am. van den heer Marchant, dat door den vooratelier gehandhaafd werd De heer Fock zou vóór dit am. stemmen. De heer Fokker repliceerde. De heer vun Vlijmen acht'e de uitgaven voor Bandoeng in strijd met de meening van den lieer Marchant dringend noodig. Bjj monde van den heer Cremer advizeerde de Komm. van Rapp. eenparig de amendementen niet aan te nemen. De Min. van Kolon. voerde nogmaals het woord, en daarna werd het am. Marchant verworpen met 51 tegen 24 stemmen en het am. Fokker evenzoo met 57 tegen 19 stemmen. Bij de Vlllste afdeeling (departement van Marine) besprak de heer Hugenholtz den treurigen toestand der kazernegebouwen, teSoerabaja. Het zijn niet meer dan loodsen, waarin het verblijf zeer schadelijk werkt op de gezondheid, en spreker drong er op aan, dat deze loodsen nu eens en voor altijd buiten gebruik zullen worden gesteld. De Heer Verhey kritiseerde het diealis- tisch karakter van het marine-etablisse ment te Soerabaja In de behoefte aan eene behoorlijke kazerne dient te worden voorzien. De Min. van Kolon. kon bij de ongesteldheid van zijn ambtgenoot van Maiine slechts oppervlakkig op het ter- sprake gebrachte antwoorden, maar ver zekerde, dat hij alles zou doen wat noodig is in het belang der ter sprake gebrachte onderwerpen. Aan den heer Goedkoop, die aanmerking maakte op het plaatsen van officieren bij het Dep. van Marine, beloofde de Min. aan den gegeven wenk gehoor te zullen geven. De heer Hugenholtz wees op de vele klachten der schepelingen over het slech te voedsel, klachten, die volgens hem niet overdreven zijn. Hij stelde den Min. voor het oordeel te vragen aan den Bond van Nedei landsche Marine-Matro zen. De erkenning van den Bond, die thans in slechten reuk staat, zou veel bijdragen tut verbetering in de vijandige verhouding tusschen de autoriteiten en den Bund. De Min. was overtuigd van het groot belang eener goede voeding, maar achtte zich op bet oogenblik niet in staat deze zaak geheel te overzien. Hij beloofde ernstige overweging. De door den heer Hugenholtz genoemden Bond had de Min. niet de eer te kennen. Gaarne zou hij raadpleging van dien Bond toe zegge-n, maar de omstandigheid, dat die Bond niet op goeden voet staat met de autoriteiten was daartegen een bezwaar. Na repliek van den Heer Hu genholtz en van den Minister werden de onderafdeelingen 138142 goedge keurd. Na goedkeuring der overige aiti- keled werd het geheele wetsontwerp uitgaven in lndie) aangenomen. In Lissabon is een ernstige pokken epidemie uitgebroken, waaraan op het oogenblik meer dan 500 personen, meest kinderen, ziek liggen. De snelheid waar mede de ziekte zich verbreidt, is van dien aard, dat een soort paniek zich onder de bevolking openbaart. Het Engelsche eskader, dat nog in de haven ligt, zou met het oog op den ongunstigen gezondheidstoestand, zijn bezoek afbreken na Vrijdag aan boord van de „Majestic" den kroonprins en den infant dom Manuel als gasten van admiraal Wilson ontvangen te hebben. Eenigen tijd geleden overleed te Ber lijn een koopman en liet een groot vermogen na, dat bij gebreke van een uitersten wil aan een neef kwam. De nalatenschap was reeds vereffend toen een rechthebbende opkwam, die be weerde een buiten echt geboren dochter van den erflater te zijn en een brief van dezen vertoonde inhoudende dat hij haar een legaat van 15,000 mark had vermaakt. Haar vordering werd echter in rechten afgewezen wegens ontsten tenis van een uitersten wil. Maar dezer dagen kwam deze te voorschijn, bjj werkzaamheden in de woning van den erflater. Een werkman vond het docu ment op een verborgen plek en bij opening bleek het inderdaad het vermelde legaat te behelzen. Evenals in Frankrijk heeft men ook in Engeland proeven genomen met het oliën van wegen ter voorkoming van stof. Zoolang het weer droog bleef ge lukte de proefneming uitmuntend, doch na een flinke regenbui werd de weg- oppervlakte zeer vuil, vet en glibberig. C De Londensche cori espondent van de »Manch. Guardian" vermeldt een ge rucht dat tusschen Frankrijk en Enge land een soort von toenadering zou zjjn ontstaan. Engeland zou Frankrijk de vrije hand hebben gegeven in Marokko en zelfs z(jn steun bij den Sultan heb ben toegezegd, waar tegenover Frank rijk zijn aanspraken op Newfoundland en de Nieuwe Hebriden zou laten varen en genoegen zou nemen met den be- staanden toestand in Egypte. President Roosevelt heeft nogmaals zijn meening gezegd over het rassen vraagstuk in de Veieenigde Staten. In een uitvoerig schrijven verdedigt de president de benoeming van den heer Crum, een neger, tot ontvanger te Charleston in Zuid-Carolina. Hij zegt een neger niet te benoemen, omdat hij neger is, noch dien niet te benoemen om dezelfde reden. Hij wijst slechts den meest geschikten man aan: «Zooveel ik kan binnen de perken van de wet", schrijft de president «zal ik steeds rekening trachten te houden met de wenschen en de gevoelens van de in woners van deze plaats, maar ik kan er niet in toestemmen de deur van de hoop te sluiten voor een man van ver dienste, enkel om zijn ras of zjjn kleur." Reeds werd medegedeeld, dat Vene zuela hoopte door de Vereenigde Staten bijgestaan te zullen worden tegenover een eisch van Engeland tot het betalen van zekere schadevergoedingen. Dien gewenschten bijstand zal Noord-Amerika niet verleenen, omdat het hier een bil lijken eisch betreft. Er is nu een vloot- demonstratie in uitzicht. Te Sandy Hook wordt op het oogen blik het grootste kanon ter wereld op gesteld, dat moet dienen voor de verde diging van New York. Het kost meer dan 360,000 gulden, heeft een schoots- verheid van 33.6 K M. en schiet een projectiel van 16 Eng. duim af. Bij Kon. Besl. is aan den majoor G. J. C. A. Pop, van het 4de regiment infanterie, op zijn verzoek, met ingang van 1 December 1902, een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend, en bij een ander Kon. Besl. van gel(jke dagteekening is, met ingang van den zelfden datum, de majoor der infanterie G. J. C. A. Pop belast met de waar neming van de betrekking van directeur- generaal der posterijen en telegraphie, en hem de titel verleend van directeur generaal der posterijen en telegraphie. In sommige bladen vindt men klach ten, als zouden de wegen in Haarlem mermeer door het laatste bietenvervoer per as, een gevolg der vorst, in slechten toestand zijn. Het. vervoer der bieten per as een gevolg der vorst, heeft geen invloed uitgeoefend op de wegen, daar die hard waren. Het Polderbestuur houdt de wegen in goeden staat, zoodat dan ook die klachten ten eenenmale ongegrond zijn. HAARLEM '2 December 1902. Echt Sint Nicolaasweer. Modderige straten waar komt de vuile boel zoo gauw vandaan 1 Mist en weer mist, soms zoo'n bewjjs van zonneschijn. Van St.-Nicolaasdrukte is in de stad nog niet veel te bespeuren, 't is trouwens nog vroeg genoeg om de noodige inkoopen te doen en de voorraden zijn in de ma gazijnen groot genoeg en verlokkend genoeg uitgestald, als nu de koopers maar komeD. Wat een licht overal, 't is of 't gas geen geld kost. Och, och, die gasreke- ningen der winkeliersGelukig dat het negencentstarief afloopt, plaats maakt voor het zevencents en nog beter, dat er ondanks die kolossale vermindering nog wat overschiet om ons belasting- cijfer wat te verminderen. Maar als in iedere huishouding, als 't eene voorbij is, staat het andere weer voor de deur. Wij zijn er van bevoegde zijde al attent op gemaakt, dat nu weer geld zal noodig zjjn om de spoorweg plannen ten uitvoer te brengen, en dan, wie weet, wat de ontworpen gemeente grensregeling weer voor financieele be zwaren brengt, een regeling die meer en meer het karakter van geldkwestie d eigt aan te nemen, aangezien elk der gemeenten er een zaakje van schjjntte willen maken. Nu is 't, het moet toe gegeven, een harde zaak een deel van een kleine gemeente afgesneden te zien ten behoeve van een grootere. Dat daar tegenover een tikje egoïsme in de schaal wordt gelegd, is begrijpelijk. Het is echter zoo ver nog niet en eigenlijk zien wij in de heele beweging een storm in een glas water, m. a. w. niemand gelooft, dat van het plan iets komt. Bij al die groote plannen zinken de kleine in 't niet? Wel neen, ons ge meentebestuur gaat weer voor bebos- sching van de stad zorgen. Hier komen boomen, daar komen boomen, zelfs waar men meent dat ze in den weg zullen staan als het kermis is; Waar een gemeenteraadslid al niet aan te denken heeft voor hij zijn vóór of tegen uit spreekt! Als iemand gebru'k maakt van leiding water der gemeente is 't noodig dat hij er voor betaalt. Maar hard is 't te moeten betalen voor water, dat niet geleverd is of liever, dat geen teruggaaf plaats heeft voor water dat minder is verbruikt dan 't contract aangeeft, doch wel be taling geëischt wordtvoor water geleverd boven contract. Of men nu al beweert »'t contract is zoo, dus....« Nu ja, dan deugt 't contract niet Er is in den Raad beweerd, dat minder verbruikt water soms in 't riool zou tericht komen; 't is te denken. En strafbaar is het niet; men beschikt over 't geen men heeft betaald. Erg edel moedig is het echter niet en de water leiding zou wel wat in de klem komen als ieder zijn recht in deze uitoefende. Aan de gemeentereiniging is tot opzichter benoemd de heer E. W. Goed hart, thansk lerk ter Gemeente Secretarie. In de maand November j.l. is het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door 444 personen tegen betaling en door 248 personen zonder betaling. Door een voorloopige aankondi ging in de Haarlemsche Courant, be helzende den verkoop van de gronden behoorende tot de Azijnmaker-ij «De Boog", gingen geruchten dat de Azijn makerij, Firma Wed. Herman Draveman, zou opgeheven worden. Wij zijn in staat gesteld tot de mede deeling dat die geruchten geheel onge grond zijn. Bij het Korps brandblusschers is a. eervol ontslag verleend aan de heeren H. J. Daudeij Hz. als kapitein en J. P. Stol als 4e luitenant en zulks onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten; b. aan de heeren G. T. Frenay als sergeant-majoor, J. F. de Dood en H. J. Mulder als vrijwilligers bijSpuit40. Benoemd de heerenJ. J. Daudeij tot kapitein, thftns 4e luit., tot le luite nant D. B. Engelgeer thans 2e luit., tot 2e luitenant C. van Niel Cz. en D. P. Zuithof, thans sergeant-majoor, tot sergeant majoor de heeren J.C. van den Berg, P. A. van der Maaren Jansen en P. Heijdanus, thans sergeant en tot sergeant de heeren F. B. Mooij, G. Hagen en J. F. Boer thans vrijwilligers bij Spuit 40. Zeer onverwacht is hier ter stede overleden de Heer H. F. van Thiel, lid van den gemeenteraad. De overledene was Bestuurslid van verschillende HaarlemscheVereenigingen en genoot wegens zjjn welwillendheid de aigemeene achting. Zijn verlies zal in ruimen kring gevoeld worden. In de Rotonde en de aangrenzende blauwe zaal van het Museum van Kunst nijverheid is thans eene Tentoonstelling geopend van de Maatschappij Arts and Crafts te 's Gravenhage, bestaande uit verschillende tot de meubileering be hoorende voorwerpen. De beide zalen met de meubelen en huisraad vormen een aaneensluitend geheel dat eenenzeeraangenamen indruk maakt. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 405 baden. Het Museum van Kunstnjjvei heid alhier werd in de maand November bezocht duor 647 belangstellenden; terwjjl uit de aan hel Museum ver bonden boekerij 224 boek- en plaatwer ken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden werden. Ailoop van de verkooping van Buizen. gehoudeL den 20 Nov 1902, in de „Gouden Leeuw' te Haarlem. No 1. Een dubbel Huis en E-ve me Tuin aan de zuidzijde van de Lti>ge Molenstraat. No. 18 13600. J v. d Boogaard. No. 2 eu 3 Twee Huizen en Erveu naast het vooreaande perceel, als: No. 2. No 16. ƒ1825 S. M. Mok. No. 3. No. 14 f 1800. S M. Mok. Nov 4-8 Vijf Huizen en Erven in een poort in de Lange Molen treat naast het voorgaande perceel, als No. 4. No 12e. No 5. No. 12d. No 6. No 12c. No 7. No 12b No. 8. No 12a De percrelen No 4 tot en met 8 gecombib erd ƒ5170 G. L. Zandvoort. No. 9 Een Winkelhuis en Erre a<n de oost- rijde van ie Kleine Houtstraat. No. 37. f4825 H de Kloet q q. No. 10. Een dubbel Huis en Erve met groo- ten Tniu san de Itaamvest, met afzonde-lijken uitgang door een vrije poort a n de Raamvest No. 9 zwart eu rood. /*5900 F C. Hos. q q. No 11. Een Huis en Erve met Tuin aan de ooitzijde van de Pieter Kiesstruat, tegenover de Rooaveldstraet No. 27. f4975 C. van Biero q q. No. T2 Een Heerenhuis en Erve aan de noord- ven de Zijhtraat, op den boek Y-.I1- en met nit- gang aan de Na-saulaau. No 45 zwart eu rooi. 2USOO H J. Geyl. q.q. Nos. 13 15. Drie Huizen en Erven naast elkander aan de westzijde vau de Rippcrdastraat, No 13. No 18. No. 14. No 20. No. 15. No 22. Niet geveild No. 10 Een Huis en Erve met Tuin, aan de zuidzijde van de Oranjestraat. No, 176. f 1945. C. J. Kroese No 17, Een Huis en Erve aan het Begijnhof, op den hoek en met toegang in de Groene Buurt. No 33 zwart en rood. ƒ635. W. F. Bouman. Nos.18 en 19, Twee Huizen en Erven, naast elkander aan de noordzijde van de Spaarnwou- derstraat, als: No 18- No. 99 No. 19. No. 101. De perceelen No. 18 en 19 gecombineerd. f 5900. H. v. Leeuwen. No. 20. Een Huis en Erve met Tuin aan de westzijde van de Lange Poellaan. No. 28. Uit de hand verkocht. No. 21. Een Huis en Erve met Tuin, naast het voorgaande. No. 26. Uit de hand verkocht. No. 22. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve met Tuin aan de noord zijde van het Leidscheplein. No. 33c zwart en rood. J 4275. J. J Bouwmeester. Markt van 1 Deo 1902 Boter. Aatigev. 47 K.G., verk. 47 K. G. L. pr. 1 40, H. pr. 4.45 p K. G. Biggen. Aarigev. 66, verk. 60 stuks. L. pr. ƒ7.H. pr. ƒ41.p. stuk. Schrammen. Aangev. 9, verk. 9 stuks. L. pr. 43. H. pr. ƒ19.p.stuk. Aardappelen. Aangev. 27 HL., verk. 27 HL. L. pr. ƒ2.— H. pr. 2.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 74 H.L. verk. 39 H.L. L. pr. f 6.—, H. pr. 40.p H.L. Peren. Aangev. 26 H.L., verk. 45 H.L. L. pr. ƒ6.H. pr. ƒ44.p. H.L. Itoodekool. Aangev. 2000 st., verk. 4000 st. L. pr. 3 H. pr. 4 ets. Wittekool. Aangev. 300 stverk. 200st. L. pr. 3 H. pr. 7 ets. Savooiekool. Aang. 4000 st., verk. 4000 st. L. pr. 2 ct., H. pr. 5 ct. Wortelen. Aangev.2000 bos verk.2000 bos L. pr. ets., H. pr. ets. Staat der Botermarkt over Nov. 1902. Boter. Aangev. 484, verk. 484 K. G. L. pr. ƒ4.35, H. pr. ƒ4.50 p. K. G. Biggen. Aangev. 256, verk. 223 stuks. L. pr. 7.H. pr. 44.p.stuk. Schrammen. Aangev. ,27 verk. 26 stuks. L. pr. 13.H. pr. 20.p.stuk. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 4 Dec. 1902, des namiddags van 2tot3 uur door den Heer W. EZEKMAN. PB.OGRA MMA. 1Preludium eu FugaE Mobach. 2. AllegrettoB. Tours 3. SonateW. Volckmar. a. Andante, Alleg-o moderato, b Andante. c. Allegro con moto. 4. Nachspiel Rinck. 5. Aria: LitaneyFr. Schubert.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2