Nieuwsberichten. Weer de zaak Bevnes. Men zal zich herinneren dat in de vorige vergadering de stemmen staakten van de motie Van Styrum, bedoelende de motie Tjeenk Willink tegen den Heer Beynes een voudig in te trekken en dat hetzelfde lot te beurt viel aan de motie Schram, ongeveer hetzelfde bedoelende. Motie Van Styrum kwam in herstem ming. Zij werd verworpen met 14 tegeD. Thans voorstel Schram; het werd verworpen met 13 tegen 10 stemmen. Toen voorstel Krusemanvan den vol genden inhoud, het werd tevens ver worpen De Raad, kennis genomen hebbende van de verschillende stukken, verschenen naar aanleiding van de in zijne vergade ring van 8 Januari II. sub. N. 5 aan genomen motie Tjeenk Willink, gehoord de in zijne bijeenkomsten gehouden dis- cussiën, overwegende, dat de oorspron kelijke kwestie „Beynes" sedert de indie ning der motie van lieverlede is omgezet in een reeks van technische vraagpunten, zich niet in staat achtende de tusschpn deskundigen gerezen electrotechnische geschillen juist te beoordeelen. Besluit: t De laatste alinia van bovenbedoelde motie te wijzigen als volgt; betreurt dat genoemd Raadslid zjjn toezeggingen niet heeft gestand gedaan en gaat over tot de orde van deu dag. De Heer Bjjvoet meent u t de stem ming te mogen opmaken, dat het de bedoeling is de motie Willink in te trekken, doet een voorstel in dien geest. De Heer Hugenholtz meent, dat ook dit de knoop doorhakken is. Meent dat het benoemen van eene Commissie nu het eenige mogelijk is. De Heer Willink bespreekt de zaak der motie Bijvoet. De Voorzitter verzoekt de di; cussies niet te rekken. Weer de Heer Bij voet over het verschil tusschen zijn motie en die van den Heer Van Styrum. Nog de Heeren V. d. Kamp, Holland en Roog, die een behoorlijke witlaag op den Heer Beynes gelegd niet geheel wil wegnemen. De Heer Willink is en blijft tegen eene Commissie. Motie Bijvoet in stemming wordt ver worpen. Nu komt voorstel Commissie te be noemen in stemming en wordt óók verworpen met 16 tegen 7 stemmen, en wjj zijn dus wéér daar waar de Raad op 18 Januari gébleven is. Tenzij er nu iets naders komt, blijft de zaak zooals z5 is. Toen had eene langdurige zitting met gesloten deuren plaats, waarna werd voorgesteld en aangenomen een directeur te benoemen van openbare werken op beroepen op eene jaarwedde van 4000. Nu kwam ontslag En schedé ter sprake. De heer Hugenholtz heeft het woord, meent, dat de feiten erop wijzen dat hier ontslagen moet worden. Nog de Heer V. d. Kamp, die er op wqst dat als de Heer Enschedé ontoerekenbaar is, dan niet eervol ontslag noodig is. De Heer V. d. Berg komt op tegen dit „ontoerekenbaar"- De Heer Hugenholtz stelt voor het ontslag eervol niet te verleenen. De Heer Modoo wenscht ontslag tegen 1 Juni. De Heer V. d. Kamp vindt spoedig ont slag hoogst noodig. De Voorzitter vindt het een te krassen maatregel. Voorstel Modoo in stemming, wordt aangenomen met 15 tegen 12 stemmen, en dus volgt het ontslag 1 Juni. Vastgesteld wordt een suppletoire be groeting van inkomsten en uitgaven der goederen van de voormalige corporatiën voor neringen enz. tot een bedrag van ƒ160,27». Voorgesteld en aangenomen wordt de 1 post voor drukwerk enz. voor Gemeente werken te verhoogen met 1000 noodig ten gevolge reorganizatie van den dienst en steeds toenemende werkzaam heden. De Raad had besloten de fontein in den Hout te behouden, maar men wenschte een hooger hek. Dientengevolge komen B. en W. thans gelden aanvragen voor een nieuw hek, dat ten hoogste 1120.-— zal kosten. De Heer Leupen wenscht uitstel. De heer Winkler deelt mede, dat de Com missie van plantsoenen er zeer tegen is, meent, dat de Raad voor dat hek geen geld behoeft geven. De Heer V. d. Berg wenscht het voorstel aan B. en W. terug te zenden, met verzoek een ontwerp voor een nieuwe fontein. De Heer Willink wil het hek afgestemd zien. Ook de Voorzitter meent dat dit goed zou zijn, met het oog op nadere voorstellen in verband met in bewerking zgnde plannen. Het voorstel werd dan ook verworpen. Voorgesteld wordt aan Mevrouw Pel tenburg te verkoopen een stukje ge meentegrond voor f 300.De gemeente ontvangt om niet bovendien nog een stukje grond aldaar. De Heer Willink is daartegen óók de Heer H. D. Kruse man is er tegen. De Heer Stolp is voor den verkoop in verband met de gemeente belangen. Weer de Heer Kruseman. De Heer de Breuk weerlegde de bezwaren. Voorstel B. en -Wwordt aangenomen. Voor de gemeente wordt aanvaard een strook grond aan de Assendelverlaan. Aan Regenten van het Burger Wees huis wordt vergunning verleend tot hooger bouwen van Perceelen aan de Luiiensteeg. Hetzelfde wordt toegestaan aan G. J. Jansen voor hooger bouwen aan de Witte Heerensteeg. Voorgesteld wordt de halteplaatsen voor de E.N.E.T. te doen vervallen, aangezien volgens B. en W. het proef jaar heeft bewezen, dat de voorloopig toegestane vergunning in deze niet is in het belang van het publiek. De halte plaatsen naar Zandvoort en Bloemendaal zouden kunnen behouden, maar de Heer Modoo wenscht dat deze maatregel blijft bestaan. De Heer Modoo licht toe en de Heer Groot wenscht bewijzen voor de groote ongeriefelijkheden voor het publiek. Ook de Heer Schram wenscht de stopplaatsen te behouden. Het grootste deel van het publiek heeft er belang bij. De Heer Willink bespreekt nog de zaak, heeft geen klachten ontvangen. De Heer Roog begrijpt, niet hoe er menschen zijn die vóór stopplaatsen zijn en zet dit uiteen. De Heer V. d. Berg wil de stopplaatsen behouden. De Heer de Breuk wjjst op het onge rief b.v.b. voor de bezoekers der Museums in den Hout. Het standpunt, dat de E.N.E.T. in deze inneemt, is onhoudbaar. De Heer Hugenholtz heeft ook be zwaren tegen stopplaatsen, maar wenscht ze te behouden in het algemeen belang. Nog de Heer Spoor en de Heer Willink. De Heer Van Styrum meent, dat de regelmaat van den dienst door de stop plaatsen zal bevorderd worden. De Heer Roog, meent, dat de zaak is, dat de E.N.E.T. een paar wagens te weinig op de baan heeft. Voorstel Modoo, behoud stopplaatsen, wordt aangenomen. In behandeling komt een schrijven van Regenten van het St. Elisabeths Gast huis. Ter beantwoording van de vraag, hoe het Gasthuis, desnoods met opoffe ring van eenige bedden zou zijn iri te richten tot een ziekeninstelling beant woordende aan de eischen van den tijd, deelen Regenten mede, dat eerst met den Raad omtrent eenige punten over eenstemming moet verkregen zijn. B. en W. zijn ook deze meening toe gedaan. Door het indienen van een plan zouden de financieele gevolgen kunnen bekend worden. Regenten deelen nog mede, dat het noodige is of wordt verricht om te be zuinigen, zooals door het aanbesteden van voedingsmiddelen. Linnen- en beddegoed worden hiervoor niet vatbaar geacht. Verder zijn Regenten van meening dat het Gasthuis niet mag gesloten worden voor onvermogende zieken uit naburige gemeenten, voor welke de kosten vergoed worden. Desnoods zou voor zulke patiën ten ƒ2.per dag in rekening gebracht kunnen worden. Opheffing van de polikliniek achten regenten niet geraden. Die er gebruik van maken zjjn voor het meerendeel ontslagen patiënten, die nog een nabe handeling behoeven. Zij kosten niets dan de geneesmiddelen. Afschaffing van de abonnementen voor dienstboden zou in het finantieeel nadeel van het Gasthuis zijn. Omtrent tariefsherziening zjjn Regen ten van meening dat de eerste en tweede klasse tarieven verhoogd zouden kunnen worden van ƒ4.50 op ƒ5.en van 2. op 2.50. Niet eens zijn B. en W. het het ten opzichte van de polikliniek, waar óók fondspatiënten behandeld worden. Voorgesteld wordt door B. en W. Regenten uit te noodigen tot het indienen van een bouwplan De Hver V. d. Beig bespreekt de inrichting van de polikliniek als meestal in het nadeel der gemeente en ook het prestige van den geneeskundige neemt er niet door toe, het verband tusschen geneesheer en patient wordt er door ver broken. Spreker wenschtalleen patiënten daar te behandelen, die een schriftelijk bewijs van hun gewonen huisarts hebben. De Heer Schram wenscht het punt aan te houden tot de volgende verga dering, omdat de kwestie nogal ingrij pend is. Dit wordt aangenomen. Het Bestuur der Haarlemsche Huis houd- en Industrieschool wenscht aan het College van Commissarissen dier Inrichting een gedelegeerde uit den Raad toegevoegd te zien. De Heer Kruseman is er tegen; is huiverig voor een nauweren band tus schen de Gemeente en die School. Het zal nog moeten blijken, dat er evenwicht kan bestaan tusschen inkomsten en uit gaven. De Heer Schram deelt die vrees niet. De Heer De Lanoy, deelt mede dat zijn aandeel aan het Bestuur zich be paalt tot de financieele aangelegenheden. Voorstel B. en W. wordt verworpen. Benoemd wordt tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur de Heer J. H. Droste. De Heer de Braai brengt in herinne ring de redding van een kind en waarbij den redder de erkenning niet werd toe gekend. Hij wenschte hierin voorziening. De Voorzitter brengt in het midden dat in gevallen als de redding geen levensgevaar oplevert, de Maatschappij tot drenkelingen geen belooning toekent. De vergadering wordt gesloten. Medegedeeld wordt, dat de Boeren- afgevaardigden op het slotantwoord der Engelsche regeering wachten en dat dit een eir.de zal maken aan de onder handelingen, maar verondersteld wordt, dat de overgave niet algemeen zal zjjn. Zeer schaars zijn de oorlogsberichten; een afdeeling van tachtig Boeren, die zich wilden gaan overgeven heeft zich moeten gevaDgen geven aan de Boeren. De Boerenbevelhebber Malan is ernstig gewond in Engelsche handen gevalleD. Onder dagteekening 8 Mei schrijft Reuter van St. Helena, dat er onder de krijgsgevangenen in Deadwood-Camp groote opwinding heerscht over de vredes bijeenkomsten. Vele gevangenen hebben al hun have reeds gepakt en staan klaar elk oogenblik naar Zuid-Afrika terug te keeren. Alle beschikbare handkoffers in Jamestown zijn opgekocht De ge vangenen beweren, dat er reeds vrede is gesloten en zij weigeren tegenspraak te gelooven. Te oordeelen naar de verschillende Engelsche berichten zouden de Boeren nu toch hun eisch van onafhankelijkheid hebben laten varen, zjj zullen als het zoo is het mogelijke gedaan hebben, dit zooveel mogelijk te onder vangen. Men behoort echter in het oog .te houden dat Engeland, óók voor den oorlog nog wat te zeggen had, zooals dat een verbond met een vreemden staat niet mocht gesloten worden, dan met Engelands toestemming, maar de banden zullen nu wel sterker aangehaald wor den. Stemt Engeland in den eisch tot zelfregeering toe, natuurlijk binnen een bepaalden tijd, dan hebben zeer zeker de Boeren een groot voordeel, want dan zal het eigen land door eigen mannen kunnen bestuurd worden. In Engeland zelf is nog een sterke beweging gaande tegen de graanrechten, maar de regeering schijnt die niet te willen opgeven. De city van Londen stelt ter gelegen heid van de kroning zestig duizend gulden ter beschikking van koning Eduard en bovendien zal er in het ge- heele land eene geldverzameiing ge houden worden lot hetzelfde doel. Dinsdagavond had te Fort de France up Martinique een nieuwe ontploffing plaats veel ernstiger dan de vorige. De vlammen bereikten een hoogte van honderd vjjftig roeter. Te Hamburg viel een z.g. bloedregen, waardoor eerst heel wat ontsteltenis werd gewekt; bij onderzoek bleek de roode kleur van den regen toe te schrij ven te zijn aan het vallen van myriaden insecten (carabus coccinella.) In het kanton Lüzern viel een grijze sneeuw, het hevigst te Langenthal; toen de sneeuw gesmolten was, bleef een aschlaagje achter. Door geleerden werd dit verschijnsel aanstonds in verband gebracht met de uitbarsting van den Mont Pelée; in 1883 vielen bij de Kra- katau uitbarsting eveneens aschdeelen in sommige streken van Europa. Te Browhead heeft men een kolom rook waargenomen boven de zee, die van zuilvorm in een spiraal veranderde en ten slotte in zee verdweenhet weer bleef intusschen zeer helder. De Duitsche Keizer heeft aan Amerika een standbeeld aangeboden van Frederik den Groote. Waarom juist van dezen vorst, die in den grond niet veel met Amerika op had, zal de keizer zelf het best weten, veel Amerikanen begrijpen het niet. Nu gelooft men dat in het Ameri- kaansche Congres er stemmen tegen opgaan. De vertegenwoordiger van Texas Stephens, heeft althans al een motie voorgesteld, waarbij de wenscheljjkheid wordt uitgesproken, dat de Ver. Staten van geen vreemde natie een standbeeld zullen aanvaarden, evenmin een beeld zullen plaatsen van eenig Koning, Keizer, Prins of potentaat, die over eenige natie geregeerd heeft of regeert, aangezien zulk een daad een beleediging zou zijn der nagedachtenis der revolutionnaire voorvaders aangedaan. De vorige week is er bij het Zwit- sersche plaatsje Mett een verwoede leeu wenjacht gehouden. Een menagerie, die eenigen tijd voorstellingen had gegeven te Biel, verhuisde per extra-trein naar Solothurn. Dicht bij Mett gelukte het een leeuwin uit haar kooi los te komen en van den trein te springen. Door het geschreeuw van het personeel werd de machinist gewaarschuwd, en de trein stopte. Met hooivorken trokken toen de wachters uit, on de koningin der dieren weer op te vangen. Daar kwam een wielrijder aangesnord. De mannen tracht ten tevergeefs hem op het gevaar te wijzen, en met groote felheid rende de leeuwin den sportman achterna, greep hem.toen juist op tijd de bewakers het dier van hem af wisten te slaan, waarop de doodelijk verschrikte fietser in record-vaart verdween. Vervolgens wisten de mannen het dier in een stal te drijven, waar het moest worden doodgeschoten. De leeuwenhuid is aan het museum te Biel geschonken. De Fransche Spoorwegmaatschappijen hebben in 1900 niet minder dan 17 millioen francs te vergoeden gehad we gens verloren geraakte, beschadigde of gestolen goederen van vervoer. Een com missie is benoemd om onderzoek te doen naar de oorzaken dezer buitensporige verliezen. Zij heeft als een daarvan bevonden, dat men in Frankrijk gewoon lijk verzuimt aan de bagage een aandui ding van den eigenaar en zijn adres aan te brengeD, en ook vaak het adres van den ontvanger niet duidelgk of stevig genoeg aan de voorwerpen bevestigt. Zq geeft middelen aan de hand om hierin te voorzien en ook om tegen diefstallen te waken. Bg de inspectie van een brigade te Kaschau, in 't noorden van Hongarije, traden 28 man van een compagnie van het 34ste regiment infanterie naar voren, en beklaagden zich bg den brigade generaal over de onmenschelgke behan deling, waaraan hun kapitein hen bloot stelde. Er is terstond een commissie van onderzoek ingesteld en de klagers, waar onder verschillende onderofficieren, zijn voorloopig bg andere compagnieën in gedeeld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2