het weinig gescheeld of hij had met het publiek op minder aangename wijze kennis gemaakt. Nadat hij eenige toe hoorders het woord »vlegels« had toege roepen, ontstond onder het publiek agi tatie en was het slechts aan de omstan digheid te danken, dat de heer R. de gast was van den assistent-resident van Gennep was, dat hij daarover niet ge voelig werd onderhouden. Het voorval is voorzeker te betreuren en zal door de pers in Nederland zeker worden uitgesponnen om het bewijs te leveren dat men in Indië niet kunstlie vend is. Volgens onze meening had de Heer Royaards wel eenigszins in het oog kun nen houden, dat tegenover de jongelui van de suikerfabrieken, die een drukken maaltjjd achter zich hadden, eenige toe gevendheid betracht, indien de heeren nu eens werkelijk »uit« zijn! Het tuinbouwblad Sempervirena schrijft Dacht men al vrijwel de grootste hoornen, de zwaarste Wellingtonia's te kennen, kortelijks werd in een Engelsch tijdschrift het Journaal of horticulture and cottage gardening melding gemaakt van een vertegenwoordiger van deze soort die zeker de kroon spant. Deze is niet minder dan 16 meter dik, en heeft dus een stam van 48 meter Nu beproeve men zich een stam voor te stellen die zestien meter dik is. Men kan meerien zich daarvan een voorstel ling te kunnen maken, maar dit is dood eenvoudig onmogelijk. Engelsche spionnen zeggen dat een groote karavaan, onder leiding van een Europeaan, geweren voor den Molla bij zich heelt, en door het land van Webbe trekt. Het is voorts zeer moeilijk, te beletten dat wapens voor den Molla over Fransch grondgebied ingevoerd worden. De moeilijkheden van het transport en van de proviandeering der troepen vertragen aanmerkelijk de krijgsverrich tingen tegen den Molla; intusschen gaat kolonel Crabbe aan het hoofd van een vliegend vendel het land rond. Men heeft besloten de meeste Somali's die onder de Engelsche vlag dienen, weg te zen den. Bij het Landgericht te Frankfort a/d. Main hangt op het oogenblik een proces van principieel belang, dat misschien later in zijn hoogste instantie ook voor het rijksgerechtshof te Leipzig komt. De zaak is de volgende: Een journalist te Frankfort liet zich telefonisch ver binden met Karlsruhe. Gedurende het gesprek kreeg hij een sterken, electri- schen schok en zakte bewusteloos ineen, terwijl er bloed vloeide uit zijn mond en neus. Na eenigen tijd kwam hij bij, maar sedert dien tijd lijdt hij aan een ernstige verlamming van den rechter kant van zijn lichaam. In rechten eischt hij nu een levenslange lijfrente van 1800 mk., daar volgens het advies van de geneeskundigen zijn herstel onmogelijk is. Zeker geen onbillijke eisch. De post administratie wijst intusschen de ver antwoording voor het ongeluk van zich af, daar zij het toeschrijft aan het on gelukkig gevolg van vis major, en be weert dat zij alle voorzorgsmaatregelen heeft genomen om de menschen die de telefoon gebruiken, te beschermen. Alle menschen die met de telefoon te maken hebben, stellen natuurlijk levendig be lang in den alloop van dit proces. De werking der leerplichtwet, wordt uit Neuzen geschreven, doet zich hier nog zeer weinig gevoelen. Er zijn thans nog scholen, waar het hoofd elke week ruim 40 pet. van alle leerlingen, wegens ongeoorloofd verzuim (veldarbeid) ge durende de geheele week, aan den arr.- schoolopziener moet opzenden. In 't mid den van den oogst was het verzuim nog veel erger. De kantonrechter strait wel, doch de kinderen verdienen veel meer, dan de boete bedraagt. In het arrondissement Emmen zijn thans drie honderd zaken betredende overtreding der leerplichtwet loopende. Nu zal om deze te beëindigen er een afzonderlijke kantongerechts zitting voor plaats hebben. Zeer zeker zal er nog heel wat moeten gebeuren eer de landbouwende bevol king in het algemeen zoo ver gekomen is, dat het andere werkkrachten door schoolkinderen voor het werk worden gebruikt. Eerstens brengt de gewoonte mèe, dat het kind meewerkt, er zijn er zelfs, die meenen, dat alleen zulke kin deren later voor den arbeid geschikt zijn Daarbij komt nog dat de landbouw goedkoope werkkrachten eischt voor sommig werk, dat het bedrjjf geen loonen voor volwassenen kan betalen. In verband hiermede heeft dan ook de wet ten opzichte van schoolverzuim wegens veldarbeid eenige ruimte gelaten. In zekere Friesche gemeente moest een burgemeester benoemd worden Ten gunste van een der sollicitanten werd door de ingezetenen eene adresbeweging op het getouw gezet. Velen onderteeken den dit verzoekschrift, anderen niet Door de eigenares van boerderijen in de bedoelde gemeente is nu aan 3 harer huurboeren te kennen gegeven, dat zij met Mei a s. hunne boerenplaatsen moe ten verlaten. Deze drie huurboeren wil den het adres niet téekenen hare andere huurboeren wèl, en deze hebben ook geen opzegging van de eigenares ont vangen. Inmiddels is de sollicitant, voor wien geadresseerd werd, niet benoemd. Door een onbekende oorzaak, is er brand uitgebroken, bij J. Koojj, herbergier aan den Yweg te Haarlemmermeer. Hoewel de brand een dreigend aanzien nam heeft men het woonhuis dat weinig schade had weten te sparen. Eene annexe schuur met het daarin geborgene hooi is een prooi der vlammen geworden. De schuur was door verzekering gedekt. H 1AKLEM II November 1902. Het zal wellicht onze lezers ver wonderd hebben, dat wij tot dusverre nog geen mededeelingen hebben ge daan over de Collecte, die de daarvoor te Haarlem benoemde Commissie voor het Generale Boeren-Hulpfonds hou den zou. De reden daarvan is deze, dat wij met andere te Haarlem gevestigde jour nalisten met verontwaardiging hadden I gezien, dat een van de leden dezer Commissie van zijn bijzondere positie als zoodanig had gebruik gemaakt, door in de Stads-Editie een uitvoerig relaas te geven van een vergadering dezer Commissie, waarvan de beslui ten niet voor publiciteit bestemd wa ren. Onze afkeuring over deze hou ding heeft zich geuit in een correspon dentie met het Bestuur der Commissie. Door het Bestuur is ons daarop satisfactie gegeven. Het verklaarde in een schrijven van den 30sten October, dat men „slechts" als Commissielid en niet als verslag gever had kunnen tegenwoordig zijn, en dat aan het Bestuur niet gevraagd is, het behandelde te (mogen) publi- ceeren. Bovendien beloofde het Bestuur, bij schrijven van 6 Nov., in een algemeene vergadering der Commissie mededee- ling te zullen doen van de gevoerde correspondentie ten deze, zoodat de vergadering over het gebeurde kan oor- deelen. Met het oog op een en ander hebben de verschillende redacteuren en cor respondenten van Haarlem's Dagblad, de Nieuwe Haarlemsche Courant, Haar- lemsch Advertentieblad, de Spaamebode, de Nieuwe Rott. Courant, het Alg. Handelsblad, de Telegraaf en de Nieuwe Courant zich thans bereid verklaard tot plaatsing over deze Collecte van com munique's, tegen de opneming waarvan zij aanvankelijk wegens hun principieele journalistieke grief bezwaar hadden gemaakt. Een eigenaardigen toestand beleven wij in onze gemeente. Als het enkele uren achtereen droog weer is geweest, zijn onze straten droog, doch een buitje van enkele minuten verandert de stra ten in modderbanen. Men zou geneigd zijn soms te vragen of het modder regent. Zeer zeker worden de straten en plei nen van tijd tot tijd geveegd, maar de opmerking wordt gemaakt, dat het meer moest geschieden als de straten droog zijn, m. a. w. de modderwekkende ma^a moest meer geregeld worden weggehaald. Amsterdam heeft steeds den naam van onreine straten te hebben; te Haarlem is het de laatste tjjden vee! erger. Zou de gemeentereiniging haar veegwagens sparen of deugen ze niet. Wie eens recht genieten wil van vuile wegen, wandele eens langs Klein Hei ligland, Oude Gracht, Frankestraat e.a. Te veel wordt als oorzaak genoemd herhaald opbreken van bestratingen Dit moge voor zeer enkele stadsgedeelten waar zjjn, maar men was van meening, dat de aannemers van de plaats gehad hebbende grondwerken de bestratingen in goeden toestand moesten terug bren gen. Onze bestratingen zijn, algemeen genomen, slecht en dit niettegenstaande het bestraten en verstraten duizenden kost. In eene vergadering van Burger plicht alhier is aan het bestuur opge dragen te onderzoeken, of er geen mo gelijkheid is, met het oog op den ft- nancieelen toestand den raad te be wegen niet over te gaan tot den bouw van een slachthuis. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 464 baden. VEHQADERINÖ van den Baad de Gemeente Haarlem, op Woensdag 12 Nov. 1902, des namiddags te l'/s ure. He volgende stukken en punten lutti n aan de orde worden gesteld 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voorstel B. en W.W. opzegging huur grond Hout. 3. Id. id. beschikbaarstelling gelden vernieuwing vloer gymnastieklokaal Opleidingsschool voor jongens. 4. Id. id. id id bouw hulpschool. 5. Id. id. id. id ophooging weg Leidsche Vaart bij Schoutjesbrug. 6. Id. id. gratificatie Ingenier Open bare Werken. 7. Id. id. personeele toelage schrijver bureau Openbare Werken. 8. Id. id. vaststelling tarief onderstand 1903. 9. Id. id. vaste aanstelling assistent laboratorium gemeentelijke duin waterleiding. 10. Id. id. meerdere lesuren Burger avondschool. 11. Voordracht id. benoeming onder wijzend personeel Zesde Tusschen- school. 12. Id. id. id. onderwijzer Tweede Bur gerschool. 13. Id. id. onderwijzend personeel Op leidingsschool voor meisjes. 14. Verslag opzichter gasverlichting September 1902. 15. Zitting met gesloten deuren. INGEZONDEN. VERSLAG van de Vereeniging „WETEN EN WERKEN" over 1901/1902. Naar aanleiding van Art. 10 in het Reglement, heeft het bestuur de eer U omtrent den toestand onzer Vereeni ging gedurende het afgeloopen jaar 1901— 1902 het volgende mede te deelen: De Maandagavond-bijeenkomsten na men een aanvang den 9 December en de spreekbeurten werden gehouden door de Heeren Dr. Joh. Dyserinck van Rot terdam; W. C. Goteling Vinnis en Dr. L. Bleekrode van den Haag; C. Kiihn, W, Otto en P. H. Lamberts van Am sterdam, J. B. A. Saeijs en F. H.Gra- bijn van Haarlem, Dr. Keiler van Hoorn van Dordrecht en J. C. van den Berg van Heerenveen. Zulke avonden worden druk bezocht, zoo druk somtijds, dat het bestuur, ge dwongen door de noodzakelijkheid om de zaal te vergrooten, van dat besluit alle mogelijke voldoening heeft. Boven dien heeft het vroeger veel te benauwde lokaal nu plaats gemaakt voor een frisch ruim verblijf, terwjjl de gezelligheid er niets door verloren heeft. De Heeren Verslaggevers van het Advertentieblad, van de Stads-Editie der Oprechte Haarl. Courant en van Haarl. Dagblad gaven getrouw een uitvoerig verslag der voordrachten, waardoor de belangstelling in „Weten en Werken" zeer wordt onderhouden. Voor die goede zorgen worde hier door het bestuur er kentelijkheid betuigd. Voorts vermelden wij met dank, dat de Heeren J. B. A. Saejjs en F. H. Grabijn bjj afwisseling op Vrijdagavond voor een zeer aangenaam en dankbaar gehoor; populair-weten schappelijke voor drachten hieldendeze avonden bljjken meer en meer voor hoorders en sprekers een genot te zijn door onderlinge waar deering. Voor de vele opofferingen bren gen wij genoemden Heeren gaarne een woord van dank. Tot het nazien der rekening en ver antwoording werden door het bestuur uitgenoodigd de heeren Joh. de Breuk en Ed. de Lanoy. Bovengenoemde Commissie gaf in haar verslag te kennen, dat zij de rekening goedkeurde en heeft die voor accoord geteekend. Aangevangen werd de dienst met een nadeelig saldo van 185.855. De ontvangsten bedroegen ƒ5410,25 De uitgaven 528888s zoodat de rekening nog steeds sluit met een nadeelig saldo. De Penningmeester, die alle moeite doet om het beheer zoo zuinig mogelijk te houden en met veel moeite te kampen heelt, wordt dank gezegd voor zijn uit nemend beheer. Van de bestuursleden moesten aftre den, de Heeren Dr. H. D. Kruseman en G. L. van Lennep. Beiden werden opnieuw gekozen, terwijl nu volgens rooster moeten aftreden, de Heeren Dr. J. Nieuwenhuijzen Kruseman en J. B. A. Saeijs. De Bibliotheek heeft dank zjj de be langstelling ondervonden, o.a. van de Heeren W. Stolp, de Erven Loosjes en Dr. M. F. van Lennep eene flinke aan vulling van uitstekende boeken gekregen, waarom het bestuur zich gedrongen voelt, bovengenoemden hartelijk dank te betuigen. De aanvraag voor boeken is zóó groot in den winter, dat uit breiding der Bibliotheek steeds ge- wenscht is, doch tevens belangrijke zorg voor onderhoud eischt. Ons verslag eindigende, herhalen wjj den meermalen uitgesproken wensch, dat de belangstelling in „Weten en Werken", ook bij velen buitenden kring onzer bekenden moge worden opgewekt om lid te worden, eene kleine finan- tieele opoffering als contributie van velen, zoude voldoende zijn om onze groote lasten te helpen dragen. Moge dit een voudig verzoek ingang bij onze stad- genooten vinden. Haarlem, 30 October 1902. Ilel Bestuur dar Vereeniging H eten en Werken": J li STOEL Az Eere-Voorzitter. Mr. A. A LAND, Voorzitter. J. \V. VELDHEER, Secretaris Dr. H. D. KRUSEMAN, Penniogmeeeter. G. L. VAN LENNEP. Dr. J. NIEUWENHUIJZEN KRUSEMAN. J. A. G. VAN DER STEUR. J. B. A SAEIJS. P. LOOSJES. Commissaris. Dr. H. D TJEENK WILLINK, Comm. Markt van 10 Nov 1902 Boter. Aangev. 63 K.G., verk. 63 K. G. L. pr. 1.40, H. pr. 1.50 p K. G. Biggen. Aangev. 56, verk. 50 stuks. L. pr. 6H. pr. ƒ10.p. stuk. Schrammen. Aangev. 9, verk. 8 stuks. L. pr. 13. H. pr. ƒ16.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 270 HL., verk. 270 HL. L. pr. ƒ1.60, H. pr. 3.p. H.L. Appelen. Aangev. 230 H.L. verk. 140 H.L. L. pr. 5.H. pr. 10.— p H.L. Peren. Aangev. 76 H.L., verk. 50 H.L. L. pr. 5.H. pr. ƒ25.— p. H.L. lloodekool. Aangev. 8000 St., verk. 4000 st. L. pr. 2 H. pr. 5 cts. Wittekool. Aangev. 500 stverk. 300 St. L. pr. 3 H. pr. 6 cts. Savooiekool. Aang. 9000 St., verk. 7000 st. L. pr. 2 ct., H. pr. 5 ct. Bloemkool. Aangev. 300 St., verk. 300 st. L. pr. 5 H. pr. 12 cts. Wortelen. Aangev. 600 B., verk. 600 B. L pr. ƒ0.05, H. pr. 0.06. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk albier, op Don-ierd&g 13 vov. 19L2, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Fest-PreludiumC\ A. Kero. 2. AudauteJos. Schravesande. 3. Sonate No 6Mendelssohn. 4. Adagio uit de 3e Symphonic Beethoven. 5. LitaneijSchubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2