een Transvaalsche politieke vereeniging is opgericht, die ten doel heeft zoo lang er geen volksvertegenwoordiging is toch een lichaam te hebben, dat de politieke wenschen der bevolking kenbaar maakt. Deze vereeniging wil ook de Boeren in zich opnemen. De oproeping is dan ook zoowel in het Hollandsch als het En- gelsch gesteld Volgens den correspon dent der Times weigeren de voormannen der Boeren echter mee te doen. Hoe minder politiek gepraat hoe beter, zeg gen zij. Van het amnestiebe-duit in zake de Kaapsche opstandelingen, verneemt men nog niets. Officieus was deze toch toe gezegd, als zullende na de kroning plaats hebben. De twee regeeringscommissarissen, door de Britsche regeering uitgezonden om een onderzoek in te stellen naar de handelsvooruitzichten, moeten niet zeer voldaan zijn, in een gesprek moeten zij den toestand bedenkelijk genoemd heb ben. Het schijnt dat de Britsche regeering de transportschepen met uit Zuid-Afrika tei ugkeerende troepen, wel wat al te vol stopt in haar verlangen, om de sol daten spoedig terug te brengen. Zoo gebeurde het te Kaapstad dat van de troepen op de Aurama 7 officieren en 515 man aan land gezet moesten worden, omdat de boot te vol was. Buiten dezen bracht zij nog 102 officieren met 1047 man, 31 pleegzusters en een behoorlijk aantal passagiers over. Men wijt het aan deze overlading dat tijdens den overtocht aan boord van de Brittannic tien soldaten zijn gestorven. Volgens een bericht uit Munchen aan Paris-Nou velles, heeft de paus aan de katholieke regeerende huizen van Europa medegedeeld dat hij geen dispensatie meer geven zou voor huwelijken tus- schen bloedverwanten. Leo XIII raadt de vorsten aan, hun kinderen uit te huwelijken aan prinsen en prinsessen die niet van koninklijken bloede zijn, „teneinde de geestelijke en lichamelijke ontaarding, die hel gevolg is van der gelijke verbintenissen, te vermijden-'. De prefect van de Seine heeft aan de Parjjsche bladen medegedeeld, dat in dit departement vijftien geestelijke scholen zijn gesloten, waar 3247 kinderen on derwijs ontvingen. Na de vacantie zijn op de openbare scholen in de buurten van de gestolen scholen 4825 plaatsen vrij, zoodat er voor de kinderen, welke de zusterscholen bezochten, ruimschoots ge legenheid bestaat om onderwijs te ont vangen. Trots den ongunstigen zomer is de reislust dit jaar zeer groot. Uit Frank fort a.M. wordt hieromtrent gemeld dat het in die stad in de laatste 14 dagen bijzonder levendig was wegens de vele vreemdelingen, ook een aantal Ameri kanen, die er verbleven of doortrokken. De sneltreinen waren overladen, vooral omdat ook de zomervacantie voorbjj was en vele gezinnen terugkeerden. Aan het station was dan ook op enkele uren groot gedrang. De hotelhouders maken goede zaken, sommigen moeten eiken avond reizigers afwijzen. De exprestrein Ostende-Weenen is eiken dag vol, even zoo de sneltreinen naar en van Bazel. Maandag j.l. moesten in eerstgenoem den trein 13 reizigers plaatsen in den eetwagen voor lief nemen. De vorige week is uit het clubhuis van een Berljjnsche roeivereeniging een stoomboot gestolen. Men vond die later terug, gereed om naar elders geëxpe dieerd te worden. Met betrekking lot het bezoek van den Koning van Italië is bepaald, dat zoodra Victor-Emanuel te Berlijn aan komt, het geheele garnizoen der hoofd stad langs den weg van de Branden- burgsche poort naar het paleis opgesteld zal worden. Den dag te voren, bij de komst des Konings te Potsdam, zal de geheele generaliteit van Berlijn en Pots dam daar aanwezig zijn; ook zullen al de koninklijke prinsen den gast be groeten, die door den Keizer zelf aan het station verwelkomd zal worden. Door het vooruitschuiven van een gletscher is, naar uit Wladikafkas ge meld wordt, de weg van het dorp Sanib door het Genaldo-dal vernield zoodat de bewoners geheel opgesloten zitten. Ook moet er groot gevaar ontstaan zgn voor de doipen Tmenikm en Koni. Ruslands binnenlandsche toestand blijft nog steeds veel aandacht wekken, hoewel wij, dar.k zij de strenge censuur er niet veel van hooren. In plaats van, zooals werkelgk het geval is, van een samen hangende reeks opstanden te spreken, doet men het voorkomen alsof al die teekenen van stggende onteviedenheid eigenlijk niets met elkander te maken hebben. De Russische regeering, meent men, is in de meeste gevallen zelf de schuld van de geheime aanslagen en de oproeren, omdat zij de publieke opinie geen gelegenheid geeft zich te uiten, stelselmatig elke uiting onderdrukt en streng straft. De ontwikkelde klassen verbinden zich, in het geheim, met de werklieden en de boeren en gaat men voort propaganda te maken, door middel van vlugschriften, gedrukt op geheime drukkerijen. De politie slaagt er niet in, deze te ontdekken en gaat voort met onderdruk ken tot in het kleingeestige toe. Maandag is te Weenen een stoker wegens moord opgehangen. Twee en een halve minuut na de terechtstelling be weerde de beul, dat de man dood was, maar terwijl de kapelaan nog sprak gaf j de gehangene nog teekenen van leven. De beulsknecht hield den man toen de beenen vast om hem het spartelen te beletten en eerst tien minuten latei- constateerde men, dat de hartslag had opgehouden. En nog zijn er menschen. die de dood straf op verschillendegronden verdedigen. Zou zelfs het afschuw wekkende hen niet tot andere gedachten kur.nen bren gen? Er zgn er die meenen, dat de Paus in zake den schoolstrijd partij kie>t te gen de Fransche regeering, doch er bestaat meer reden te gelooven, dat de Paus zich niet in de zaak mengt. Er gaan nu stemmen op die aanraden de zusters met rust te laten, omdat de vrijheid van onderwijs, en de vrijheid van vereeniging even goed moeten be schermd worden, als de vrijheid van drukpers en de vrijheid van vergaderen. Voor den minister, belast met de uit voering der wet zal het echter moeilijk zgn achteruit te treden. Het blijft overigens bij het oude in de departementen van het westen. On danks de koude, den mist en den on- barmhartigen regen, wordt er 's nachts gewaakt door de bevolking. De scholen worden stuk voor stuk veroverd door de gewapende macht, waar de soldaten nog niet zijn geweest treft, de bevol king nieuwe maatregelen om den vij and te keeren. Bij de sluiting der scholen te Morlaix en Gouezee zijn twee gen darmes gewond door steenen, en ook de regeeringscommissaris, belast met de uitvoering van het dekreet, is met een steen tegen het voorhoofd geraakt. Gisteren heeft koning Eduard aan het Buckingham-paleis wapenschouwing gehouden over 1900 man koloniale troe pen. Deze werden aan het station op gewacht door generaal Sir E. Brabant, in khaki uniform, den beruchten aan voerder van de Brabanditti. Er werden ook ridderorden uitgedeeld, een door den koning, de andere door den prins van Wales. Ten slotte defileerden de troepen voor den koning, die op het balcon stond, o. a. in gezelschap van de koningin, Engelsche prinsen en prinsessen, prins en prinses Heinrich, Chamberlain en zijn vrouw, Lord kitchener, Lord Ro berts enz. De Londensche correspondent van de Matin seint het gerucht over van Lord Roberts' aanstaand ontslag als opper bevelhebber van het Britsche leger. Ro berts, die den 30en September 70 jaar wordt, zou op een audiëntie bij den Koning dezen zgn verzoek om ontslag te kennen gegeven hebben. De hertog van Connaught, broeder des konings, zou hem opvolgen. Het is een goed bezoldigd ambt; de opperbevelhebber krijgt f 60,000 's jaars. Volgens een Engelsch bericht zou de czaar voornemens zijn de regeering neder te leggen. Hoewel we het bericht maar niet zoo dadelijk kunnen gelooven, zou de waarheid er van geen verwondering wekken. Voortdurend ontstaan in Rusland on lusten, waarvan de demping vaak slacht offers eischen. Algemeen is de ontevredenheid in Rus land, doch de czaar, gaarne op de hoogte van hetgeen er in zijn rgk geschiedt, wordt tegengewerkt in zgn streven om de waarheid te kennen. Daarbij komen nog de herhaalde politieke moorden en men kan zich voorstellen, dat er meer dan menschelijke kracht noodig is om al die omstandigheden het hoofd te bie den. Ongeveer 600 winkeliers, vooral die der voornaamste straten te Wiesbaden, hebben zich voor een beperking van den Zondagsarbeid verklaard en een ver zoek in dezen geest tot den gemeente raad gericht. Het is zeker merkwaardig dat de Kamer van Koophandel aldaar den Raad heeft verzocht aan dit ver langen der vele winkeliers geen gevolg te geven. Een winkelier te Limoges had tegen een spoorwegmaatschappij vonnis ver kregen tot betaling van schadevergoeding wegens een in beschadigden toestand aangekomen lading. Toen het bedrag niet op tijd was betaald, droeg hij een deurwaarder op, beslag te leggen. Er werd juist een trein naar Parijs ge vormd toen de deurwaarder zich aan het station van zijn opdracht kwam kwjjten. Hij maakte daarom proces verbaal op van het beslag dat hij op de locomotief, met tonder, 17 personen- en 1 goederenwagen legde en stelde den stationchef als gereehleljjken bewaarder aan. Dit nam niet wep, dat toen de tijd van vertrek was gekomen, de bel werd geluid en de trein vertrok, welks pas sagiers in het geval veel schik hadden. Woensdagnacht is brand ontstaan in de sloomhoutzagerij »De Morgenster" van de firma Huibe-t van de Stadt Cornsz. te Zaandam. Het vuur woedde over een oppervlakte van 125 vterk. Meter. De zagerij, een gedeelte van de machinekamer en een loods met een party hout zijn uitgebrenddoor het snel en krachtig optreden van de brand weer bleef de brand daartoe beperkt. De fabriek bestond uit twee aan el kander verbonden gebouwen, nl. de ronde- en de balkenzagerjj. Naar het schijnt is de brand in het eerstge noemde gedeelte ontstaan. Op het oogen- blik dat de brand uitbrak, stond de geheele fabriek in volle vlam en brandde met den daarin aanwezigen grooten voorraad hout tot den grond af. Ook een aangrenzende schuur met hout ge vuld brandde geheel af. Bovendien wer den vele stapels hout, die op het terrein in de onmiddellijke nabijheid van de fabriek waren opgesteld aangetast en werd ook hieraan groote schade toege bracht. Het terrein van den brand was vooral voor spuiten moeilijk te bereiken. Te Hilversum is Woensdagnacht in gebroken in een villa, waarvan de be woners op reis zijn. Een der naastbij - wonenden ontdekte dat er onraad was en telefooneerde de politie. Spoedig kwam deze te hulp en betrapte de twee dieven die reeds al wat hun gading was inge pakt hadden. Zich betrapt vindende, konden beiden niet beter doen dan zich gewillig onder werpen, waarna zij naar het politiebureel geleid werden. Een der dieven had zich toegang verschaft door te klimmen door het raampje van een privaat aan den achter kant van het huis, en eenmaal binnen zijnde, had hij een achterdeur voor zijn kameraad opengemaakt. Hoe een mensch door zulk een smal raampje kan klimmen is haast een-raadsel. Bg de regeering moeten voorstellen hangende zijn tot verhooging van den accjjns op het gedistilleerd, ten einde te voorzien in het vermoedelijk tekort, dat op den aanstaanden dienst zou zijn geraamd en dat, naar verzekerd wordt, ongeveer acht millioen zou bedragen. Vooral de uitvoering van Ongevallen en andere wetten moeten eene vrij be langrijke stjjuing der gewone uitgaven doen verwachten. Te Utrecht is voor generaal De Wet aangekomen een prachtig en kostbaar huldeblijk van eene dame, mej. Anna P. Postman uit Zurich. Het stuk van gedreven zilver stelt voor den overval van een gepantserden trein der Engelschen door Boeren. Op den achtergrond ziet men generaal De Wet te paard voorgesteld, terwijl boven dien zijn portret voorkomt aan een der hoeken van het kunststuk. Dezer dagen werd onder Terneuzen een Belgische automobilist door een onbezoldigd rijksveldwachter bekeurd, wijl hij een provincialen weg met grooter snelheid bereed dan is geoorloofd. Den man, die van de Gedepuleeide Staten vergunning had tot het berijden per automobiel der provinciale wegen, is die vergunning ontnomen. Een nader verzoek om op die beslis sing terug te komen, werd door het Gedeputeerd college geweigerd. Na langdurig onderzoek en velerlei bemoeiingen is het aan een paar recher cheurs te Amsterdam gelukt het spoor te ontdekken van de vervaardigers of uitgevers van valsche rijksdaalders, die zoowel daar als elders in den laatsten tijd veelvuldig voorkwamen. Twee bij de politie welbekende per sonen oefenden dit bedrjjf uit. Een hunner is te Delft aangehouden, en op heeterdaad betrapt bij het uitgeven van valsche rijksdaalders en in het bezit van nog een aantal bevonden. Later werden nog twee personen, in deze zaak betrokken, opgespooi d en aangehouden. Verschillende personen hebben hen alle drie herkend. Uit het Jacob van Lennepkanaal is een zak met valsche rijksdaalders opgevischt, door een der drie daarin geworpen. Te Aalten hebben vele menschen de gewoonte om hun ongefrankeerde brieven met bijvoeging van de verschuldigde frankeerkosten in de bus van het post kantoor te werpen De beambten kunnen dan ten genoegen van het pn bliek de brieven beplakken, waarbij natuurlijk verwarring ontstaat. Om van dien last ontheven te worden, heeft de Directeur van voornoemd postkantoor bekend ge maakt, dat hjj alle ongefrankeerde brie ven in de bus gevonden, als ongefran- keerd zal verzenden, doch het daarbij gevonden geld ten bate van het lijk zal aanwenden. HAARLEM 15 Augustus 1902. Eerlang komen de uitbreidings plannen van de gemeente te sprake. Wij zullen trachten een begrip te geven van het vergiootingsontwerp volgens een (offieieele) kaart. Tot maatstaf nemen we de breedte van het blok huizen aan de Groote Houtstraat, tusschen de Groote Markt en de Paarlaarsteeg. De oude grens der gemeente aan de Brouwersvaart is daar, waar de Spoor weg deze snijdt, dan begint de nieuwe grenslijn van dat snijpunt af gemeten, als ge veertien maal den afstand neemt langs de Brouwersvaart. Trek, als ge dat punt hebt, een lijn die evenwijdig loopt aan de Delft, tot aan de Kleverlaan, Zuidzijde dan hebt ge ongeveer één grens lijn. Van dat punt neemt ge tweemaal den maatstaf naar de stadszijde van den noorderberm van de Kleverlaan af, altijd weer ongeveer in de richting van de Delft, verleng die lijn langs den Spoorweg naar Bloemendaal tot twintig maal den maatstaf dan hebt ge het uiterste punt van de ontworpen grens. De noordergrens loopt ongeveer recht hoekig over de Delft naar hetSpaarne. Deze lijn gaat dan over 't Noorder- Buitenspaarne, over de Amsterdamsche vaart al door, op negen maal onzen maatstaf achter het, gemeentelijk slacht huis om naar 't Zuiden. Om de zuidelijke grens te weten, plaatse men zich op de hoogte van 't Blauw-brugje bij Leeuwenhoofd, trekke van daar een lijn over 't Spaarne, rechts. Links van Leeuwenhoofd loopt de lijn voor het buitenverblijf Uit den Bosch rechthoekig op de Houtvaart en bevat ten westen alles wat aan deze zijde van de Houtvaart en de Spoorbaan ligt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2