Over het openbaar geworden onder houd van Chamberlain en de Boeren generaals hebben de Engelsche kranten verschillende rneeningen. Terwijl enkele bladen hierin den minister prjjzen als een groot staatsman, belieuri een er van dat de minister niet heeft willen hooren: Men moet bedenken zegt het, dat het hier geen gewonen oorlog betrof. Wjj hebben twee Republieken vernie tigd en ons haar actief toegeëigend. No kunnen wij ook haar passief niet af wijzen." Maar de Boerenaanvoerders hebben zegt de Daily Netoi, in hun antwoord op het verwijt van tornen aan de over eenkomst getoond, dat zij, zoo men hun al een gebrek in de vormen kon ver wijten, toch Volkomen handelden in den geest dier overeenkomst, overeenkomstig hunne nieuwe positie als onderdanen der Britsche Kroon. De overeenkomst van 31 Mei was een voorloopig stuk, een „overeenkomst tot beëindiging der vijandelijkheden". Het was geen grondwet voor Zuid-Afrika. Er werd uitdrukkelijk in gesproken van het regelen van sociale en politieke toestanden, uitloopende op het toekennen van volkomen zelfbestuur. »Wij begrijpen niet", zoo vervolgt Daily \tios, waarom de Generaals den Heer Chamberlain niet herinneiden aan de bepaling der overeenkomst waarin uitdrukkelijk eene leening wordt toe gezegd boven en behalve de schade vergoeding van 3 millioen pond. Wjj gelooven gaarne, dat die som ten eenen- male onvoldoende voor de behoeften is en moet worden aangevuld. „De Heer Chamberlain hadden mond vol over de »»edelmoed:gheid" der overeenkomst; maar van den Boer, die, met zqne staatsburgerlijke vrijheid, ook geld eh goed verloor en in vele gevallen zijne kinderen ellendig zag omkomen in de concentratiekampen, kan men geen berusting in 's Ministers verklaringen daaromtrent verwachten. „Wij hebben de verplichtingen der Boeren Regeeringen op ons genomen en de voornaamste dier verplichtingen is, den landbouw weder op de been te helpen." De Engelsche regeering begint zelf in te zien, dat er dieper in den buidel behoort getast, want er is kennis gegeven, dat de bekende drie millioen, op de Boeren te verhalen, door het Rijk zal betaald worden. De Engelsche bladen volgen met aan dacht de gangen der Boerengeneraals en zeggen er het hunne van. Zoo maken zij zich warm over de ontvangst te Amsterdam en de gehouden toespraken. Zjj vinden het heel niet noodig in den vreemde om geld te vragen, aangezien Engeland drie millioen pond toestaat en boven iien nog kapitaal tegen drie per cent, Natuurlijk is dit veel te weinig, temeer daar alles is verwoest en de Boer als hij wat wil worden van voren of aan moet beginnen en regel is, dat hij niets bezit en er zooveel weduwen en weezen zijn, die geholpen moeten worden. Maar Engeland kan niet begrjjpen, dat de toegestane millioenen in lang niet voldoende en meerdere eenvoudig zijn geweigerd en ook kunnen zjj niet vatten hoe de Boeren er toe kunnen komen andere scholen te verlangen, dan die hun zullen toegeschikt worden en waar het Hollandsche ras noodwendig zal moeten verengelschen. De Engelsche regeering is gereed ge komen met de Commissie, belast met het onderzoek betreffende den oorlog Men hoopt, dat het onderzoek nauw keurig en volledig zijn zal en er o.a. niets zal weggemoffeld worden, dat En geland zou kunnen schokken in zijn vertrouwen van een eerlijken oorlog gevoerd te hebben, op zóó menschlieven de wijze als de geschiedenis geen voor beeld kan aangeven. Reeds nu lijdtde geneeskundige dienst aanstoot, want op het hygiënisch congres te Manchester is vastgesteld, dat geheel onvoldoende gezondheidsmaatregelen waren genomen voor den soldaat in Zuid Afiika; het aantal thyphus geval len wordt geschat op zeventig tot tachtig duizend. Of de commissie van onderzoek tot dezelfde uitkomst zal komen? Hoe ernstig de toestand is, kan men nagaan uit een kort telegram, uit Zuid Afrika ontvangen, waarin wordt gemeld De Boeren klagen zeer over den last dien zij van de Kaffers hebben; deze maken de Boerenfamiliëu het leven bijna ondragelijk. En tevens voorspelt men, dat in Zuid Afrika beslist een hongers nood te wachten is, wanneer niet spoedig krachtige en belangrijke ondersteuning gegeven wordt. Van St. Helena wordt gemeld dat een aantal krijgsgevangenen nog weigeren den eed af te leggen. Onder hen is commandant YVotmarans, die thans in de stad gehouden wordt, maar daar nog kans gezien heeft een lied „met zeer oproerige woorden" onder zijn mede- krjjgsgevangenen te verspreiden. Op bevel van den Tsaar werden eenige dorpshoofden uit de gouvernementen Kursk, Pultawa, Charkof, Tzschermer- nigof, Oxel en Woronesch in het huis van den gouverneur van Kursk bijeen geroepen. De Tsaar hield een toespraak, waarin hij herinnerde aan het plunderen der groote plaatsen door de boeren, die hun verdiende straf ktegen. De Tsaar herin nerde aan de woorden door zijn vader tot de dorpshoofden gesproken bij diens kroning: luister naar de adels maar schalken en hecht geen geluof aan dwaze geruchten. Ten slotte zeide de Tsaar, dat de dorpshoofden aan de andere lieden kon den mededeelen, dat hg hunne werke lijke behoeften niet uit het oog zou verliezen. Het dagblad Le soir bericht, dat de toestand der Belgische Koningin hopeloos is en men een noodlottig eind spoedig heeft te duchten. Het is waarschijnlijk, dat de Koning zijn verbljjk te Luchun zal bekorten om te Brussel terug te keeren. Een bloedig opstootje heeft teTsjen- teschau in Polen plaats gehad. Een boerin kreeg het daar op de markt te kwaad met een koopman, waarop eenige joden haar aanvielen en op het hoofd sloegen. In een oogwenk verspreidde zich het gerucht in de stad, dat er een christin was doodgeslagen door joden en in min der dan geen tijd stormde een troep werklieden op joodsche winkels los, wierp de goederen op straat en vernielde den opstal. Om een einde aan deze gewel denarij te maken werden er soldaten ontboden, die met steenen ontvangen werden en na drie vruchtelouze waar schuwingen vuur gaven. Twee personen zijn doodeljjk getroffen en vijf zwaar gewond. In de Vereenigde Staten heerscht sedert eenige dagen een zeer ongewone temperatuur juist als bij ons, overigens, maar in erger mate. In verscheiden stre ken heeft het eernge dagen gevroren, ook is hier en daar sneeuw gevallen. In verscheiden staten van het westen is nog nooit zoo'n koude Septembermaand opgeteekend. Zelfs zoo zuidelijk als in Texas doet de koude zich gevoelen. Uit Johannesburg klinken voortdurend klachten over de ongunstige levensom standigheden. Er komen zooveel nieuwe bewoners, dat de stad te klein ljjkt; van daar zeer hooge prijzen, bijv. 250 gulden per maand voor een kamer met kost. Er komen veel vrouwen naar de stad om als onderwijzeres, winkeljuffrouw, of kantoorbeambte werk te vinden, maar men wil ze niet alleen onder dak heb ben, zoodat ze genoodzaakt zjjn met drie of vier een kamer te bewonen. Men acht het in Johannesburg noodig, dat de overheid den staat van zaken bekend maakte en de emigranten op hun hoede bracht. Het jaarlijksche verslag van het En gelsche gevangeniswezen is verschenen en het moet gezegd, dat het een ongun stigen indruk geeft over den vooruitgang van de misdaad in het Vereenigd Konink rijk. In den loop van het verslagjaar zjjn 193 veroordeelingen tot levenslangen dwangarbeid uitgesproken en 18,163 gevangenisstraffen opgelegd van meer dan 12 maanden. In de hoofdstad van Engeland vooral is de misdaad toegeno men. want terwjjl tien jaar geleden 38,373 strafbare handelingen werden gestraft, was dit cijfer voor 1901 53,591. In Londen waren zooveel gevangenen, dat in den loop van het jaar 3 a 4000 gestraften van beider seksen naar de gevangenissen in de provincies moesten worden gezonden. De regeering van de Britsch-Indische provincie Pundjab heeft tot de grootste bacteriologische onderneming besloten, welke de wereld ooit heeft aanschouwd. Overtuigd dat inenting het eenige af doende middel is tot bestrijding van de pest heeft zij de reuzentaak op zich genomen om in de komende vijf maan den zeven millioen inenschen in teenten. De Directeur van het rijkslaboratorium te Bombay heeft de opdracht ontvangen zich gereed te maken om 50,000 do^s serurn per dag af te leveren. En wat heeft het moederland, Groot Brittanje, gedaan om te verhoeden, dat duizenden Zuid A'rikaanders in de kam pen van gebrek en ellende omkwamen Maar „Carthage moest verdelgd worden." De czaar verkeert wel onder onge lukkige omstandighedenin den laatsten tijd ontving hij telkens dreigbrieven. Een onderzoek bracht aan het licht, dat zjj afkomstig waren van politieambtenaren, terwijl verschillende misdadige aansla gen tevens door geheime politiemannen zijn gepleegd. Waarschijnlijk was hun doel de geheime politie, zeer sterk in aantal, in stand te doen bljjven, naar dien over de hooge kosten ervan nogal woidt geklaagd. Zelfs de chef der Russi sche geheime politie te Parijs schjjnt in de zaak betrokken te zjjn. Tijdens de jongste uitbarsting van de Soufnère op St. Vincent is de krater opening zoo laag komen te liggen dat men voor instorting van den geheelen berg vreest. Een gedeelte van de kust van het eiland is opnieuw verzakt, daarentegen is in het zuidoosten de kustlijn gestegen. Over een groot uit gestrektheid is de oogst van arrowroot, cacao en suiker vernield. De Soufrière braakt nog steeds rook wolken uit, en ook het onderaarsch gerommel is nog niet opgehouden, zoo dat de bevolking zeer ongerust bljjft. De Vesuvius is nog steeds in werking. Een Italiaansch geleerde heeft verklaard dat binnenkort een regen van zwavelvuur uit den berg is te wachten. De Napel sche bevolking is dientengevolge zeer ongerust. Uit Friesland meldt men: Trokken Friesche veenarbeiders vroe ger tijdelijk naar Thorne in Doncaster (Engeland) om daar in die venen werk te vinden; zij gaan er zich thans met terwoon vestigen. Zjj hebben het daar naar hun zeggen beter dan in de Friesche venenhooger loon en korter werkdag (10 uur per etmaal als maxi mum). Keten zooals in Friesland, kent men er niet, ieder arbeidersgezin krjjgteene flinke woning. Zjj hebben in de veenderjj altijd werk (in Friesland maar eenige weken in het voorjaar) en dit is voor de arbeiders zeer veel waard. Dit is een gevolg van den aard van den bodem in Thorne, die, als het veen afgegraven is, een lichte soort kleigrond is. Deze grond wordt na afgraving van het veen dadeljjk geëga liseerd, en reeds het eerste jaar geeft de grond een goeden oogst. Men verbouwt er uitsluitend fjjne vruchten, die in de omgelegen steden aftrek vinden tegen flinke prjjzen. Reeds Zondagochtend hadden een der tigtal personen, onder wie enkele kinde ren, post gevat vóór den ingang der publieke tribune van de Tweede Kamer, om zich een plaats te verzekeren bij de opening der zitting op Dinsdag. In de gehouden vergadering der Ver- eeniging voor lijkverbranding werd me degedeeld, dat het Hooftbestuur onder handeld heeft met de gemeente Borculo over een terrein om daar eventueel een crematorium te bouwen. Onjuist is dus het bericht dat het crematorium reeds zal worden gebouwd. De Raad heeft zich bereid verklaard een gunstig terrein, groot 2800 vierk. M., in erfpacht af te staan, tegen een retributie van ƒ15 per jaar. De onderhandelingen zjjn nog gaan de. Het Hoofdbestuur vroeg machtiging die voort te zetten, en verkreeg die na korte gedachtenwisseling. Financieel zal de bouw mogeljjk zjjn door het ont vangen van eene erfenis van 60,000. Maandag is H. M. Koningin Wilhel- mina te 'sGravenhage aangekomen en daar zeer hartelijk ontvangen. Een kindei koor zong H. M. een welkomstlied toe. Onder het publiek heerschte de grootste geestdrilt. Zaterdagavond had op de tramljjn ZulphenEmmerik een ernstig ongeluk plaats aan den 'loldjjk. De locomotief sprong uit de rails, tuimelde aan den rechtei kant uit het spoor, stortte op haar zjjde in de bermsloot, en kwam ten slotte door een laatste wending geheel onderste boven, met de wielen in de lucht in de sloot te liggen. Het bleek dat de machinist ernstig gewond was. Een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval had inmiddels aan het licht gebracht, dat men hier te doen had met een opzettelijke poging om de tram te doen ontsporen. Van een hoop rails die een eind verder aan den weg opgestapeld liggen was er nl een afgehaald, en dwars over den weg gelegd. De botsing van de locomotief met dit voorwerp, dat ondanks het groote lichtvermogen der treinlantaarns in het donker niet te onderscheiden was, veroorzaakte het ongeval. Natuurljjk is direct een onder zoek ingesteld naar de daders. Met het oog op de zwaarte van het stuk rail moet hier ongetwijfeld aan meer dan één persoon worden gedacht. H tARLEM 16 September 1902. Aan de Gemeentebegrooting over 1903 ontleenen wjj eenige cjjfers. Het dienstjaar vangt aan met een batig saldo van ƒ96092,60. De gewone inkomsten worden geraamd op ƒ1,52354410; de buitengewone op 355,827.gewone uitgaven op 1.509,783,10 de buitenwone op ƒ332,588, waardoor een batig saldo kan verkregen worden van ƒ37000. De belasting naar het inkomen stjjgt met ƒ47500, het verschil tusschen het toegestane in 1902 en het gevraagde voor 1903, niettegenstaande verschil lende heffingen hooger cjjfers toon'en. Er is dus voor 1903 weer verhooging te wachten van het percentage voor de belasting op het inkomen. Voor de kosten van Huishoudelijk Bestuur wordt /6000.meer aange vraagd dan voor 1902. Ook de kosten van invordering der inkomstenbelasting is ƒ2000.hooger; die voor wegen, straten enz. 9000. Politie vraagt f 21000 meer dan in 1902; dit groote verschil verklaart zich door een voorgestelde vermeerdering van de politiemacht met twintig agenten; ophalen van asch en vuilnis ƒ14000 meer en de toepassing der Woningwet vraagt f 2200.als geheel nieuwe post op de begrooting. Voor Lager Onderwjjs wordt ƒ25000 hooger geraamd dan in 1902, of 65000 meer dan in 1891 werd uitgegeven, de verhooging der jaarwedden en aanstel ling van personeel zjjn hiervan in hoofd zaak de reden, alsook het aanschaffen van nieuw meubilair voor de zesde tus- schenschool. Middelbaar en Hooger On derwijs blijven ongeveer geljjk. De kosten voor andere scholen en voor kunsten en wetenschappen worden /2000 hooger geraamd; reden, de Stads Biblio theek en de huishoudschool eischen hoo ger bedragen. Voor Armwezen is de raming 3000 hoogerrenten en aflossingen ongeveer f 73000 hooger. Hoofdstuk Pensioenen vraagt 4000 meer en bij hoofdstuk 10 een nieuwe post van 3000 voor verzekering betref fende de Ongevallenwet. De Duinwaterleiding en de lichtfa brieken hebben eene afzonderlijke be grooting. Voor waterleiding wordt het batig slot gesteld op 9753,09, maar dit kan natuurlijk meevallen, evenals dat der lichtfabrieken, gesteld op ƒ9300, en dit niettegenstaande de gemeente op de Electrische centrale eenige duizenden zal moeten toeleggen. Het Haarlemsch Muziekkorps geeft a.s. Donderdag 18 September in het Brongebouw het laatste Harmonie Con cert in dit seizoen, en wel uitsluitend met werken van Richard Wagner. De uitvoering wordt goed voorbereid, zoo dat het Haarlemsche muzikaal publiek een genotvollen avond wacht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2