Kindervoorstelling MICNOIM. Populair CONCERT BRONGEBGÜW. Het leven te Amsterdam. NED OPERA. Populair Concert SCBOUWBURGM.UTSCHAPPIJ. Vrijdag 26 Deecmbcr 1902 i Tooueelvoorstellmg Het Sanatorium FICHTENTHAL, Rotterdamse!) Tooneelgezelschap. Concertzaal „Vereeniging.-' Vrijdag, (2en Kerstdag.) Daarlemsch Muziekkorps, Henry Strous, Zondag 28 Dec. SPECIALITEITEN. meubelhet Grieksche meubeltype doet er zich in kennen. Alleen liet hoog noodige kwam in de woning voor, doch dit was vol zorg be handeld. De rustbank was overtrokken met kostbare stoffen, de tafel wordt gedragen door een diermotief. Het blad was van fraaie houtsoorten, men betaalde er hooge prijzen voor. Stoelen komen niet voor. Het ledikant was met zorg versierd. Vervolgens behandelde Spreker het middeneeuwsch tijdperk. De volksverhuizing bevorderde den voortgang der beschaving. Ten tgde van Karei den Groote ont stond eenige verbetering in woning en meubel. De geestelijkheid beoefende de kunst, eeist later komt de kunst tot het volk. De toestand der woningen en burchten was eerst primitief. Later ont ving de woning een schoorsteen en nog later kwam het meubel tot zjjn recht. Eenvoudige ijzeren hang en sluitwerk komen voor en het Gotische meubel had gesneden paneelen met gekleurden ach tergrond met veel smaak uitgevoerd, meestal bijzonder moois meed werk vooral kunstsloten. De vrouwenvertrekken waren het weelderigst ingericht. Soms ontving de vrouw de gasten te bed liggende. Een paar platen helderden een en ander op, ook wat kostuum aangaat. De bloei der middeleeuwsche kunst is in het begin der 14de eeuw. De gotiek in de architectuur had de overhand ook in het burgerlijke. Meer en meer was betimmering der wanden aan de orde. Ook de zolderversieringen, de sleutel stukken, muntten meer en meer uit; ieder werkman was een artiest. Vervolgens kwam de renaissance ter sprake, onder welken invloed onze meu belen nog verkeeren. Een algemeene beschouwing der toe standen ging vooraf. Van Italië ging de beweging uit. De burger werd rijker, ontwikkeling werd zijn deel. In de architectuur was de gothiek vervangen door den renaissance stijl. De meubels maken zich los van de wanden. Onze Hollandsche renaissence bestaat voornamelijk in de huisgevels. Op het punt van schilderkunst is Holland volkomen nationaal. Het meubel is er niet oorspronkelijk, hoe zuiver ook van afwerking. De 17e eeuwsche kunst diende de aanzienlijken, de rijken, en het hand werk bereikte een hoogen bloei. Gothiek en renaissance samen vindt men in dien tijd in Frankrijk. De barokstijl werd vervolgens bespro ken barok pruik? De empire-stjjl was het slot der re naissance. Zij was stieng van vorm. De 18e eeuw kenmerkte zich door den bouw van Versailles; deze vestigde den smaak voor Fransche kunst. Een denkbeeld werd gegeven van het bouwwerk aldaar. De versieringen waren bijzonder weelderig, zinnelijk en los bandig. Roeoco-stgl kenmerkt zich in de architectuur door gemis aan zuilen en breede schouwen. Lichte en gebroken tinten hebben de overhand. De meubels veranderen van vorm. Men keerde onder Lodewijk XVI fot de rechte ljjn en rechte hoeken. Sym- bolieke versieringen zijn thans gezocht. Tot in de helft der 19e eeuw duurt gebrek aan kunstsmaak voort. Het moderne meubel toont verbete ring. Eenvoud moge er bg goed zgn, schoon is het niet; het meubel is te nuchter, doch van eenheid is in deze geen sprake, geen overwegend karakter. Een groote uiting, aanleiding gevende tot algemeene navolging, ontbreekt. De zeer belangrijke voordracht werd met veel belangstelling gevolgd. WETEN EN WERKEN. De voordracht van Maandagavond werd gehouden door den Heer J. B. A. Saeys. Naar aanleiding van het boek van H. Sienkiewiez, Quo vadis, aanvangende omstreeks 50 jaar n. Chr., bedoelde de Spreker de Romeinsche geschiedenis uit een te zetten tot op den tijd bovenge noemd. Eerst werd verhaald de legende van de stichting van Rome door Remus en Romulus en die der Sabijnsche maag denroof. Het gunstig gelegen Rome, in het Tiberdal, gaf aanleiding tot verbonden met omwonende stammen, die zich bg het meer en meer ontwikkelende Rome nauwer aansloten. Al spoedig ontstonden binnen Rome twee standen, patriciërs en plebejers, die vijandig tegenover elkander stonden, wat meermalen aanleiding gaf tot hevige botsingen, maar waarin de plebejers ten laatste den boventoon behielden. Rome breidde zgn veroveringen uit, alleen Carthago bleef lang tegenstand bieden, tot het ten laatste ook voor de overmacht moest bukken. Vervolgens werd de geschiedenis der Romeinsche staatregeling tot den tgd der Cesars behandeld, terwijl daarna in aansluiting met »Quo vadis", enkele schoone fragmenten er uit werden voor gedragen. De bijeenkomst was druk bezocht en de belangstelling was zeer groot. De Heer G. J. van den Berg treedt den volgenden Maandag op. HAARLEM '23 December 1902. Aanstaanden Woensdag opent het Café Restaurant „De Kroon". In herinnering wordt gebracht, dat de herbouw van de kolossale lokaliteit, met een gevelbreedte van '22 Meter, in Februari aangevangen, thans geheel is voltooid, trotsch enkele grootere en kleinere tegenspoeden. De sierlijke voorgevel herinnert aan Lievens, den bouwmeester van onze vleeschhal, voornaam in kleur en uit voering. Van de balkons geniet men een fraai uitzicht op groote markt en aanliggende straten. Links van het gebouw is de ingang. Door een nette vestibule met portiersloge en waarin een terrastrap voerende naar een bergplaats voor rijwielen, bereikt men de café- en re stauratiezaal door fraaie tourniquet deuren. De zaal zelf is allergezelligst ingericht over de geheele breedte. De mooi bewerkte zolder rust op vier kolom men; de lokale kleur is hier crème en lichtbauw met spaar zaam aangebracht goud, het geheel in fraaien toon ge houden. De raambedekking is van gebatikt hennep. In deze zaal bevinden zich twee biljarts. De restauiatie-zaal wordt, evenals de geheele lokaliteit centraal verwarmd, warme lucht wordt 's winters naar bin nen geperst, koude en bedorven lucht afgevoerd en 's zomers werkt de toestel als verkoelde-lucht aanbrenger. Deze inrichting, ook elders met goed gevolg aangewend, is geplaatst door de firma Geveke en Co. te Amsterdam. De ver lichting is electrisch gloeilicht, aange bracht door de firma Siemens en Halsken. De lokalen der administratie blijken in elke behoefte te voorzien. Het sousterrein bevat de keuken, ruim en geheel ingericht naar de eischen, gesteld aan dergelijke inrichtingen. Men vindt er de kelders voor vleesch en visch, groenten en verdere levensmiddelen en een ijskelder, nogeenafzonderlijkekoffie- keuken en de lokaaltjes waar al de tafelbenoodigdheden, per lift daarheen gevoerd, gereinigd worden. De wijnkel der heeft een eerbiedwaardigen inhoud. Ongeveer driehonderd wijn- en likeur soorten en andere dranken moeten er geborgen zijn. Langs een gemakkelijke trap bereikt men langs een aardig voorhalletje de tweede étage. De eetzalen kunnen door schuifdeuren tot één vereenigd wor den. Men vindt er een buffet voor tafel zilver enz. De goidgnen en de vloer bedekking zijn in denzelfden stijl bewerkt als beneden. De closets zgn, zoo boven als beneden naar de tegenwoordige eischen. De derde etage dient tot woning van den gérant en tot huisvesting van het dienstpersoneel. Wat bijzonder de aandacht trekt is de Tooneelzaal, op de plaats van de vroegere zaal. Zes- en desnoodig zeven honderd toeschouwers kunnen er ge reedelijk plaats vinden. Verlichting en verwarming zgn er als in de vroeger genoemde lokalen. Beneden zijn stalles en parterre. Van de zitplaat sen zgn de zittingen en ruggen alweer gebatikt en met den hier heerschenden paarsen toon geheel in overeenstemming. De loge- en balconplaatsen bevinden zich op een ruim aangelegde galerij en zijn zeer geriefelijk. Het tooneel is zoo breed mogelqk ge houden, van elk punt der zaal heeft men I er een goed gezicht, op. Het is versierd met de beelden „Waarheid' en vSchjjn". Langs de galerg bevinden zich afbeel dingen der Muzen in ba=relief. Het moet een genot zijn in dit innig mooie, stemmingsvolle zaaltje eene uit voering bg te wonen. De aangrenzende foyer is smaakvol ingericht. De groote vraag of een grootsche inrichting als deze voor Haarlem ge noegzame levensvatbaarheid zal toonen, ligt natuurlijk ter beantwoording aan de toekomstde Heer Gérant der in richting is in deze met de beste hoop vervuld. Het Bestuur der Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen", heeft zich met de ervaring dat velen geneigd zgn met Kerstmis of Nieuwjaar haar met een extra bijdrage te verblijden, waar aan dit jaar zeer groote behoefte be staat, tot een vijftienhonderd tal inge zetenen gewend met een verzoek daartoe. Het Bestuur noodigt beleefd uit de gaven te mogen ontvangen, hetzij recht streeks aan den len Penningmeester, den Heer Mr. L. C. Kronenberg, Groote Houtstraat 145, te zenden, hetzij door middel van een bijgaande kaart. De Haarlemsche Loge der Theo sofische Vereeniging zal hare reeks openbare vergaderingen, in dit seizoen te houden, openen inet eene voordracht door Mevr. J. E. VreedeSehill, van den Haag, die Woensdag '24 dezer spre ken zal over de Theosofie als eene prak tische oplossing van vele moeielgkheden. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Hier ter stede is voorloopig beslo ten tot oprichting van eenen bestuurs- bond van coöperatieve bouwverenigin gen. Tot nadere uitwerking van dit voornemen, dat reeds veel sympathie van belanghebbenden mocht ondervinden, is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren M. P, de Clercq (Eigen Haard), Klaassen (Koningin Emma), J.W. Lem (des Werkmanslust), C. Zijm, (Welte vreden) en J. P. van der Horst (Recht en plicht). Er bestaat groote kans, dat deze degelijke samenwerking van coöpe ratoren tot stand zal komen. De Heer P. D. van Eysden, Di recteur van Het Tooneelgezelschap uit den grooten Schouwburg te Rotterdam, weet zijn bezoekers steeds wat nieuws voor te zetten eerst Mis Hobbs, later Oud Heidelberg en nu het in üuitschland met groot succes opgevoerde blijspel Het Sanatorium Fuchtenthal. Overal waar het Rotterdamsche Tooneelgezelschap met dit stuk komt, heeft het enorm succes. A. s. Maandag 29 December komt het in onzen Schouwburg. Wie het jaar 1902 vroolgk en opgewekt wil doen eindigen gaat dit a. s. Maandag zien. Het strijkorkest van Haarlemsch mu ziekkorps, geeft 2en Kerstdag een Popu lair Concert in de Vereeniging. Op het Programma komen voor de ouverturen Obéron, Guillaume Teil en de bekende Kerstzang, Cantique de Noëll De be minde soubrette, Marceline Saufiet, als mede de gevierde komiek Henri Strous verleenen hun medewerking. Markt van 22 Dec 1902. Boter. Aangev. 52 K.G., verk. 52 K. G. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.50 p. K. G. Biggen. Aangev. 44, verk. 39 stuks. L. pr. 7 50, H. pr. ƒ11.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 13, verk. 11 stuks. L. pr. 14.50, H. pr. ƒ21.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 29 HL., verk. 29 HL. L. pr. ƒ1.80, H. pr. ƒ2.— p. H.L. Appelen. Aangev. 63 H.L. verk. 31 H.L. L. pr. ƒ4.H. pr. 10p H.L. Peren. Aangev. 23 H.L., verk. 16 H.L. L. pr. ƒ5.H. pr. ƒ12.p. H.L. Bloemkool. Aang. 200 st. verk. 80 st. L. pr. 18 ets, H. pr. 20 ets. Roodekool. Aangev. 11000 St., verk. 5000 st. L. pr. 3 H. pr. 7 ets. Wittekool. Aangev. 100 stverk. 100 st. L. pr. 3 H. pr. 8 ets. Savooiekool. Aang. 5000 st., verk. 4000 st. L. pr. 1 ct., H. pr. 5 ct. Wortelen. Aangev. 93 bos verk. 93 bos L. pr. ets., H. pr. ets. Aü v'Ë KT [STIK N. HAARLEMSCHE Telefoon 579 des namiddags 2 uur. gd B (K L E 2 D E R S» Kleins Tooneelstukjes van het Gezelschap »T R I O". Directie: W. Fürber. Balcon en Stalles 1.1ste Loge en Parterre ƒ0.75; 2de Loge 0.50; Gaanderij 0.25. VV Kinderen op alle rangen halt geld. Des avonds ten 8 uur. Dir.: B. DELMONTE. Artistiek leider: BIGOT Jr. Beroemd Blijspel met Zang, van WIJNSTOK. Balcon 1.50; Stalles 1.25; lste Loge 1.Parterre 0.75 2de Loge 0 50; Gaanderij ƒ0.30 Zondag 28 December. Dir.: C. v. d. LINDEN. Groote Opera in 4 Bedrgven, van A. THOMAS. Aanvang 7i/i uur. Balcon 2.Stalles 1.75; le Loge 1.50; Parterre 125; 2de Loge ƒ1.Gaanderij f 0.50 Verwacht Maandag 29 December a.s. Het nieuwste blijspel van LUD- WIG FULDA. Succes van deu dag. P. D VAN EtJSDEN. door het Strijkorkest van 40 Musici. Directeur: Ch. KR1ENS. Met medewerking van den hier zoo gunstig bekenden Hollandsehen Karakter Komiek en de HollandscheDuitsche Soubrette MarceliRe Seuviet Zie groote billetten- Entree 25 cent. Bureau 7 uur. Aanvang 8 uur. door het Strykorkest van Haar lemsch Muaiekkorps. Met medewerking van Entrée 25 cent. Bureau 7 uur. Aanvang 8 uur.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 2