Tweede Blad, van WOENSDAG 10 December 1902. TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR'' worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. 20. 2 Gem. kamers, met ot zonder pen sion, resp. 38.en 18.terst, Bartolj oris&traat. No. 12. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., tersL Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met waterleiding, 3.75 p. w., ters'i nd No. 108 Brood. Ben gedeeltelijk Bovenhuis, 2.2a p. w.. terst. Camphuijsstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. wterst. Coomhertstraat. No. 35. Gem. Kamers, f2ö a 30, desver- Langd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met shapoabinet, ƒ25. p. m„ terstond. No. 69, Pension 3ü 49 per mnd. Frankest raat. No. 25. Ongem. Kamer, ƒ1. p w., terst. Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, f 25.— p. m terstond. Grooto Houtstraat. No. 167. Ongem. Zit- en Slaapkamer, f 25.— p. m., terstond. Harmenjansweg No 31. Heerenhuis met tuin. f 300.— p j. Jaoobij nestraat. No. 1. Gcm. Kamers met of zonder pension 18 tot ƒ20 o- m., terat. No. 19. Benedenhuis, 3.per week. No. 2)rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21zwart. Benedenhuis, 4.50 p. weck. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15. per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenalaapkamsrtje, f 2.— per week. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49 3 kamkeuken, plat en bergplaats, f 4.per week terst. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35.— per maand. Kleine Houtstraat, o. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, ƒ30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. 350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers 25.n m. No. 92. Huis, 375.t er jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, f 40.— p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, )6.p. m., tegen September. No. 10. Gem. Kamers, 25.p.m., terst. Korto Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.— per week. No. SOzwart. Een Winkelhuis met mime kelder en twee zoldert, f 6.50 per week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Spaarne. No. 15. Gem Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk., 22 p.m..terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., ƒ35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer roet of zonder bed., ƒ28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41rood. Bovenhuis f 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.p. m. Leidsehestraat. Hoek Leidsche Dwarsstraat. Vrij Huisje met luintje. 246.per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Boven voorkamer, 24 of 26 per maand, terstond. Nieuwe Gracht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a 50 p. m. Oranjeboomstraat. No. 89rood. Bovenhuis, 3 kam. en keuken, g. 3.— p. w. Parklaan. No. 46. Benedenhui». 160.— 'sjaars. Pieter Kiesotraat. No. 33. Gem. Kamers met peosiin, 80. en 60.p. m„ terstond. Schoterweg No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Sohotersingel. No. 21. Gem. Bovenvooikam. met Slaapk. mat of z pension, 45.of 15.p. m., tergt Schermerstraat. No. 26. Kamer 2.50 p. w„ met pension, 25.p. m., terst. Ursulas traat. No. 19. Bóvenvoorkam., 1.50 p. w., terst. Z. B. Spaarne No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Botenhuis, ƒ225.— p. j, terstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij C. GB.OENE WEGEN, Eerste Projekstraat in de Coomhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers- laan bij den Koninginneweg. De brand in het Lincoln-hotel te Chicago heeft weer eens bewezen dat de brandweer in de groote Amerikaan- sche steden hoe voortreffelijk ze ook ingericht moge zijn niet bij machte is om de groote gevaren, aan het bouwen van »sky scrapers" verbonden, te keer te gaan. Want merkwaardigerwijze is het hotel door den brand niet vernield, en tóch zijn er 23 menschen omgeko men, voor 't meerendeel in den rook gestikt, maar ten deele ook verpletterd toen zij uit het brandende gebouw op straat sprongen. Verscheiden van die ongelukkigen sprongen uit de vensters van de vierde verdieping; anderen trachten langs de ijzeren ladders, die aan den gevel van het hotel bevestigd waren, naar beneden te glijden, maar het was zoo koud, dat hun verkleumde handen de ijzeren sla ven niet lang konden vasthouden, en ook zij vielen op straat. De gasten die op de bovenste ver diepingen sliepen, aan den achterkant van het hotel, konden niet weg. De smalle trap stond geheel in vlam, en een andere bereikbare uitgang bevond zich daar niet. Deze minder dure kamers van het hotel waren vol boeren, die voor een landbouwtentoonstelling waren over gekomen. Onder hen telt men de meeste slachtoffers. De brand schijnt bij ongeluk op de tweede verdieping aangekomen te zijn. Men staat er verbaasd over, dat de bouwpolitie den slechten toestand waarin dit hotel verkeerde, niet had opgemerkt. Maar bij de ergerlijke wijze waarop vele groote Amerikaansche steden be stuurd worden, is dat eigenlijk wel be grijpelijk. Bij keizerlijke ukase is voor geheel Rusland een inzameling goedgekeurd om te gemoet te komen aan de ellende in Finland, waargrootearmoede heerscht ten gevolge van den mislukten oogst. Te Antwerpen heeft de politie door een ongeteekenden brief gewaarschuwd, een fabriek van valsche bankbiljetten ontdekt. Twee Duitschers en een Hollandsche vrouw werden in hechtenis genomen. Een derde Duitscher wordt nog gezocht. Men gelooft dat zij verscheidene maanden aan 't werk zijn geweest en reeds een aantal biljetten in omloop hebben gebracht. Ta Hannover is Woensdag in een wagen van de electrische tram een ac cumulatorenbatterij ontploft. De wagen was in volle vaart, toen plotseling met luid geraas de banken omhoog werden geheven en twee glas ruiten braken door den hevigen lucht druk. Van de zestien passagiers werd ge lukkig niemand gedeerd. Het ongeval zal waarschijnlijk de in voering van bovengrondsche tramge leidingen in de stad bespoedigen. The Standard verneemt uit Johan nesburg, dat de werkstaking der machi nisten op den Oosterspoorweg het verkeer geheel belemmert; men vreest dat deze beweging het begin zal blijken te zijn van een grootere werkstaking en van een arbeidscrisis. Evenals vóór eenige maanden, toen de Nederl. Opera in (inancieele moeilijk heden verkeerde, de commissie uit de Nederl. Operavereeniging diligent was, om de zaak aan te pakken en voor ondergang te behoeden, wanneer de tegenwoordige directeur haar moest laten vallen, zoo is die commissie ook thans weer krachtig werkzaam, nu zoo als wij dezer dagen mededeelden, de toestand der Opera al zeer hachelijk is. Er wordt meermalen per dag onder handeld vooral met de solisten, die zeer ter wille van de Nederl, Opera-Vereeni- ging betoonen. W\j vernemen ook tot ons groot ge noegen, dat er van verschillende zijden voldoende fïnancieele steun is toegezegd, om de nationale onderneming voor ondergang te bewaren, mits de zaak dan op hechte grondslagen worde op gesteld en meerdere waarborg voor de toekomst biedt, Men is bezig gelden in Engeland in te zamelen om in Westminster Abbdy of in Sint Pauls een gedenkteeken op te richten ter eere van de nagedachtenis der 6000 in Zuid Afrika gevallen ko lonialen. Aan de honderden gewezen soldaten echter die uit Zuid-Afrika terug en geheel werkeloos en zonder onder steuning zijn, wordt n.et gedacht. Een zeer krasse vrouw is mevrouw Maria Theresia Kuiler te Weenen. Zij werd op 8 Dec. 1799 in een dorp ge boren en heeft dus 1.1. Maandag haar 103-den verjaardag gevierd. Zij is we duwe van een holbeambte. Het merk waardigste is, dat zjj zich in een uit stekende gezondheid mag verheugen en nog zonder biil leest of eenig handwerk verricht. Tot haar 99ste jaar uezocht zg geregeld eiken herfst het dorp waar zij geboren is. Op haar terugreis kreeg zij een longontsteking, haar eerste ern stige ziekte, waarvan zij echter geheel herstelde. Haar geheugen is nog bui tengewoon helder, zoodat zij van menig voorval zelfs van 80 of 90 jaar her waarts, weet te vertellen. In het Noordzeekanaal zijn twee ijs- brekers doende de sluizen en de water weg voor de scheepvaart open te houden. Reeds sedert vele jaren hebben de gezanten te Konstantinopel aangedron gen op hervormingen in de Europeesche landen van den Sultan, doch hoewel het kwam tot het ontwerpen ervan, tot uitvoering geraakten ze tot heden niet. De opstand in Macedonië is er het ge volg van. Thans verneemt men, dat de Porte de hervormingen voor Macedonië heeft vastgesteld en dat bij Keizerlijk Iradé deze hervormingen zijn goedge keurd. Wat ze inhouden weet men niet, maar men vreest dat zjj niet zullen overeenkomen met de eischen der mo gendheden en dat, als ze worden inge voerd de Turksche ambtenaren ze wel door tijdelijk verzet ongedaan zullen maken. Als men zoo van Turksche toestanden leest, komt onwillekeurig de vraag op: Waarom zenden de mogendheden den Sultan niet naar Klein-Azië terug te meer daar bij de Turken het geloof heerscht, dat zij eens uit Europa zullen verdreven worden. De groote belangen van Europa in Turkije zullen het wel zijn, die dit uitsmijten tegenhouden. In China zijn te veel menschen; de regeering weet er op den duur geen raad mee. Zij tracht daarom op alle mogelijken wijzen zich van het over tollige volkje te ontlaten en de afvoer is vaak zoo groot geweest, dat de landen van invoer maatregelen namen om dit te voorkomen. Alleen Mexico deed dit niet, Nu wil de Chineesche regeering een directe stoomvaartlijn tusschen China en Mexico bevorderen, om een gedeelte van het overcompleet heen te voeren. Het zijn meestal natuurlijk de armen die weggezonden worden. De Chineezen zqn echter niet gezien, zij zijn zeer matig, hebben weinig behoef ten zijn dus goedkoope werkkrachten en houden dus de loonen laag. Er zg'n thans Engelsche en Duitsche schepen naar Venuzuela gezonden om die staat te dwingen tot het nakomen zijner verplichtingen. Er is echter sprake van dat Duitschland aan zgn drie krui sers een andere bestemming zal geven. Venuzuela schijnt echter niet goed bij kas te zijn en een leening schijnt de financieele wereld niet te kennen. De naar het schijnt steeds heerschende opstand in dat land wordt door de komst van de Engelsche schepen, naar men mededeelt, slechts aangemoedigd. Met goedvinden van de overheid heeft in het volkskoffiehuis te Petersburg een bijeenkomst van werklieden plaats ge had, die van gedachten wisselden over verbetering van hun toestand door vak- vereenigingen en wederzijdsche onder steuningsfondsen. Na deze voorbereiden de bijeenkomst en nadat overleg gepleegd was met de stedelijke overheid, is den 30en November een eerste officieel goed gekeurde werkliedenvergadering gehou den, en Zaterdag ontving de minister van binnenlandsche zaken een commissie van werklieden, die hem kwamen be danken voor zijn medewerking. Onderscheidene landbouwers in Fries land hebben de bevroren aardappels bjj menigten gekookt en met wat zout in water gestampt, om ze later te doen dienen tot veevoeder. Om bevroren aard appelen voor keukengebruik eetbaar te maken, doet men ze geschild zonder water in een pot, sluit het deksel met een natten doek luchtdicht af en zet ze op het vuur. De aardappelen ontdooien dan en stoomen in de zich daarbij ont wikkelde dampen gaar. üit Monnikendam meldt men: Nu kan men zonder gevaar over het ijs van hier naar Marken loopen. Jam mer echter, dat het ijs zoo slecht is, zoodat per schaats de tocht vooreerst nog niet mogelijk is.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 5