen is in staat om te boeien. Aan de heeren van het Kwartet de verzekering, dat deaanwe-

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2