Nieuwsberichten. De begrooting van dezelfde Stichting over 1903 sluit met 79920.35, wat het subsidie brengen zal op ƒ50200. De begrooting der Stads Apotheek zal van de gemeente eischen ƒ5500. Wegens de Huiszittende Armen en het Stads Armen- en Ziekenhuis zal de gemeente f 23605.90 moeten bijpassen. In behandeling komt de toegezegde regeling der arbeidsloonen. Volgens het voorstel worden de brug wachters verhoogd van 10 op 11.50; de straatmakers, opperlieden, wegwer kers, plantsoenwerkers, en bewakers, rioolwerkers, werklieden op de begraaf plaats, werklieden en arbeiders der ge raeentereiniging zullen 2 cent per uur meer ontvangen; de minimum-jaarwedde der politie agenten wordt verhoogd met ƒ100.het weekloon van den assident- brandspuitmaker klimt van 12 tot f 13.20 perweek. Het bedrag der gezamenlijke ver hoogingen beloopt f 18712.en volgens dit voorstel zal de nieuwe regeling terug werken tot 1 Januari 1902, alles te vinden op den post onvoorziene uitgaven. De Heer Hugenholtz brengt dank voor deze regeling, doch meent dat zeer lang over dit ontwerp gewerkt is. Begrijpt niet voor wat; de laagste loonen blijven nog te laag. Gemeentereinigers komen er minder goed af dan de agenten van politie. Wenscht de eerste verhoogd te zien. Stelt voor die te brengen op 18 ct. per uur, eischende ruim 1700. De voorsteller meent, dat alsdan voor- loopig een rustpunt gekomen is in de verhooging der laagste loonen. De Heer V. d. Kamp wenscht, dat ook de menschen aan de reiniging, die een vak verstaan in de verhooging begrepen te zien. De Heer Hugenholtz heeft de vak- kenmenschen niet vergeten, maar ziet geen kans alles in eens te krijgen zou gaarne ook voor hen verhooging zien. De Heer Stolp wenscht met am. Hu genholtz niet mee te gaan. De Heer Roog zal met am. Hugenholtz meegaan, doch men verlieze niet uit het oog dat het loon van den gemeente werkman zeer verschilt met dat van den gewonen; de eerste heeft verzuim, de laatste niet, wenscht, dat de loonsver- hooging het arbeiders gezin zal ten goede komen, wat wel te gelijk betwijfeld wordt. De Heer de Breuk meent dat door de voorgestelde verhooging, Haarlem lang niet ongunstig afsteekt bij andere plaatsen. Overuren heeft men ook nog, dus de 20000, hiervoor op de begrooting uitgetrokken, zullen wel overschreden worden. Verder is ieder billijk behan deld en vereenigt zich dus niet met am. Hugenholtz. Nog de Heer V. d. Kamp evenals de Heer Hugenholtz. De laatste meent, dat de loonen nog te- laag en dus andere plaatsen veel te laag zijn. Voorstel V. d. Kamp 23 ets. voor scheepmaker, kuiper en machinist wordt verworpen. Amend. Hugenholtz wordt eveneens verworpen. Na nog een kleine verhooging voor gesteld te hebben, wordt voorstel B. en W. zonder stemming aangenomen. Voorgesteld wordt aan de weduwe van den overleden gemeente-architect te verleenen een toelage van f 1000.voor één jaar, willende B. en W. in deze niet vooruit loopen op een eventueele regeling in deze. De Heer Schram wenscht het stuk uit te stellen. Een voorstel van de Comm. van Pensioenen spreekt van 500. De Heer Modoo wenscht de oorzaak te weten van de vrijgevigheid van B. en W. in deze. Weer de Heer Schram. De Heer V. d. Berg pleit voor het voorstel. De Voorzitter verdedigt het voorstel tegenover de beschuldiging dat B. en W. met twee maten meten; juist dit doet de Raad gewoonlijk in sommige gevallener bestaat geen systeem. Ver-1 klaart hoe B. en W. tot 1000 ge komen zjjn. Nog de Heeren Modoo en V. d. Kamp. Voorstel 1000 wordt aangenomen. Medegedeeld werd dat het ontwerp Pensioenen in handen gesteld is van Prof. van Pesch. B. en W. stellen voor aan B. van Cieefl, eervol ontslagen onderwijzeres aan kostelooze school Lr. D. het Rijks pensioen van f 284.aan te vullen tot 400.'sjaars. De Raad keurde dit goed. Het kohier der plaatselijk directe be lasting wijst een bedrag der aanslagen van ƒ391942.20 aan, terwijl de percen tage gesteld wordt op 3.9. Dat van 1901 was 3.25. (Als de gemeentebedrijven willen pak ken, zou o.i. een vermindering van druk het gevolg kunnen zijn voor een volgend jaar, als tenminste de slachtplaats en de electrische centrale zich dekken, wat van de eerste zeker niet te wachten is.) Voor het automatisch openen sluiten der hekken van de nieuwe brug over het Spaarne wordt f 2500.gevraagdII zoo'n toestel achten B. en W. noodig, de groote lengte der brug in aanmerking genomen. De som wordt toegestaan. Door de Heeren Modoo c.s. was een voorstel gedaan de belastingverordening te wijzigen, in dien zin dat er een sterker progressie werd ingebracht. B. en W. zjjn daar tegende kleinere inkomens zouden niet van beteekenis worden ontlast en de wijzigingen in het algemeen zou een algemeene ontevreden heid doen ontstaan. De Commissie van Financiën betreurt, dat het voorstel zelfs niet in grove trek ken is toegelicht. Door den ingevoerden maatregel om de aftreksom van f 450 te brengen op ƒ500 zjjn de laagst aangeslagenen niet onbeduidend ontlast. De meerderheid der Commissie ontraad de wijziging, de min derheid zou er voor zijn als het de be doeling was weer een deel van den druk op de middelbare klassen overtebrengen op de kleinere inkomens. De Commissie zou echter van meening zjjn, dat, mocht de Raad van meening zijn het belastingstelsel om te werken of dan het bedrag van ƒ500 voor aftrek weer kan worden verlaagd. De Heer Modoo verdedigt het voorstel. Spreker meent dat ons stelsel niet goed is. Wenscht uitgemaakt te zien of de Raad progressie wil of niet, dus veror dening wijzigen of niet. De Heer Stolp zet den toestand dui delijk uiteen. Meent dat de belangen der gemeente met verandering niet behartigd worden. Beveelt aanneming van B. en W. 's voorstel aan. De Heer Roog heeft nog het woord. De Heer H. D. Kruseman bestrijdt de meening van den Heer Modoo. Haarlem heeft een vermogensbelasting, doch bo vendien bestaat heffing van opcenten deze ziet men over 't hoofd. Spreker herinnerde aan den tijd toen ieder tevre den was behalve het gemeentebestuur, terecht heeft indertijd de Raad besloten om het progessie stelsel te doen vervallen. Brengtals voorbeeld bij van 600.in komen in verband met de betaalde be lastingen, over de jaren met verschillende stelsels deze zijn geregeld gedaald, zoo ook van 1500.De lagere klassen worden dus niet hooger, wel minder getroffen dan vroeger, de hoogere klas sen zijn daarentegen hooger en zet ver volgens uiteen, dat wij voor Haarlem geen behoefte aan wijziging hebben. De Heer Modoo bljjft ondanks de uiteenze ting bij de meening, dat ons stelsel niet goed istegenover menschen die geen opofferingen zich behoeven te getroosten om hun belasting te betalen behoeft men niet te voorzichtig te zijn. De Heer N. Kruseman meent dat invoering van billijke progressie niet goed mogelijk is. Toont aan dat ver andering wel degelijk van invloed is op den toevoer van nieuwe ingezetenen. De Heer de Braai heeft nog het woord. De Heer Van Thiel gelooft ook niet aan nuttigheid van verandering. Voorstel Modoo in stemming, progres sie, wordt verworpen met 16 tegen 9 stemmen. Voortgetet werd de behandeling van de instructiën. De Heer Modoo trok zjjn verschillende amendementen in, nadat de Raad de twee eerste had verworpen. Zq kwamen tot een eind en werden aangenomen met vjjf stemmen tegen. Weer Anderheggen en Neumejjer, die alweer de concessie wenschen gewijzigd te zien. Drie lijntjes zouden zij niet verplichtend geacht willen zien enz. Alvast zou aangelegd worden de lijn van de Amsterdamsche Vaart over de Heerensingelgracht, langs de Lange Heerenvest, Antoniestraat (of Korte Heerenvest), Langebrug, brug over den Kampersingel, Kampervest, Kleinen Houtweg, Baan, Wagenweg, Iorden- straat, Koninginneweg, Emmastraat tot de Emmabrug; terwijl twee moeten zijn aangelegd een jaar na de aanvaarding der vergunning en één een jaar nadat de straten der ljjn zjjn vastgesteld. De Heer V. d Kamp meent, dat er toch niets van zal komen, welke meening de Voorzitter niet is toegedaan. De wijziging wordt goedgekeurd. Ingetrokken wordt de onbewoonbaar- verklaring der perceelen Doelstraat 15 en 15 rood. Onbewoonbaar wordt verklaard per ceel Tuchthuisstraat 18. De Raad besluit in eigendom voor de gemeente te aanvaarden een strook grond aan het N. Gelderlooze pad. Overschrijving van huur heeft plaats van grond aan den Zjjlweg. I Vastgesteld wordt de verordening voor het leveren van electrischen stoom. Voor verlichting wordt gerekend van partikulieren 40 cents per Kilowattuur. Voor die 40 cents kunnen 17 gloeilampjes één uur branden. De meterhuur bedraagt van f 1 tot ƒ2.50 per maand. Voor electrische kracht wordt 16 cents per Kilowattuur ge vraagd. Een verminderd tarief wordt voorge steld voor de verbruikers die een bepaald getal branduren wenschen te garandee ren. Algemeene beraadslagingen worden niet gehouden en de verordening in haar geheel goedgekeurd. De Raad besluit tot wijziging der rege ling van jaarwedden der schoolhoofden. De Vereeniging van Groentehandela ren „De Hoop" wenscht wijziging (ver mindering) der marktgelden. B. en W. stellen voor het verzoek buiten beschikking te laten, omdat >De Hoopt geen rechtspersoonlijkheid heeft. De Heer Hugenholtz komt hiertegen op, maakt onderscheid tusschen personen en die als Bestuur eener Vereeniging optreden. De Heer de Haan Hugenholtz zet uiteen dat B. en W. in deze den ge wonen gang van zaken heeft gevolgd. Den Heer de Braai wordt door den. Voorzitter er aan herinnerd, dat zijn woordenkeus soms zeer onaangenaam is en dit in verband met de opmerking dat de Voorzitter die menschen minder fair behandeld. In stemming wordt het voorstel B. en W. aangenomen. In behandeling komt een voorstel om eene Commissie te benoemen tot het ontwerpen van een arbeidscontract en scheidsgerecht voor de werklieden en lagere ambtenaren in dienst der ge meente. De Heer Hugenholtz bespreekt deze kwestie. De Raad dient te besluiten of in Haarlem een arbeidscontract en een scheidsgerecht noodig zijn. Wjjst er op dat B. en W. van Amsterdam reeds vroeger zjjn overgegaan en geeft een overzicht van hetgeen voor de werklieden al of niet geregeld is. In de verschillende categoriën is aanstelling, schorsing en ontslag anders, zoo ook de wjjze van uitbetaling van loon, terwjjl aantal werkuren en Zondagswerk bjj velen niet bepaald zjjn. Spreker wenscht voor allen dezelfde wijze van handelen. Verder zou een scheidsgerecht niet het prestige van B. en W. in den weg behoeft te zjjn. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. tot de conclusie gekomen zjjn, dat thans de tjjd er voor niet gekomen is. Voorstel Hugenholtz wordt verworpen. I De Hondesteeg zal voortaant St. An- thoniesteeg heeten, aldus besliste de Raad. De Heer Winkler wil eigenlijk liever den historischen naam behouden, maar als de bewoners het zoo gaarn wenschen maar dan St. Anthoniesteeg. De Heer V. d. Kamp is daar nog al heftig tegen. Toch moest over het voorstel nog gestemd worden. Tot leden der Comm. voor de reclamen worden benoemd de HeerenLeupen, van Thiel, Sabelis, Sneltjes en Hofland. Benoemd worden tot makelaars in roerende goederen de Heeren P. A. Pop- pink en Frans Erdtsieck. De Heer Roog, heeft bjj omvraag het woord in zake de uitsluiting. Spreker betuigt zijn dank aan den Voorzitter, dat deze zich vrjj willig heeft aangeboden om in deze als bemiddelaar op te treden, als die gewenscht is. Betreurt, dat door een der beide partjjen die bemiddeling voorioopig is afgewezen. De Heer Hugenholtz gaat met dien dank geheel meê, tenzjj zekere voor waarden gesteld. Deelt nog een en ander mede tot goed verstand van den toestand. Hoopt dat de bemiddeling nog eens zal worden aangeboden. De Voorzitter deelt mede dat ook hjj betreurt de voorloopige afwjjzing, en zal zich desverlangd niet terugtrekken. Voorwaarden zijn niet gesteld, wenscht dat de uitsluiting spoedig mag geëin digd zjjn. Nog een vraag van den Heer Schram om Zondagsrust voor plantsoenwachters. Ten slot gaat de openbare vergadering over in eene zittiDg met gesloten deuren. Volgens den correspondent van de Daily News te Kaapstad heeft de stad daar weinig geestdrift getoond, toen de vrede bekend werd. Hg schrjjft dat hieraan toe, dat de burgerij er niet naar vrede verlangde, aangezien de stad bjj den oorlog veel geld verdiende en handel en bedrjjf er door bloeiden. In verband met de censuur is in het Lagerhuis gevraagd of deze was opge heven. Hierop is door Chamberlain ge antwoord, dat in sommige gevallen de censuur minder streng werd toegepast, maar dat algeheele opheffing eerst kon plaats hebben na voldoende bevrediging van het land, doch na de kroning zou men er meer van hooren. Het bericht, dat de kroningsfeesten onbepaald uitgesteld zjjn, heeft te Londen een diepen indruk gemaakt. De optocht van Vrjjdag zou echter doorgaan: de Koning zou vervangen worden door den kroonprins. De Koning lijdt aan ontsteking van den blinden darm en eene onmiddellijke operatie heeft plaats gehad. De Earl Marshall heeft last gekregen van den Koning, om diens innig leed wezen te betuigen dat de kronings plechtigheid, wegens een ernstige on gesteldheid, moet uitgesteld worden. De Koning hoopt echter zeer dat de feeste lijkheden in de provincie volgens het reeds vastgestelde program zullen door gaan. De menschen zjjn diep getroffen door de bizondere boodschap van den Koning, uitgevaardigd vlak voor de hachelijke operatie. De Koning zegt daarin den Lord Mayor dat het middagmaal voor de armen niet mag uitgesteld worden en dat ook de reeds ontworpen feestelijkheden in de provincie moeten doorgaan. Levendig kan men zieh de neer slachtigheid van het Engelsche publiek begrijpen. Alles gereed, partikuliere en openbare gebouwen versierd en met groote kosten gereed gemaakt voor de ontvangst van duizenden. Al de ge- noodigden tot de plechtigheid te Londen, ingesloten de vertegenwoordigers der troepen in de koloniën en nu.... de hoofdpersoon ernstig ziek. Den vermoedelijk langen duur van volkomen herstel in aanmerking ge nomen, zal nu waarschjjnljjk een alge meen vertrek van al de menschen plaats hebben, wie heeft tjjd genoeg om vjjf of zes weken te wachten, tot de Koning hersteld zal zjjn. Den toestand des konings houdt men niet voor zorgwekkend, hoewel er nog enkele dagen noodig zjjn om alle gevaar als geweken te beschouwen. De bladen schjjnen reeds vroeger van 's Konings ziekte geweten te hebben, maar alleen een der bladen maakte er melding van. De ziekte is van zeer merkbaren invloed geweest niet alleen op de Lon- densche, maar ook op andere beurzen. Er was nog niet bepaald wanneer de

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2