II H. M. tevens den wensch uitspreken dat de pogingen van de comités hier te lande en in N.-Indië met succes mogen worden bekroond. Maandagavond is te Rotterdam op Feyenoord brand uitgebroken in de ge bouwen van de Firma W. van der Lugt en Zoon. Ontstaan op een zolder waar zaagsel was geborgen, in een gebouw van vijf verdiepingen. Achttien brand- en zeven stoomspuiten waren niet bjj machte het vuur te beteugelen, wat te begrijpen is, als men weet, dat de brand woedde over een oppervlakte van 120 bij 90 meter. Spoedig sloegen de vlammen over tot de groote fabriek van de Firma William Laming en Sons en de menschen inde omliggende straten moesten van wege de hitte hunne woningen verlaten, alle ruiten waren er gesprongen. Van de geheele fabriek staat nog al leen de groote schoorsteen overeind, de gebouwen vormen te zamen een reus achlige puinhoop. Persoonlijke ongelukken zijn nietvoor- gevallen. De materieele schade schat men op een millioen. Zeshonderd personen zijn voor het oogenblik door den brand zon der werk. Koningin Wilhelmina en Prins Hen drik zijn Vrijdagavond in Mecklenburg aangekomen en als naar gewoonte door de bevolking met geestdrift begroet. 1 November was het vijfentwintig jaar geleden dit Jhr. W. Ph. Teding van Berkhout te Haarlem, tot burge meester van Haarlemmerliedeen Spaarn- woude werd benoemd, welk feit heden, 4 November, in de gemeente werd her dacht: in negen rijtuigen werd door den jubilaris, gezin en familie, daartoe uitgenoodigd, feestcommissie, gemeen teiaad en armbestuur, secretaris en ontvanger, vergezeld door een 100 tal jongelieden te paard en per fiets, (som raige versierd), enkele vereenigingen enz. in feeststoet gegroepeerd, een rijtoer door de gemeente gehouden, waar uit b(jna alle gebouwen de driekleur wap perde; in het versierde raadhuis te Haarlemmerliede werd den geachten jubilaris, bij monde van den eere-voor- zitter der commissie, den heer A. van Rossum, het kostbare geschenk der in gezetenen aangeboden en door den heer Vriesekoop, wethouder, het fraaie ge schenk van den raad, armbestuur en ambtenaren, (bronzen beeld en salon lamp) beide vergezeld van keurig be werkte albums. Vervolgens werden be zocht de beide versierde scholen te Halfweg, waar de jubilaris werd ver welkomd met toepasselijke liederen en bouquetten werden aangeboden zoowel op deze als op de scholen te Houtrak- polder en Spaarnwoude werd, door de mildheid van den jubilaris daartoe in staat gesteld, op onbekrompen wijze feest gevierd. Nadat te Halfweg korten tijd werd verwijld en geluncht, zullen laatstge noemde scholen worden bezocht en zoo mogelijk de afdeeling Zuid Schalkwijk nog worden doorgereden, waar door de schietvereeniging „Oranje Nassau" een fraaie eerepoort is opgericht. Behalve de jeugd (ook de kinderen uit de ge meente die te Haarlem schoolgaan en die aan het raadhuis waren opgesteld) werden ook de armen door den jubilaris mild bedacht. HAARLEM i November 1902. Het Museum van Kunstnijverheid alhier werd gedurende de maand October bezocht door 500 belangstellenden, ter wijl uit de aan het Museum verbonden boekerij 226 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land ver zonden werden. De aan genoemde Museum verbonden School voor Kunstnijverheid wordt thans bezocht door 63 vrouwelijke en 158 mannelijke leerlingen, die de verschil lende cursussen volgen. Zoo3ls bekend is, wordt genoemde School door vele leerlingen uit andere plaatsen bezocht Het Stedelijk Museum van schil derijen en oudheden op bet Raadhuis is in de maand October j.l. bezocht door 247 personen tegen betaling en door 293 personen zonder betaling. November begon niet al te vrien- dtlijk, somber met nu en dan een bewjjs dat de lieve zon wel wilde, maar niet kon, hoewel de zonsondergang prachtig was. „Bergje maar voor morgen" merkte een minder optimistisch man op, „«chijn bedriegt De stakker heeft niet leeren genieten van 't oogenblik; onaangename levens ervaringen zijn hem te lang bijgebleven. Er zijn van die dingen die we niet kunnen vergeten en deze maken bitter tegenover het vele goede. En onze tijd heeft veel goeds, wat de mopperaars er tegen inbrengen; een halve eeuw van medeleven in de maat schappij ban hiervan getuigen. Waar zijn de krotjes gebleven, vroeger bewoond door den werkman. Voor verreweg het meerendeel zijn zij vervangen door ge zonder woningen en de élite van den werkmansstand is lid van een bouw- coöperatie, die hem een woning ver schaft, als waarvan hun vaderen niet hebben durven droomen. In vjjftigjaar zijn de loonen in de ambachten ongeveer verdubbeld, aanleiding gevende tot betere levensvoorwaarden en dit gaandeweg, zonder leiding, al laat zekere partij zich zoo graag aanleenen, de bewerksterer van te zijn. Voor bet arm schoolkind wordt ge zorgdhet particuliere initiatief heeft zich deze zaak aangetrokken al sedert jaren, lang vóór de wet den gemeente besturen de bevoegdheid toekende dit werk ter hand te nemen. Van onderen op zijn de toestanden beter geworden, alléén zou men een grens mogen trekken hij wat men den middenstand gelieft te noemen als, de neringdoende, de kleine industrieel en de daarmee gelijkstaanden. De mee ning bestaat, dat dezen het het zwaarst te verantwoorden hebben, telkens hoo- gere lasten, telkens uitnoodigingen om te steunen dit, bij te dragen aan dat, uitgaven te moeten doen om dien klant een genoegen te doen, weer wat anders om een anderen niet te verliezen, en dit meestal door menschen die hnn zaken drijven met een veel te klein bed rijf i- kapitaal, dat, óók onder den invloed van oneerlijke concurrentie, telkens weer moet aangesproken worden voor be hoeften, die uil winsten behoorden ge kweten te worden. Maar dan brandt de kaars aan twee eindeu, alleen het crediet, gegrond op zijn bekendheid als eerlijk man en.... hoop op betere tijden kun nen de zaken nog wat doen drijven en bij menigeen bljjkt het bedrijfskapitaal- tje al een eind op streek te zjjn ale hij pas begint te vragen waar 't gebleven is. Werkelijk de middenstand is niet de meest benijdbare. Het is de stand waarin 't hardste gewerkt, en, onder den sch(jn van uiterlijken welstand, veel gedragen wordt. Te New-York heeft zich eene Vereeniging gevormd, hoofdzakelijk be staande uit mannen van Nederlandschen bloede, ten doel hebbende om in samen werking met Hr. Ms. Gezantschap en Consulaten in Amerika, te vormen een adviseerend lichaam in zaken voor Nederland en zijne kolo niën van belang; inlichtingen en advies te geven aan Nederlanders, die in Amerika komen om zaken te ondernemen of onderzoeken in te stellen; verdienstelijke jonge Nederlanders be hulpzaam te zijn bij het zoeken naar passende betrekkingen; in Nederland een beter en vollediger begrip te doen ontstaan van hetgeen in Amerika voorvalt; en ten slotte; de groote Nederlandsche nederzettin gen in dit land te steunen. In de deze betreffende circulaire wordt er op gewezen welk een beheerschende positie Amerika op velerlei gebied gaat innemen. Men begint hare concurrentie niet alleen op de vreemde markten in Oost-Azië en Afrika, maar ook in Eu ropa zelve te gevoelen en zich beducht te toonen voor wat de toekomst zal opleveren en het wordt van belang ge acht, dat ook Nederland haar aandeel hebbe, in de daaruit voortspruitende handelsbelangen. De Commissie, die de organisatie van deze vereeniging bezorgt, wendt zich thans tot belanghebbenden met het ver zoek hunne medewerking te willen toe zeggen en door een bijdrage het welslagen van dit plan te helpen bevorderen. Waar de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid zich welwillend beschikbaar stelde het plan in Nederland bekend te maken en te steunen, noodigt de Commissie beleefd uit antwoord in deze te willeu richten aan het Algemeen Secretariaat dier Maat schappij te Haarlem. De plannen voor het feest, dat Orelio zal worden bereid, beginnen thans meer vasten vorm aan te nemen. Wal Orelio zal worden aangeboden, welk karakter de feestelijkheden zullen dragen het moet nog een geheim blijven. Wij mogen dit onzen lezers dan ook niet mededeelen. Maar het behoeft wel geen betoog, dat de commissie, die zich hier ter stede heeft gevormd om Orelio te huldigen, zooveel mogelijk steun behoeft Het bedrag, dat reeds ingekomen is heeft getoond dat het bij de Haarlemmers niet alleen bij woorden blijft, doch dat z(j ook werkelijk iets voor den meesterzanger over hebben. De schouwburgdirectie deelt ons mede, dat van heden gelegenheid bestaat tot het bespreken van plaatsen voor de feest- voorstelling van 14 Nov. 1902. Dan kan er ook nog op een lijst geleekend wor den. Wij hopen dat van deze gelegen heid door velen zal worden gebruik gemaakt opdat de hulde, die aan den meesterzanger Orelio zal worden gebracht waardig tnoge zijn aan een stad, waar het muzikale element zoo sterk ontwik keld is. Het Orelio-comité bestaat uit de heeren Mr. Th. de Haan Hugenholtz, voorzit ter, J. C. Peereboom, secretaris en Jhr. M. W. G. van Riemsdjjk, penningmees ter; Mr. F. A. Bijvoet, Justus van Maurik, P. C. Bouwmeester, Theophile de Bock, G. B. Crommelin, O. D. Ern- rik, G. J. v. Gasteren, R. Grippeling. Mr. W. Jager Gerlings, C. P. W. Kriens, Mr. J. B. Lohman, J. London, Philip Loots, P. van OoyW. Robert, J. J. Zeewoldt, E. A. A. Liera. Het Café en Restaurant Brink- mann, Groote Markt, heeft een belaog- rjjke uitbreiding ondergaan, door ver bouwing van het aanliggende, ruime perceel. Het nieuwe gedeelte is onder leiding van den architect J. v. d. Ban, door den aannemer G. P. J. Beccari ingericht tot een mooi geheel, waartoe ook de firma's Pander, Boeree en Heringa en Wultrich hare medewerking verleenden. Het nieuwe gedeelte zal meer uit sluitend tot eetzaal dienen. Op het a.s. concert der Liedertafel „Haarlems Zanggenot", dat plaats zal hebben op 11 November in de Concert zaal der Sociëteit „Vereeniging", zullen als Solisten hunne medewerking ver- leenen Mejuffrouw Hermina Scholte (Mezzo Sopraan) alhier en de Heer P. C. Heemskerk (Violoncel) van Nijme gen. Door de Liedertafel zullen o.m. gezongen worden, de werken waarmee deze in de atgeloopen wedstrijden te Amsterdam bekroond is, w.o. het be kende werk Wildzang" van onzen stadsgenoot den Heer Ph. Loots. De Heeren en Dames leden eener Zang of Muziekvereeniging, kunnen voor dit con cert een introductie kaart bekomen a 25 ets. Wij twijfelen niet of van deze gunstige bepaling, zal ruimschoots ge bruik gemaakt worden. Met reuzenletters leest men op de gewone aanplakplaatsen in onze stad den naam „Zaza." Het is de titel van een Toneelspel in 5 bedrijven uit het Fransch. Het stuk heeft ongeveer dezelfde strekking als het bekende «Dame au* Camelias" van Dumas, het stuk bij uit nemendheid voor Sara Bernhardt en ook hier meermalen gegeven door de Ko ninklijke Vereeniging. Dit wordt opge merkt om aan te toonen, in welke richting het stuk zich beweegt Zaza zal hier gegeven worden door het nieuw Hollandsch Tooneelgezelschap, Directie A. van Lier. Dit gezelschap is voor een goed deel nieuw samengesteld, naar men mede deelt, zeer gelukkig, alvast is het een belangrijke aanwinst, dat Mevrouw Van LierJulia Cuvpers de aangewezen eerste damesrol is, gelijk die dan ook door deze verdienstelijke acrtrice in „Zaza" zal vervuld worden, en dit doet op een wijze, die te oordeelen naar de voorstellingen te Amsterdam gegeven, op lofwaardige wijze doet. Trouwens Julia Cuypers is hier geen onbekende; wij weten en waardeeren haar positief kennen en daarom meenen wij, dat als »Zoza" hier geannonceerd wordt, Haar lem van zjjn belangstelling zal doen blijken. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 455 baden. es es X ia O f- oo eO lO H 2 H 3 3D S fN ©J O» C— O 5© I© CD td is c- 55 >-> pa W O UI VS g oï: o O.S fcl S 2 SH" r? »- uï O O s 2 !- -5».2.1-C rt a i 3 cd a) 2 Postkantoor Haarlem OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekend personen, gedurende de tweede helft der maand Oct. 1902, welke stukken thans door de Afzenders kunnen worden teruggevraaqd. B ri eveD. V. d. Vliet, Mej. P. Prugel. Wed. Ridder K. B Smit, J. Waagmeester mej. M. v. Rijn, J.de Wit, mej. Wals allen Amster dam mej. T. Timmer, Arnhem; P. Leanings, den Haag; mej. de Vries, Verkes, A B.s, H. A. v Rooij, mej B. Cop, J. Souteodam, mevr v. d. Weijden, Ruits. allen Haar em; mej. M. Goteling Vinnis, Harüngen Bles e, Hatregt; E. W. Beth, Bosch; mej. Snij ders, Hilversum; J. Vonk, Leiden J. Aumerlaan, Liase; P. C. Heeraokerk, Nijmegen; S. Mok, Rotterdam mevr. Smit, Zaandam P. Paap, Zand- voort. Briefkaarten. Kaiber, Wed. J Vis9er C. Hsndgraaf, J. van Tol, mej. A Gutteling. C. Craudt? mej. H. Schreu- der, Mej M. Oudewacht. allen Amsterdam mej. B. Bashoorn, mej. J. J. H. v. Leeuwen, beiden den Haag; L Zuidweg. Mej. J. J. de Graaff, beiden Haarlem mej. C. M. Tacoois, Leeuwar den; P. Hoogeboom N.-Wetering; H. v. Keil, C. J. v v Nieuwkerk, beiden Rotterdam; J. H. Bos, Volendam; mej. M. Gnethe, Zaandam mej. S. Middag de Ruiter, Heerestraat?? mej. B. Sprei Oosteinden BUITENLAND. Brieven. A Mol, Grosschote (Elberfell); mej. C. Dn- goujou, Montanae; J W. Eldenng, Newport; L. v. Waters, N -York. Briefkaarten Voet-Driehuizen, Brussel; Simon Thomas-Burck, Chamouix, J. v. d. Galweit, Dortmund. Staat der Botermarkt over Oct. 1902. Boter. Aangev. 270, verk. 270 K. G. L. pr. 1.30, H pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 218, verk. 189 stuks. L. pr. 8.H. pr. 12.p. stuk. Schrammen. Aangev. 31, verk. 25 stuks. L. pr. ƒ15.H. pr. ƒ22.p. stuk. Staat van de Aardappel- en Vruch- tenmarkt over de maand Oct 1902. Aardappelen. Aangev. 1897 H.L., verk. 1897 H.L. L. pr. 1.25, H. pr. 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 2090 H.L., verk. 1560 H.L. L. pr. 2.50, H. pr. ƒ16.p H.L. Peren. Aangev. 2240 H.L., verk. 1930 H. L. L. pr. 4.H. pr. 26.p. H. L. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Don terdag 6 Nov. 1902, des namiddags van 2 tot3 uur door deu Heer \VEZEKMAN. PROGRAM MA. 1. Preludium eu FugaJ S. Bach. 2. Choral No. 2Cëaar-Franck. 3. Sonate No 3 op: -Wie Schön leuchtet der Morgenateru.",W. Kudnick. 4. Fiuit-Concert 2e deelRinck.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2