Oosten van Suikerboschrand verdreven veldcornet van der Westhuisen was on der de gedooden van den 12den. Met de Malta-bereden infanterie werkende, nam Spens 12 Boeren ten Zuiden van Am sterdam gevangen. 19 andere gaven zich over. Den 16 Februari a.s. viert Frankrijks geletterde wereld het eeuwfeest van den dichter Victor Hugo. De regeering heeft hiertoe achthonderdduizend francs aan gevraagd. In alle scholen wordt die dag feestelijk gevierd. De Duitsche Boerenhulpbond heeft honderdtachtigduizend gulden beschik baar gesteld tot leniging van den nood in de kampen. Vooraf had de Bond de toestemming gevraagd van Engeland om de goederen, voor een gedeelte van die som tot dit doel te koopen, vrijstelling te verleenen van inkomende rechten en tevens om een ander gedeelte van de uitgetrokken som aan de gevangenen te mogen doen ter hand stellen. De Engelsche regeering heeft het eerste gedeelte van het verzoek toegestaan, het tweede botweg geweigerd, onder voor geving, dat de gevangenen geen geld noodig hebben. De gelden zullen nu op andere wijzen, buiten de Engelschen om, naar Afrika gezonden worden. De Braziliaansche luchtreiziger Santos Dumont, die in den laatsten tijd tochtjes maakt langs de Riviera, een eindje zee in, is er Vrijdag bjjna slecht afgekomen. Zjjn ballon, de befaamde Nummer 6, waarmee hij den Deutsch prjjs won (of, volgens anderen niet won, maar de prjjs is hem toch toegekend), viel plotseling in het water. De luchtreiziger zelf, die al tusschen Parjjsche daken gehangen en allerlei avonturen beleefd heeft, bleef ongedeerd. Om half drie was hij uit Monte Carlo in de richting van Cap Martin vertrokken. Wegens de sterke zonnestraling steeg de ballon te snel, Santos Dumont opende de klep, maar het luchtschip scheen nu te veel gas verloren te hebben, duikelde, het roer raakte verward, en het gevaarte viel neer. Een oogenblik lichtte het zich uit het water op, maar de luchtschipper was geheel ondergedompeld. Gelukkig waren er booten en schuiten in de buurt, en Dumont, die zjjn schip niet had willen verlaten voordat het geheel ontredderd was, werd door een stoombootje van den prins van Monaco opgenomen. Een Engelsch blad ziet niets dan onheil in het gesloten verbond, omdat het recht streeks gekant is tegen Rusland en hier door ook tegen Frankrijk. Het blad betreurt het, dat Engeland zijn oude staatkunde om het zonder allianties te doen, heeft opgegeven, en de heerlijke vrjjheid van handelen, die van deze staatkunde het gevolg was, heeft losge laten. Het blad gelooft, dat duizenden Engelschen er evenzoo over denken. Want "het feit is, zegt het blad, dat Engeland thans is overgeleverd aan de genade van Japan, en vertrouwen stellen moet in de voorzichtigheid en zelfbe- heersching van dat rjjk. De Japansche pers is over hetalgemeen zeer ingenomen met het traktaat met Engeland, waardoor Japan in den kring der groote mogendheden treedt. Een der grootste bladen wjjst daarbij echter op de zware plichten, welke Japan thans op zich neemt en welke het naar den eisch moet trachten te vervullen. Aan de sluiting van het traktaat moe ten hartelijke plichtplegingen tusschen Koning Edward en den Mikado zijn voor afgegaan. Koning Edward altijd galant moet zelfs een allervriendelijkst telegram gezonden hebben aan den Keizerin, naar Japansch zeggen „een feit, dat zich nog nooit heeft voorgedaan in de geschiede nis". In Australië is de pers tamelijk slecht te spreken over het Britsch-Japansche verdrag, nu pas onlangs door de bonds- Vertegenwoordiging een besluit genomen werd tot wering der Japansche immi gratie. Men zal zich herinneren, dat de saam geboren kinderen Doodica en Radica zijn gescheiden, omdat eene ernstige onge steldheid der eerste het leven in gevaar bracht der tweede. De operatie had een gunstig verloop maar Doodica is gestor ven na een korten doodstrijd. Dr. Doyen deelt aan de „Temps" mede, dat Zater dagavond de zusjes nog samen gespeeld hadden en rustig waren ingeslapen. Zon dagmorgen was Doodica zeer onrustig en na een kwartier overleed zjj. Radica vroeg naar haar zusje, doch toen ze hoorde, dat Doodica in een andere kamer werd verpleegd, ging zjj met de haar geschonken poppen spelen. De toe stand van Radica is goed, haar eetlust uitmuntend. Weer is te Charlottenburg een ge heime speelclub ontdekt, waarvan ver schillende hoog geplaatste officieren en andere personen tot hof behoorende, leden moeten zjjn. Men denkt, dat die heeren er niet gemakkelijk zullen af komen, men kent toch het strenge op treden des keizers in zulke gevallen. Reeds kort na zjjne komst op den troon heeft de keizer herhaaldelijk blijken ge geven, dat hjj onder zijne officieren geen spelers duldde. In een plaatsje uit Mechelen zjjn vjjf- personen ernstig ziek door vergiftiging, na het eten van slecht paardenvleesch de verkooper is voortvluchtig. Zoomin in Rusland als in Spanje schijnt volmaakte rust mogelijk te zijri, te Odessa hebben weer eenige in hech- tennis nemingen plaats gehad, studenten, die hun politieke meeningen wat al te ijverig rond bazuinden en te San Fer nando, heeft weer een werklieden oproer schrik en ontsteltenis veroorzaakt. In de Wagram-zaal te Parijs, is een druk bezochte anti Engelsche bijeen komst gehouden, welke door Miss Maud Gonne, de bekende ijveraarster voor de Iersche zaak, was belegd. Miss Gonne hield daar eene redevoering, waarin zij den lof der Boeren zong en hen tot voorbeeld stelde aan de leren, die ook op het uur der bevrijding wachten. Zij betoogde verder, dat men zich een overdreven voorstelling van Engeland's macht maakt. Die macht is slechts denkbeeldig, gelijk duidelijk uit den Boerenoorlog blijkt. Verscheidene andere sprekers nog tra den op:o.a. de dichter Clovis Hugues, met gloedvolle verzen, en een jong Franschman, Ploignet do Boisseroll, die pas uit Transvaal is teruggekeerd, waar hij onder de Villebois Marceuil voor de Boeren heeft gestreden. Ten slotte nam de vergadering een krachtige anti-Engelsche motie aan. Men herinnert zich de werkstaking te Montceau, die maanden lang duurde, en ten slotte zonder eenig resultaat afliep. Beide partijen waren even hal- starrig geweest in het weigeren van eenige concessie. Dit heeft aan de Mjjn maatschappij frs. 3,489 140 gekost, en aan de gezamenlijke mijnwerkers aan niet ontvangen loon frs. 3,750,000. Niemand heeft hiervan voordeel gehad. Niet minder dan 200 compositiën zijn voor de prijsvraag door de Worship full Company of musicians te Londen uitgeschreven voor de kroning van koning Edward VII, toegezonden. Daarvan zjjn 50 marschen gekozen, waaruit door een enkel jurylid, sir Hubert Parry, het werk moet worden aangewezen dat voor bekroning in aan merking komt. In het proces tegen de TreberTroekung- maatschappij zjjn heden de commissa rissen veroordeeld wegens valsch voorstellen van den toestand der maat schap. Herman Sumpf is veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf, Schlegel tot 5, Otto tot 6, Schulze-Delwig en Arnold Sumpf tot 3 maanden. Bovendien is Herman Sumpf tot 10,000 Mark en zjjn de anderen ieder tot 5000 Mark boete veroordeeld. Het voor arrest wordt van de straf afgetrokken, zoodat Schulze-Delwig en Arnold Sumpf reeds in vrijheid zijn gesteld. Van de beschuldiging van ontrouw zjjn de aangeklaagden vi jjgesproken. De Fransche bladen vertellen, dat miss Stone bijna aan haar schakers ontsnapt was, maar slechts om in handen van andere roovers te vallen. De roover- bende, die de Amerikaansche zendelinge en haar gezellin gevangen houdt, zou namelijk zjjn aangevallen door een troep collega's, die het bijeengebrachte losgeld wel voldoende achtten. De tegenwoordige gastheeren van miss Stone zijn overwinnaars gebleven, maar er is een bloedig gevecht geleverd. Aan weerszijden zijn te zamen een 20 tal dooden gevallen. Miss Stone zelf is heelhuids uit den slag voor den dag gekomen, maar zjj schjjnt ernstig gevaar geloopen te hebben, en de noodzakelijk heid haar eindeljjk te bevrijden, hoe dan ook, wordt steeds dringender. De laatste berichten doen het beste hopen. De meening van het tractaat tusschen Engeland en Japan is, Rusland den voet dwars te zetten. Engelands regeering zegt, dat het is om Japan te beschermen tegen eene vereeniging van mogendhe den, maar men kent Engeland genoeg om dat praatje niet te gelooven. Japan schjjnt een verbond met eene groote Europeesche mogendheid noodig geacht te hebben. Rusland wilde niet, Engeland, dat allang bang geweest was voor Rus sische uitbreiding op Korea, hapte toe. Rusland trekt zich het verbond niet aan, Duitschlands keizer daarentegen moet er tot den Engelschen gezant duchtig het zijne van gezegd hebben. Het zou echter ook kunnen zyn, dat de Engelsch-Japansche overeenkomst moet dienen als tegenwicht op het ver bond pas gesloten tusschen China en Rusland, waarvan de bepalingen echter zjjn geheim gehouden. Tot degenen die niet tevreden zjjn met. den uitslag van het bezoek van onzen Nederlandschen minister Kuyper aan Londen, behoort ook lord Rosebeiy, in wien men ziet den leider van de liberale politiek. Rosebery verklaarde tevens zichzelf volstrekt tegen een onafhankelijk Iersch parlement. De Ieren verklaarden zich zelf duideljjk tot vjjanden van Enge land een verbond tusschen de Iersche en liberale partjj was niet langer mogeljjk. De beslechting der Iersche quaes tie vraagt de aandacht en flinkheid van de beide groote Engelsche politieke partjjen. De nieuwstijdingen uit Barcelona luiden ernstig. De sleepers, havenar beiders en typografen hebben het werk gestaakt. De dagbladen komen niet uit. Een expres-trein is met steenen gebom bardeerd. Er hebben eenige botsingen plaats gehad, waarbjj verscheidene ge wonden vielen. De staat van beleg is afgekondigd. Luitenant Rose, die na een woorden wisseling in een koffiehuis te Zittau een burger met een sabel de straat opjoeg, achter hem diens huis binnen drong en hem daar ernstige verwon dingen toebracht, is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De minister van koloniën heeft zich gedrongen gezien door den staat van zjjne gezondheid zjjn ontslag aan H. M. de Koningin aan te bieden. De toestand van den heer Van Asch van Wijck was in den laatsten tijd wel eenigszins voor uitgaande, doch de geneeskundige raads man meende toch dat langer rusttijd noodig was voor herstel en wel drie maanden. De heer Van Asch van Wijck die zeer helder van hoofd is, moet zich onthouden zelfs van lichte ambtsbezig heden ten einde de maagaandoeningen daarmede gepaard gaande lichaamszwak te niet te verergeren. Het verzoek om ontslag door H. M. is in handen gesteld van den Minister raad. Zeer waarschjjnljjk zal het beheer van het departement van koloniën tjj- deljjk aan een der andere Ministers wor den opgedragen. Men meldt uit Amsterdam De Electra heeft Maandag van 10 tot 12 uur geen electrisch licht in de stad kunnen leveren, als gevolg van een defect aan de stoommachine, die de dynamo's drjjft. Een buis der stoomlei- ding sprong en wierp de deur open, waardoor de vochtige stroom in aanra king kwam met de zeer gevoelige toe stellen. Daar de meeste winkels om 10 uur sluiten en de groote café's, die in den regel electrisch licht branden, zoo goed als allen tevens van gasleiding zjjn voorzien, was het ongerief in de oude stad niet groot. Buitendien hebben enkele groote koffiehuizen, als het American-Hotel, Krasnapolskjj en Mast eene eigene electrische installatie. Het Nederlandsche tooneel heeft Za terdag een groot verlies geledenmevr. Albregt Engelman, die sedert een paar dagen ongesteld was, zonder dat haar toestand evenwel bezorgdheid in boezemde, is in hare woning aan de Weeperzijde te Amsterdam plotseling overleden. Het Handelsblad zegt van haar: Een groot verliesmevr. Albregt is een onzer zeer goede tooneelspeelsters geweest. Dat is nog niet lang geleden gebleken, toen zjj op de Appollovoorsteiling nu onge veer een jaar geleden, waarbij ook Veltman meespeelde, in „De Amster- damsche Jongen" het moedertje zoo uitmuntend heeft vertolkt. Dat was nog eens ouderwetsch spelen, lijf en lichaam geven aan een tooneelfiguur, die door den auteur toch niet eens zoo heel goed was geschreven. En zjj was nog slechts 68 jaar: zjj had nog heel wat kunnen spelen, maar zeker had zjj nog menigen goeden raad knnnen geven, kunnen trachten iets van de mooie, oude traditie over te brengen op een jonger geslacht. Den 17 Januari 1834 was zjj te Am sterdam geboren. Op de Westermarkt te Amsterdam werd een kind gevonden. Het is af komstig van eene vrouw uit den Haag, die gescheiden leeft van haar man, woonachtig aldaar. De vrouw kreeg van haar man op haar herhaald en dringend verzoek om ondersteuning voor haar kind geen ant woord, en heeft ten slotte geschreven, dat zjj het bij hem zou doen bezorgen, wjjl zjj niet in staat was in het onder houd van 't kind te voorzien. Zjj heeft de mogelijkheid niet kunnen veronder stellen, dat 't kind door den vader of diens huisgenooten op straat zou gezet worden, wijl de vader reeds vroeger den wensch had te kennen gegeven het kind te willen hebben, doch waaraan zij slechts nu, uit nood gedwongen, wilde voldoen. In de zaak ter Laan heeft de Delftsche gemeenteraad thans besloten „behoudens goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, met ingang van den dag, waarop de goed keuring van het onderhavige besluit ter kennis van B. en W. zal zijn gekomen, aan K. ter Laan alhier eervol ontslag te verleenen als hoofd van de openbare lagere school no. 3 aldaar." Volgens het Nieuws van den Dag heeft de kantonrechter te Amsterdam dezer dagen uitgmaakt, dat het verkoopen van op bankpapier gelijkende liedjes, inge volge art. 440 Wetb. van Strafrecht, strafbaar ie. Als een gevolg van dit vonnis is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen twee lieden, die op den Nieuwendijk en in de Kalverstraat zulke quasi-bankjes verkochten. E»n honderd tal van de biljetten zijn in beslag ge nomen. Art. 440 luidt: „Hjj die drukwerken of stukken metaal in een vorm, die ze op munt- of bankpapier of op muntspe ciën doet geljjken, vervaardigt, verspreidt of ter verspreiding in voorraad heeft, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste vjjf en-twintig gulden." Op een stuk weiland aan den Bergweg, onder de gemeente Hillegersberg, is gevonden het ljjkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, met een, naar vermoed wordt, afgesneden halsje. Het ljjkje is ter beschikking van den burgemeester van Hilligersberg ge steld. De justitie van daar heeft zich derwaarts begeven om een nader onder zoek in te stellen. Te Scheveningen komen voorwerpen aanspoelen, vermoedelijk afkomstig van het stoomschip Offenbach, dat vóór eenige weken te Noordwijk een gedeelte van de lading overboord heeft geworpen om weg te kunnen komen. Onder andere spoelen aan stukken cocosnoot welke door eenige Scheveningers worden ver zameld en voor 1 en f 1.25 per zak verkocht aan een opkooper uit Noord wjjk.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2