Afrikaansche oorlog uitbrak. Oorlog met transvaal, zeide hjj toen, beteekenteen langen, kostbaren kryg, die ten laatste, zou uitloopen op een algemeenen opstand in de Kaapkolonie. Toen heeft men Mor- ley op allerhande manieren het spreken by na onmogelijk gemaakt. De vorige ■week heeft M urley deze feiten in eene vergadering in herinnering gebracht en men hoorde hein rustig aan een bewys dat in dertig maanden de opinie nogal gewijzigd is. In de ftaliaansche Kamer is een vraag gedaan betreffende interventie in zake den oorlog. De minister vei klaarde, dat niet de geringste hoop bestaat dat de Britsche regeering die zou aanvaarden. Een van de talrijke gevechten die niet vermeld worden is 21 Februari by Holspruit geleverd. De kapitein van de artillerie Begbie is daar gesneuveld. Verder is er nog niets van bekend. Zelfs de Daily Telegraph, een blad dat tamelyk met de regeering door dik en dun gaat, begint te brommen over de onbetrouwbaarheid der oorlogsbe richten. Zoo deelt de oorlogscorrespon dent telkens mee van het verbreken der blokhuizenlinie, waar Kitchener de blokhuizen roemt, alsmede, dat verschil lende kleinere en grootere nederlagen niet worden medegedeeldmisschien maakt Kitchener er geen melding van, omdat de gevangenen toch losgelaten worden. Of, vraagt de Daily Telegraph, worden de berichten wèl door Kitchener vol ledig en juist medegedeeld, maar houdt het departement van Oorlog de berichten achter, die zij onnoodig vindt ter kennis van het Engelsche volk te brengen? Het officieële rapport van den slag by Tweebosch, door generaal Methuen zelf gedicteerd, is nu te Londen aangekomen. Nieuwe gezichtspunten doen er zich niet in voor, cyfers worden zoo weinig mo- gelijk genoemd. De TYmea-correspondent te Pretoria beweert, dat een tegenslag als die van Tweebosch slechts voorkomen kan wor den door Engelsche colonnes samen te stellen elk van 2000 man sterk,«doch de correspondent voegt er aan toe, dat dit onmogelijk is voor Engeland. De bewering van R-ynoldi Journal, dat lord Wolseley door de regeeringen den Koning met een vredeszending naarZuid Afrika zou zyn belast, wordt als onjuist uitgemaakt.» Een telegram uit Londen aan de Petit Bleu meldt, dat eenige Engelsche libe ralen een plan hebben ontworpen om een wapenstilstand in Zuid Afrika te verkrijgen met instelling van een voor- loopige Engelsch-Boerenregeering ge durende dertien maanden, na afloop waarvan een plebisciet in den Oranje- Vrijstaat en Transvaal zou worden ge houden, welke zou beslissen 1°. over de annexatie door Engeland, 2°. een vereeniging met Rhodesia, 3°. een inlij ving bij het Britsche ryk als autonome kolonies, of 4°. een herstel der onaf hankelijkheid van den Oranje Vrijstaat en Transvaal zooals vóór den Oorlog. De Petit Bleu gelooft, dat er volstrekt geen kans bestaat, dat het plan succes zal hebben. Volgens een bericht aan hetzelfde blad zouden De la Rey's manschappen zich ernstig verzet hebben tegen de vrylating van Methuen. De la Rey zou echter zyn wil doorgedreven hebben. De pokken eischen in Londen steeds nieuwe slachtoffers. Vrijdag weer 43 nieuwe gevallen. Vaccinatie is zooals be kend is in Engeland niet verplicht, daarom trachten velen die de pokken uit hun omgeving willen weren door omkooping hun buren te bewegen zich te laten vaccineeren. Een houder van een pension wist 100 zijner gasten door een belooning van 1 shilling en de belofte van vrjje verpleging indien de gevaarlijke inenting hen ziek maakte, te overreden tot het nemen van den eenvoudigen voorzorgs maatregel over te gaan. In de Concordta-gevangenis te Napels brak eenigen tijd geleden een ernstige muiterjj uit, waarby vjjf bewaarders gewond werden. Toen geen middel baatte om de opgewonden gemoederen tot be daren te brengen zelfs de bedreiging niet, dat er geschoten zou worden liet de gevangenis directeur volgens re cept van den Pruisischen minister Bron sart von Schellendorf, twee brandslangen op de waterleiding zetten en de muitende gevangenen met de waterstralen bespui ten. Na weinige minuten waren de mui ters genoeg afgekoeld. De Paiysche prefect van politie, de heer Lép ne, heeft, zooals reeds vermeld werd, een «brigade" getraineerde politie honden, die ook menschen behooren te redden en daar dagelijks in geoefend worden. Een verslaggever van de »Matin" besloot die honden 'eens op een proef te stellen. Hij waarschuwde eenige col lega's van de pers en liet zich met een naren kreet in de Seine gljjden. Het kijkgrage publiek en ook de honden reddende honden mogen wy niet zeggen waren weldra ter plaatse. Maar hoe de politieambtenaren de hon den ook aanzetten, zij weigerden te water te gaan. Een rivierstoomer kwam aan.de man kon ondergestoomd, door de schroef in stukken gesneden worden. Het publiek begon te tieren, schreeuwen, schelden op de honden. Eindelyk kwam een boot te hulp en door stoere mannenhanden werd de on dernemende journalist uit de Seine ge heheschen. Toen het verontwaardigde publiek echter den zwemgordel en 't I badcostuum van den „drenkeling" ont dekte ging de verontwaardiging in ge juich, gelach en gespot over. De politieambtenaren beweerden dat de honden ontdekt hadden, dat het een grap was. De groote industrieel Krupp te Essen, heeft het prachtig gelegen landgoed Feierschlösschen bij Honnef aangekocht, om het te doen inrichten als herstel lingsoord voor zijn werklieden. Prins Hendrik bracht Maandag een bezoek aan het Rijks Landbouwproef station te Hoorn, waar o. a. de zuivel boerderij zeer de belangstelling van Z. K. H. wekte, en zulks nadat eerst een bezoek was gebracht aan Hoorns merk waardigheden. Zaterdagavond is te Kampen in een der havens binnengekomen de Urker vischschuit 29. Naar de visschers be richtten, was men op zee door den hevigen storm dien morgen overvallen en sloegen de zeilen stuk, waardoor van de reis naar Urk moest worden afgezien. Met den wind zich latende afdrijven, kwam men met moeite in den Ketel. De vlet aan de schuit verbonden, was door het breken van het touw losgeraakt en kon men de beide mannen niet helpen. Te- lephonisch bericht uit Urk meldde, dat ze behouden op het eiland waren aan gekomen. HAARLEM 18 Maart 1902. NEDERLANDSCHE OPERA. (Do Poolsche Jood.) Van het bekende drama „Le Juif Polonais" van ErckmanChatrain heb ben de schrijvers van het libretto der Opera „De Poolsche Jood" handig partij getrokkenvreemd dat er meer dan der tig jaar moesten verloopen, eer men in dat drama uit den Elzas stof voor een opera zag. De magnetiseur, die den Burgemeester Mathis op bevel van den rechter tot bekentenis moet bren gen van den voor vijftien jaren gepleeg den moord op den poolschen jood is weg gelaten. Ook hebben Leun en Batka, die de Opera bewerkten, Cristiaan in het leven gehouden en als getuige doen optieden by de (gedroomde) terecht stelling. Den heer Orelio, wien de voornaam ste partij in deze Volks-Opera is toe vertrouwd, is het gelukt de ontzettende gewaarwordingen van schuld en angst, evenals de opwellingen van berouw, ons helder en treffend voor den geest te brengen. Juist het oogenblik weer doorleven van dien „Poolsche Nacht" is, zoo voelt ieder 't die naar Mathis verhaal aan den rechter vertelt de pijnigende straf der gewetenswroeging. De heer Orelio heeft van deze rol veel studie gemaakt; bovendien bezit hij een uitnemende heldere uitspraak en heeft zich een uiierlyk gegeven dat den Dorpsburgemeester herbergier voor ons leven doet. Heel de opvoering der noviteit is met groote zorg geschiedt. De Regisseur Dibbern heeft alle zorg voor het too- neel gegeven, en de Dirigent Markus 'is hier genoeg bekend om een goede uitvoering te waarborgen. De componist Karl Weiss is vermoedelijk nog jong; men voelt dit aan de frischheid der melodiën. Knap werkt hij met eenige eenvoudige motieven, die hij door de Opera heen vlecht, en over het alge meen is in zijn karakterristiek een oor spronkelijkheid te waardeeren die ver rast. De Muziek spreekt met nadruk en nadert nergens het hol pathetische. De voornaamste rollen zyn in handen van Mevrouw Tjjssen en Mejuffrouw Lozin, benevens de Heeren Pauwels, van Duinen en Koster. Het is een goede greep van den Heer C. van der Linden om deze Opera van den begaafden Componist Weiss op het repertoire te brengen, daarvoor komt hem alle lof toe, en wenschen hem a s. Maandag een vollen Schouwburg. Tentoonstelling van Turijn. De inzendingen van kleineren omvang bestemd voor de bovengenoemde ten toonstelling tot de verzending naarTuryn in de Rotonde van het Museum Van Kunstnijverheid te Haarlem tentoonge steld blijven. Het Nederl. Comité vleit zich, dat de medwerking groot zal zyn en dat het artistieke gehalte der inzendingen niets te wenschen zal overlaten. Waar de moderne Nederlandsche schil derschool op de Tentoonstellingen in den vreemde steeds eene eereplaats inneemt, hebben de beoefenaars der decoratieve kunst en der kunstambachten den duren plicht le vervullen, zorg te dragen, dat de goede naam, die Nederland in het buitenland op artistiek gebied heeft, hoog worde gehouden. Zjj die van oordeel zyn, dat de Tu- rynsche tentoonstelling geen direct gel delijk voordeel voor de exposanten zal opleveren, mogen bedenken dat het zich hier niet uitsluitend om ffnantieële be langen beweegt, doch, dat onze natio nale eer gebiedend voorschrijft op dezen internationalen wedstrijd, de eerste spe ciale tentoonstelling van dien aard die gehouden wordt, te doen zien, dat ook ten onzent omtrent de kunst, die zoozeer met onze beschaving in verband staat en in het volksleven ingrijpt, eene ge zonde opvatting heerscht en dat onze kunstuiting ook op dit gebied een bij zonder karakter draagt. Door het Nederl Comité wordt alles in het werk gesteld, ten einde de me dewerking zoo gemakkelijk mogelijk te maken, daar de kosten voor de artisten aan het inzenden hunner werken ver bonden voor het grootste gedeelte door genoemd Comilé zullen worden bestre den. Zij, die zich nog niet hebben aan gemeld en zich nog geroepen voelen aan deze tentoonstelling deel te nemen, kun nen zich, ten einde de inzendingen be spoedigen, onmiddellijk in verbinding stellen, met den Vice-Voorzitter van het Nederl. Comité, den Heer E. A. von Saher, Directeur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem. Het Nederl. Comité doet een beroep op de Nederl. kunstenaars, wier werken in de termen vallen in deze tentoonstel ling te worden opgenomen, om zoo spoe dig mogelijk van hunne medewerking blijk te geven, daar einde dezer maand alles moet worden verpakten verzonden. Aan den nationalen Zangwedstrjjd voor mannen en gemengde koren, op Zaterdag 17, Zondag 18, Maandag 19 en Dinsdag 20 Mei, 1902, te Amsterdam le houden, nemen de volgende Haar- lemsche vereenigingen deel In de Derde afdeeling, mannenkoor „Caecilia"Tweede afdeeling, «Haarlem's Zanggenot; Gemengde koren, Neutraal gemengd Koor D I.N.D U.A en Haar lems gemengd Koor „Onder Ons". Door Ged. Staten van Noord-Hol land is op verzoek eervol ontslag verleend aan de heeren G. J. van Dieren Bijvoet en H. L. Janssen van Raajj, als leden der commissie van toezicht op het Prov. Krankzinnigengesticht Meerenberg. Tot schatter van de lokaliteiten waar sterke drank in het klein wordt verkocht is benoemd de heer L. J. Davids en tot herschatter de heer H. H. van Asch. In het douchebadhuis zyn in de afgeloopen week genomen 426 baden. Atloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 15 Haart 1902, in de .Gouden Leeuw' te Haarlem. No. 1. Een Winkelhui tn Erve, aan de weat- zijde van de Kleine Hmt.traat op de. hoek van en met oitgang in de Minnebroederateeg No. 88. No 2 Een Pakhuis en E ve, aau de Minne- broeJersteeg, achter hei voorgaande perceel. No. 88rood. No. 3 Een Winkelhuis en Erve, aan de west zijde van de Kleine Houtstraat, nevens perceel No. 1. No. 86. No 4. E n Winkelhuis en Erve, aan de west- zy le van de Kleine Houtstraat, nevens het voor gaande pereeel en nitgaog door een poort in de Kleine Houtstraat. No. 8t. De perceelen No 1 tot en met 4 gecombineerd. ƒ20115 J. C v d. Berg. qq No. 5. Een Huis en Erve, aan de zuidzijde van de Minnebroederateeg No. 10 Vlo.W. F. Bonman. No. 6 Een Winkelbuis en Erve, aan de oost zijde van de Kleine Houtstraat met nitgang in de Helmbrekersteeg. No. 29. 7350.S.van Emmen. No. 7 Een Huis en Erve aan de westzijde van de Leliestraat. No. 10. No. 8. Een pakhuis en Erve, naa.t het voor gaande perceel met twee afzonderlijk opgaande Bovenwoningen. No. 12 eu 14. No. 9. Een Bergplaats en Erf, in een poort in de Leliestraat. No 18. No. 10—13 Vier Huizen en Erven, naast het voorgaande perceel, a s No. 10. No. 18A. f 1400.J. P. Cramer. No 11. No. i8B. 1 1360.J. P. Cramer. No. 12. No. 18C. 1250.H. Verkea. No. 13. No. 18D ƒ1240 L. Glaaer No. 14. Een Pakhuis en Erf No 18E, met de hierv rem genoemde poort. ƒ610.L Glaaer. De perceelen No. 7, 8 en 9 gecombineerd. ƒ4456.J, C. Baggerman. No. 15. Een dubbel Heerrnhu s en Erve met grooten Tu'n, aan de oostzvde van den Kleinen Houtweg met uitgang door een poort aau den Kleinen Houtweg. No. 55. f 12035. J. C. v. d. Berg qq. No. 16. Een Wiukelhois met afzonderlijk op gaande Bovenwoning en Erve, aan de oostzijde van de Nassaulaan No. 48 zwart en rooz. 5500. C. Jansen Hendriks q.q. No. 17. Een Huis met aLonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, aan de westzijde van de Bakenessergracht No 36 zwart en rooi ƒ2825. A. v. d. Lindtn qq. No 18. Een Winkelhuis en Erve, aan de noord zijde van de Patient'estravt. No. 11. ƒ2050 C. G. van Mastwijk. No. 19. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, aan de westzijde van de Lange Boogaardatraat. No 34 zwart en rood. f 4000 P. F. de Bordes q.q No 20. Een Winkelhuis en Erve, aan de zuidzijde van de Zijlstraat. No. 24 ƒ4125.J. S. Opzeelaod. No 21 en 22. Twee huizen en Erven, aan de Brouwersvaart, als No. 21. No laA No 22 No. 16. No. 23—27. Vijf Huizen en Erven in een Poort aan de Brouwersvaart, a's No. 23. No. 16B. No. 24. No. 16C. No 25. No. 161). No 20 No. 15E. No 27. No. 16F. De perceelen No 21 tot en met 27 gecombi neerd. ƒ11030.J. C. v. d. Berg.qq. Nos 28—30 Drie huizen en Erven, nevens el kander a ili de zuidzijde van de Baljuwslaan, als: No. 28. No. 20. No. 29. No. 22. No. 30. No. 24. Ee perceelen No. 28 29 en 30 gecombineerd. ƒ3865 - H. J. Ede ijn. No 31. een dubbel Huis en Erve, aan de Bol- werkslaan op den hoek van en met niigang in de Baljuwelaan. No. 29. f 1965.A. v. Heulen. Markt van 17 Maert 1902. Boter. Aangev. 96, verk. 96 K. G. L. pr. 1.50, II. pr. ƒ1.45 p. K. G. Biggen. Aangev. 36, verk. 32 stuks. L. pr. 13.H. pr. ƒ10.p. stuk. Schrammen. Aangev. 7, verk. 5 stuks. L. pr. ƒ17.H. pr. ƒ15.p. stuk. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokerk altier, op Dtmerdag 20 Maart 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZEKMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Adagio G. Merkel 3. Concert Ostern C. A Fiacher. e. Vor dem Charfreitag. t. Christus am Creuz. r Ostermorgen. 4. Elaa's Biantzug zum Miinater. R, Wagner. 5Aria„Und oh die Wo.ke"C. v. Weber.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2