der voordracht voor lid van Beroepsraden, ook te laten medewerken vertegenwoor digers van Kamers van Arbeid ot van vakvereenigingen. Spreker meende, dat waar beide organizaties gunstig werken, ze niet mogen worden uitgesloten. De heer Schaper lichtte toe een am. oin het zoogenaamde kaarten-systeem te doen vervallen, en voor het opmaken van voordrachten voor de benoeming van leden in de Beroepsraden aan te nemen het lijsten systeem, zooals bjj de Kies wet. Namens de Komm. van Voorbe reiding verdedigde de heer Roël! het amendement om, na het verstrijken van den termijn voor het verkregen van een kaart, nog gelegenheid te geven aan hem die kiesbevoegdheid wenscht, een kaart aan te vragen. De heer Tydeman, die zich beklaagde over de gebrekkige voorbereiding van het wetsontwerp, be toogde, dat het hoofddenkbeeld om kon- tróle op de Rijksverzekeringsbank uit te oefenen op den achtergrond is geraakt door het leekenelement, en door het geven van deel aan de rechtspraak aan belanghebbenden. Het kaarten systeem .keurt spreker af, en in beginsel mee gaande met het am. Talma, meende hg, dat dit in de praktijk niet goed zou werken. Spreker verklaarde zich tegen het wetsontwerp, Ook de heer van Idsin- ga bestreed het stelsel van de Regeering. De heer Fokker acht de regeling niet bevredigend en maakte bezwaar tegen het kaartenstelsel. Vrijdag was de Min. van Binnenl. Zaken aan 't woord. Hij verklaarde dat het vraagstuk tot regeling van Beroeps raden uiterst moeilijk is, en dat men zich betreffende het doel der Regeering vergist. De Min. betoogde, dat een ge deeltelijke uitvoering der Ongevallenwet, nl. voor hen die niet reklameeren, voor de tot standkoming der Beroepswet on mogelijk is. Het leekenelement is niet in de beroepsraden opgenomen, maar slechts twee bepaalde kategoriën, werk gevers en werklieden. De Reg., geen tijd vindend om een ander stelsel uit te denken, nam het stelsel van eigen aan gifte van de vorige regeering over. De Min. bestreed het stelsel Helsdingen Het ambtshalve opmaken der kiezers lijsten heeft onoverkomelijke admini- stratiebezwaren, terwijl de kosten er aanzienlijk door vermeerderd worden. Ook aan de districtsindeeling van stem gerechtigden en benoembaren zijn be zwaren verbonden.Hetstelsel Helsdingen kan de Reg. dan ook, als onuitvoerbaar, niet aanvaarden. Bij aanneming van dat stelsel zou de Reg. de verantwoor delijkheid van deze wet niet kunnen dragen. Ook het stelsel Talma moest de minister bestrijden. Werkliedenvereni gingen, nog niet goed georganizeerd, kan men in deze organizatie niet insluiten, terwjjl ook niet-werklieden invloed zou den krijgen op de samenstelling van Beroepsraden. Bovendien acht de Min. kontröle op vakvereenigingen niet moge lijk, en de Reg. zou onmachtig zijn het stelsel uit te voeren, het praktiesch onuitvoerbaar achtend. Het Regeerings- stelsel verdedigend en uiteenzettend, betoogde de Min. dat daarbij het opma ken eener nominatie lijst niet noodig is, terwjjl dit stelsel, het meest praktiesch en het minst kostbaar is. Geheimhouding achtte de Min. bij deze verkiezingen niet noodig. Voort wees hij op het voordeel van proportioneele vertegenwoordiging in het Regeeringsstelsel. De Min. ver klaarde, dat, mocht de Kamer beslissen, dat de benoeming in de eerste jaren rechtstreeks aan Ged. Staten zal worden opgedragen, de Reg. daarin zal berusten, maar zij handhaaft haar stelling. De Min. gaf de voorkeur aan het am. Bos (het voordragen binnen twee jaren van eene nieuwe wettelijke regeling) boven dat van de Komm. van Voorbereiding. De Min. bestreed het am. Bos, om vrouwen benoembaar te verklaren als lid van Beroepsraden, doch had geen bezwaar tegen het laten medewerken van vrou wen aan de samenstelling van Beroeps raden. De heer Drucker achtte de be zwaren tegen het Regeeringsstelsel niet weerlegd en bestreed de amendementen Talma en Helsdingen. Spreker hand haafde zijn amendementen op art. 17 en d8, om voor het eerst door Gedepu teerde Staten in Beroepsraden benoem den langer dan één jaar te doen zitting nemen, en om binnen 2 jaar de wet te herzien, wijzende op het gebrek aan een betere regeling op dit oogenblik. De heer Schaper, nader het am. Helsdingen ver dedigend, verklaarde, dat de socialisten niet vóór het am. Drucker zullen kun nen stemmen. De heer de Savornin Lohman stelde een motie voor om de Reg. uit te noodigen, de regeling van de benoeming der leden voor de Beroeps raden terug te nemen en te vervangen door het voorschrift, dat binnen 2 jaar een wetsvoorstel tot herziening moet worden ingediend. Nadat de heer Hugen- holtz de motie had bestreden, verklaarde de Minister, dat, wilde de Kamer het Regeeringsstelsel verwerpen en de be noeming opdragen aan Ged. Staten, de Reg. daarin zal berusten, maar aan de uitnoodiging der motie om de bepalingen terug te nemen, kan de Reg. niet vol doen. Na deze verklaring van den Min. trok de heer de Savornin Lohman zijn motie in. Ook de heer Talma trok zijn amendement in. De heer Drucker ver duidelijkte nog de strekking van zijn amendement in dien zin, dat, is binnen 2 jaar niet tot herziening der wet over gegaan, de regeling in deze wet neder- gelegd in werking zal treden. De Boerengeneraals hebben met Cham berlain en Kitchener geconfereerd, de bijeenkomst duurde twee uren. De uit komst der besprekingen zouden neerge legd worden in een zeer spoedig te verschijnen blauwboek, althans, dit heeft de minister beloofd. Omtrent het resultaat van het be sprokene tusschen de Boerengeneraals, Chamberlain en Kitchener is nog niets bekend. Dat de laatste bij de onderhan delingen is tegenwoordig geweest, zal den generaals aangenaam getroffen heb ben, want ondanks zijn hardvochtigheid, zien zjj in hem den man op wiens woord kan gebouwd worden. Chamberlain en Botha hebben nog wat nagepraat in een gesprek dat bijna een uur duurde. De correspondent van de Daily Chro nicle te Pretoria seint, dat er tusschen den attorney generaal van Transvaal en de militaire autoriteiten onderhandeld wordt over het betalen van quitanties, die Engelsche officieren voor gekom- mandeerde goederen hebben afgegeven. Zoo legde een Kaffer het volgende schrif tuur over: »Ik neem deze vijftien hoen ders omdat ik ze wil hebben hertog van Norfolk." De Kaffer kreeg er geld voor, en veel van dergelijke stukken worden gehonoreerd, zegt de correspon dent. Het zou de moeite waard zijn te weten, of in al die gevallen Kaffers de gelukkigen waren, die schadevergoeding ontvingen. De Londen-che correspondent van de Matin verzekert stellig, dat Chamberlain de generaals een volstrekte weigeriifg gegeven heeft op al wat zij vroegen. Chamberlain zou gezegd hebben dat hij de voorwaarden van het vredesverarag niet kon bespreken en dat er niets aan te veranderen was. Toen Botha over de geringe fondsen sprak, moet de minister geantwoord hebben dat hij er voor het oogenblik niets aan kon doen; zij moes ten wat geduld hebben, enz. De meening bestaat, dat door de Engelsche regeering meer gedaan wordt voor Transvaal dan voor Oranje-kolonie en daaruit ontstaat een soort van naijver van de laatste. Toch heeft Oranjekolonie even goed als Transvaal de lasten van den oorlog ondervonden en gedragen, terwijl ook veel geld, bestemd voor de Boeren, alleen Transvaal schijnt ten goede te komen. De kamer van koophandel van Trans oranje klaagt, er over, dat er eigenlijk meer wordt gedaan om de nijverheid op de Transvaalsche goudvelden te be vorderen dan den landbouw er, andere bedrijven in den Vrijstaat. Eenigermate is de toestand te begrij pen. Transvaal is door den oorlog van 1880 beroemd, door zijne goudvelden bekend geworden, Oranje Vrijstaat als zijnde landbouwende republiek raakte of in het vergeetboek of was tamelijk onbekend. In den laatsten oorlog heeft het land zich echter als een trouwe bondgenoot der Transvalers doen kennen en daarom zou men meenen, dat wat voor de Boeren gedaan wordt, Trans vaal en Oranje naar evenredigheid ge lijkelijk ten goede moest komen. Donderdagavond hebben twee slagers knechts met zeer lugubre bedoelingen ingebroken in het abattoir te Biel. Ieder hunner heeft zich daar een slachtmasker opgezet en op deze wijs zelfmoord ge pleegd. Waarom is niet bekend. Mede gedeeld wordt, dat de mannen in een staat van dronkenschap verkeerden. In Zeeuwsch Vlaanderen gaat men nog voort met kikkers vangen en slachten. De vleezigste deelen worden dan naar Par ij 8 verzonden. Niet dat wij de Fransche fijnproevers hun geliefd gebraad misgunnen, maar de kikker is niet schadelijk voor den landbouw en als zoodanig behoort hij beschermd, te meer, daar bij dat slachten van ergeljjke dierenmishandeling sprake is; als de vleezigste deelen van het levende lichaam zjjn afgesneden, gaat het overige weer de sloot in. Te Agram is de rust hersteld door de afkondiging van den staat van beleg en het versterken van het garnizoen. De Gemeenteraad van Johannesburg zou gaarne de straatnamen, waaronder veel Hollandsche zjjn, willen veranderen en daartoe de straten doen nummeren. Er werd echter op gewezen dat door den maatregel de rassenhaat zou be vorderd worden en zóó blijft het als het was. Nu wil men de namen behouden èn nummeren. De Chineesche Boksers hebben nog niet geleerdzij hebben een proclomatie in de wereld gezonden, waarin wordt opgewekt tot moord op de vreemde dui vels. Men meende de kracht van ge noemd genootschap gebroken te hebben de Chinees echter, die een menschenleven als niets telt waagt gemakkelijk het ergste. Volgens het Bataviaasch Nieuwsblad bestaat op J ava vrees voor vulkanischeont- barstingen, aangezien verhoogde werking van vulkanen is waargenomen. Eenigen tjjd geleden werd de Sindoro, een vulkaan in de residentie Bagelen, bestegen; deze vertoont thans twee rookpluimen. Nader onderzoek acht men dringend noodzakelijk. De hemel beware Java voor een ramp als bij Krakatau! Het heeft te Belfast, in Ierland, zoo zwaar geregend, dat de stad gedeeltelijk onder water stond. Het was eb, maar vele straten bleven blank staan. Het operagebouw was ondergeloopen, en zoo ook verscheiden fabrieken. In 24 uur was er ongeveer 7 centimeter regen gevallen. De Fransche minister van koloniën heeft, zoodra hij van de nieuwe ramp op Martinique vernomen had, 500,000 frs. ter beschikking gesteld van den gouverneur van het eiland. Hjj heeft dezen voorts gelast, de hulp behoevende bevolking niet bijeen te brengen in Fort-de-France, maar de noodlijdenden te verdeelen over de an dere plaatsen in het zuiden van het eiland, welke gemakkelijk van levens middelen te voorzien zijn. Wegens het gevaar van een vloedgolf die de hoofdstad zelve in gevaar zou kunnen brengen, heeft de minister ook aan den gouver neur opgedragen, alle maatregelen te nemen om zoo noodig de stad onmiddel ljjk te doen ontruimen en de bevolking over te brengen naar de heuvels, waar levensmiddelen reeds nu bijeengebracht moeten worden. In eene instructie voor gemeenteboden der „Stede Leyden" van den jare 1600 komt een artikel voor dat ons geen hoogen dunk geeft van de matigheid der vroedschap uit die dagen. Daarin toch wordt den gemeenteboden opge dragen om „Schout en Schepenen" als zij na „maaltijden of festijnen" onpas selijk mochten zijn geworden deze sreferentelijk" naar hunne huizen of woningen te geleiden. Of schout of schepenen dikwijls non- passelijk" werden wordt ons niet mede gedeeld, doch dat de bepaling moest worden gemaakt bewijst wel dat de geleide voor de heeren nogal eens noodig was. Tusschen de koristen van de Hol landsche Opera en den Heer van der Linden is nog niet alles in het reine. Het verschil loopt nog over betaling van honorarium gedurende den stakings- tjjd en over vier koristen die bjj het werk gebleven zjjn en'wier ontslag ge- eischt wordt, doch dat de Heer van der Linden niet wil verleenen, als zijnde een onbillijke daad Dezen laatsten eisch hebben de koris ten nu laten vallen, en volgens geruch ten zou thans alles geschikt zjjn. Het Gerechtshof te Amsterdam is zoo zeer met werk overladen, dat nog slechts enkele dagen in het pas aangevangen zittingjaar beschikbaar zijn voor plei dooien in civiele zaken. De overige pleidooien zullen dienten gevolge moeten worden bepaald op dagen na 1 September 1903! Uit Barneveld meldt men Door den ongewoon hoogen stand van het grondwater zijn de beeken in deze gemeente op vele plaatsen buiten de oevers getreden, tengevolge waarvan landerijen en weilanden onder water staan. De schade is zeer aanzienlijk, er zijn enkele weiden waarvan het gras nog niet was gemaaid. In geen jaren was het water op de Veluwe zoo hoog. De postbode v. V. van Aalsmeer op Haarlemmermeer is op vermoeden, dat hij zjjne woning in brand gestoken heeft in arrest genomen, en ter beschikking der justitie gesteld. HAARLEX 9 September 1902. De kinderen uit het Leidsche kwar tier vierden Zaterdag het Koninginne- feest. In optocht met muziek trokken de kleinen naar het feestlokaal „Veree- niging". Uit alles bleek, dat men er recht prettig bijeen was en het ontbrak het jonge volkje aan niets, dat een kin derhart kan begeeren. Het Bestuur komt alle lof toe voor de flinke wjjze waarop hel programma is uitgevoerd. Niemand kan er iets tegen hebben, dat de verjaardag van H. M. de Koningin wordt gevierd, maar, zouden we vragen, waartoe nog steeds de geringe samen werking tusschen de verschillende Ver- eenigingen in deze. Het buitenland verstaat dit anders. Als men daar iets moois, iets dat grootsch mag genoemd worden, tot stand wil brengen, dan werkt men samenalle rangen, alle standen der ingezetenen, doen wat z\j kunnen, om een feest te doen slagen. Wat samenwerking vermag, behoeven wij slechts enkele jaren terug te gaan, tot b.v.b. de eerste Koninginne-dagen, toen nog geen verbrokkeling bestond, toen in de verschillende feestcommissies alle standen vertegenwoordigd waren. Toen konden de schoolkinderen behoor lijk onthaald worden, toen konden op tochten gehouden worden, die in aard en costu mééring voor geen andere be hoefde te wijken. Toen werkten de Haarlemsche Vereenigingen mede om mooie feestavonden voor het publiek te gevenbehoefden geen vreemde krachten tot dit doel gehuurd, en uit vrijwillige bijdragen werden de kosten goedgemaakt. Thans hebben wjj feest Leidsche kwar tier, feest Noorderkwartier, feest Veree- niging Koninginnedag. Stellen we ons voor, dat deze drie één waren, wat zou kunnen, als hebbende hetzelfde doel en strekking! Men geeft elkaar de schuld van de splitsing, maar het slot zal weer zijn, dat zóó de eene combinatie na de andere verliest en van een feestelijke viering van den Dag ten laatste geen sprake meer zal zijn. Behoeven wij nu juist altijd te spelen in de kaart van hen die den koninginne dag op de meest parlementaire wijze een kunstmatig opgeschroefde feestuiting noemen, óf zijn er nog mannen die, een andere richting voorstaande, ook hier het „Vereenigt U" van toepassing wil len gebracht zien? Natuurlijk zou, om in deze iets te bereiken één Vereeniging de eerste moe ten zijn, door hier wat te geven en daar wat te nemen, en zoo te vereeni gen, hetgeen, jammer voor de zaak, thans verdeeld is. De meest vaderlands lievende, de meest Oranjegezinde der drie Vereenigingen wage hiertoe de eerste poging. Maar men doe het spoedig en met toewijding?

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2