HAARLEMS CH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. No: 78 144 abonnementsprijs Per drie maanden —,25. franco p. poet—.40. van ZATERDAG 27 September 1902 verschijnt Qlnsdag- en Vrijdagavond. TE HAARLEM Zondag 28 Sept 1902. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM,, Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. S'rjli per Advertentie van 1 5 regels 1 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. Adverlentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. lOVi heureB, Mr. E. Picard. Pasteur a Dordrecht Baptême. De 115fi a 12 i/z heures, Election d PaB.eur. Evang. IiUthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Loman. Evang. Luth. Pred. te Maastricht. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds Kielstra. Emerit. Pred. te Leiden. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'g Avonds 5Vi are, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs are, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. {Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vs are, Ds. Schotel. Iiuthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. Bemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Tideman Emerit. Pred. te 's Gravenhage. Kerk der Broedergemeente. Geen dienst. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Toorm. 10 ure, Gemeentevergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Onderl. Vergadering. Z. D. Baptisten. {Parklaan 17.) Sabbat (Vrjjdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare sohool C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Wuu niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Doopsbediening. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Voorm. Bloemendaal. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Voorm. Heemstede. 10 ure, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 9Vj ure, Ds, van Veen. Nam. 5 ure, Ds. van Veen. Voorm. Houtrijk en Polanen. 10 ure, Ds. Heeringa. Voorm. Santpoort. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Voorm. Spaamdam. 10 ure, Ds. Baljon. Volsen. Voorm. 10 ure, Ds. van Paassen. Pred. te Haarlem. Hoide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Voorm. Zandvoort. 10 ure, Ds. Haksteen. Emerit. Pred. te Haarlem. Tweede Kamer. De zitting van Dinsdag was gewijd aan de behandeling van het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede, waarvan de algemeene strekking werd goedgekeurd. Bg de derde paragraaf, omtrent de buiten- landsche betrekkingen, drong de heer Mees o.a. aan op «enige verklaring, waaruit kan blijken, dat de verblijven van Dr. Kuyper in het buitenland, die in Europa zoo de aandacht trokken en aanleiding gaven tot verschillende ge ruchten, niet in verband staan met de buitenlandsche politiek en geen betrek king hebben op de internationale pozitie in Nederland. De heer Schaper meende, dat in de Troonrede de toestand op het gebied van arbeid te gunstig was voor gesteld. De heer van Kol drong er op aan, dat er iets gedaan zou worden voor den noodlijdenden Javaan. De Min. van Binnenl. Zaken antwoordde, dat hjj de door den Min. van Buitenl. Zaken ge geven verklaring betreffende buiten landsche betrekkingen geheel pertinent en voldoende acht, dat er noch een verdrag is gesloten noch voorbereid, nóch oflicieele of officieuse afspraken gemaakt zjjn. De Minister heeft noch hier noch elders over de grenzen met eenig staatsman of lasthebber met een enkel woord over het sluiten eener alli rntie gesproken. Tegenover den heer Schaper verdedigde de Min. de zinsnede betreffende de arbeiders toestanden, en den heer van Kol gaf hij de verzeke ring, dat de Reg. geheel op de hoogte is van den toestand op Java, en dat z(j geenszins onverschillig is. De heer Schaepman besprak 's Ministers perti nente verklaring betredende de buiten landsche betrekkingen, die de lucht ge heel heeft gezuiverd. Na replieken, waarbij de Min. nog ten zeerste laakte, dat men, niettegenstaande zijne verkla ringen in de pers is voortgegaan met aan zijn oprechtheid te twijfelen, weid 3 van het ontwerp-adres aangenomen met 61 tegen 6 stemmen. Bij de volgende paragraaf, betreffende de aangekondigde wetsontwerpen, antwoordde de Min. van Binnenl. Zaken den heer Rink, dat de Drankwet in bewerking is, en den heer Schaper, dat over de herziening der ge bouwde eigendommen de adviezen wor den ingewacht; wellicht zal het ontwerp dit jaar worden ingediend. De heer Rink betoogde nader de urgentie der Drankwetherziening, opdat zoo spoedig mogelijk vervalle de noodwet met al haar hardheden. Het ontwerps adres werd daarna goedgekeurd. De heer ter Laan verkreeg vergunning om later te interpelleeren over het niet gratis toe laten tot hoogere burgerscholen van onvermogende jongelieden, die een goed examen hadden afgelegd. De Kamer heeft tegen den volgenden Dinsdag aan de orde gesteld de ontwerpen betreffende een nieuw schip en de haringsspeetsters. De Beroepswet is na tweede lezing aan genomen. Dc correspondent van de Times te Johannesburg seint het volgende: De industrieele ontwikkeling van Transvaal blijft op dezelfde hoogte. Men schijnt geen lust te hebben, groote ka pitalen die beschikbaar zijn, in de Trans- vaalsche zaken te steken voordat de Engelsche regeering verklaringen heeft afgelegd ten aanzien van het aandeel der schuld dat zij ten laste van Trans vaal wil brengen. Zoo is er een maat schappij die aarzelt, groote werken te ondernemen waarvoor de uitgaven on geveer 10,000 pond zouden bedragen. De proclamatie der Boerengeneraals, waarin aan de beschaafde wereld om steun voor Zuid Afrika wordt verzocht wordt door de Engelsche pers hoogelijk afgekeurd. Hun redeneering is tamelijk dwaas; Engeland, wordt gezegd, heeft drie millioen pond toegestaan, maar er is tienmaal meer noodig, zeggen de Boe ren. Wat er dus bij de toegestane gift (schadevergoeding behoort het te heeten) bjjgebedeld wordt is ais een druppel in den oceaan. Het land, redeneert men men verder, is geannexeerd, daarom vergoedt Engeland. Ware het land ge- annexeerd, dan zou het moeten leenen en daarvan rente en aflossing moeten betalen. Tot zulke conclusies komt men, als men verkeerde dingen goed wil pra ten. Botha heeft van den Heer Henry Phipps voor Zuid Afrika ontvangen een gift van honderdduizend dollars. Bjj het schenken dezer gift hoopte Phipps, dat thans de vrede zou gekomen zijn en alle oneenigheid begraven zou wezen, en dat niets zou gedaan warden wat vijandig is tegen Engeland. Hg wenschte dat het bedrag zou worden beheerd door Botha en De la Rey en een derde. Generaal Botha zeide, de gift aanne mende, dat hij niet aarzelde te verze keren, dat het geld geheel voor liefda dige doeleinden zou worden besteed, en volstrekt niet zon worden gebruikt op een wjjze die vijandig tegenover Enge land zou kunnen zgn. Het blijkt dat de gift alleen bestemd is voor Weduwen en Weezen, Uit Transvaal wordt geseind dat een groot aantal inboorlingen in het Oosten hun wapens hebben ingeleverd, in de laatste dagen, tegen een bewijs dat hun recht geeft op een schadeloosstelling, waarvan het bedrag later zal vastgesteld worden. Er was sprake van als zou het Portu- geesche Lourenpo Marquez overgegaan zijn in Engelsche handen. Het Portugeesche gezantschap te Berlijn noemt het gerucht van dien afstand of eenige andere haven in Afrika aan Engeland ongegrond. De Portu geesche regeering zou dat nooit goed- keuren. Er zijn tueschen Portugal en Engeland over die aangelegenheid ook geen onderhandelingen gevoerd. Volgens de Daily Mail" zullen de nieuwe Zuid Afrikaansche kolonies voor hun aandeel in de oorlogskosten jglOO,000,000 moeten bijdragen. Het departement van financiën heeft te dien einde een reke ning geopend, waarbij om ,e beginnen de nieuwe koloniën voor dit bedrag gedebiteerd slaaneen leening van 50 millioen zou, volgens hetzelfde blad, worden uitgegeven doch niet dadelijk, maar pas als eenige verhoogingen op verschillende inkomsten, voornamelijk een hoogere belasting op de goudmijn ontvangsten, zullen zijn ingevoerd. De Regeering zou aldus rekenen, dat uit verschillende bronnen binnen eenige jaren aan extra-ontvangsten een bedrag zou worden geïnd van meer dan 2 millioen, misschien zelfs wel 3 mil lioen. Dit zou dan ruimschoots vol doende zijn om de rente te betalen van een uit. te geven leening van 50,000,000. Verschillende Pargeche bladen maken melding van het faillissement van een bank in Rome, waarbij een bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd te gen verschillende mannen van naam en gezag. O.a. worden door deze zaak gecompromitteerd twee Italiaansche en twee Fransche afgevaardigden. De „Petite République" verzekert dat deze beide Franschen nationalis tische oud-ministers zgn. De regeering der Vereenigde Staten heeft een nota gezonden om de mogend heden, die het meermalen besproken verdrag van Berlijn teekenden, aan te sporen eens toe te zien op de nako ming der verplichtingen aan Roemenië opgelegd ten opzichte van de Joden. In Roemenië zijn veel Joden, maar zij worden in de praktijk als vreemdelingen beschouwd, de theorie beschouwt ze ais burgers, maar de koning houdt zich aan de theorie. Nu is in Roemenië een wet op het handwerk in werking getreden, waarvan een artikel luidt: »De vreemdelingen moeten, om lot het uitoefenen van een handwerk volgens de bepalingen van deze wet te worden toegelaten, het be wijs leveren, dat in hun vaderland het reciprociteitsrecht voor Roemeniërs be staat." In verband met de praktijk zouden dus de Joden uitgesloten worden. Het eigenaardige van de zaak is, dat Amerika zelf niet betrokken is bij de

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1