het voornemen is in een ot ander regle ment meer speciale voorschriften op te nemen omtrent de gevallen van nalatig heid in de gehoorzaamheid aan dienst voorschriften. Artt. 99112 werden goedgekeurd. In de zitting van Vrjjdag werden goedgekeurd de verlenging der overeenkomst met de Maatschappij voor den Koninklijken West-Indischen Mail dienst, na een kort debat tusschen den heer Hubrecht en den Min. van Water staat enz.; eenige naturalieaties; een onteigeningsontwerp voor den spoorweg AssenStadskanaal, en provincie-heffin gen in Groningen en Overjjsel. Daarna werd behandeld het ontwerp tot bekrach tiging eener nadere overeenkomst met de Exploitatie-Maatschappij betreffende het personeel der voormalige Rijnspoorweg- Maatschappij. De heer Melchers keurde af, dat op alle mogelijke wijze op het recht van het personeel is geknibbeld, en betreurde, dat de geheele aangelegen heid langs burookriitieschen weg is af gedaan, zonder dat het personeel in de zaak is gekend. De heeren van der Zwaag en de Klerk bepleitten een gun stiger pensioenregeling voor het per soneel. De Min. van Waterstaat enz. antwoordde en verdedigde de wjjze waarop gehandeld is, en, na replieken werd het ontwerp goedgekeurd. Evenzoo het ontwerp wijziging van de grens tusschen Bussum en Hilversum. De heer de Stuers trok een door hem voorgesteld amendement, om aan gemeente besturen bevoegdheid te geven, op eigen kosten uittreksels uit archieven van andere gemeenten te doen vervaardigen, weder in, na verklaring van den Min. van Binnenl. zaken, dat op de tarieven voor het geven van afschriften uit archieven behoorlijk kontröle zal worden uitge oefend. Daarna werd voortgezet het debat over het Militaire Strafrecht. De Reg. wijzigde art. 94 zoodanig, dat strafbe dreiging tegen het ter verspreiding in voorraad hebben van beleedigende ge schriften niet toepasselijk zal zijn op miliciëns verlofgangers. De amendemen ten Schaper en Staalman werden ver worpen met 54 tegen 12 stemmen. Evenzoo het am.-Marchant met 45 tegen 20 stemmen. Daarna werd het Reg.- artiekel goedgekeurd. Woensdag voort zetting. Chamberlain heeft niet veel verwach ting van de bijeenkomst der Boeren te Vereeniging. Ter gelegenheid van een gastmaal heeft hij dit Vrijdag gezegd. Zooals bekend is, schrijft hij het niet tot standkomen van den vrede toe aan de onverzoenlijken, wier aantal en invloed dan toch wel groot moet zijn om de verzoéöingsgezinde partij te kunnen overheerschen. Ook deelde Chamberlain nog mede, dat de regeering niet van plan is een schijn van onafhankelijkheid aan de Boeren te laten, ten einde zóó een herhaling van de Majuba-geschiede nis te voorkomen. Sommige Engelsche bladen zijn thans sterk voor het voortzetten van den oorlog, omdat in de laatste dagen eenige voor- deelen op de Boeren zijn behaald en zij hierdoor ontmoedigd worden. Telkens heeft Kitchener berekeningen gemaakt van het getal te veld staande Boeren, en als men ermee vergelijkt het aantal gevangenen, gewonden enz., dan is thans het aantal Boeren zóó, dat het Engelsche leger te vechten heeft tegen een aanmerkelijk te kort aan Boeren. Dr. Leyds heeft tot een redacteur van de Russische Nowoje Wremja gezegd, dat hjj, zoo ver hij zich als gezant uit kon laten, den vrede als nog zeer ver ver wijderd beschouwde. „Ik herhaal, wat ik reeds dikwijls gezegd heb: van onze rechtvaardige eischen zullen wij niet het minst afwijken." Dr. Leyds sprak van een bekend psychologisch moment, waar mee men hier te doen had en vergeleek Engeland bij den speler, die wel zou willen ophouden met het spel, maar zich zoozeer heeft laten meeslepen, dat hij het niet meer kan. Men verneemt, dat in de Boerenbij- eenkomst schriftelijk gestemd zal worden. JJ Nu de Boeren te Vereeniging beraad slagen over wat de Jingo's gelieven te noemen hun „voorwaarden van onder werping", heeft lord Milner zich uit Johannesburg naar Pretoria begeven en zijn intrek genomen in lord Kitchener's hoofdkwartier. Er zijn maatregelen genomen, dat de Boeren rechtstreeks met lord Kitchener telegrammen kunnen wisselen. Tijdens de besprekingen te Vereeni ging zal een gedeeltelijke wapenstilstand worden in acht genomen, met dien ver stande dat de Britsche colonnes geen commando's zullen aanvallen,welker aan voerders aan de conferentie deelnemen. Het optimistische der Engelsche bladen betreffende den vrede is in de laatste dagen sterk gedaald. Zelfs de staatspa pieren zgn er door achteruit gegaan. Hoe het verder gaat in de Boeren- bijeenkomsten verneemt men niet, dan alleen dat zjj vergaderen. Door graanrechten te heffen zal En geland gedwongen worden tot bescher mende rechten, wat zeker niet het plan was der regeering. Canada verlangt vrijstelling van graan uit Canada af komstig, Australië voor rundvleesch, Nieuw Zeeland voor schapen vleesch, West Indië voor suiker. Uit Londen wordt eene kleine voor lichting van een Engelsch soldaat in Zuid-Afrika medegedeeld, als: De Boeren zijn goed gevoed en be reden en meestal goed gekleed. Hij had Botha te Klerksdorp gezien en die zag er best uit. Bjj Tafelkop werden nietkarrevrachten gewonde en gedoode Boeren weggereden, zooals de Engelsche bladen melddenze verloren daar precies 2 dooden en 17 gewonden. Hij prees overigens den moed en de volharding in het gevecht der Boeren. De Engelsche troepen zeggen dat ze het nooit van de Boeren kunnen win nen, die kunnen nog wel 12 jaar door vechten. De reusachtige opgaven van gevan genen verklaarde hij op twee wijzen. Vooreerst tellen vrouwen, kinderen en kaffers mee, doch bovendien als een colonne te weinig of geen gevangenen heeft, koopt ze er een partij van een andere colonne, die de hare reeds aan lord Kitchener gerapporteerd heeft! De Engelsche soldaat maakt dus van den oorlog feitelijk een handelszaakje. De Times verneemt uit Pretoria, dat er 160 Boeren te Vereeniging verga derd zijn, bijna allen welbekend. Wat ook het resultaat zij van de beraad slagingen der Boeren, het einde van den oorlog is in ieder geval niet meer ver af. De bijeenkomst te Vereeniging zal waarschijnlijk gevolgd wordendoor overgaven in massa op verschillende punten van het oorlogsterrein en een zoo groot aantal manschappen zal aldus beschikbaar komen, dat wij elk nog niet onderworpen district op zijn beurt met troepen kunnen overstroomen. De Times verneemt uit Pretoria: De meerderheid der Boeren-afgevaar- digden toonen geen besef van hun ver plichtingen tegenover ons in de tegen woordige omstandigheden. Integendeel schjjnt hun houding er op te wijzen, dat zij zullen stemmen voor voortzet ting der vijandelijkheden. Er is een samenzwering ontdekt van anarchisten tegen den Koning6 per sonen zijn in hechtenis genomen. Het plan was om bij het voorbijtrekken van de koninklijke koets met dyna- mielpatronen te werpen. De anarchisten hebben bekend. Een snuffelaar heeft opgezocht hoeveel I maal de bekendste stukken van het Fransche répertoire door de Comédie franfaise gedurende het bestaan van het theater, van 1680 tot 1900 zijn gegeven. Het meest is „Tartuffe" gegeven, 2058 maal; dan volgt „Le médicin malgré lui," met 1592 opvoeringen, „L'Avare" met 1504, »Le Misanthrope" met 1206. Maar één stuk van Racine heeft de 1000 gehaald, »Les Plaideurs". Van de tra gedies staat „Phèdre" bovenaan met 984, dan volgde de „Cid" met 919 voorstel lingen. Voltaires meest gegeven stuk „Zaïre", heeft 573 voorstellingen beleefd, maar tLe Gendre de M. Poirier" in zijn zooveel korter bestaan bijna evenveel De ramp op de Antillen roept weèr de liefdadigheid op om, waar noodig hulp te verleenen, want er zal heel wat hulp noodig zijn. Nu zegt menFrank rijk is rijk genoeg om alles alleen te doen, en dit kan waar zijn, maar geheel de maatschappij yoelt zich gedrongen hierin meê te helpen. De keizer van Duitschland heeft tien duizend francs beschikbaar gesteld en... nu zjju er, die dit wel wat aanstellerig vinden, zooiets van »zie, welke goede vrienden wjj zijn." Maar erg gek vindt men dat de gemeenteraad van Berlijn veertig duizend mark voor gezegd doe! uit de gemeentekas gaf. Makkelijk geven uit de penningen der belastingschuldigen. Later zal veel geld noodig zijn maar levensbehoeften zijn den eersten tjjd noodig en Engeland, waarvan men niet veel gewend is, gaat hierin krachtig voor en Frankrijk doet in de kolonie wat mogelijk is. Op St. Vincent lijkt de toestand nog wel zoo erg als op Martinique en waar schijnlijk is het einde der ontbarstingen nog niet gekomen. De regeering verschaft er aan drie duizend menschen onder komen en voedsel. Er zijn nog verschillende berichten uit Fort-de-France ontvangen gedateerd 15 Mei. Een correspondent heeft een wandeling gemaakt van Carbet naar Sant Pierre en overal vond hjj de af zichtelijkste sporen van de vreeselijke vernieling. In de verwoeste stad vond hij den toren der hoofdkerk nog over eind staan, doch de klok was afgestort en van de kerk zelf was bjjna alles verwoest; onder de puinen vele lijken van ongelukkigen, die in het gebouw een toevlucht hadden gezocht. Ook voor de politiepost vond zjj een groot aantal ljjken. Men heeft geconstateerd, dat de zee op verschillende plaatsen dertig meter achteruit is geweken; duizenden doode visschen drjjven aan de oppervlakte en de kust wemelt van de haaien. De Pèresrivier is voortdurend rookende. Op het oogenblik kan men van uit de stad zeven nieuwe kraters zien. Bewoners van naburige eilanden zjjn op Martinique doende om te rooven uit de bouwvallen der ongelukkige stad. Nu beginnen ook de hooge overheids personen te staken. De gouverneur gene raal van den Australischen bond, de Earl of Hopetown, heeft zjjn ambt neergelegd, wegens onvoldoende bezol diging. De Staker achtte zjjn traktement niet in evenredigheid met de represen tatiekosten, die hij maken moest, en het bondsparlement wilde niet meer geven. Dit conflict baart nog al opzien, vooral nu de prins en prinses van Wales zoo kort geleden uit Australië vertrokken. Voorloopig zal deze loonstrijd bijgelegd worden door een compromis tusschen den gouverneur en het Parlement. Met het oog op de Kroningsfeesten is het nu in Madrid zeer druk. Elke trein brengt duizenden vreemdelingen aan. In het middelpunt der stad kan men 's avonds bjjna niet loopen van de drukte, Groote voorbereidingen werden getroffen voor de illuminatie. De hertogen van Genua en Oporto zjjn reeds aangekomen, evenals de ge zanten van de vreemde staten. De Koningin heeft den prins van Asturie bevorderd tot brigade generaal. Aan de armen wordt dagelijks 3000 rantsoenen eten uitgedeeld. In Mexico begint de vulkaan Colima in werking te komen. De bewoners van den omtrek, ge waarschuwd door het voorbeeld van Martinique en St.-Vincent vluchten naar elders. Op het eiland Jamaica zjjn de zwavel bronnen in brand geraakt en verspreiden een ondrageljjke damp-hitte. Op het vasteland der Ver. Staten braakt de eenige vulkaan, die daar nog is, de sedert dertig jaren rustig Mont Illiona, thans ook rook en stoom uit. Volgens een telegram uit Fort deFran- ce aan de Temps, staan alle zaken op Martinique stil. De geheele bevolking stroomt naar de kerken, waar dagelijks diensten voor de slachtoffers worden gehouden. Er is mondkost voor honderd duizend menschen noodig en een lading ongebluschte kalk om de ljjken te St. Pierre onschadelijk te maken. Ook te New York zjjn de vleesch prijzen verhoogd, maar in de Italiaan- scbe, de Joodsche en de Chineesche wijk weigerde men de verhoogde prijzen te betalen, waarop de slagers hun win kels sloten. Toen echter de slachters de winkels heropenden, keerde de woede der vrouwen zich tegen hen, ze ver- eenigden zich, verdeelden zich in groep jes, trokken naar de winkels en ver nielden er het vleesch. De onlusten namen zulk een omvang aan, dat de reserve der politie opgeroepen moest worden om de orde te herstellen. Een aantal vrouwen werd in hechtenis ge nomen, maar de slachterswinkels zijn opnieuw gesloten uit vrees dat de onge regeldheden herhaald zouden worden. Parjjs bezit negen hospitalen, waar van de meeste in een toestand zoo slecht, dat het aan het ongelooflijke grenst. Zeven jaar geleden werd een plan inge diend om al die ziekenhuizen zoo te reorganizeeren, dat zjj van billjjke eischen beantwoorden. Deze reorganizatie zou minstens zestig millioen francs kosten, men vond dit te veel en liet de zaak zooals zij was. Thans is een nieuw plan ingekomen. Volgens dit plan zullen drie hospitalen worden gesloopt en herbouwd, zes zullen vergroot en een nieuw kinder huis gebouwd worden, welke werken eischen zullen vjjf en vijftig millioen waaronder dan tevens begrepen is de verplaatsing van de gemetnte-apotheek. Zaterdag heeft de jonge koning van Spanje in het gebouw der Kamers te Madrid den eed afgelegd. De inhuldi ging-stoet bestond uit vier en twintig gala-koetsen. Na den eedsaflegging trok de stoet naar de Kerk van den H. Franciscus, waar door de kardinalen en dertig bisschoppen een plechtig Te Deutn gezongen werd. Naar verluidt zou tijdens den optocht een aanslag op het leven van den jongen vorst verijdeld zijn. Later bleek men hier te doen te hebben met een ontoe rekenbaar persoon. Tot de hooggeplaatsten, die de rid derorde van het gulden vlies ontvingen, behoorde ook de president Loubet, De jonge koning is benoemd tot ridder in de orde van den Kousenband. Uit Nieuw-Zeeland is te Londen aan gevoerd een kist volkomen versch be waarde eieren. Ze waren niet met kalk of een ander preparaat behandeld, maar volgens het voorschrift van een schei kundige. Men gelooft, dat deze vinding eene geheele omwenteling zal teweeg brengen in den eierhandel. Uit de Pjjlsweertstraat ie Utrecht wilde Vrijdag een rijtuig, een zooge naamd Utrechtsch wagentje met zes ingezetenen, onder wie een bruidspaar uit Blauwkapel, te De Bilt gehuwd, de vader van de bruid, en nog drie anderen, deze straat naar rechts inslaan. Het paard evenwel, dat den stal in de Lauwe recht had geroken, hield links aan, waarvan het gevolg was, dat paard, wagen en inzittenden, uitgezonderd de bruid, die nog tjjdig op den grond wist te springen, op den Hoogenoord van de steile kade in het diepe water van de Vecht stortten. Het paard, dat geheel onder het rij tuig geraakte, bleef onmiddellijk dood. Van de vijf personen, die verder in het water lagen en die zich in hun doods angst aan elkaar vastklemden, werden met roeibooten en anderszins vier nog levend op het droge gebracht. De vijfde helaas, de vader, werd niet gevonden. En hoewel zeer spoedig met dreggen door de politie een aanvang werd ge maakt, gelukte het eerst twee uur later diens lijk op te halen. De gelaatstrek ken waren vreeselijk verwrongen en gaven de bewijzen van een zwaren dood strijd, dien de ongelukkige gestreden had. Ondanks het koude gure weder staan de gewassen te Haarlemmermeer, vooral de wintergewassen, naar wensch. Tarwen en rogge die veel meer te velde staan dan andere jaren, geven hoop op eene goede opbrengst. Bietenland, zal minstens '/s minder bezaaid worden, dan vorige jaren, een gevolg van de lagere 'contracten. In 't belang van den werkman, wier toekomst er niet beter op wordt, is 't te hopen, dat de lage suikerprijzen zich spoedig mogen herstellen. 11 Juni a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat te Kruisdorp (thans Hoofddorp,) de eerste wolmarkt werd gehouden. Er werden toen 1400 vachten aangevoerd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2