HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. No. 68 144 van ZATERDAG 23 Augustus 1902 TE HAARLEM Zondag 24 Aug 1902. N ieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJE8, Gedempte Oudegracht HH Vierentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden,25 franco p. poet ,40. pe* Ad^jrlvntle van t-ft r*yt<l»s f ».25, elke regel Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. meer 5 cents, yruote lettere n»»r p «wtsr-iiuite- HERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentien worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middagten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Y muiden Godsdienstoefening yan wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1. Voorm. 10 ure, Ds. van der Veen. Evang. Luth. Pred. te Amsterdam. Eglise Wallonne. IOV, heures, Mr. Yandel. Pasteur k Maastricht. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs are, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5 Vs ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. de Lang. Emerit. Pred. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Haga. Doopsgez. Pred. te Nijmegen .Bemonstrantsoh Geref. Kerk. Geen dienst. Woensdag. Tusschen 2 en 3 uur aangifte van nieuwe leerlingen bij den koster Oranje kade 1. Kerk der Broedergemeente. Geen dienst. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderl. vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderl. Vergadering. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- schooi. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niets anders vermeld wordt, wordt de Ned Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Dr. Gerth van Wijk. Emerit. Predikant. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evang. IiUthereche Kerk. Geen dienst. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Arkel. Pred. te Ellecom. Heemstede. Voorm. 10 ure, de Heer J. L. Zegers. van Meer en Bosch. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. Nam. 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Poianen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort Geen dienst. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Klap. Avondmaal, 's Avonds 6 ure, Dr. Klap. Dankzegging. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Collecte voor het Diakoniehuis. Na Dinsdag te Rotterdam aan wal gestapt en door een geestdriftige me nigte te zijn toegejuicht zijn de generaals de Wet, Botha en de la Rey naar den Haag vertrokken en brachten daar een kort bezoek aan den kranken President Steyn. Vervolgens werd de Pro Boer- tentoonstelling bezichtigd, terwijl een onafzienbare menigte den helden warme ovaties bracht. Op de tentoonstelling werden toe spraken gewisseld. Het slot van die van de Wet nemen wij hier over: Onze harten zjjn te vol om te spreken. Als we recht zouden willen spreken dan moest het hart niet ter neer gedrukt zijn. Maar van dankbaarheid vloeit ons hart over. Inzonderheid danken wjj die dames, die zooveel bijdroegen om de smart onzer vrouwen en kinderen te lenigen. De ondersteuning, die wij uit Nederland ontvingen, kunnen wij niet dankbaar genoegen vermelden. Vooreen dankbetuiging, evenredig aan al die weldaden, is de mond te nauw en de tong te onbesneden. In deze paar woor den heb ik die dankbaarheid hier in uw tegenwoordigheid willen uiten. En buiten daverde het weer van de juichkreten. Op het voorbeeld van een vrouw uit het volk, die met een bijna smeekend gebaar Christiaan de Wet om een hand vroeg, waaraan hij onmid dellijk voldeed, verdrongen zich ver schillende menschen om het rijtuig met wie de Generaals nu alle drie hand drukken wisselden. Een werkelijk tref fend oogenblik. Naar medegedeeld wordt, is het de bedoeling van mevrouw Meijer om het overschot van haren echtgenoot uit Brussel naar Pretoria te doen over brengen. Wanneer' dat echter zal plaats hebben, daaromtrent is met het oog op sommige zaken die nog geregeld moeten worden, nog niets vastgesteld, zoodat ook nog niets beslist is kunnen worden hedenavond omtrent het vertrek van de Generaals naar Brussel, om de uitvaart bij te wonen. Nader wordt bericht, dat geen uitvaart zal plaats hebben. Ook te Utrecht viel den generaals een warme ontvangst ten deel en werden toespraken gewisseld. Druk heeft men het in Engeland over de weigering der generaals om den vlootschouw bjj te wonen, waartoe zij nu toch bljjken uitgenoodigd te zijn. Sommige bladen zien er een beleediging in en nu heeft men er op gevonden, dat de Heeren geen rok costuum had den en dus zóó als ze gekleed waren, moeielijk konden verschijnen. De Times en de Chronicle bevatten brieven uit Johannesburg over het ge brek aan Kafferarbeid. Zjj schrijven het gebrek toe aan de buitensporige loonen, die het militaire bewind gedurende den oorlog heeft betaald: van ƒ48 tot ƒ60 in de maand met rijkelijke rantsoenen. De Kaffers zjjn daardoor kapitalisten geworden en hebben geen lust meer in de mjjnen te werken. Een week of drie geleden waren er een 40,000 aan den arbeid, en men heeft er tweemaal zoo veel noodig. Voor den oorlog waren 75 mijnen aan den slag, nu maar 37 en die alle komen handen te kort. Maandag seinde Reuter uit Johannes burg, dat er, volgens opgave van de Vereeniging voor Inboorlingen-arbeiders, in Juli 5291 zwarten zjjn aangeworven, waaronder alleen van de Oostkust 3384. Men heeft nu verlof gevraagd om zwar ten aan te werven in Oeganda, Centraal- Afrika, BritschOost Afrika, Portugeesch Angola en den Kongo-Vrjjstaat. Telkens komen de Engelsche bladen terug op de millioenen, staatseigen dom die door President Kruger zouden meegenomen zijn naar Europa. Nu wordt er op gewezen, dat de bewering op zich zelf al ongerijmd bevonden zal worden, als men bedenkt, dat een President met verlof de staatskas met zich zou voeren, aangezien altijd de kans bestond van op reis naar Europa er mee ontdekt te worden. Iemand, die 't goed weten kan, deelt bovendien nog mede, dat Kruger zijn particulier vermogen, veertig dui zend pond, ter beschikking van de re geering te Pretoria heeft gesteld als renteloos voorschot. Voor zich zelf heeft hij, behalve het geld noodig voor zijn reis naar Europa en zijn eerste uitgaven aldaar, slechts twee hoeven overgehouden, van welker opbrengst hij thans kan lever. In plaats dus van op staatskosten te leven, heeft Kruger een voorbeeld gegeven van on baatzuchtigheid waaraan sommige En gelsche autoriteiten, die aan leger leve rantie e. a. een broodje verdienen, wel een voorbeeld mochten nemen De zaak-Loehriing trekt nog steeds, en terecht, de aandacht van de geheele Duitsche pers. Tot nu toe bewaarde de regeering, niettegenstaande de wenken verschillende gezaghebbende bladen, het diepste stilzwijgen. Thans geeft het ofücieuse blad, de vNorddeutsche Zei- tung" de volgende verklaring: „Het ministerie van financiën ont hield zich tot heden deel te nemen aan de discussies over de zaak-Loehning, die thans de kolommen der dagbladpers vullen. Het ministerie zal bjj deze hou ding volharden, omdat het de bladen niet de geschikte plaats acht om te antwoorden op de klachten van een rijksambtenaar." Eenige Hongaarsche bladen beweren dat graaf Leo Tolstoi van plan is zich te gaan vestigen in Bukarest. De reden is dat zjjn begrafenis in Rusland niet plaats zal kunnen hebben volgens den Christeljjken ritus, ten gevolge van de excommunicatie door de Synode tegen hem uitgesproken. Mocht hjj komen te overlijden voor zijn verhuizing naar Bukarest, dan zoo luidt het bericht verder heeft hjj zijn familie verzocht het lijk te balsemen en het dan te vervoeren naar Hongarije. De Weener-correspondent van de Daily Express zond zijn blad denl7en Augustus het volgende verhaal over een aanslag op den Czaar en den Keizer, tijdens de ontmoeting in Reval, een verhaal dat gevonden werd in de Buda- pester krant Magyar Orszay. Op een avond dat de beide vorsten aan boord van de Ilohenzollern aten, kwam een stoomsloep op dit keizerlijk schip aan. In dit sloepje zat een Rus sisch officier, althans iemand in net uniform van een Russisch olficier, en vier mannen gekleed als Russische matrozen. In werkelijkheid waren zij anarchisten. De namaak officier kwam aan boord van de Ilohenzollern en deelde den wachthebbenden officier mede dat hij van het Keizerlijk jacht, de Standart, kwam en den Czaar moest spreken over dringende depeches. Toevallig kwam net de kapitein van de Standart in het ge sprek zich mengen. Hjj zag dadelijk dat de man een vreemdeling was en wenschte opheldering. Toen de anarchist zag dat zijn spel verloren was, trok lig een revolver en wilde zich zóó een veiligen terugtocht verzekeren naar zijn sloep. Hij werd echter ontwapend en gearresteerd. Hjj bekende van plan te zijn geweest de beide keizers te dooden. De vier vmatrozen" stoomden weg en konden niet ingehaald worden. Uit Weenen wordt aan de Kclair gemeld, dat in Przemysl twee spionnen gearresteerd zijn, die reeds eenige jaren in dienst stonden van Rusland. Deze beiden zijn de restauranthouder Lew- kowicz en de oud agent van politie Burghardt. Lewkowicz's huis werd dikwijls bezocht door onderofficieren, en van deze militairen kreeg hij de eerste aanwijzingen voor zijn spionnage. Verschillende onder-officieren zijn in deze zaak betrokken en dus voorloopig gevangen gehouden. De hevige regens hebben overal in Engeland de landvruchten zwaar be schadigd; hop, druiven en frambozen zjjn vernield. In Lincolnshire zjjn hon derden bunders graan verregend. De aardappels zjjn ziek. Op een hoeve zjjn 18 hooimijten vernield. Uit alle deelen des Rijks komen dergelijke ernstige berichten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1