van WOENSDAG 24 December 1902 Tweede Blad. TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR'' worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaardsn. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anogang No. 20. 2 Gem. kamers, met ot zonder pen sion, resp. 38.en/18.terst Bartoljorisstraat. No. 12. Gem. Zit-en Slaapk-, 25 p. m., terst.. Brouwersvaart. No. 108 Bovenhuis met waterleiding, 3.75 O. w lers'ond No. 108 Brood. Beu gedeeltelijk Bovenhuis, 2.25 p. w. terst. Camphuijsstraat No. 1. Huis, 3.50 p. w, terst. Coornhertstraat. No. 35. Gcm. Kamers, 20 a /30, desver- langd met pension, terst. DuveD voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension I 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaarcibinet. ƒ25.— p. m.. lersiond No. 69, Peneion 3J /40 per mnd. Frankostraat. No. 25. Ongem. Kamer, 1.— p. w„ terst. Gasthuissingel. No. 14. Gcm. Zit- en Slaapkamer, 25. p. m., terstond. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub of Ongemeub. Kamers, van 20— tot 24 No. 167 Ongem. Zi'-en Slaapkamer, 25.— p. m., terstond. Harmenjansweg No. 31. Heerenhuis met tuin ƒ300.— p. j. Jaoobij neutraal. No. 1. Gem. Kamers met of tonder pension 18 tot ƒ20 p. m.. terst. No 21 rood Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21iwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. ters'. Jansstraat No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15.— per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een BuvenslaapVamertje, 2.— per week. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5 per week. No. 49 3 kam keuken, plat en bergplaats, 4.per week terst. Klein Heiligland No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35.— per maand. Kleine Houtstraat o. 5rd. Gem Karner met alcoof en pension, 30 per maandterst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. ƒ350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamer- 26.o m. No. 92. Huif, 375.— i er jaar, terst. No. l('8rood. Kamer met pension, 40.— p. m., tantond. Koningstraat. No. 8. Gee. Kamers, 6.— p. m, tegen September. No. 10 Gem Kamers, 25.— p. m Ie st. Korte Begijnestraat. No. 30. Winke'huis, 6.— per week. No. SOzwart. Een Winke'hu;s met ruime kelder en twee zolder', 6.50 per week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., 'erst. Korte Spaarne. No. 15, Gem Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.,/22 p.m..terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30.— p. m., terst, Bange Begijnestraat. Mo. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 36 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 36 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., ƒ28 of ƒ12 p. m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41rood. Bovenhuis 3 50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- eu Slaapkamers met pension a 35.p m. Leidschestraat. Hoek l.eid'che Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.—per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gom. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Boven voorkamer, /24 of/26 per maand, terstond. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a 50 p. m. Oranjeboomstraat. No. 89rood. Bovenhuis, 3 kam. en keuken, g. z., 3.- p. w. Parklaan. No. 46. Benedenhuis. 160.'sjaars. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m., terstond. Schoterweg No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Sohotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoofkam. met Slaapk. met of z. pension, 45.of '5.p m terat Schermerstraat. No. 26. Kamer 2.50 p. w„ met pension, 25.p. m., terst. Ursulastraat. No. 19. Bovenvoorkam 1.50 p. w„ terst. Z. B. Spaarne No. 24a. Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a Botenhuis, 225.p. jterstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p. j. Mei. Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koon, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers- laan bij den Koniuginneweg. Tweede Kamer. Dinsdag laakte de eerste spreker, de heer Terlaan, in een uitvoerige rede de kapitalistiesche inrichting van de stan denscholen van den tegenwoordigen tijd, waardoor de vette postjens alleen be reikbaar zijn voor kinderen der rijken. Ten sterkste drong hjj aan op verbete ring van het volksonderwijs, wjjzend op het groot aantal onderwijzers, die zonder betrekking rond loopen; met April a.s. zal dat aantal 3000 bedragen. Spreker betoogde de noodzakelijkheid van eene goede regeling van opleiding voor onderwijzers, en bepleitte betere regeling van de rechtspozitie van den onderwijzer. De heeren Passtoors en Bjjleveld dankten den Min. voor het in uitzicht stellen eener pensioensregeling voor de bizondere onderwijzers en pen sioen voor leeraren en onderwijzers aan de bizondere kweekscholen. De heer Pompe van Meerdervoort betoogde, dat de Leerplichtwet in alle opzichten on gelijkmatig wordt toegepast, en dat zij duizenden arbeiders stelt voor de keuze tusschen honger of wetovertreding. Hij wenschte daarom uitbreiding van de vrijstellingen van schoolbezoek. De heer Dolk gaf verschillende wenken voor het onderwijs aan achterlijke kinderen en spraakgebrekkigen, aan welk onderwijs dringend behoefte bestaat. De heer Troelstra wees op verschillende mis standen bij het bizonder onderwijs. Hij betoogde, dat de rechtstoestand der bizondere onderwijzers ten eenenmale onvoldoende is, terwijl hun salarissen veel te wenschen overlaten. Bij het bestaande recht is de invloed van den Staat op het gehalte van het bizonder onderwijs bijna nul. Spreker betoogde, dat het bizonder onderwijs wel .n rich ting, maar niet in organizatie vrij mag zijn. Tot oplossing der schoolkwestie zou, meende Spreker, een schoolbelasting veel bijdragen. Tegenover den heer Bij- leveld wees hij er op, dat de socialisten gestreden heoben voor schoolvoeding en kleeding, waarvan de antirevolutionairen afkeerig waten. Spreker bepleitte nog maals in het belang der arbeidersbe volking schoolvoeding en kleeding als een onafwijsbaar toevoegsel van de Leerplichtwet. Nadat de heer Smeenge het belang van het herhalingponder wijs, en de heer Smidt het belang der vrjje- en ordeoefeningen hadden bepleit, be toogde de heer de Savornin Lohman, als het gevoelen der Rechterzijde, dat vrgheid van aanstelling en ontslag van onderwijzers bij het bizonder onderwijs moet blijven bij hen, die zich interes seeren voor de bizondere school, voor geld wil de Rechterzijde niet prjjs geven haar vrijheid om kinderen naar eigen inzicht op te voeden. De heer de Visser protesteerde tegen eenige beweringen van den heer Troelstra. De Min. verweet den heer Terlaan groote overdrijving, en in de rede van den heer Troelstra zag hij een poging om, in overeenstem ming met een op het Soc. Dem. partij kongres aangenomen motie, een struikel blok weg te nemen tegen overkomst van Christelijke arbeiders naar de Soc.-de- mocraten. Intusschen willen de voor standers van het bizortder onderwijs hunne vrijheid niet verkoopen, voor welk subsidie ook. De Min. trad overi gens in een uitvoerige beantwoording der Sprekers, daarbij betoogend, dat het Rijk voldoende deed voor Emmen. De Minister wil hulp verleenen in nood aan arbeiders tengevolge van de Leerplichtwet, maar hij was tegen schoolvoeding en kleeding, als leidende tot het beginsel van Staatsopvoeding. Nog geruimen tijd werd er gedebatteerd over het onderwijs. De heeren Kolkman en Passtoors stelden in 't licht, van Katholieke zijde, dat over de bizondere scholen onrechtvaardig geoordeeld was. De heer Troelstra kwam op tegen wat hij noemde een insinuatie der Ministers, die beweerd had, dat partij belang de sociaal-domokraten dreef het bizonder onderwijs in 't gevlei te komen. De Min. van Binnenl. Zaken beantwoordde de gemaakte opmerkingen. Hij is zeker van zins het bizonder onderwjjs tot het finale te brengen, maar weigert de hulp van de sociaal-democraten te aanvaarden, waar deze in strijd is met zijne be ginselen. De heer Marchand bracht ter sprake het wenschelijke van verbetering van de traktementen der leeraren van de Rijkskweekscholende heeren Hu- genholtz, Bijleveld en Ketelaar wensch- ten verhooging van andere salarissen, waarop de Min. een niet geheel onbe vredigend antwoord gaf. De heer Hu- genholtz sprak een woord ten gunste van eenige onderwijzers om tegemoet koming van huishuur, maar de daarvoor gevraagde verhooging kon de Min. niet dadelijk toezeggen. De Engelsche bladen spreken met vol doening over het voltooien van den nieu wen Njjldam tdam" noemen zjj het óók te Assouan en het groote nut van dat reuzenwerk voor Egypte. Door Engelsch vernuft en Engelsch kapitaal zal aldus het Njjldal weder tot voorspoed komen. De Daily Telegraph betoogt, dat de Njjldam een werk is van een goede Imperalistische staatkunde. Het blad er kent, dat Engeland niet bepaald Egypte bezette om het lot der Egyptenaren te verbeteren; maar die bezetting wordt gerechtvaardigd door het feit, dat de Egyptenaren er thans beter aan toe zgn dan ooit te voren. De Morning Pott zegt, dat al de ir- rigatiewerken, welke Engeland onder nam, Egypte zoozeer hebben verrgkt, dat het in staat zal wezen binnen 25 jaren zgn schuld af te staan. Denis Kelbride, een Ier, die reeds gevangen zat wegens een vergrgp tegen de dwangwet, is nog eens tot 8 maan den gevangenisstraf veroordeeld, omdat hg in een redevoering had opgewekt tot moord op generaal majoor Meares. Zoo althans legden gezworenen en rechter de woorden uit: Welke praktische stap pen hebt gij genomen om u van hem en van het landlordisme te ontslaan?" De verdediging was, dat Kelbride daar mede alleen tot oprichting van een af- deeling van de United Irish League had willen opwekken. Freeman's Journal wgst er op, dat de Kroon bg de keuze van een jury 45 mannen voorbg was gegaan, waarin het blad een bewgs ziet, dat de gezworenen gekozen zgn uit man nen die de regeering en haar dwangwet ter wille zgn. In het Bulletin van het Fransche As tronomisch Genootschap wordt een ver nuftig middel aangevoerd om het verschil in de grootte der zon en der planeten beter voelbaar te maken dan door on benoemde cgfers. En wel door ze in geld uit te drukken. In Nederlandsche munt overgebracht, krggt men dan de volgende waarden. Stel de aarde is ƒ10 waard, dan vindt men voor Venus 7.50, Mars 1, Mercurius 60 cents, de maan 12Vj cent, Uranus 140,Neptunus 160, Saturnis 920, Jupiter 3100 en de zon 3,390,000. Eigenaardig is, dat Venezuela op het ultimatrum van Duitschland en Engeland geen weigerend antwoordt heeft gegeven maar gewezen heeft op de onmacht van de schatkist, en dat niettegenstaande dit, toch tot geweld is overgegaan. Maar hiervan moeten de Duitsche schepen de schuld dragen. Nu wordt medegedeeld, dat het ver nielen der schepen een veiligheidsmaat regel was, aangezien zij niet zeewaardig waren. Van den Venezolaanschen president Castro vertelt men, dat hg niet lezen of schrijven kan, wat wel een verzinsel zal zijn. De hoofdstad Caracas moet ongeveer onneembaar zijn, wegens haar sterke natuurlijke ligging. Het schgnt evenwel het doel niet te zijn troepen te doen landen, maar zich tot blokkade van de kust te bepalen. Men denkt dat Engeland wel wat in de war zit men zijn positie en dat Duitschland het er heeft inge- Bleept, misschien wel om Amerika in het harnas te jagen. Engeland wil de Venezolaansche kwes tie toch aan een scheidrechterlgke be slissing onderwerpen op aanraden van Amerika. De Amerikaansche bladen zijn zeer heftig tegen Duitschland, de Duitsche zgn hierover zeer ontstemd. Zooals de toestand thans is, lg kt het al zeer eigen aardig; een ultimatum dat niet inden vorm is en oorlog en toch geen oorlog, met een blokkade die er naar is. De Commissie voor het Noordzeeka naal, benoemd door de Amsterdamsche Kamer van Koophandel, brengt ook de Velser sioompont ter sprake. Zjj betreurt, dat de proeven niet beter geslaagd zgn, doch schort voorshands haar oordeel op, tot de voetbrug te Velsen is opgeruimd? Opgemerkt wordt nog, dat de kosten voor dat pontveer waren geraamd op ƒ615.000, terwgl nu reeds driehonderd duizend gulden meer is uitgegeven dan de toegestane som bedraagt. Met den sterken wind van Vrgdag is de pont blijven liggen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 5