maatjes uit rijden, uit dineeren, uit enz. enz. ging en in verwijderd verband met den onvindbaren Humbei ttroep, loopt het gerucht, dat er veranderingen zullen aangebracht worden in de politie organisaties. In den Franschen minis terraad kwam reeds een en ander ter sprake en kreeg de minister van bin- nenlsndsche zaken vrjje hand om den dienst zoo noodig te hervormen; men meent echter te weten, dat de prefect Lépine aan zal blijven. Behalve de reeds genoemde prijsver hooging van gas te Amsterdam troffen wij in het Handelsblad thans de bewering dat de gemeentelijke brandweer zou kunnen ontlast worden, door een deel der kosten te verhalen op de brandverzekering maatschappijen, (zeker wel niet in de laatste plaats zeer geïnteresseerd bij een goede brandweer.) De Redac'ie maakt de opmerking dat er geen middel bestaat om de verzeker aars te dwingen tol het afstaan van een deel hunner winst ten behoeve van de brandweer. Brandverzekering geeft winst, dat is zeker. Maar waarom neemt de gemeente dan geen deel aan dat bedrijf', zou men vragen. Haarlem heeft een Commissie benoemd om in deze richting werkzaam te zijn, althans wat de gemeente eigendommen betreft. Of zij zal adviseeren zich aan te sluiten bij een speciaal Haarlemsche Vereeniging, dan wel om zelf een fonds te stichten, is nog niet bekend geworden Bepaald zeker is, hoe beter brandweer hoe minder risico voor den verzekeraar, d.w.z. naarmate een brandweer wordt tot volmaking gebracht, hoe lager de verzekeringspremie kan gesteld worden. Of verlaging ervan heeft plaats gehad sedert Amsterdam een uitstekende brandweer heeft, is ons niet bekend. Heelt die niet plaats gehad, dan zijn sedert dien tjjd de winsten gestegen, vermeerderd ten koste van grootere uitgaven van gemeentewege. Onbillijk zou het dus niet zijn in dat geval ten c(jns te leggen op de winsten. De Veluwe heeft het niets op met plannen om Amsterdam van daaruit van water te voorzien. Reeds heeft de gemeente Barneveld zich er over gewend tot Gedeputeerde Staten van Gelderland. Men is bevreesd dat het onttrekken van zooveel water aan den ondergrond na- deelig zal werken op het gehalte en de waarde der gronden. Nog kwamen bij Ged. Staten in adviezen van de gemeen tebesturen van Apeldoorn, Harderwijk, Ermelo en Putten, alsmede van de Gel- dersch-Overijselsche M-atsc'-appij van Landbouw. Aangezien Ged. St. van oordeel zijn, dat bij dit onderwerp het Provinciaal belang, vooral in de toekomst, in zeer belangrijke mate betrokken kan zijn, geven zij aan Prov. Staten in overwe ging om een commissie te benoemen, met opdracht omtrent deze aangelegen heid een verslag en voorstel uit te bren gen, zoo noodig na raadpleging van deskundigen, die de commissiegemach tigd wordt zich te assumeeren, onder bepaling dal door die commissie zal worden aangevraagd de machtiging be doeld bjj artikel 95 der Provinciale wet. Het bezwaar is zeker niet gering te aohten. Ook onze duinstreek lijdt onder wateronttrekking, vooral door de Am- sterdamsche waterleiding, die hel boven water door kanalen aan den bodem onttrekt. In hoever ook de Haarlemsche waterleiding, die haar water ontleent aan de diepte, van merkbaren invloed is op de omliggende gronden hebben wij niet vernomen. Aan H. M. de Koningin is het vol gende adres verzonden Geven met verschuldigden eerbied te kennen: Ondergeteeker.den, allen kerkeraads- leden in verschillende gemeenten van de Nederlandsche Hervormde Kerk in de classis Alkmaar, Vergaderd ter Diaconale Conferentie, dat zjj in de uitoefening der diaconale armverzorging in toenemende mate be lemmering ondervinden van collectanten, die zoowel op het platteland als in de steden, huis aan huis een beroep doen op de goedgeefschheid der bevolking, dat de wetsbepalingen met voldoende blijken te zijn om ongewenschte inza melingen, met allerlei misbruiken, daar aan verbonden, te voorkomen, weshalve zij de vrijheid nemen zich te wenden tot Uwe Majesteit, met het eerbiedig verzoek om maatregelen te nemen of voorstellen te doen, dat zoo spoedig mogeljjk een einde worde ge maakt aan het houden van zoodanige openbare collecten, die een plaag zjjn voor de ingezetenen, een schade voor de wezenlijk behoeftigen, een belemmering voor eene goed georganiseerde armen zorg en ean bron van maatschappelijke euvelen. HAARLEM 28 October 1902. Met eenigen zorg gaan wij vol gens een der Raadsafdeelingen het nieuwe dienstjaar van ons gemeentelijk finantiewezen te gemoet. In een der Raadsafdeelingen is opge merkt, dat de opbrengst van de belas ting naar het inkomen weer belang rijk hooger geraamd is. Ook B. en W. zien dit gevaar, maar troosten, dat bij verschillende andere groote gemeenten te vergelijken, Haar lems toestand tamelijk gunstig is. Haarlem heft volgens de raming: 40 opcenten op gebouwde eigendom men f 57.860. 10 opcenten op ongebouwde eigendommend 600.— 100 opcenten op het perso neel d 168.680. Eigen plaatselijke belasting naar het inkomen 432.000. f 659140.— De drie eerste heffingen zijn onge veer even hoog als 't vorige jaar, de plaatselijke belasting naar het in komen is f 53.500 hooger geraamd dan voor 1902. Dit beteekent; om de be grooting sluitend te maken is noodig een belasting naar het inkomen van 432.000 of ƒ53.000 meer dan 't vorige jaar. Verschillende takken van dienst vragen meer dan vroeger, soms door loonsver- hoogingen, hooger onderhoudskosten, vermeerdering van politie personeel (on geveer f 20000), gemeentereiniging (ongeveer f 12000) en in het algemeen zijn al de hoofdstukken der uitgaven hooger geraamd dan in 1902, waar tegenover ook hooger inkomsten voor komen. Het slot is echter, er moet meer geld zijn en dat kan niet anders dan door verhooging der inkomstenbelasting of de belasting in 't algemeen gevonden wor den. Gelukkig staan wij aan 't begin der gemeentelijke exploitatie der lichtfabrie ken, waarvan een aardige instrooiing in de gemeentekas te wachten is en welke kan aangenomen stijgende te zullen zijn, tenzij de electrische centrale te veel mocht verslinden, terwijl ook de gemeen telijke waterleiding meer en meer haar gunstigen invloed op de begrooting zal kunnen uitoefenen. Het een en ander saamgenomen, zou de meening, dat wjj er nog zoo heel kwaad niet voorstaan, alleszins gegrond is, wat niet wegneemt, dat de meeste voorzichtigheid zeer zeker behoort in acht genomen. In een der afdeelingen is voorgesteld heffing op publieke vermakelijkheden Is daar een rechtsgrond voor? Boven dien zal men zich nog willen herinneren het voorstel Schürmann in deze, hoede Raad op dé voordracht, die nog zoo mis niet was, zooveel wist af te pingelen tot er ten slotte slechts een goede twee duizend gulden te heffen zou overblijven en de Heer Schürmann toen, boos en teleurgesteld, zjjn voorstel introk. Had de Voorsteller toen genomen wat te krijgen was, in plaats van alles te willen, dan hadden wij nu die heffing en kon op dien grondslag voortgebouwd worden. Zoodoende zou de extra-ver rassing van de verhooging der inkom stenbelasting, aangekondigd in het rap port van B. en W. er door gedekt zjjn. Nu betaalt ieder aan de som, die zeker het uitgaande publiek niet te zwaar zou gevallen zjjn, zou de Staat aansprakelijk moeten zijn. Maar dit is ook alwèer een klein middel. De oorzaak van den finantieelen achteruitgang der gemeenten schuilt in de Staatswetten, die haar voor feiten geplaatst heeft die te zwaar drukken, en dit tot oplossing te brengen, daar moet het heen. Veel is te zeggen voor één algemeene staats inkomstenbelas sting met uitkeering aan de gemeenten, zonder evenwel de gemeenten ten deze te veel aan banden te leggen. De kleine middelen zou de gemeente kunnen heb ben voor de k(eine zaken, maar schooi en armwezen, in het algemeen voorzulke toestanden welke zonder medewerking der gemeente en buiten haar invloed ontstaan zjjn. Om iets te noemen. Bij de platte landsbevolking bestaat meer en meer de neiging zich naar de steden te verplaat sen. Meestal zijn dit de minderbedeelden, die geen of zeer weinig belasting betalen. Een gemeentebestuur kan daar niets tegen doen, maar het staat voor de kosten van onderwgs, scholenbouw enz. eventueel armverzorging. Zie, zulke kosten behoorden gedragen te worden door den staat. Meer en meer zullen de gemeente finantiën gaan drijven op exploitatie van bedrijven, maar het particulier initiatief zal het dooden en, omdat de particulier goedkooper exploiteert zal ten slotte de verbruiker, de ingezetene meer te betalen hebben, terwijl deze bovendien daardoor nog extra bjjdraagt aan de ge meentekas, onbillijk, omdat de niet ver bruiker van gemeentegas of gemeente water of wat de gemeente verder ex ploiteert er niet toe bijdraagt, maar er wel in meedeelt. De Algemeene Rapporteur der Jury, de Heer Giovanni Fesorone. Di recteur van het Museum van Kunst nijverheid te Napels, is bezig met de samenstelling van het algemeen rapport der Jury, dat tevens het officieele Rap port der Italiaansche Regeering zal zijn en in het Italiaansch en het Fransch zal worden verspreid. De Heer Fesorone heeft aan de meeste Nederlandsche ex posanten fotografiën van hunne werken gevraagd ten einde die te reproduceeren. Daar dit Rapport eene belangrijke bij drage zal vormen tot de geschiedenis van het hedendaagsche Kunstambacht, zullen de Nederlandsche artislen door het afstaan of het laten vervaardigen van fotografiën hunner werken wel willen medewerken, dat Nederland in dit Rapport goed vertegenwoordigd zal zijn. De Tentoonstelling zal den Hen No vember feestelijk worden gesloten, dien dag is het St. Marlijn, naamdag van den beschermheilige van Z.M.den Koning en tevens betaaldag van hen, die aan den wijnoogst werkzaam waren. Dan zal vermoedelijk op de tentoonstelling een soort van kermis worden gehouden, ten einde, tegen billijke prijzen alles op te ruimen, wat verkoopbaar is. Na den lOden November blijft de Nederlandsche afdeeling evenwel gesloten. In het trapportaal van het Mu seum van Kunstnijverheid alhier, werd een afgietsel geplaatst van Augustus, dat op het oorspronkelijke model in marmer werd afgegoten. Het ongeveer 2.25 M. hooge beeld is voorgesteld, ge huld in de nationale Toga en maakt een grootschen en verheven indruk. De Romeinsche keizer Cajus Julius Caesar Octavianus, de opvolger van Caesar ontving in het jaar 27 v. C. van den Senaat en het volk te Rome den titel van Augustus, die door de vol- gende Keizers werd aangenomen. De Photo's van het Drama de Balkan-Keizerin a.s. Woensdag door de Letterlievende Vereeniging „J. J. Cre mer" in den Schouwburg te geven en vervaardigd door de Piiotograaf Clausing, Kruisweg alhier, zijn ten toon gesteld in het Piano-magazijn van den Heer van Ooy, Kruisweg, Boekhandel Mul, Kruis weg, Sigaren magazijn Reeser, Groote Houtstraat, Sigaren-magazijn Langeveld, Gr. Houtstr. en aan den Schouwburg. Ingevolge 't besluit der gehouden ledenvergadering van den Ned. Barbiers- en Kappersbond, afd. Haarlem op den 13 Oct. 1902, noodigen de leden der Commissie, gekozen op die vergadering uit, Bestuur of Afgevaardigden te zen den, tot het bjjwonen eener gecombi- neerdeVergadering ter bespreking van het oprichten van een Plaatselijk Comité ter verkrijging van eene wettelijke regeling i der Zondagsrust op Maandag 24 Novem ber 1902, op de bovenzaal van 't Gebouw „St. Bavo" Sinedestraat, des avonds ten half negen. Inleider den Heer W Inte Osmans, van Amsterdam. 1ste Secretaris van den Ned. Barb, en Kappersbond. 't Doel dezer Vergadering is het vol gende Nadat tot hel oprichten van een Plaat selijk Comité is overgegaan, zal dat Co mité de Statuten en 't Program van Actie moeten vaststellen, om daarna uit haar midden een gedelegeerde te benoe men, die zitting moet nemen in het „Landelijk Comité" gevestigd te Rotter dam, om zoodoende een stevige landelijke organisatie verkrijgen, welke goed geor ganiseerd en goed geleid langs een zuiver afgebakend pad op 't beoogde doel afgaat. VKBÜADEBING van den Baad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 29 Oct. 1902, des voormiddags te 10 ure. üe volgende stukken en punten ivtUn aan de orde worden gesteld. 1. Beëediging en installatie nieuw in komend lid. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres onderwijzeres Tweede Bur gerschool om eervol ontslag. 3. Voorstel B. en W. W. vaststelling le Suppl. begrooting, dienst 1902, met advies C. B. gem. financiën. 4 Id id. id. staat beschikking uit On voorziene uitgaven, dienst 1902 met idem. 5. ld. id. goedkeuring begrooting be waarschool Barbara-gasthuis, dienst 1903. 6. Id. id. id. id. voormalige Corpora- lién van neeringen, ambachten en bedrijven, dienst 1903. 7. Behandeling ontwerp-begrooting ontvangsten en uitgaven der ge meente, dienst 1903. 8. Voordracht B. en W. W. benoe ming onderwijzend personeel her- halings-onderwjjs. 9. Benoeming stembureau verkiezing leden Kamer van Koophandel en Fabrieken. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 25 Oct 1902, in de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Huis met Bovenwoning, Plaatsje en Erve, aan de zuidzijde van de Pap nt 'renvest. No 12. No. 2. Een Huia met Bovenwoning, Plaatsje en Erve, aan de zuidzijde van de Papentorenveat. No. 14. De perceelen No. 1 en 2 gecombineerd, 3705. Opgehouden. No. 3. Een Huia met Bovenwoning, Plaatsje en Erve, aan de oostzjjde van de Pranlceatraat. No 29. 1900. P. Kleiweg Dyaeriuck q q. No. 4 Een Heerenhnis en Erve metluin, aan de noordzijde van den Zjjlweg en met uitgang aan de Gaelatraat. No 47 ƒ10775 T. C Niep- haus q q. No 6. Een Huis en Erve. met Tuintje, aan de zuidzijde van de Oranjestraat No 80. /"2300. J. J. Guldemood No. 6. Een Winlte'buis ea Huia, waarnevens Pakhuis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erven, aan de westzy e van de Tulpenatraat. Get. No 2rood, 4 en 4a. /4430. Opgehouden. No. 7. Een Huia met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, aan de noordzjjde van de Gravinne- ateeg. Get. No. 5 zwart en rood. ƒ2105 Opgeh. No. 8 E-n Winkelhuis met glas overdekte Plaats, Achterhuis en Erve, aan de oostzijde van de Ber- teljoriaatraat Get. No. 5 ƒ9930. A. P. Konijn. No. 9. E.n Huis en Erve met grooten Tuin en vrye Poort, aan de zuidzijde van de Bakker traat. Get No. 6 ƒ3600 J. J. Homan. No 10. Een Winkelhuis (waarin Manutsctnur- haodel), en Erve, aan de westzijde van de Pieter Kieastraat, op den hoek van eu met uitgang in de Gae straat. Gel. No. 8. No. 11. Een Pakhuis waarboven zolder en Erve, (waarin de handel in Brandstoffen wordt uitge oefend) aan de zuidzijde van de Gaelstraat achter het voorgaande perceel. De perceelen No. 10 en 11 gecombineerd, ƒ6480. Opgehouden. 0R6ELBESPEUN6 in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 30 Oct. 1902, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PBOGRAMMA. 1. Eantaaie op: -Ein'feite Burg.". Max Rcger. 2. Andantino W.Volckmar. 3. SonateKraulse a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Menuet. 4. AdagioKiihmstedt. 5. Aria uit .Elias."Mendelssohn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2