aanmerking genomen het boschryk ge bied met veel moeras en water, zonder andere wegen, dan glibberige voetpaden en smalle dijkjes, slechts begaanbaar voor hoogstens honderd man en dan wel zoo, dat vierduizend man in actie waren en vierduizend man gereed stonden om ze te vervangen, als door ziekte en verwon ding de eerste, onbruikbaar geworden waren. Spreker vertelde van de uiterst moeie- lyke marschen, waar de manschappen na aankomst soms onder een koortshitte van 37 tot 41" hun plicht deden. Doch meer en meer leerde men het inlandsche element in het Nederlandsch- Indische leger waardeeren en die waar deering was het waard, mits men het vertrouwen schonk. Toen werd gevormd het corps marechaussee met een com mandant, vier luitenants, twaalf onder officieren en twee honderd vijftig inlan ders. Inmiddels was Toekoe Oemar van vriend onze Jijand geworden. In Mei 1896 kwam er order om hem aan te tasten op zijn terrein, dat hy geducht versterkt had, terwjjl in elk zyner ver schansingen 25 welgewapende Atjehers lagen, maar waarop zelfs een bombar dement, als nooit in Indië had plaats gehad, geen vat had. Toen werd door den Kommandant der marechaufée een voorstel gedaan om de geduchte sterkte te nemen. Het werd aan genomen. Des nachts zouden de mare chausée den weg banen voor het overige leger. Welke ernstige zwarigheden te overwinnen waren en wat tot de moge lijkheden kon behooren, werdden mannen duidelyk voorgelegd; geen hunner trok zich terug. Inmiddels moest alles behoorlijk voor bereid. Levensmiddelen, drinkwater, am bulance, alles moest meegevoerd. Spreker gaf hier een overzicht van den moeielijken tocht, maar de inlandsche soldaten hadden gezworen hun plicht te doen en de zege werd ons dien dag, door den ernst en de toewyding van tweehonderd vijftig bruine broeders in het N. O. I. Leger. Spreker eindigde met den wensch, dat indien het hem gelukt was behalve belangstelling ook vertrouwen in dat Leger te wekken, dit hem zeer aange naam zou zijn. Tot slot volgden eene menigte licht beelden, betrekking hebbende op land en volk van Indië elkander op, gevende te zamen een duidelijker beeld van veel, wat wij zonder deze minder begrepen zouden hebben. De zaal was goed bezet en de Spreker werd met veel aandacht gevolgd. Verschillende opmerkingen werden levendig toegejuicht, vooral die waarin de Spreker een lijn trok tusschen den oorlog in Atjeh en dien in Zuid Afrika. Ons dunkt, dat een deel van het publiek hier op een dwaalspoor was, aangezien het allerminst in de bedoeling van Spreker kan gelegen hebben, het goed recht van Nederland tot den oorlog in Atjeh te betwisten. Wie een weinig met de geschiedenis bekend is, weet, dat wij terwille van den handel genoodzaakt waren de politie in de Indiesche wateren te handhaven en wij dus uit den aard der zaak ge dwongen waren den roofstaat Atjeh aan te tasten, heel anders dan Engeland, dat den oorlog zocht met eene natie die het in den weg zit. Gisterenavond werd in de Soc. Vereeniging onder leiding van den heer H. L. Janssen van Raaij de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de deelhebbers der Onderlinge Brandwaar borg Vereeniging voor de Gemeente Haar lem. Deze Vereeniging opgericht den 5en Mei 1892, bestaat thans tien jaar. Uit het verslag over het afgeloopen jaar bleek dat zy zich mag verheugen in toenemen- den bloei en reeds in ruime mate het vertrouwen onzer stadsgenoten bezit. Het aantal deelhebbers is in 1901 geklommen tot 682 met een verzekerd kapitaal van f 3.616.465. Dit verzekerd kapitaal is verdeeld alsvolgt: aan gebouwen ƒ1763090, aan meubilair en gereedschap pen 1352775, en aan koopmansgoede ren 498100. De ontvangsten hebben bedragen 4039.96 s en de uitgaven 3489.52, zoodat de rekening sluit met een saldo van f 550.44s. Deze rekening werd nagezien door eene Commissie van vijf deelhebbers bestaande uit de heeren: L de Breuk, D. A. Swens, J. S. Holster, J. J. Groot en A. C. Laane. Tot lid van het Bestuur werd her kozen de heer H. L. Janssen van Raay, die vanaf de oprichting Voorzitter is geweest. Besloten werd aan het Bestuur der Gemeente een afschrift te zenden van het jaarverslag. Het Bestuur der Onder linge Brandw. Vereeniging voor de Ge meente Haarlem is thans samengesteld als volgt: H. L. Janssen van Raay, Voorzitter; H. F. van Thiel, Onder voorzitter; Mr. F. R Crommelin, Pen ningmeester, J. van den Ban, Mr. F. A. By voet, J. Verhagen en J. W. A. Beijnes. Omtrent de voorstelling van den Conférencer Mr. Marcel Lefebvre, wiens optreden in den Schouwburg alhier tegen 27 Maart wordt aangekondigd, kunnen wy mededeelen wat het oordeel der Amsterdamschers in deze is. Zoo zegt o.a. het Handelsblad.- De heer Lefebvre heeft gesproken over „chansons". Of liever hy heeft ons verzen, versjes, liedjes gezegd en gezon gen, en die ingeleid en verbonden door.. ja, door eigenlyk niets, maar door dat gracieuze, amusante, onderhoudende niets, dat men scauseeren" noemt, een fijn opmerkinkje, een complimentje aan de dames, een herinnerinkje, nauwelijks historisch, een anecdote, een ietsje ge waagd, met de handigheid van den be schaafden Franschman aaneengeryd. Zijn liedjes waren eenvoudig gevoelig. De heer Lefebvre heeft ons alles zoo laten hooren, dat er voor iemand die goed Fransch verstaat zeer goed be grijpelijk was eenige ar^oZ-woorden had hy ons te voren verklaard en de meeste liedjes sloegen, hadden dat succes eventjes, maar echt dat in een lach of even een rilling zyn uiting vindt daarbij een kort gemeend applaus. De Nieuwe Courant deelt mede: Als dichter doet deze liederen-ver tolker zich gunstig kennen door zyn Chansons lendres, rostes en Etudes de moeurs, waarbij hy hoogst verdienstelijk gesecondeerd wordt op de piam door den jeugdigen R. Hageman. Als geestig causeur moeten we hem zeker een eerste plaats toekennen onder de gaarne ge hoorde conférenciers. Blijkens de voorloopige vastge stelde Kiezerslijst bedraagt het getal kiezers 7488 zijnde 355 meer dan in 4901. In het perceel Oudegracht 86 is door den Heer J. Veth Jr. een magazijn geopend van Tuin- en Serre en an dere luxe artikelen. Een groote verscheidenheid van aardige fraaie Ghineesche en Japansche voorwer pen ter versiering van vestibules, gangen en serres, daarnevens een nieuwe keuze van serre-meubeltjes is er zeer doelmatig uitgesteld en noodigt ook als zoodanig tot een bezoek. Heden is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor de omleg ging van den locaalspoorweg Haarlem Zandvoort tot gewonen spoorweg. In verband met de omstandigheid dat de aanleg, van het dubbelspoor 15 Juni a.s. gereed moet zyn, zal de zomerdienst op dien dag inplaats van op 1 Juni be ginnen. RECTIFICATIE. Van bevriende hand wordt ons uit den Haag medegedeeld, dat op den laatsten voordrachtavond van W. Royaards niet de Koningin en- Prins Hendrik, maar alleen H. M. de Koningin-moeder is verschenen, en dat bij die gelegenheid, wat alleszins begrijpelijk is, ook geen enkel stuk van Multatuli werd voorge dragen. Verkeerde inlichtingen hadden ons tot onzen, spijt op een dwaalspoor gebracht. VERGADERING van den Baad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 26 Maart 1902, des vóórmiddags te 10 ure. De volgende stukken en punten tulUn aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Proces-verbaal opneming boeken en kas Gemeente-Ontvanger. Adres Mej. B. van Cleeff, eervol ontslag onderwijzeres kostelooze school lett. D. i 2. Zitting met gesloten deuren. 3. Schrijven Kamer van Koophandel en Fabrieken in zake spoorwegplan nen, met adres instemming. 4. Voorstel B. en W.W. goedkeuring rekening Kamer van Koophandel en Fabrieken, dienst 1901. 5. Id. id. wyziging oppervlakte grond terrein gemeente reiniging, in huur by G. W. Smeenk. 6. Id. id. aanvaarding schenking gelden voor drinkfontein Scholersingel door Vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en Om streken. 7. Id. id adres wed. E. J. Hessels om onderstand. 8. Id. id. beschikbaarstelling gelden gedeeltelijke demping Papentorens- singelgracht. 9. Id. id. id. id. voor openbare werken Coornhertstraat. 10. Id. id. id. id. voor urinoir Donkere Begijnhof. 11. Id. id. vaststelling voorwaarden openbare verhuring Korenbeurs. 12. Advies Commissie tot hetontwerpen en herzien van strafverordeningen, voorstel-J. J. Groot aanvulling art. 197 Alg Politieverordening. 13. Voorstel id. vaststelling verordening schouwriolen Hout. 44. Id. B. en W.W. intrekking onbe woonbaarverklaring perceel Lange Annastraat No. 37. 15. Id. id. onbewoonbaarverklaring per ceel Witte Heerensteeg No. 21. 16. Id. id. id. id. Essenstraat No. 9. 17. Id. id. id. id. Bolwerkslaan No. 19. 18. Id. id. id. id. Kennemerstraat No. 19 rood. 19. Id. id. vergunning W. F. Bremer, smalspoor. 20. Id. id. id. gaslevering voor perceelen onder Schoten. 21. Id. id. adres coöp. bouwvereeniging »de Vooruitgang" wijziging recog nitiën spruiten. 22. Id. id. id. mej. J. H. C. Stoutjes- dijk, wyziging verordening jaarwed den onderwijzend personeel. 23. Id. id. id. atd. Haarlem Bond van Nederl. Onderwijzers alsvoren. 24. Id. id. vastelling verordening rechten bezichtiging Museum. 25. Id. id. concessie electrische tram- lynen F. Anderheggen Jr. enj. L. Neumeijer Jr. 26. Jd. id. vaststelling regeling aanstel ling en bezoldiging Ambtenaren belast met de inning haven- en kaaigeld. 27. Id. id. id. instructien personeel Openbare Werken, Bouwpolitie en woningtoestanden, en Houten plant soenen. 28. Rapport Commissie van onderzoek gemeentereiniging. 29. Voordracht B. en W.W. benoeming leeraar wiskunde aan de Burger avondschool. 30. Id. id. id. onderwijzeres Eerste Bur gerschool. In het douchebadhuis zyn in de met uitgang un de Parklaan No 78. ƒ85000. T. S. J Jansen Hzn. No. IS Een Ilnii, waarin Tapperij met afzon derlijk opga-tuien Bovenwoning en Erve aan de ooalzijde van de Tulpi-r atraat. Na. Si zwart en rood. 3000W j. Brnyna. No. 14. Een groot Koetshuis met ataliing voor 17 paarden, waarboven hooi- en fouragezoldere, beneveoa een ruim' Erf aan het Prin .enbolwerk en de Baljnwrlaan. No 23. No. 16. Een huia tn Erve, aan de noordzijde van de Bajnwalaan. No 17. No. 16 Twee aaneen verheelde Huizen en Erven naaat het voorgaande. No. 19 en No. 21. De perceelen No. 14 tot en met 16 gecombi neerd. ƒ13580.J. J. N. Staal. No 17. Een Heerenhuia eu Erve met Tuin, aan de oo>tzijde van de Jana treat, tuaacben de Nieuwe Gracht en Korte Jat aatraat No. 19. f 12600.— Opg h uden. No. 18. Ken Winkelhuis en Erve met Tain, aan de wea'zijd van de Pieter Kieatr at, op den hoek van en met uitgang in de Gaeletraat. 7025. L. J. Verkooy. No. 19. Een huia en Erve met tnin, naait het voorgaande. No. 12. ƒ5600 A. Witkamp. No. 20 Een Winkelhuia met atzonderiijk op gaande Bovenwoning, Open Plaata, Slachtplaat! en Erve, waarin Varkenaala:hte ij wordt uitge oefend, aan de zuidzijde van de Saenredamatraat. No. 28 zwart en rood. f 4600 Opgehouden. No. 21 E n Woonhuia met afzonderlijk op gaande Bovenwoning. Open Plaata en Erve,aan de ooitzjjda van de Berckhejjdeatraat, No. 6 zwart en rood. f 3410 J. P. Cramer. No. 22. Een Woonh ia, met afzonderlijk op gaande Bovenwoning, Open Plaata en Erve, aan de ooetzijde van de Berekheijdeitraat No. 8 zwart en rood ƒ8300. D. Bakker q q. No. 23. Een Woonhuia, met afzonderlijk op gaande Bovenwoning, Open Plaata en Erve, aan de ooetzijde vau de Bcrckheijd atraat No. 10 zwart en rood. 3300. Opgehoidin. No. 24. Een Woonhuia, met afzonderlijk op gaande Bovenwoning, Open Plaata en Erve, aan de ooatzijde van de Beickheijdeatraat No. 12 zwart en rood. 3300. Opgehouden. No. 26. Een Woonbui8, met afzonderlijk op gaande Bovenwoning, Open Plaata en Erve, aan de ooatzijde van de Berckheydeatraat. No. 14 zwart en rood. 3125 S. Mok. No 26. Een Winkelhuia met afzonderlijk op gaande Bjvenwoeing en Erve, waarin Kolfiehoia wordt uitgeoefead, aan de noordzyde van de Prana Hal straat op den hoek van de BerkhrijJeatraat No. 63 zwart eu rood. 4225. P. P. Hagen. No. 27. Een Winkelhuis roet afzonderlijk op gaande Bovenwoning en daarnevens Poort en Erve, waarin affaire in brandstoffen wordt uitgeoefend, aan de noordzijde vau de PVana Halsstraat No 61 zwart en rood. 3020. A. van Cappelen q.q. No. 28. Een Huis met open Plaats, rloin en Erve, aan de westzijde van de Korte Lakenstraat. No 16 1620. G L Zandvoort. afgeloopen week genomen 486 baden. AHoop van de verkooping van Huizen, gehouden den 22 Maart. 1902 in de „Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Heerenhuis en Erve met grooten Tnin, aan de noord-ijde van de Gedempte Oude Gracht, tusschen de Schachelstraat en de Kleine Houtstraat. No. J17. /89l0.B. Hagen. No. 2. Een Heerenhoia en Erve, aan de noord zijde van de Gedempte Oude Gracht, nabij de Koningstraat. No. 67. t 8900.— B. Hagen No. 3. Een Dubbel Heerenhuis en Erve, met grooten 'Juin, aan den Kampersingel. No. 70. f 11650.J. v. d. Ban. No. 4. Een HeereLhuis en Erve met Tuin, aan de oostzijde van de Kruisweg, met uitgang door een poort aan de Parklaan. No 45. J 1210 J. van Geldeien qq. No. 5. Een Huis en Erve a^n de westzijde van de Tuchthuisstraat. No. 18. 1875, P. F. Hagen. Nos. 6—8 Drie Huizen en Erven met Tuinen, aan de noordzijde van den Zijlweg als volgt: No. 6. No. 21G 4176. G. F. Evelein. No. 7. No. 21H. f 3875. W. Nieuwjaar. No. 8. No. 21 I. 3845. K. Hoesbergen. No. 9 Een Pakhuis, waarachter P.aaat9 met af- I zonderlyk opgaande Bovenwoning en Erve, aan de oostzijde van de Rozet-prieelstraat No. 83 zwart en rood. 2625. J. Verhagen. No. 10. Een Huis, genaamd -Rustlust" en Erve met Tuin, aan de oostzijde van den Kleinen Hontweg, tegenover de PaviljoeDsl an. No. 65. No 11. Een perceel Bouwterrin, neveDS het voorgaande, aan den oostzijde van den Kleinen Houtweg, op den ho;k van de Ka nperlaan. De perceelen No. 10 en 11 gecombineerd. 11340. H. van Waveren q.q. No. 12, Een dubbel Heerenhuis en Erve, met grooten Tuin, gevelbreedte pl m. 17 Mr, aan de noordzijde van de Nieuwe Gracht, uabij den Kruis weg, en met de geheele breedte strekkende toten Postkantoor Haarlem. OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft der maand Maart 1902, welke stukken tkansdoor de Afzenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. D. M. C. Villec? mej. A. Bredee, Mina v. d. Kruif, Jbr. G. D. F. de Pesters, Wed. Wijngaarden, Marbus, mevr. E. de Wilde, C. Yzel, allen Am sterdam; mej. van Boom, Bergen op Zoom; J. v. Putten, BreukeRn mej van Loon, Delft Doetichem; Wed. Dr. v. D sselen, J. J. Magee, beiden Haag; mej. A. v. Vegten, mej. J. Klein- haus, Wed. Boeree, alen Haarlem; Scbiering, Halfweg; villa Maiianne, Hillegom; J. A Krijn, KrabbendijkeReintjes, LeekP. v. Someren, Leiden; Po'.mau Mooy, MiddelbnrgH. S. Kop, Nijmegen; L. Glopper, SpaarndamGroenenweg, Voorschoten; Wed. Hulshoff, Westervoort; P.v. d. Berg. Zaandam. Briefkaarten. J. de Boer, C. v. DoorneM. 1). Kod, Wed. A. Nouddar?? L. Pieters, mej. C. W. Hartman, P. Lohman, J. L. Rozijn, mej. Willemse, J. d. Man, A. Rekman, allen Amsterdam Wed. Wa- zevaar, Beverwijk; mej. J v. d. Giensen, Haar lem; mej de Haas, Amsterdam (gestempe'd door Antwerpen-Amhterdam D. BUITENLA ND. Brieven. LebraD, Maryport; Mme. v. Brederode, Parijs G. de Droog, Ronbaixmej. A. Pater, Londen afkomstig van Bloemendal. Briefkaarten. A. Loven hal, Baltimore; W. .7. Voet, Londen A. Favre la Francj. VEEMARKT 19 Maart 1902. AangevoerdPry s 2 Koeien ƒ460.-ƒ430.— 203 N. Kalveren 8.6. 35 Schapen 25.44. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 27 Maart 1902, des namiddags van 2 tot3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA 1. Dubbel FugaJ. G. Baatiaana. 2. CanzonettaJ. Rheinberger. 3. Concert Op 7. No. 3G F. Handel. 4. AdagioMendelssohn. 6. Aria uit -Eliaa"..Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2