HAARLEMS CH Eerste Biad. PREDIKBEURTEN enz. No. 28 144 üi'gave van DE ERVEN LÖOSJE8, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. van ZATERDAG 5 April 1902 Ned. Vereen, tet bevordering van Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? BUITENGEMEENTEN. TE HAARLEM Zondag 0 April 1902. Nieuwsberichten. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDIN6 mat AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden Afzonderlijke nominers -,25. franco p. post ,40. 8 centeu per stok. Sfrfa por Advertentie van 1-5 regel» f 0*25, eikeregel meer R cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentien worden aangmomm tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Het Bestuur der Afdeeting. Waai niets naders vermeld wordt, wordt Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Eglise Wallonne. 10V. heureB, Mr. Eug. Picard. Pasteur a Dordrecht. Gereformeerde Kerk, (Oed Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5'/s ure, Ds. Schotel. Lutherscho Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. Remonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Woensdag 9 April geen Spreekuur. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. 's Avonds 7 ure, Ds. Duyvendak. Evang. Luth. Pred. te Schiedam. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderl. vergadering. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidscbe Vaart. d« Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Collecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Evang. Iauthersche Kerk. Geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloomendaal. Voorm. 10 ure, Prof. Dr. P. J. Muller. Vau Haarlem. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. L Zeegers. Van Meer eu Bosch. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. Doopsbediening. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. Santpoort Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojtnga. Doopsbediening. Voorm. 10 Spaarndam. ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, de Heer Gutteling. Ymuiden. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Bevestiging van Lidmaten. Klachten waren ingekomen omtrent de behandeling der vluchtelingen in het kamp te Belfast. Kitchener gaf toen aan twee Boerenafgevaardigden om in het kamp zelf een onderzoek in te stellen. Dit geschiedde en zij verklaarden vol komen tevreden te zijn. De tenten in de kampen zullen ver vangen worden door steenen huisjes, de hiertoe benoodigde steenen worden in het kamp gebakken. Vier gevechten hebben volgens de verliezenlijst weer plaats gehad in een gezuiverd deel van de Kaapkolonie. Een op 24 Maart in de Rhenoster-vallei, bij Sutherland, in het Westen der Kaap- Kolonie. Het verlies der Engelscnen heeft daarin bedragen 8 dooden, waaronder een luitenant, 8 gewonden en 29 ge vangen, onder welke een kapitein, die sedert werden losgelaten. Zou daar geen coneooi en geen geschut bij geweest zijn ook? De lijst toont verder aan, dat op 26 Maart ip. een gevecht bij Taungs zes man van de Kaapsche politie gewond werden, terwijl op 27 Maart bjj Mein- tjesfontein vier man van Bethune's be reden infanterie werden gewond. Van de hooggeroemde Zuid-Afrikaan- sche bereden politie (Constabulary) ein delek werden op 28 Maart in een gevecht bij Heidelberg, Oost Transvaal, vier man gedood. Een Ameiikaansch architect, de heer Paulsen, werd vjjf jaar geleden betrok ken in een proces wegens verduistering van gelden en pleegde toen om aan de gevangenis te ontkomen zelfmoord. Thans is echter uitgekomen dat de zelfmoord slechts gesimuleerd was. De man heeft zich dood gehouden, zich in een kist laten leggen en werd daarop door zijn vrouw in de kist medegenomen naar Duitschland, waar beide thans leven van de opbrengst eener levensverzeke ring welke de vrouw na den gesimuleer- den dood van haar man heeft geïnd. Het gedrag der Australiërs in de be kende zaak met de doodgeschoten Boeren, wier geldbezit den vijand aantrok, blijkt nog al zeer bedenkelijk te zijn geweest, daar behalve de twee doodgeschoten of ficieren er ook nog twee zijn veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. Een of fideel bericht over deze zaak zal wel niet lang meer uitblijven, te minder daar uit Australië aan het Ministerie van Oorlog al om opheldering is gevraagd. Rhodes moet zijn kolossaal vermogen bestemd hebben tot ontwikkeling van een onderwijsplan, dat zich zal uitstrek ken overal waar Engelands vlag waait. Zou Rhodes gevoeld hebben, dat aan het Engelsche onderwijs nogal wat ontbreekt. Nu, dan beslaat er kans dat zij in 't vervolg niet meer zulke domheden begaan als in de laatste twee jaren inZuid-Afrika. Lord Kitchener seinde uit Pretoria: Kolonel Lawley meldt uit Boesmanskop, dat hjj den 31en Maait een hevig ge vecht heeft gehad. Hij had het 2e garde dragonders uitgezonden om op 16K.M. ten O. van hem te opereeren. Den volgenden morgen dacht hij met hem samen te werken. De gardedragonders slaagden er in bij het aanbreken van den dag de Boeren in een lager te ver rassen. De vijand, die versterking kreeg, hield stand. Na een levendig gevecht moesten de dragonders zich al vechtende terugtrekken om zich bij de hoofdmacht te voegen. Deze was al op het schieten uitgerukt, en dreef den vijand naar het N.O. terug. Vier Engelsche officieren zjjn gewond. De verliezen der Boeren zjjn zwaar. Zes hunner zijn gevangen genomen. Men stelle zich niet voor dat Kitche ners bericht in deze de geheele waarheid is. Boesmanskop is gelegen in een streek, waar de Engelschen al meer klop gehad hebben. De verlie'enlijst zal wel meer bijzonderheden geven. Uit Pretoria wordt bericht dat de vredebewegiog in de gelederen van de Boeren zich uitbreidt. De verblijfplaats van Steijn is nu vastgesteldhij bevindt zich b(j De la Rey. Het onderhoud met Schalk Burger zal waarschijnlijk dadelijk kunnen plaats hebbenmen meent, dat Botha er bij tegenwoordig zal zijn. Andere gebeurtenissen wijzen op een stemming bij zekere commandanten om vrede te maken. Het doorlaten van een ambulance voor de Boeren waartoe door den broeder van kolonel de Villeboi Mareuil een verzoek gedaan was is door de Engelsche regee ring geweigerd. Ais beweegreden tot de weigering zeide de regeering: »De minister van oorlog betreurt ten zeer ste, niet aan uw verzoekte kunnen voldoen. Hjj twijfelt geen oogenblik aan uw goede trouw in deze, maar het is onmogelijk de waarborgen te vinden die een ambulance, door onzjjdigen naar het oorlogsterrein gezonden, bieden moet. Die waarborgen zijn onontbeerlijk ge- am 0. ïcltuülll, ucic lyl, vuui Ilare le. worden na de ondervinding, door Z. M.'s kening te mogen aanleggen. In Juli regeering opgedaan. Een ambulance, op 1901 kocht de H. IJ. S. M. de conces- deze wijze tot stand gekomen, zou dik- sje van ,jeze }ijD> maar eigenares zijnde wijls van de gelegenheid die ze vindt wijzigde zij de plannen en werd het misbruik kunnen maken.' ou(]e p[an, een lijn Amsterdam Leiden Volgens een berichtgever van de Pa- weder opgevat, de voorgestelde lijn rijsche Rappel zouden voorts de Boeren verviel geheel, hiervoor in plaats kwam HAARLEM 4 April 1902. In de groote zaal van het „Bron- gebouw" hield de Heer T. Sanders gisterenavond de aangekondigde lezing over De Spoorwegplannen in verband met Haarlem's ontwikkelingen welvaart. Uit den aard der zaak was de belang stelling zeer groot. Onder de toehoor ders waren de Raadsleden goed ver tegenwoordigd en ook onze vroegere stad genoot, de HeerJhr. Mr. A. J.Rethaan Macaré, gaf door zijne tegenwoordigheid bigk van belangstelling in de voor malige stad zijner inwoning. De Heer Stolp leidde den spreker in. De Heer Sanders zette uiteen, dat Haarlem ongunstig gelegen is ten op zichte van de groote vaart, gunstig voor de kleine vaart, gunstig ten aan zien van de verkeerswegen te land, zeer gunstig ten opzichte van het groote spoorwegverkeer. Die toestand behoort zoo te blijven, zelfs te verbeteren. De lage brug over het Spaarne dient ver beterd en na onderhandelingen van twintig jaar is men tot overeenstem ming omtrent de overwegen waardoor een verhoogd station werd aangenomen. Er werd op gewezen, dat de bijdrage van 400.000 door Haarlem voor de verbeteringen onbillijk is in verband met hetgeen andere plaatsen, bij een vervoer van veel minder belang, zonder bijdrage ontvingen. De verschillende spoorwegplannen werden thans besproken, eerst die van den electrischen lokaalweg Haarlem Amsterdam. Kwam deze tot stand, dan zouden beide steden elkander aanvullen en de vrachtprijzen zouden dalen. Over het Buitenspaarne zou met een bijdrage van Haarlem een brug, tevens voor ge woon verkeer, tot stand komen. De plannen zijn goedgekeurd en de ont eigeningswet is van kracht. Het nadeel, dat Haarlem niet door een spoorweg verbonden is met Haar lemmermeer kan opgeheven worden door tramaanleg, aansluiting met de groote marktplaatsen en spooraansluiting zou er door verkregen zijn. Los- en laad- inrichtingen aan het Spaarne waren hierbij ontworpen. De H. E. S. M. ging voort deze zaak voor te bereiden tot de S. S. verzocht deze ljjn voor hare re in 't laatst van Februari in bloedige gevechten in 't gebergte aan de Klip- rivier de overwinning behaald en een lange reeks blokhuizen bezet hebben. verbreeding van de oude baan. Tevens verviel de verbinding SchinkelDuiven- drecht en daarmede de concurrentie met de staatspoor. Haarlem dreigt hierdoor

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1