Edoch, welk is dit eene, die de bank zeer te recht kan weigeren Dat is waarschijnlijk niet uit te maken. Naar aanleiding van een redevoering gehouden door den Franscherr generaal en minisier van oorlog André, waarin nog altijd de „revanche', voor den Fransch Duitschen oorlog wordt voor gespiegeld, heeft een medewerker van een Duitsch blad zich gewend tot den bekenden diplomaat baron d'Estournelles de Constant. Deze noemde die revanche toespraak heel gewoon zooals men ook kan hooren te Berlijn, te Petersburg, te Parjjs, te Londen, te Weenen, kortom in alle hoofdsteden, zelfs te Sofia, doch dat Europa hieraan schatten in arbeidskracht en in geld verspilt en middelerwijl hoopt Amerika zich schatten op door zijn lager belaste producten allerwege aan de Euro- peesche markten te brengen. Deze toe stand zal voortduren zoolang Europa niet inziet de dwaasheid en de mogelijkheid van de staatkunde van den gewapenden vrede, zoolang het niet bekeerd zal zijn tot de kunde van een Europeesch Ver bond. Europa, meent de heer d'Estouanelles, zal dit eerst langzamerhand gaan be grijpen, wanneer de prijzen van de voortbrengselen van landbouw en nij verheid zoozeer gedaald zullen zijn, dat niet meer met winst gewerkt kan wor den, wanneer werkstakingen crisis en sociale oproeren chronisch geworden zullen zijn en steeds dreigender van karakter. Dan eerst zal elke regee ring beginnen in te zien dat zij uit zelfoehoud de reusachtige legers met hun zwaren druk zal moeten vermin deren. Dan zullen aantal takken van dienst, die thans nog nationaal zijn, als de post, de spoorwegen, de scheepvaart, de invoerrechten, de hygiëne, de bescher ming van den eigendom internationaal worden. En deze toekomst had reeds lang verwezenlijkt kunnen worden, meende de Fransche apostel, wanneer niet in alle landen de staatshoofden, de ministers en de generaals wapenschou wingen hielden en daarbij steeds spra ken over de toekomstige overwinningen. In Engelsch Indië staat weer hongers nood voor de deur. Veel minder regen dan gewoonlijk en als de wind niet spoedig gunstig wordt groote kans dat er van het gewas niet veel terecht komt. Is de hongersnood ingetreden dan vol gen er op andere rampen als pest en cholera, die als 't ware wachten om neer te strijken op een door ontbering verzwakt volk en de meeste slachtoffers maken waar de honger het meest ge woed heeft. Dan moet de staat te hulp komen, want de bevolking is te arm om tegen den honger gewapend te zijn. Hongersnood komt er meermalen voor. Er is wel getracht voorraadschuren aan te leggen, maar tegenover de millioen lijders helpen die weinig. Het eerste gevolg is, dat van de bevolking duizen den omkomen. Tusschen 13 en 15 September e.k. hoopt de in Fransche luchtschippers- kringen zoo welbekende aeronaut Graaf Henry de la Vaulx met zijn ballon de „Mediterraneen II" zijn tweede poging te doen om zwevende door de lucht de Middellandsche Zee over ie steken in gezelschap van den heer Henri Hervé, uitvinder van verschillende nieuwighe den op luohtscheepvaartkundig gebied, den luitenant ter zee Tapissier, graaf de Castillon de St. Victor en den werk tuigkundige Duhenot, die de verschil lende machinerieën van den ballon ver vaardigde. Een zeer snel torpedojager is door het Fransche gouvernement ter begeleiding aangeboden en gaarne aan vaard. Volgens een bericht uit Santa Maria, is de groote weg over het Stilfser Joch door hagel, sneeuw en een wolkbreuk van de derde cantoniera af naar beneden onbegaanbaar gemaakt. Vele reizigers moesten terugkeeren of in de cantoniera overnachten. Enkele gezelschappen die naar het Engadin in Grauwbunderland wilden, namen den nieuwen weg over Santa Maria. Ook uit Meran wordt noodweer ge rapporteerd. De Naif-beek trad buiten haar oevers en rukte alle bruggen weg. Het pension Naifmühle bij Valentin werd door het water onderspoeld en stortte in. Een dame uit Leipzig en een bewaarschool juffrouw kwamen om, twee andere nienschen werden gekwetst De schade wordt op 100.000 guldens geraamd. In Frankrijks westhoek ligt de stad Duinkerden. Tot 1662 was het een Zuid Nederlandsche stad, doch in dat jaar werd zg en hare omstreken aan Frank rijk verkocht. Duinkerken is echter lang aan de Vlaamsche taal getrouw gebleven en heeft zelfs niet onverdienstelijke dich ters voortgebracht. Het behoeft een bezoeker volstrekt niet te verwonderen als hq in de Fransche stad Vlaamsch hoort klappen, vooral onder de visschers bevolking die conservatief als zij is de taal nog in eere houdt, zij het dan ook niet die door den beschaafden Vlaming wordt gesproken. De Petit Journal verneemt uit Embrun dat een reiziger gevangen genomen is, die een mand met postduiven bij zich had. Strafrechterlijk kon hij niet ver volgd worden, maar de autoriteiien heb- hem over de grens gezet. De overheid nam toch aan dat deze duiven dienden voor spkmnage ter wille van Italiaansche militairen. De grenssoldaten hebben bevel gekregen alle postduiven die van Frank rijk naar Italië vliegen, neer te schieten. Blijkens een telegram uit Curasao protesteeren Duitschland, Engeland en Frankrijk tegen het blokkeeren der Venezuelaansche havens. De Regeering van Venezuela antwoordde, dat zij dit protest niet in overweging zal nemen. Twee Hollandsche schoeners, dieniet wisten dat de havens van Venezuela geblokkeerd waren, zijn buitgemaakt. Met het einde van deze week wordt de koning van Italië te Berlijn verwacht, de Berlijners beginnen hun stad te ver sieren. Een Duitsch blad maakt de op merking dat de versieringen voor de vreemde vorsten toch maar veel geld kosten, veel te hooge offers eischen van de gemeenten, ook met het oog op den keizer, die altijd reizende is. Sarah Bernhardt had tot heden ge weigerd in Duitschland op te treden. Thans heeft zij besloten een kunstreis door Duitschland te maken, van zes weken. Wat de zeer begaafde artiste zoo heeft bekeerd wordt niet meegedeeld; misschien is zij wel tot de overtuiging gekomen, dat een mark meer is dan een franc, te meer, daar de financiën der dame soms in benarden toestand verkeeren. Sarah Bernhardt schijnt echter in Duitschland niet zoo algemeen ingehaald te zullen worden als zij vernoedelijk wel verwacht. De directies van de stads schouwburgen te Leipzig en te Halle en van het Hoftheater te Weimar zullen geen onderhandelingen niet de kunste nares openen. Wat zal Sarah weer boos zijn en scherp afgeven op de onhoffelijke tooneel- besturen, die niet van haar gediend blieven. Men weet toch, dat de groote actrice een scherp tongetje heeft en als het zoo te pas komt niet op haar mondje gevallen is. Terwille van haar hooge kunst gaat men echter maar zelden de perken der wellevendheid tegenover haar te buiten. Een nieuw woordEenzaamheidspel; natuurlijk wordt het gespeeld door één persoon en deze is dus altijd aan de winnende hand. Het wordt gespeeld met dominosteenen en er hoort meer berekening bij dan het begrip spel toe laat. Het spel is zeker uitgevonden door iemand die veel vrijen tijd heeft. Sommigen noemen zoo iemand geluk kig. Als zij op dit punt door redeneeren, komen zij tot de uitkomst dat: Sterven om uit te rusten de hoogste zaligheid is. Te Utrecht zijn twee inbrekers ge snapt. Zg hadden inbraak gepleegd in een tijdelijk onbewoond huis en hadden al wat gereed liggen toen zij ontdekt werden en de vlucht namen. Denzelfden dag werden zij nog inge rekend. Tegen een kantonrechter in Zeeuwsch- Vlaanderen is proces verbaal opgemaakt wegens te lage aangifte van den huur prijs zijner woning. Een dame die tot haar groote ver wondering een bericht van mej. H. Mans uit Wageningen las, waarin ge waarschuwd wordt tegen een op te richten kantschool, schrijft aan het „U. D.": „Mijn ondervinding heeft mij bewezen, dat deze waarschuwing zeer overdreven is. Eenigen tijd namen mijne zusteren ik les bij eene Boheemsche, die van haar zesde jaar af kant maakte, zooals men dat in Bohemen gewend is. In het be gin ging het langzaam en tuurden wjj wel wat op ons werk, naar langzamer hand wende dit en ging het vlugger en handiger. Hinder van onze oogen hebben wij nooit gehad. Misschien had boven genoemde dame zwakke oogen en kreeg zij er daardoor last van. Mijns inziens is er niets gevaarlijks in het kantmaken voor iemand met normale oogen." Door het vallen eener brandende pe troleumlamp, is afgebrand aan den hoek van den Spieringweg te Haarlemmer meer de herberg van J. Lammers. Van het roerend goed kon maar weinig gered worden. H VAKLEM 36 Augustus 1902. De meeting voor algemeen kies recht is gehouden op een hiertoe gehuurd stuk land aan den schoterweg. Op het Houtplein, vanwaar men er in optocht heen trok begon het raadslid Hofland te zingen, wat hem door den inspecteur Verlaan werd verboden. Toen hij toch doorging, pakte de inspecteur hem in de kraag, waarop Hofland presenteerde den inspecteur te slaan, en reeds wilde hij de daad bij het woord voegen, toen hij daarin werd belet door zijn collega Hugenholtz. De inspecteur is volgens het oordeel van zijn chefs buiten zijn boekje gegaan, aangezien hjj niet het recht had Holland het zingen te beletten en heeft hjj dan ook een berisping ontvangen. Door den regen viel de bijeenkomst vrijwel in het water. Gaarne vestigen wjj de aandacht op de annonce in dit nummer van ons blad der verzekeringmaatschappij „The Ocean", waarvan ons gemeld wordt: Aangezien de «Werkkracht-verzekering, welke in alle ziekten en ongelukken van eiken duur voorziet, doch daartegenover betrekkelijk zeer belangrijke premiën vorder t, slechts voor enkele klassen der maatschappij toegankelijk schijnt, doet zich de behoefte gevoelen aan een meer eenvoudige en minder kostbare wijze van verzekering eener uitkeering bij onge schiktheid tot het verrichten der bezig heden welke „The Ocean" aanbiedt aan hare leden in haar populaire polis, en waarvan Mej. Mary J. Fleischman ver tegen woordigstee is. Vrijdagavond had hier ter stede eene vergadering der Roei- en Zeilver- eeniging „Het Spaarne" in het Bron gebouw onder voorzitterschap van den heer W. Dyserinck plaats, ter bespre king van de regeling der gondelvaart, op 1 September te houden. Medegedeeld werd dat de regelings-commissie was samengesteld uit de Heeren A. Koolhoven J. R. Prent, A. N. Hubregtse, W. Dy serinck, W. Brantjes, Kriens, haven meester en H. van Goor, Commissaris van politie. De jury zal bestaan uit de heeren G. B. Crommelin; R. Grip peling; P. A. v. d. Laan; F. T. H.Gra- bijn; mr. N. J. L. BranljesM. H. Bin- ger en W. Bus. Tot op heden hebben hare medewer king toegezegd de Vereenigingen »Cre- mer" en »De Kroon", welke iets aardigs zullen voorstellen, voorts Het Spaarne met 7 verlichte vaartuigen. Een tweetal electrisch verlichte bootjes, 3 stoom- booten met muziek, en tal van kleine bootjes zullen verder deel uitmaken van den tocht; in het geheel verwacht men 10 groote en 40 kleine vaartuigjes, welke alle door de stoombooten van het Nooderbuiten Spaarne af langs de stad naar het Haarlemmerhoutpark worden gesleept, ten einde daar tot na afloop van het vuurwerk te blijven. Een zestal fraaie medailles zijn voor de mooist verlichte en versierde vaar tuigen uitgeloofd. Zondag, wat 'n weer! Al vroeg motregen, steeds toenemende, zoodat het soms plaste. Zoo den ganschen dag, tot er tegen den avond van tijd tot tijd oogenblikken waren, waarop men het droog zou kunnen noemen. Zulk Zondagsweder hebben we nu driemaal achtereen gehad, telkens plan netjes voor een aardig uitstapje tegen werkend inmiddels zjjn de dagen korter geworden en het uitstel wordt afstel. 't Is jammer voor de menschen, die uitsluitend den Zondag geheel of ge deeltelijk beschikbaar hebben om zich eens te verpoozen, die maar niet zoo in de gelegenheid zjjn om van een toe vallig gunstig dagje in de week te pro: frteeren. Toch waren er nog vreemden in de stad, de stoutmoedigen, die een kansje op mooi weer wilden wagen. Op zoo'n natten Zondag bljjken meer menschen dan anders hun leed te ver zetten in de kroegen, althans men ziet dan veel meer personen onderden invloed dan gewoonlijk. Ueberbrettl trok ondanks het succes van Vrjjdag niet veel toeloop Zaterdag en Zondag, geheel in tegenstelling met Amsterdam, waar het eiken avond stamp vol was. Het slechte bezoek was niet van invloed op de uitvoering zelf. Er werd veel goeds gegeven op verdienste lijke wijze, zeer door de aanwezigen gewaardeerd, maar heteigenljj ke schouw burgseizoen begint bij ons zoo vroeg niet. VEBQADËBINQ van den Baad de» Gemeente Haarlem, op Woensdag 27 Aug. 1902, des namiddags te lYs ure. De volgende stukken en punten lulltn aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W.W. goedkeuring rekening en verantwoording schut terij, dienst 1901. 3. Id. id. met rapp. Comm. Bijstand beheer gemeentefinanciën, vaststel ling rekening en verantwoording der gemeente, dienst 1901. 4 Id. id. vaststelling begrooting schut terij, dienst 1903. 5. ld. id. adres Haarl. Huishoud en Industrieschool om subsidie. 6. Id. id. vermeerdering openbare scho len voor lager onderwijs. 7. Id. id. intrekking onbewoonbaarver klaring perceel Ravesteeg No. 14. 8. Aanbeveling id. benoeming bibliothe caris. 9. Voordracht id. benoeming leeraar en assistenten Burgeravondschool cursus 1902/1903. Markt van 25 Aug 1902 Boter. Aangev. 98 K.G. verk. 98 K. G. L. pr. 1.35 H. pr. 1.40 p K. G. Biggen. Aangev. 31 verk. 27 stuks. L. pr. 8H. pr. 13.p. stuk. Schrammen. Aangev. 29 verk. 20 stuks. L. pr. 16.H. pr. 20.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 260 HL., verk. 210 HL. L. pr. /"1.80 H. pr. f 3.p. H.L. Peren. Aangev. 120 H.L., verk. 90 H.L. L. pr. .7.H. pr. ƒ18.p. H.L. Appelen. Aangev. 63 H.L., verk. 50 H.L. L. pr. 8.— H. pr. 12.— p H.L. Ueereboonen. Aang. 510 Mnd., verk. 510 Mrid. L. pr. 0.50 II. pr. f 1.50. Snijboonen. Aang. 330 Mnd., verk. 330 Mud. L. pr. f 1.H. pr. f 1.50 Blomkool. Aang. 11000 St., verk. 7000 st L. pr. 4 ct. H. pr. 8 ct. p. stuk. Wortelen. Aangev. 2000 B., verk. 2000 B. L pr. 0.03 H. pr. 0.06. 33e Muziekuitvoering, op Dinsdag 2G Aug., e' av. van 8 tot 10 unr door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marche d'armesTavan. 2. Ouverture «Pre;iosa"Weber. 3. 'Ave Maria"Schubert. 4. Grande fantaisie de l'ojéra "Les Huguenots'*Meyerbeer. 5. Ouverture »La Poupéi de Nürn berg''Adam. 6. Paraphrase über das Lied «O, bitt' euch, lieben Vögelein"Abt. 7. "A toi." ValseWaldteufel. 8. Musical Comedy -Kitty Grey".. Barret. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 28 Aug. 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. ToccateJ. S. Bach. 2. Ave MariaArcadelt-L szt. 3. Choral No. 2.César-Franck. 4. Morcaan de Concert (Prelude, Thème Varitiona et Final)... A. Guilmant.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2