H.AARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 18 Uitgave va n DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. 144 met AMSTERDAM. van ZATERDAG 1 Maart 1902. TE HAARLEM Zondag 2 Maart 1902. TELJTPHOONNTJMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN8 ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden i -,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nemmers S eenten per stuk. Pr|i per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 centa, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Adverlentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. JSvang. Lutherecfas Kerk. ■Geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1. Avonds 6'/a ure, Ds. Boon. Pred. te Beverwijk. Eglise Walïonne. Voorm. lOf/a ure, Colte. Gereformeerde Kerk, ■{Ged Oudegrueht.) Voorm. 10 .ure, de Heer de Vries, Theol. Student ad. vrije Universiteit te Amsterdam, 's Avonds 5V, ure, de Heer de Vries. Eben-Haëzer Kerk. (Klem Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5 Va ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5 Va ure, Ds. Schotel. Woensdag. 's Avoads 8 ure. Ds. Schotel. Biduur voor het gewas. WTTTi"TiBrint*rrrifna - ri imr-in—-tttimrr i~rtrrmnrn"i i Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. Doopsbediening. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap Collecte voor het Orgelfonds, 's Avonds 6Va ure, Dr. Klap. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. 's Nam. 3 ure, Ds. Hulsman. Doopsbediening. Kemonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds Eldering. Pred. te Amsterdam. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Gemeente vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering. KRONIEK. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wau niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijck. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening. Na opening der Raadsvergadering van Woensdag gaf de Voorzitter een kleine wenk om toch wat minder breed sprakig te zijn en zulks met het oog op de geringe resultaten der vorige vergadering. De Voorzitter deelt mede, dat werke lijk een werkman is ontslagen en een geschorst. In verband hiermede merkt de Voorzitter op, dat het tot groote uitzonderingen zal behooren, als B. en W. in zulke gevallen op hun besluit terug komen, temeer daar het niet in het belang der personen of van de zaak zelf is, de zaken nader op te halen. De Heer Hofland zou de motieven willen kennen, zal telkens in zulke gevallen steeds meer licht vragen. Over rechtvaardig ontslag zal hij nooit spreken. Straffen moeten rechtvaardig en doel treffend zijn. De Voorzitter beantwoordt. De Heer Groot dikt de kwestie nog wat aan. Hij zegt, dat de arbeiders geen recht van beroep hebben, meent dat dit alsnog noodig is. De Heer V. d. Kamp wenscht te weten of B. en W. de zaak onderzocht hebben, zoo ja, dan zijn zij verkeerd ingelicht. Bij de ge meentereiniging bestaan misstanden. Wenscht nadere inlichtingen. De Heer de Braai schaart zich aan de zjjde der ontevredenen in deze. De Heer Stolp stelt als motie: De Raad, gehoord de toelichtingen van den Voorzitter gaat over tot de orde van den dag. De Heer Bijvoet meent, dat B. en W. de zaak wat al te eng hebben opge nomen en dat de Raad nadere inlich tingen wenscht, wat de Voorzitter niet toestemt. De Heer Schram beeft nog het woord. De Heer Hofland meent, dat motie Stolp bedoelt de zaak te smoren. De Voorzitter erkent het recht van den Raad in zake inlichtingen, doch B. en W. hebben de zaak nauwkeurig ouderzocht. Motie Stolp in stemming wordt ver worpen. Thans beantwoordt de Heer de Breuk, dat de persoon in kwestie zilver in een vuilnisbak gevonden had, dit had gegeven aan een andere werkman en deze had ze te gelde gemaakt. De eerste was aan den diefstal onschuldig. De zaak wordt breed uiteengezet. Er bljjkt uit, dat hier sprake is van schuldig en zeer schuldig. In het belang van den dienst moesten B. en W. streng optreden. De Heer V. d. Kamp stelde hier tegenover eeue andere verklaring en maakt de opmerking, dat de Voorzitter er om lacht, wat hem een hartig woord van den Voorzitter berokkent. Nog de Heer Hofland. De Heer de Breuk zet nog nader uiteen. Vervolgens werd aangenomen een motie waarin de Raad verklaart vol doende ingelicht te zjjn. Aan dit punt had de Raad ruim een uur gewjjd. De-Heer F. W. L. van Aysma biedt kosteloos aan een strook grond aan de verlengde Ostadestraat. Voorgesteld wordt dien grond, behoor lijk opgehoogd en bestraat te aanvaarden. De Heer V. d. Kamp dringt aan op meerdere spoed in zulke zaken. Aan de Heeren E. L. W. van Dobben en F. J. L. Peltenburg wordt gemeente grond 'verhuurd, terwijl aan de Firma Peltenburg en Zonen tot 1 Juli 1902 nog in huur wordt afgestaan een stuk grond achter de Stadsapotheek en een stuk walgrond aan het Spaarne; aan J. P. A. Nelissen voor vijf jaren wordt verhuurd de walgrond aan het Spaarne, genaamd het Visschershotje en de huur prijs van Franken, tuingrond Haarlem merhout, wordt gewijzigd. Omtrent den eersten verhuur volgen eenige discussies. Ook de grond voor den Heer Peltenburg werd druk besproken. De Firma M. Prins en Co. verzoeken gas te mogen ontvangen van de Haar- lemsche gasfabriek ten behoeve van hunne in aanbouw zijnde fabriek, gelegen onder de gemeente Schoten. B. en W. stellen voor hen te machtigen aan den Directeur der Haarlemsche gasfabriek te berichten, dat er tegen een aansluiting van de genoemde fabriek van M. Prins Co. aan haar buizennet geen bezwaren bestaan. De Heer V. d. Kamp wenscht inlich ting, meent dat Prins Co niet hadden behoeven aan te vragen bij B. en W. De machtiging wordt verleend. De Nederl. Bell-Telephoon Maatschap pij heeft verzocht vergunning tot het spannen van draden aan den openbaren weg ter geleiding van Elektrischen stroom. De minderheid van B. en W. is daar tegen, de meerderheid stelt voor de vergunning te verleenen mits onder voor waarde, dat de Maatschappij den door j] haar benoodigden stroom van de gemeen telijke centrale betrekt onmiddellijk, na dat deze in werking zal zijn gesteld. In stemming wordt dit voorstel aan genomen. De Heer Pereira wenscht vergunning tot het bebouwen van grond aan het Kenaupark, bestemd voor tuin. De Heer Roog wenschte in zulke gevallen te laten betalen, de heer Spoor niet. De Raad besluit toestemmend. B. en W. wenschen afwijzing van het verzoek tot hooger bouwen van het Gebouw voor de Industrie en Huishoud school aan de Schneevoogtstraat. De Heer Roog zal buiten stemming blijven. De Heer Groot vindt het niet billijk dat hier geweigerd wordt. De Heer Schram wil B. en W. niet onaangenaam zjjn, maar betreurt de tegenwerking in deze. De Heer Spoor zal met, B. en W. meegaan. De Heer J. N. Kruseman bespreekt de kwestie, wijst erop, dat althans in de nieuwere stadsgedeelten aan de be palingen van straatbreedte voet bij stuk behoort gesteld. Van tegenwerking is geen sprake. Verschillende besprekingen hebben nog plaats. De Voorzitter zet het standpunt van B. en W. uiteen, maar heeft hier in het belang der gemeente, der openbare orde en veiligheid gehandeld. De Voor zitter stelt voor de beraadslagingen te sluiten. Voorstel B. en W. wordt verworpen. Nu komt voorstel Groot, het verzoek toe te staan en de rooilijn door een hek af te sluiten. Dit werd aangenomen. Onder zekere voorwaarden wordt aan J. Fortgens vergund hooger te bouwen aan de Gasthuispoort. De Heer Roog vindt het gesol met de bepaling omtrent hooger bouwen treurig. Gelijke vergunning wordt verleend aan C. J. Paulen een perceel Groendaal- steeg, evenzoo aan den Heer L. de Breuk voor een perceel Anthoniestraat, ook al na heel wat gepraat. In verband met een verzoek aan de Afdeeling Haarlem Algemeene Neder- landsche Typografenbond, bedoelende het opnemen bepalingen arbeidsuur en loon in bestek gemeentedrukwerk is de Kamer van Arbeid voor de Drukkers bedrijven tot de conclusie gekomen, dat geen goed controle-systeen is gevonden ten opzichte van het gehalte der krachten aan een of ander bestek werkzaamge- steld. De Kamer noodigt daarom den Raad uit te bepalen als proef le dat het minimum-loon voor een volslagen ambachtsman zal bedragen 23 cent per uur. 2e dat aan het gemeente-drukwerk over een geheel jaar geleverd, slechts door 15% jongere werkkrachten, die een minimum-loon van 6 cent per uur ver dienen, mag worden mede gearbeid, welk voorstel dan ook door B. en W. wordt aanbevolen. De Heer Stolp verlangt meer licht omtrent het aantal personen dat 23 cents per uur ontvangt. De Heer Groot is nu nogal tevreden met B. en W. De Heer Spoor wil dezelfde inlich tingen als de Heer Stolp en wenscht uitstel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1