dat er van Juli tot October 1901 vijf man van Bethune's bereden voetvolk in de Kaapkolonie gedeserteerd zgn; op het einde van 1901 twee man van het le King's Kcyal Riile Corps gedeserteerd en twee bij ongeluk" gewond; inden loop van 1901 vier man gedeserteerd van het le Dublin Fuseliers, en nog twee man van andere regimentenvoorts in November en December drie man van de Britsch Z.-A. politie te Mafeking gestorven door onbekende oorzaak; dan een aantal gesneuveld, gewond of ver mist, b v. te Vrijheid op 6 Juni, te Tweefontein op 27 Juli, te Bolha'spas op 97 December, te Mafeking 26 No vemter, enz.te Leeuwfontein is den 15en September een dragonder van het 6e gevangen genomen, enz. Zoo worden de niet opgegeven verliezen gedeeltelijk aangevuld. Ten laatste zal Kitchener toch al zijn mannen moeten verantwoorden, maar die taak zal hem wel te zwaar zijn. Te Bloemfontein is zoo'n gebrek aan huizen, dat er een verordening is ver schenen, bepalende dat geen huurder zijn huis uitgezet en er geen huur ge heven mag worden zonder goedkeuring van den provoost-maarschalk. Uit Londen wordt gemeld, dat hoewel geen wapenstilstand kan gesloten wor den, lord Kitchener besloten heeft ge durende deze geheele week, tijdens de samenkomsten der Boerencommando's, geen aanval te doen op eeDige Boeren- positie, met dien verstande evenwel dat de Boerengeneraals zich verbonden heb ben daarvan geen gebruik te maken tot verbetering hunner militaire positie. Dus eigenlijk wel een wapenstilstand, al noemt men het anders. Zoo hoopvol als sommige Engelsche bladen, 'zoo weinig optimistisch heeft Dr. Leyds zich uitgelaten. Hij meent, dat er nóch van vrede-sluiten, nóch het opgeven van den eisch om volkomen onafhankelijkheid sprake zijn kan bij de Boeren. Indien zij onderhandelingen aanknoopten was het slechts om na te gaan wat Engeland wil, en hoe de stem ming onder Engeland is. Waren zij voor nemens geweest vrede te slniten, dan hadden zij dat te Pretoria gedaan, en niet die stad verlaten om hunne com mando's te gaan raadplegen. Dit laatste komt ons voor het dichtst bij de waarheid te zijn. Dr. Leyds kent zgn volk en vertrouwt het. De overheerschende indruk is, dat de campagne der socialisten voor algemeen stemrecht voorgoed verloren is. Vander- velde heeft in een redevoering laten doorschemeren dat de Conseil General der werkliedenpartij, de hervatting van den arbeid zal aanraden. Niettegenstaande de Belgische Kamer de behandeling tot herziening van de Grondwet afwees, blijft de werkstaking aanhouden. De hoop der arbeiderspartij blijft nu gevestigd op den Koning. De Koning zou Maandag eene bijeen komst hebben met zij ne ministers omtrent kamerontbinding. Er wordt verondersteld dat van deze bijeenkomst de ontbinding niet het gevolg zal wezen. Een ontbinding onder de gegeven omstandigheden en na de plechtige verklaring, in de Kamer door het hoofd van het kabinet afgelegd, zou een afkeuring van den Koning tegen over zijn raadslieden zgn en tegelijk van de geheele rechterzijde. De meening bestaat, dat de werksta kingen spoedig zullen verloopen, dat er misschien nog enkele botsingen zullen voorkomen, zooals in de Berinage, waar de spanning ernstig is. De meening bestaat dat de treurige botsing te Leuven te wijten is aan het minder tactvol optreden der burger wacht. Men had namelijk de manifes tanten te ver laten vooruitkomen. Toen men de menigte later wilde achteruit stellen, bleek dit onmogelijk en toen werd vuur gegeven. De schade, te Brussel geleden door de gebeurtenissen der laatste week, is zeer aanzienlijk; niet alleen voor de groote nijverheid, maar ook voor den klein handel, openbare vermakelijkheden, kort om, overal wordt die schade gevoeld. In winkels die anders een ontvangst hebben van 100 francs per dag, wordt nu 2 francs ontvangen. De schouwbur gen hebben ledige zalenin de koffie huizen is het doodsch en stil. jj Het militair machtsvertoon" zegt le Petit Bleu, heeft de burgers grooten schrik aangejaagd. Duizenden menschen blijven thuis en wachten tot de rust hersteld zal zgn om weder uit en hun gewonen gang te gaan. „En dat alles," zegt Petit Bleu, ge schiedt door den wil van den Heer Woeste, het hoofd eener partij, welke 28000 stem men minder sterk is dan de Oppositie, de herzieningspartij, en die toch, dank zij het thans heerschende kiesstelsel, een meerderheid van 20 stemmen in de Kamer heeft." De fédération socialists boraine heeft te Bergen vergaderd en besloten de sta king vol te houden tot de Kamers ont bonden zgn. Er zal een manifest inde Borinage worden aangeplakt, om de sta kers tot volhouden op te wekken. Men heeft berekend, dat de werkstaking eiken dag een loonderving van een milli- oen beteekent. In Mei moeten veertien nieuwe leden voor de Belgische Kamer worden geko zen, wegens de uitbreiding der bevolking. Wellicht heeft de Koning ontbinding der Kamer en gelegenheid tot het in stellen van een beroep op het volk toe gezegd, indien bij die aanvullingsverkie- ziegen blgkt, dat de linkerzijde dan steun vindt bij de meerderheid van de kiezers. Te Pittsburgh, de bekende fabrieks stad in de Vereenigde Staten, heeft de heer Frick, vroeger een vennoot van Carnegie, een huis laten bouwen van 23 verdiepingen. Het merkwaardigste is, dat als steensoort Grieksch marmer is gebruikt, van beneden tot boven; de deuren eri vensters zgn van mahoniehout. Het gebouw heeft 10 electrische lifts, waarvoor de machines, evenals voor elec- trisch licht, de onderste verdieping vullen. Onder het dak is een sociëteit gevestigd. De overige verdiepingen zijn grooten- deels voor groote kantoren verhuurd. De eigenaar heeft, om geen last van buren te hebben, het terrein in den omtrek aangekocht, zoodat grond en ge bouw hem 12 millioen dollars hebben gekost. Op verschillende plaatsen in België hebben de stakers daden van geweld gepleegd, als telefoondraden doorgesne den, dwarsbalken over een spoorbaan gelegd en rails losgemaakt. Het halt millioen Londensche armen, dat zal aanzitten aan den kroningsmaal tijd, krggt, behalve een beker, een bus met chocolade mee naar huis. De Times zegt: Het Nederlandsche volk kan er zeker van zgn, dat de Engelsche natie geheel en met groote sympathie deelt in de diepe gevoelens van angst, toegenegenheid en eerbied, die in Nederland zgn opgewekt door de ziekte der Koningin. De Morning Post en de Daily Graphic spreken eveneens hartelijke sympathie uit met de Koningin en het Nederland sche volk. Zij verklaren, dat de Neder landsche sympathie voor de Boeren nooit bitterheid gewekt heeft in Engeland, doch wordt begrepen en geëerbiedigd, daar het slechts natuurlijk zgn kan dat zulk een heldhaftige natie sympathie zou koesteren voor haar starngenooten die tegen Engeland strijden. In verband met de ernstige ziekte van H. M. de Koningin, waarbij het vooruitzicht bestaat dat H. M. zich de eerstvolgende maanden niet met re geeringszaken kan bezig houden is het te voorzien, dat weldra toepassing zal worden gegeven aan de grondwettige voorschriften, en dus de Staten-Generaal in vereenigde vergadering zullen wor den bijeengeroepen. Zaterdag bleef de koorts aanhouden doch de geneesheeren vertrouwen, dat de ziekte geen kwaadaardig karakter zal aannemen. Zondagochtend meldde het bulletin van het Loo H. M de Koningin bracht een tamelijk rustigen nacht door. De koorts houdt een geregeld verloop. Het bewustzijn is steeds ongestoord. De voedselopname is een weinig vermeerderd. Het namiddagbulletin luidde in den zelfden zin. De belangstelling is in den lande zeer groot en ook het buitenland betoont zijne deelneming, zoodat de telegraaf handen vol werk heeft. Het personeel ten kan tore moest reeds vermeerderd worden. Verschillende kenteekenen wijzen op vooruitgang van de zieke. De lijfarts, Dr. Roessingh blgft voor- loopig nog ten paleize, omdat niet te bepalen is welke complicaties zich kun nen voordoen. De Maandagsche en Dinsdagsche bul letins luiden dat de toestand bevredi gend is. Prins Hendrik maakte Maandagmorgen na afloop van hel consult voor het eerst weer een rit te paard naar het terrein der heideontginning. De dienst in het ziekenvertrek der Koningin wordt nu waargenomen door vier verpleegsters. Een kamenier is Zondag ongesteld ge worden en naar Den Haag gebracht. Te Utrecht hebben een paar nog wel gemeenteraadsleden hunne beer putten doen uitloozen in het stadsriool. Toen verder gebleken was, dat voor eenige perceelen nog nooit de hulp der gemeentereiniging tot het wegruimen j der faecalien was ingeroepen, is het na onderzoek gebleken, dat het aantal hui zen, dat clandestien op de riolen loost, zeer aanzienlijk is en het de gewoonte is dergelijke verbindingen te maken bjj alle in aanbouw zijnde huizen. De Nederlandsche Opera zal zich dezer dagen andermaal verdienstelijk maken tegenover de nationaal muzikaal- dramatische kunst, door de opvoering van de Opera Floris V van Richard Hol, waarvan mevr. Boddaert het libretto vervaardigde. Flores V is eene figuur in onze ge schiedenis die als »der Keerlen god" zeer populair is gebleven. Mevr. Boddaert en Richard Hol heb ben hiervan een echt Nederlansch mu ziekdrama gemaakt, dat niet zal nalaten op nieuw grooten indruk te maken. Op nieuw, zeggen we, want voor een tiental jaren is dit werk in de voornaamste steden van ons land met grooten bjj val opgevoerd. In overleg met de Directie der Ned. Opera hebben de schrijvers belangrijke veranderingen aangebracht, waardoor het 4e en 5e bedrijf met een groote climax worden te zamen getrok ken. Onder leiding van den Componist zelve zal de eerste opvoering plaats heb ben te 's Gravenhage zij n tegenwoordige woonplaats, op a.s. Donderdag 24 dezer, vervolgens Vrijdag 25 te Amsterdam, Maandag 28 te Utrecht en Woensdag 30 te Rotterdam. Met grond mag worden verwacht dat het muzikale Nederland het werkelijk schoone nationale opus van den nestor onzer Nederlandsche componisten, aan wien de toonkunst in 't algemeen zoo grooten dank heeft de brengen, met warmte zal ontvangen. HAARLEM 22 April 1902. In de groote zaal van het Nuts- gebouw hield Maandagavond Mejuffrouw M. Gallenkamp eene lezing over de Haarlemsche Huishoud- en Industrie school voor een talrijk gehoor, bijna zonder uitzondering dames en tegen woordige of toekomstige leerlingen der Inrichting. Spreekster wees er op, dat het in aan bouw zijnde gebouw in de Schneevoogt- straat met September gereed zal zijn. Telkens worden nog tot het Bestuur vragen gericht aangaande de School, daarom werd besloten om gelegenheid te geven in ruimen kring kennis te nemen van vele bijzonderheden. In onzen tijd, zeide Spreekster, worden voor het meisje hoogere eischen gesteld dan wel vroeger. In verband hiermede zg de moeder toegeroepen: Laat Uwe dochters een vak leerende tijdsom standigheden leeren, datambachtsscholen voor meisjes even noodig zijn als voor jongens. Op de Huishoudschool zullen onder wezen worden alleen de echt vrouwelijke vakken, die, welke zij als dienstbode of als huismoeder van eiken stand be- hooren te verstaan. Aan de hand van het Prospectus der School werden vervolgens de leerplannen nader toegelicht, als: Opleiding tot Dienstbode voor keuken-, huis- of linnen- werk, kinder- en kamenier linnenmeisje. De cursus duurt drie jaar. Lang, zal men zeggen, maar als men Mej. Gallen kamp hoort vertellen, wat er onderwezen wordt enfin, men zie het prospectus. Dau worden er cursussen gehouden door bevoegde leeraiessen in strijken, behandeling der natte en droge wasch, tafeldienen, voorsnijden, het vervaardigen van katoenen japonnen, linnennaaien en verstellen, kookcursussen voor werk mansvrouwen enz. en voor dames, om dat het zoo dikwgls noodig blgkt, dat de b.v.b. dochter des huizes de dienstbode vervangen kan. Nog vermeldde Spreekster Opleidings cursussen tot huishoudster leerares in kook- en huishoudkunde en ten slotte Industrieele cursussen, waaronder voor linnennaaister in de uiterste perfectie costuumnaaister, boekhoudster, tele foniste enz. Steeds zal de theorie verband houden met de praktijk. Zoo zal de leerling kindermeisje van haar nuttig werk de praktijk kunnen leeren in de kinderbewaarplaats, aan de school te verbinden. Van deze Inrichting en, haar doel, gaf Spreekster een aan trekkelijk overzicht. Natuurlijk moet alles betaald worden, maar voor eiken stand en voor elke beurs is aan de Huishoudschool plaats. Voor sommige prospectus nummers bestaat veel animo, voor enkele minder, maar het Bestuur hoopt en vertrouwt dat al de lessen behoorlijk bezet zullen zijn en wij helpen dit het Bestuur van harte wenschen. Van de gelegenheid tot het vragen van inlichtingen werd geen gebruik ge maakt. Onder Voorzitterschap van den Heer J. Mullemeister had Maandag de algemeene vergadering plaats van de Vereeriiging „Weldadigheid naar Ver mogen." Het jaarverslag werd uitgebracht door den Heer Mr. A. E. A. S. van Stralen, Secretaris der Vereeniging. Ook het afgeloopen jaar ondervond Weldadigheid naar Vermogen veel steun van Vereenigingen en particulieren. Het gevolg van rondzenden van circu laires, behelzende het verzoek om meerde ren steun, is geweest, dat 93 leden hunne contributie verhoogden van f 551 tot on geveer f 900, terwijl er nog f 140 in giften inkwam. Het aantal der leden vermeerderde met 104. De Commissie voor huisbezoek bestond dit jaar uit 73 leden. Aan 249 gezinnen werd hulp verleend, waarvan 13 voor de eerste maal, tot een gezamenlijk bedrag van 12693 51. Het verslag van den Penningmeester, Mr. L. C. Kronenberg, vermeldde de ontvangst op f 12677.92, zoodat het dienstjaar sluit met een nadeelig saldo groot f 15 59. Met belangstelling werd kennis ge nomen van de beschikking van wijlen Dr. J. B. WijnhofT, waarbjj een legaat van f 5000, waarvan na aftrek van successierechten enz. 4300 der Vereeni ging ten goede komt. Op voorstel van het Bestuur werd besloten dit geld te besteden ten dienste der kinderen van de gezinnen die onder steuning ontvangen voor voortgezet on derwijs, hunne gezondheid of, voor zoover noodig, voor het ontnemen aan de ouder lijke macht. De aftredende Bestuursleden werden herkozen. De bloemenvelden in onzen omtrek hadden Zondags veel bekijks. Reeds de vroege treinen voerden veel passagiers aan en in den ochtend kwamen ook de rijwielen van heinde en ver opzetten. Tusschen Overveen en Zandvoortsche laan was het zeer druk en maakten de tuinders goede zaken met hunne bloemen, waarvan stellig wagenvrachten werden meegevoerd. Op de Elswoutslaan kwamen een paar rijwielen in botsing met een rijtuig. De rijders kwamen er goed af, de wielen lagen echter totaal in elkaar. Door den burgemeester is namens het Gemeentebestuur van Haarlem aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden, een telegram van deelneming gezonden in de ziekte van H. D. gemalin, waar voor door den Prins dank is betuigd. De Heer C. F. Henning, firma Prin sen, hoedenmagazjjn alhier, is benoemd tot Hofleverancier van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, met vergun ning H. D. wapen te voeren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2