HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 82 144 abonnementsprijs van ZATERDAG 11 October 1902 verschijnt: Dinsdag- en Vrijdagavond. BUITENGEMEENTEN. Ned. Vereen, tot bevordering van Ooet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 12 Oct. 1902. Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vierentwintigste Jaargang. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM, Per drie maanden -,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. per Advertentie van A - regel» 0.25, elke regel meer 5 cema, groote letters naar plaatsruimte» Advertentiën worden aangenomm tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Waai niets anders vermeld wordt, wordt de Ned Hervormde Kerk bedoeld. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. ioy. heures, Mr. S. Dëbry. Pasteur a Amsterdam. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'b Avonds 5y, ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Yoorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vj ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Geen dienst, wegens den aanleg voor Kerkverwarming. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. de Vries. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Yoorm. 10 ure, Ds. van Assendelft. Rem. Pred. te Dockum. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocg van Scheltinga. Voorbereiding. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderl. Vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool. 'sAvonds 6 ure, Onderl. Vergadering. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bjjbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in do Open bare school C, Leidsche Vaart. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evans. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Lohr. Pred te Rotterdam. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van der Wissel. Pred te Drachten en Ureterp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 'sAvonds 6i/2 ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Zeegers. van Meer en Bosch. Hillegom. Voorm. 9ys ure, Ds. van Veen. Nam. 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, de heer Fruijt. Godsdienstonderwijzer te Amsterdam. Santpoort Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Pred te Heemstede. Heide. sAvonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Hulsman. Maandag vertrekken de generaals naar Parjjs. Als het gerucht waarheid bevat, zouden zij daar ontvangen worden door President Loubet Woensdag worden de generaals te Berlijn verwacht. Dat zij ontvangen zou den worden door den Keizer, wordt nu weer tegengesproken, een aanvraag tot audiëntie schijnt althans nog niet te hebben plaats gehad. Volgens nadere mededeeling zou de keizer als voorwaarde gesteld hebben, onthouding van elke anli-Engelsche agi tatie. Op deze voorwaarde zouden de generaals eerst zjjn ingegaan, doch later teruggekomen. Zjj denken thans door den keizer ontboden te zullen worden. De Boerengeneraals zjjn voornemens, na hun bezoek aan Duitschland, naar Engeland te gaan of daar te lande, te beginnen met Londen, den propaganda- tocht te ondernemen, dien zij thans in andere landen maken ten bate van het generale Boeren-hulpfonds. Het mocht eerst als vastaande aan gemerkt worden, dat de generaals te Berlijn op gehoor gaan bij keizer Wil helm. Een beslist luidend bericht in de Berlijnsche bladen zeide, dat de generaals den dag van hun aankomst, op Vrijdag den 17en dezer, naar den keizer zouden gaan. De trein wordt uit Parijs, over Brussel, 's ochtends om 8.40 aan het station van de Diergaarde verwacht. De generaals stappen hier uit, omdat men aan het station in de Friedrichstrasse voor het gedrang vreest. De generaals nemen hun intrek in het Hotel Prinz Albrecht, waar den 18en ook het feest van den Burenhilfsbund zal wezen. Behalve de gave van dezen, zullen de generaals dan ook nog 15,000 mark van denFrauen- hilfsbund ontvangen. Zondag wonen de generaals den dienst bjj in de Kaiser- Wilhelms-Gedachtnisskirche. Om de Duitschers er mede te verzoenen, dat de generaals eerst naar Parijs gaan, sluit het bericht met de mededeeling, dat aan Parijs de voorrang gegeven is, uit erkentelijkheid voor de ontvangst, die president Loubet president Kruger en de deputatie bereid heeft. Jammer, dat keizer Wilhelm zich weer, zeer zekerom politieke redenen, heeftlaten ompraten om hun niet te ontvangen. De pro- boer-stemming is op heden zeer hoog; het zou dus keizers populariteit goed ge daan hebben, als hij zich naar de inzich ten van zijn volk gedragen had, te meer, daar ieder weet dat in den laatsten tijd de verstandhouding tusschen volk en vorst te wenschen over laat. De Engel- sche bladen zijn erg in hun schik over deze Engelsche overwinning. De Etoile meldt dat een harer me dewerkers den heer Ferreira, schoonzoon van De la Rey heeft geïnterviewd, en zegtNaar hetgeen wij konden te weten komen, schijnt het, dat de generaals geen enkele aanvraag om een audiëntie tot keizer Wilhelm hebben gericht of doen richten, en dat hun reis naar Ber lin zelf8 niet geheel vaststaat. Op de jaarmarkt te Nisjni Nowgorod zijn zes olifanten uit een circus losge broken. De dieren liepen de stad in, vielen allerlei menschen aan en veroorzaakten een hevige paniek. Niet minder dan honderd menschen werden daarbij gedood of gewond. De „Kölnische Zeitung" bevat een beschouwing over het postverkeer tus schen Duitschland en Nederland, waarin het blad het onlangs geopperde plan van een post unie tusschen beide landen nog eens ter sprake brengt en wijst op het drukke verkeer tusschen Duitschland en »de Nederlanden, die ook in andere opzichten zoo nauw aan ons verbonden zijn", zegt de „Kölnische". Naar het aantal inwoners berekend, staat Nederland na Zwitserland, in het drukste postverkeer met Duitschland. Op de 1000 inwoners gaan naar Zwit serland 4035 postzendingen; naar Ne derland 2336, naar België 1099; naar Groot-Brittannië en Ierland 412; naar Frankrijk 316 en er kwamen uit Zwit serland 2860; uit Nederland 2168; uit België 1169; uit Frankrijk 605 en uit Groot-Brittannie en Ierland 490. In het jaar 1900 werden in Duitsch land 12,007,900 brieven naar Nederland verzonden en 11,142,400 uit Nederland ontvangen. Een Duitsch blad meldt, dat te Frank fort een zangcuisus zal gehouden worden voor kanarievogels. Tegelijk wordt zulk een cursus te Mainz geopend. Het doel is de natuurgaaf dier vogels door gere geld onderwijs te beschaven en te vol maken. De Toulonsche gemeenteraad kenmerkt zich door zeer rumoerige zittingen. Na verkiezing van vjjf coliectivistische ge meenteraadsleden is er in elke zitting luid betoog van de nieuwe leden en van hun trawanten op de publieke tribune. Donderdag was het rumoer te hevig en beval de burgemeester de zaal te ont ruimen, maar een vechtpartij was er het gevolg van; de burgemeester en een van zijn tegenstanders grepen el kaar bij de keel, het regende vuist- en stokslagen en toen de politie de zaal had schoongeveegd, werd het leven buiten op straat voortgezet. Een Deensche boer heeft onlangs, bjj het omploegen van een stuk land in het Mrundholm moeras op Seeland, een be langrijke vondst gedaanstukken van een heiligen zonnewagen uit brons, ver- moedel jjk omstreeks 1000 jaar v. C. door een Deen bewerkt. Het is door ijverig zoeken gelukt, bijna alle overige Btukken van deze voor de archaelogie hoogst be langrijke vondst terug te vinden, ze worden nu in het Deensche nationale museum saamgevoegd. Aan Daily Mail wordt uit Johannes burg bericht, dat het Boeren-comité, hetwelk belast is met het opmaken van de schade aan eigendommen in Transvaal door den oorlog geleden, die schat op 60,000,000 of 720,000,000 gulden. Het is nu bepaald, dat de optocht, welke Koning Edward door Zuid-Londe'n zal houden, bestaan zal uit acht rij tuigen met een escorte en dat zal gereden worden in matigen draf, wat velen niet naar den zin is. Daar de Koning er in heeft toegestemd een adres in ontvangst te nemen zaf echter in elk geval onder weg even halt moeten worden gehouden. Of de koning den tocht voor zjjn pleizier zal maken, kan betwijfeld wor den uit de bepaling, van rijden in draf. Het zal wel zjjn een gevolg te geven aan den wensch om den koning nog eens in alle pracht te zien te krijgen en weer eens een pretje te hebben. President Roosevelt heeft aangeboden een commissie te benoemen om de pun ten van geschil tusschen de mijnwerkers en de mijneigenaars te onderzoeken, indien de voorzitter der Vereeniging van mijnwerkers er voor zorgt dat de stakers dadelijk aan het werk gaan. Op dit aanbod van den President was nog geen antwoord ontvangen. In Amerika begint het gebrek aan kolen zich geducht gevoelen. Er is te Sint Louis een maatschappij opgericht om brandstof te bereiden uit afval van kolen. Een partij anthraciet deed pas te New-York reeds 22 doll, per ton, terwjjl de prjjs vroeger 4 doll, was; ook de houtprjjztn slaan op, er zijn verschillen van 8 tot 17 doll. De gemeenteraad heeft 109,000 doll, bestemd om steenkool voor de armen aan te koopenmen stelde zelfs voor de scholen te sluiten en de daardoor

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 1