het volk scheurd. die kostuums ia flarden ge- Aangenomen werden Hoofdstuk Vllb, Hoofdstuk Vila Nationale Schulden de Vestingbegrooting. Daarna werd Hoofdstuk VIII Oorlogbehandeld. De, heerSchimmelpenninck nam de landstorm in bescherming en verklaarde zich tegen de ophetting van de Nieuwe Hollandsche i vertegen- Waterlinie en tegen de samensmelting P 4 u v rni derdepartementen van Oorlog en Marine, woord,gers der Boeren. Elgenaardlg dat De heer Alberda van Ekenstein bepleitte het volksleger. De heer v. d. Èiesen Nu gaan er geruchten als zou de Engelsche regeering zeer beleefd het aanbod van Nederland hebben afgeslagen en wel voornamelijk omdat geen overleg verzocht ruimer gelegenheid tot toelating van geestelijken in de hospitalen. De Min. van Oorlog beloofde loyale uit voering der legerwetten. Wat het belang van den landstorm betreft, moet de werking der landweerwet worden afgewacht. In een lange reeks van jaren achtte de Min. voor ons land een volksleger ondenkbaar. Ten aan-1 zien van het Reservekader bleef de Minister van meening, dat de grond slagen dienen herzien te worden. Hij wenscht de kader reservisten zooveel mogelijk te gelijk te doen opkomen en gedurende eenigen tijd in dienst te hou den. Samenvoeging van Oorlog en Marine was onuitvoerbaar met het oog op Indië. Den toegang voor ouders, belanghebben den en geestelijken in de hospitalen zal de Min. niet moeilijker maken dan noodig is. Hoofdstuk Vlll werd aange nomen. Maandag zou Hoofdstuk IX Wa terstaat enz.) aan de beurt zijn. Brodrick zeide in het Lagerhuis bij de aanbieding van een aanvullingsbe- grooting voor den oorlog van 5,000,000 dat de kosten van den krijg in het financieelejaarl901—1902 £61,000,000, waren. Op 1 Januari 1902 waren er 237,000 man in Zuid-Afrika. De ge middelde maandelijksche kosten van den oorlog waren teruggebracht van 5Vi millioen tot 4 Va millioen. Het blokhuizenstelsel had de best mogelijke uitwerking gehad om den druk voor de troepen te verlichten door het gebied der militaire bewegingen te ver kleinen. De opstandelingen in de Kaap kolonie waren feitelijk verstrooid en de Boeren zelf teruggebracht tot enkele kleine benden, die zich in de bergen schuil hielden. Het blokhuizenstelsel had in de «Oranjerivierkolonie" een groot deel des lands van Boeren bevrijd. Ook in Transvaal was een uitgebreid gebied schoongeveegd. Met drie groote afdee- lingen Boeren, namelijk de commando's onder de Wet, de la Rey en Botha moest nog worden afgerekend. Hij raamde, dat ieder commando 2000 man in 't veld kon brengen. Kitchener's po litiek was om deze strijdmachten naar elkaar te drijven en hen dan aan te vallen. De regeering zou niet verslappen in haar pogingen om Kitchener alles te verschaffen wat noodig was om den oorlog zoo spoedig mogelijk ten einde te brengen. 't Is zeer wel mogelijk, dat de lord deze meeningen is toegedaan, dat hij gelooft de berichten, die hem misschien ook niet onverminkt bereiken. Nu en dan wordt door ooggetuigen in den strijd bevestigd het vermoeden, dat er schrik kelijk gelogen wordt. Zoo deelde men de zer dagen mede, dat bjj een treffen, waar het getal dooden gesteld werd op vijf, de slachting bijzonder groot was ge weest. Reeds vroeger werd de meening uitgesproken, dat bij het einde van den oorlog er een groot tekort aan Engelsche soldaten zal blijken te bestaan. Omtrent de vredesvoorstellen lekt nog niets aannemenswaardig uit, wat de een mededeelt, ontkent de ander en omge keerd. Toch maakt het optreden van Neder land een goeden indruk in Europa. Men uit den wensch, dat spoedig een einde komt aan het bloedvergieten, anderen weer zijn van meening dat men werkt voor een verloren zaak, al naarmate men den toestand inziet. Vooral in Duitschland spreekt men zich luide uit ten gunste van de Boeren, beter, tegen de Engelschen: Volgens een telegram uit Berlijn aan de Morning Leader hebben een aantal brouwers aan de deur hunner lokalen het volgende aangeplakt: .Zoolang de oorlog in Zuid-Afrika duurt, verbied ik de Engelschen hier een voet te zetten." De John Bull-karnavalkostuums, zoo meldt dezelfde correspondent, zijn niet te vinden. Bij de laatste maskerade heeft alweer Koningin Wilhelmina het iniatief in deze moet genomen hebben, terwijl ook wordt beweerd dat Dr. Kuyper tot den stap zou zjjn overgegaan op aan raden van een invloedrijk Engelschman. Van Chamberlain wordt beweerd, dat hjj niets van de zaak wilde weten, maar later, toen Dr. Kuyper tot lord Lawns- done zich wendde, eenigszins is bijge draaid en dat daarna de Koning met zijn ministerraad een conferentie hield, welke twee uren duurde. Paul Kruger zou geneigd zijn tot eenige concessies in het belang van een eventueelen vrede, doch ook hjj houdt het denkbeeld van vrijheid vast. Nu zegt menEngeland heeft zelf den weg tot het sluiten van vrede af gesneden, door het land geanexeerd en de regeeriDg vervallen te verklaren. Het zal dus noodig zjjn, dat Engeland ver schillende proclamaties nietig verklaart of het moet tot eiken prijs doorvechten. Oorlogsnieuws was er weinig. Namens de regeering werd wel het sneuvelen van een kolonel erkend, maar de er kenning ging gepaard met het bericht dat de Boeren toen waren afgeslagen. In het westen van den Vrijstaat wordt weer een nieuw Boerenleger gesigna- naleerd onder Nieuwhoudt, tot het ver jagen ervan vraagt Kitchener een nieuwe kolonne. Hoe sterk dit Boerenleger is wordt niet medegedeeld. De Wet bljjft men vervolgen. Het plan schijnt de drie Boerenlegers bijeen te drijven en ze dan te gelijk in de pan te hakken. In theorie lijkt dit mooi, de praktijk zal echter waarschijnlijk aan Kitchener het onmogelijke er van doen inzien niettegenstaande bij een leger van tweehonderd zeven en dertig duizend man onder zijn bevelen heeft. Dat hjj dit ondanks toch nog niet verder ge komen en het verzet nog niet gebroken is, wijst op iets anders, dan op spoedige beëindiging van den oorlog. Zes duizend Boeren zouden volgens den Engelschen minister nog op de been zjjn. Wie 't gelooven wil, geloove. Het vangen van dit zes duizendtal blijkt echter nog zestig millioen gulden te kosten, 't zjjn dus Boeren van tien duizend gulden per stuk. Naar verluidt, had onze Minister van Buitenlandsche Zaken Zaterdag een lang durig onderhoud met H. M. de Koningin, Een en ander, waaronder het heen- en weertrekken van hoog geplaatste diplo maten brengt men in verband met de vredesgeruchten. Verschillende Engelsche colonnes zjjn bezig De Wets commando's rust noch duur te gunnen. KolonelGarrettscolonne dreef een deel van De Wets mannen naar het oosten van den Oranje-Vrijstaat en doodde er eenigen. Doch gewoonlijk vluchten de Boeren eer het tot een ge vecht komt en bepalen zjj zich tot achter hoedeschermutselingen gevangenen worden dan ook niet gemaakt. Al deze pogingeu dienen, zegt decorrespondent van de „Post" om te beletten, dat De Wet zijn commando's concentreert. Het getal pokkengevallen te Londen neemt nog steeds toe, reeds zijn meer dan duizend gevallen. De Koning zou zich en zjjn hofgezin hebben laten re vaccineeren. Men zal zich herinneren dat een paar jaar geleden in Engeland de vaccinedwang is afgeschaft, doch die dwang blijkt toch maar van grooten in vloed te zjjn. De bezwaren tegen de vaccine zjjn in den regel gemoedbezwaren van niet-geneeskundigen. De „Petit Journal" verneemt uit Kaapstad, dat de bekende Boerencom- mandant Smorenburg er in slaagde in een kist aan boord van de vrachtboot „Goth" van St. Helena te ontsnappen. De vluchteling werd echter ontdekt op het oogenblik, dat het schip voor het eiland Ascension het anker liet vallen. De Boer verklaarde, dat zjjn voornemen geweest was, Engeland te bereiken en vandaar naar Zuid-Afrika terug te keeren. De „Liberté" kan uit volkomen ver trouwbare bron verzekeren, dat Duitsch land op dringende wjjze Engeland heeft aangeraden te luisteren naar de voor stellen van dr. Kuyper betreffende een modus vivendi met de Afrikaansche republieken. De „Liberté" meentverder te weten, dat Frankrijk denzelfden raad heeft gegeven. Ofschoon het op zekeren dag ongun stig weer was, besloten toch een 15-tal Nimrods zonen uit het middengedeelte van België, te gaan jagen in deomstreken van Couvin. De regen viel bij stroomen neerde wind bulderde, kortom, het was weer,, om geen hond buiten te zenden. Doch er moest heel wat meer komen kijken, om de jagers van hun vastge steld voornemen af te brengen. Op het jachtterrein aangekomen, waren de 40 drijvers reeds op hun post. Des avonds kwamen de jagers doornat thuis en van boven tot onder bespat, doch triomfan- kelijk met zich voerende.... één haas. Onderweg maakte men de rekening op en de haas kostte 800 francs, zegge 400 gulden. Welke ouderwetsche kerkelijke bepa lingen in sommige deelen van Duitsch land nog bestaan, blijkt uit een wets ontwerp dat nu bjj den Landdag in Brunswijk is ingediend. Daarbij worden de thans geldende voorschriften inge trokken, volgens welke in protestantsche gemeenten de katholieke ouders hun kinderen niet door een pastoor mogen laten doopen alvorens daarvan aangifte is gedaan bjj den predikant, en dat ka tholieke scholieren, die ter plaatse geen onderwijs in hun godsdienst kunnen erlangen, verplicht zijn aan het gods dienstonderwijs voor protestanten deel te nemen. De katholieke kerk wordt dan ook tot dusver in het hertogdom slechts «geduld." Volgens het Neue Wiener Tagblatt denkt de regeering der Vereenigde Staten er sterk over,deFilippijnen teverkoopen. Volgens dat blad zijn de eilanden, met uitzondering van de hoofdstad Manila en omgeving, nog steeds in opstand en is de kans op pacificatie nog zóóver ver wijderd dat in Amerika talrjjke stemmen opgaan om zich van dien lastpost te ont doen. Een soortgelijk spoorwegongeluk als onlangs in het Staatsspoorwegstation te 't Gravenliage heeft plaats gehad in de Gare d'Orléans te Bordeaux. Een goede rentrein reed over de eindblokken en kwam terecht tegen den muur van de Quai des Queyries. Een pilaar, die een groote klok droeg, werd omgereden. Op het teerfeest van het schuttersgilde „St. Sebastiaan" te Ossendrecht wedde een der gildebroeders, dat hij twaalf halfponds-worstenbrooden en even zoo veel kruiken bier zou verorberen. Hij won de weddenschap, doch plotseling werd hij ongesteld en was eenige oogenblikken later een lijk. Conan Doyle. Naar aanleiding van het uitgebreide succes, dat de Sherlok overal heeft, zal eene aanbeveling om het stuk te gaan zien zeker overbodig zijn. Collecte voor de Boerenvrouwen en Kinderen gehouden den 24sten October 1.1. Het Sub-Comité «Alcmaria" bericht dat nog de volgende giften zijn inge komen: J. P. L. M. T. 2.50; N. N. 2.van een Verjaarpartjjtje /'1.81s; N. N. Mk. 20; N. N. 1.—Gymna- stiekvereeniging „Concordia" 11.10; Jongejuffrouw S, opbrengst Tombola 4.25; Kon. Liedertafel «Zangen Vriend schap", 50.86' Ontvangen door Ds. Wempe 16.- Het totaal bedrag der collecte bedraagt thans de belangrijke som van f 6619.16. In de afgeloopen maand is het Stedeljjk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis bezocht door 93 personen tegen betaling en dooi 175 personen zonder betaling. In het douchebadhuis zjjn in de afgeloopen week genomen 343 baden. E. N. E. T. Lijn Haarlem— Zandvoort. Van en met 1 tot en met 31 Jan 1902. Aantal vervoerde passagiers 9352. Bruto ontvangsten 2665.42'. Hetzelfde tjjdvak des vorigen jaars 7633. Bruto ontvangsten 1833.03'. Lijn HaarlemCeintuurbaan. Van en met 1 tot en met 31 Jan. 1902. Aantal vervoerde passagiers 73047. Bruto ontvangsten 3518.70. Hetzelfde tjjdvak des vorigen jaars 62181. Bruto ontvangsten 3129.20. Lijn HaarlemBloemendaal. Van en met 1 tot en met 31 Jan. 1902. Aantal vervoerde passagiers 14888. Bruto ontvangsten 1832.92'. Hetzelfde tjjdvak des vorigen jaars 11136. Bruto ontvangsten f 1288.47'. HAARLEM 4 Februari 1902. Gaarne maken wij onze lezers op merkzaam op het Weldadigheids concert a.s. Donderdag door het Zangkoor Bene- dicamus Domino in de Muziekzaal der Soc. Vereeniging te geven. Het uitnemende Zangkoor zal daarbjj o.a. de Koornum mers voordragen, waarmede het zooveel succes had bjj den laatstgehouden Zang- wedstrjjd. Verder zullen de heeren Rog mans en Steenman het programma aan vullen met solo-voordrachten, terwjjl de heer Ph. Loots de begeleiding op zich genomen heeft. Inderdaad factoren te over, om zich een avond van kunst te mogen voorstellen; voegt men hierbij het nobele doel van de uitvoering, nl. om met de ontvangsten wel te doen, de armen onzer stad, dan mag zeer zeker met warmte worden aangedrongen op een talrijk bezoek. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de advertentie, voorkomende in dit blad. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand Januari bezocht door 286 belangstellen den, terwjjl uit de aan het Museum verbonden Boekerij 196 boek-en plaat werken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden werden. Zaterdag komt in den Schouwburg eene voorstelling van het sensatiedrama in vijf bedrjjven Sherlok Holmes van Markt van 3 Februari 1902. Aardappelen. Aangev. 00 HL., verk. 00 HL. L. pr. H. pr. p. H.L. Appelen. Aangev. 37 H.L., verk. 21 H.L. L. pr. f 8.H. pr. ƒ16 p. H.L. Peren. Aangev. 10 H.L., verk. 6 H.L. L. pr. 6.H. pr. ƒ10.p. H.L. Roodekool. Aangev. 7000 st., verk. 5000 st. L. pr. 3 H. pr. 12 ets. Wittekool. Aangev. 500 stverk. 200 st. L. pr. 3 H. pr. 7 ets. Savooiekool. Aangev. 7000 St., verk. 5000 st. L. pr. 4 H. pr. 9 ets. Bloemkool. Aangev. 170 st., verk. 170 st. L. pr. 10 H. pr. 18 ets. Boerenkool. Aangev. 270 M., verk. 270 M. L. pr. 20 H. pr. 40 ets. per M. Wortelen. Aangev. 40 M., verk. 40 M. L. pr. 1.— H. pr. 1.20 Koolrapen. Aangev. 1000 st. verk. 1000 st. L. pr. 3 H. pr. 6 ets. Bieten. Aangev. 8000 st., verk. 5000 st. L. pr. 3 H. pr. 5 ets. Markt van 3 Februari 1902. Boter. Aangev. 63, verk. 63 K. G. L. pr. ƒ1.45, H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 21, verk. 19 stuks. L. pr. 12.H. pr. ƒ8.p. stuk. Schrammen. Aangev. 6, verk. 6 stuks. L. pr. ƒ18.H. pr. ƒ15.p. stuk. Staat der Botermarkt over Jan 1902. Boter. Aangev. 278 K.G. verk. 278 K. G. L. pr. 1.35 H. pr. 1.40 p K. G. Biggen. Aangev. 278 verk. 278 stuks. L. pr. 8.H. pr. 12.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 30 verk. 28 stuks. L. pr. 14.H. pr. 20.p. stuk. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 6 Febr. 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PBOGKAMMA. 1. Preludium en FugaA. Heaae. 2. AndanteChr. Bach. 3. Sonate Op. 19A. G. Ritter. a. Itasch nnd entachloaaen. b. RnhUe Bewegung. c. Kaach uad feurig. 4. Lied ohne Worte (Doet)Mendelssohn. 3. TraumereiR,Schumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2