HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. Eerste Blad. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 4 October 1902 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. TE HAARLEM Zondag 5 Oct 1902. Nieuwsberichten. No. 80 TElïPHOONNtMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden —,25, franco p. post—,40. Atonderlljke nommers 8 centen per stuk. Pr|i pe? Advertentie vanl-3 regels i 0.25, elke regel meer 3 cents, grsote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Wui Doet Uwe inkoopen liefst niet ep Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. 10^ heures, Mr. Chouillet. Pasteur 3 la Haye. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. '■Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5V<j ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Wempe. Avondmaal. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. Kemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 nre, Dr. Haentjens. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. R. Voullaire. Vicepresident van de Zending der Er. Broedergemeente in Suriname. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Avondmaal. Nam. 12% ure, Zondagsschool. Avonds 6 ure, Onderl. Vergadering. ■■BBssssmHssMBBusBusuHmuumsausmB Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 nre, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. nioli andara vermeld wordt, wordt do Nod. Hervormdo Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Cellecte voor de Kerk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Kvang. Luthersche Kerk. deen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1, ingang Oranjestraat. 's Avonds 6% ure, Ds. Kutsch Lojenga. Doopsgez. Pred. te Leiden. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 9i/s ure, Ds. van Veen. Doopsbediening. Nam. 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Folanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Doopsbediening. Santpoort Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Doopsbediening. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Doopsbediening. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. Warners. Pred. te N. Vennep. Heide. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Zeegers. van Heemstede. KRONIEK (Vervolg der Raadsvergadering aan Dinsdag Benoemd wordt voorloopig voor den cursus 19021903 tot leeraar in het boekhouden aan de Hoogere Burger school met öjarigen cursus de Heer S. J. van de Vliet, te Amsterdam. De opmerking wordt gemaakt dat No. 1 van de voordracht niet van plan is te Haarlem te komen wonen. Mis schien had dit de nieuwe vrije stem ming ten gevolge en toen nog herstem ming tusschen de Heeren Van de Vliet en Hennis om te bepalen wie in her stemming zou komen met Smits. Ver volgens herstemming tusschen de H.H. van de Vliet en Smits, waarbij de Heer V. d. Vliet werd verkozen. Vervolgens had de aanwijzing plaats van de stembureaux voor de verkiezing van een raadslid. De Voorzitter deelt mede, dat Woens dag te half twee een spoedeischende vergadering zou plaats hebben wegens noodige herstemming van de motie V. d. Kamp, bedoelende het stellen van het wetsontwerp grensregeling in han den der afdeelingen, waarover Dinsdag de stemmen staakten. De Heer Schram maakte bjj de rond- i vraag de opmerking dat de stadsgrach ten weer stinken, diingt aan op meer doeltreflende maatregelen er tegen. De Heer Groot vraagt sluiting van tapperijen op lotingsdagen. De Voorzitter meent, dat er geen reden bestaat allen te doen sluiten. De vergadering wordt gesloten. Woensdag te half twee kwam de Gemeenteraad opnieuw bijeen. Het eerste punt was herstemming over de motie V. d. Kamp ontwerpwet der grensregeling. De Voorzitter deelt mede, dat 5 Juli de kennisgeving van Ged. Staten was ontvangen en noemt de datums op waar op de verschillende formaliteiten ten opzichte van het ontwerp der grensre geling plaats hebben, waaruit blijkt, dat de meest noodige spoed in deze betracht is. De Heer V. d. Kamp, die de bemer king Dinsdag "had gemaakt, doet op merken, dat voor den Raad een maand was verloopen. De motie van den Heer V. d. Kamp, als volgt: Niet over te gaan tot de behandeling van het voorstel van B. en W.W. in zake Ontwerp-advies Wetsontwerp Grensre geling alvorens deze zaak in de afdee lingen (bedoeld b(j art 39 van het Regle ment van orde van dezen Raad) zal zijn onderzocht, en noodigt de Voorzitters uit hun afdeelingen hiertoe bijeen te roepen, werd in stemming gebrachtweer staak ten de stemmen en was alzoo verworpen. Jammer daar er toch wel nader onder zoek werd verlangd, zooals hieruit bleek dat dertien raadsleden dit wenschten. Vervolgens kwam het voorstel van B. en W. in zake de grensregeling in be handeling. In ons vorig nummer hebben wij de strekking van het ontwerpbesluit in korte trekken aangegeven. Wij brengen alsnog het volgende in herinnering. Eerst worden de gronden uiteengezet waarin het noodzakelijke van grensuit- breiding wordt aangetoond. Dan bespreekt het advies in hoofd zaak de westelijke grens, die B. en W. voorstellen te trekken langs Elswouts- laan, Aerdenhoutslaan en Munterslaan, in plaats van Houtvaart volgens Gede puteerde Staten. De Heer Rasch beveelt in deze een meer gemotieveerde redactie aan, welke de feiten sterker voorstelt. Schadevergoeding zou desnoods aan de gemeenten, die terrein afstaan, kun nen gegeven worden, doch de bedoeling is niet het kapitaliseeren der schade. Ten slotte wordt Gedeputeerde Staten verzocht een en ander in welwillende overweging te nemen en bij de Regeering stappen te doen welke er toe kunnen leiden dat het ontwerp van wet aan de goedkeuring der wetgevende macht worde onderworpen. De Heer Schram had het woord, deed opmerken, dat door de Commissie een advies was uitgebracht, dat echter niet ter lezing was gelegd, waardoor de zaak niet behoorlijk was toegelicht. Omtrent de vergoeding... (Spreker werd verzocht dit bij het betreffende artikel te behandelen). De Voorzitter verklaart nog een en ander. De Heer de Braai heeft het over de cijfers, die geheim gehouden moeten worden, vraagt een geheime zitting in deze. Nadat deze anderhalf uur had ge duurd, werden de artikelen van het ontwerp aangenomen. De kwestie werd nu gesteld of men had te stemmen over het wetsontwerp. Dit verwaterde geheel. Toen kwam het ontwerp-advies in behandeling en wel eerst de grensschei ding. Vervolgens de financieele gevolgen. De Heer Spoor stelde de motie van het ontbreken van rechtsgrond voor ka pitaliseering, wat werd aangenomendit financieele gedeelte werd aangenomen. Het resumé werd mede aangenomen met algemeene stemmen en ten slotte het geheele advies. De vergadering werd daarna gesloten. Tweede Kamer. Dinsdag was aan de orde de krediet-aanvraag van 2 ton bij euppletoire Marine begrooting voor het op stapel zetten van een nieuw pant serschip type „Koningin-regentes" voor Oost-Indieschen en algemeenen dienst, waarvan de koeten in 't geheel op 4.7 millioen zijn geraamd. De heer van Was- senaer van Catwijck verdedigde den aan bouw van een nieuw schip en achtte nog een tweede schip noodig, om be hoorlijk te voorzien in den Indieschen en algemeenen dienstook het type ïKo- ningin- Regentes" verdedigde Spreker, omdat het vooral voor Indië aankomt op kracht, meer dan op snelheid bij sche pen. De heer Hugenholtz achtte deop- pozitie tegen het schip volkomen ge rechtvaardigd. Eerst achtte de Min. den aanbouw noodig voor lands defensie, en nu dit niet kan doorgaan, komt hjj met een aanvraag voor uitbreiding van ,v,.,to..jeei jn indië, zonder de ab- mu.. ..„jdzakelijkheid aan te toonen. Spreker zou het schandelijk vinden als de Kamer op het oogenblik, dat zoovele sociale nooden wachten, 5 millioen toe stond voor een schip, dat alleen bestemd is voor deelneming aan feesten en be leefdheidsbetuigingen. Spreker wenschte, dat de Min. de aanvraag zou terugnemen en eerst met zijn ambtgenoot van Oorlog de regeling van het defensieplan zou afwerken en inmiddels gelden zou aan vragen voor wachtgelden voor de werk lieden aan de Rijkswerf. Mocht toch tot aanbouw besloten worden, dan achtte Spreker een betere inrichting voor lo gies van de schepelingen zeer noodig. De heer Verhey kon wel medegaan met den aanbouw van een elfde schip, niet van een twaalfde. Spreker vroeg of de Min. de verantwoordelijkheid voor den nieuwen aanbouw op zich neemt bij het bestaande inkompleet aan personeel. Hg behield zich zijn stem voor, en gaf verschillende wenken voor de inrichting van het schip. De heer Ferf heeft ver lof bekomen om later den Min. van Buitenl. Zaken te interpelleeren over de van Regeeringswege aan te wenden mid. delen ter bevordering van vee-uitvoer

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1