Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 31 December 1902. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. 20. 2 Gem. k&mers, met ot zonder pen eion, reep. 38.en 18.terst. Bart elj orisstraat No. 12. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met waterleiding, 3.75 p. w., terstond No. 108 Brood. Een gedeeltelik Bovenhuis, 2.25 p. w., terst. Camphuij setraat. No. 1. Huis, 3-50 P- wterst' Coornhertstraat. No. 35. Gem. K&mers, 20 a ƒ30, desver- l&ngd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension. 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaapcnbinet, ƒ25.— p. m.. terstond. No. 69, Pension ƒ30 ƒ40 per mnd. Frankostraat. No. 25. Ongem. Kamer, 1.— p. w., terst- Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 25.— p. m., terstond. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemenb. Kamers, van 20 tot 24 No. 167. Ongem. Zi'- en Slaapkamer, 25.— p. m., terstond. Harmenjansweg. No. 31. Heerenhuis met tuin. 300.— p. j. Jaoobij nestraat. No. 1. Gem. Kamers met of tonder pension 18 tot ƒ20 p. m.. terst. No. 21rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21zwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15. per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapk&mertje, 2.— per week. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kam keuken, plat en bergplaats, 4.per week terst. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35.— per maand. Kleine Houtstraat. 0. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, ƒ30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. 350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers ƒ25.v m. No. 92. Huis, 375.rer jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40.— p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 16.— p. m tegen September. No. 10. Gem. Kamers, 25.p.m.,terst. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.— per week. No. 30zwart. Een Winkelhuis met mime kelder en twee zolders, 6.50 per week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., ferst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk., 22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen- tion, 30.— p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., ƒ28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein, No. 41rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.— p. m. Leidscho? traat. Hoek Leideche Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.—per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Boven voorkamer, 24 of 26 per maand, terstond. Nieuwe Gracht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a f 50 p. m. Oranjeboomstraat. No. 89rood. Bovenhuis, 3 kam. en keuken, g. z., 3.— p. w. Parklaan. No. 46. Benedenhuis. 160.— 'sjaars. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. K&mers met pension, 80. en 60.p. m., terstond. Sohoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Schotorsingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of z. pension, 45.of 15.p. m„ terkt Schermerstraat. No. 26. Kamer 2.50 p. w„ met pension, 25.p. m., terst. Ursulaptraat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a Bosenhuis, ƒ225.p. j., terstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p.j. Mei. Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers- laan bij den Koniuginneweg. Tweede Kamer. ln de Maandag ge houden vergadering werd besloten nog vóór het recès een aantal kleine wets ontwerpen te behandelen. Bjj de voort gezette beraadsfaging over Hoofdst. VIII der Staatsbegrooting beloofde de Min. van Oorlog den heer Fock, voor de hier te lande studeerende jongelieden uit Indië een gemakkelijke toetreding tot het rezervekader te zullen overwegen en aan den heer Schaper, de belangen van onder officieren ernstig te zullen be hartigen. Het am.-Verhey, om het blij vend gedeelte met 883 manschappen te verminderen, wat volgens den voorsteller, gehoord deskundigen, geen nadeeligen invloed op de dekking der mobilizatie zou hebben, gaf aanleiding tot uitvoerige diskussie. De heer Seret bestreed het amendement en achtte het voorstel in llagranten strijd met de houding van den heer Verhey bij de Legerwetten. Ook de heer Tydeman bestreed het am., waaruit z. i. wantrouwen in 's Ministers beleid sprak. De Min. drong aan op besliste verwerping van dit voor hem onaannemelijk amendement. Na deze verklaring van den Min. trok de heer Verhey zijn amendement in, maar vroeg stemming over het artiekel. De heer Schaper nam daarop het am. over en deed een beroep op hen, die niet willen méégaan met 's Ministers ultra militai- ristiesch beleid. Het am. werd verworpen met 51 tegen 34 stemmen. In de avondzitting werd druk gede batteerd over liet plan der Reg. om voor de departementen van Oorlog, Ma riene, Waterstaat enz. en Kolonieën de risico krachtens de Ongevallenwet voor rekening van den Staat te nemen en geen verzekering af te sluiten bij de Rjjksbank. De heer v. Raalte diende met vier anderen een am. in op het betreffende artiekel derOorlogsbegrooting om te doen besluiten tot verzekering. H|j ontkende, dat eigen risico goedkooper zou zijn en achtte het een verkeerd voorbeeld, dat de Staat zou geven door tot eigen risico te besluiten. De heer Goeman Borgesius sloot zich daarbij aan. De heer de Savornin Lohman bestreed principieel het recht der Kamer om hier aan de Reg. eenige opdracht te geven. De Min. van Oorlog was voor zich over tuigd, dat eigen risico goedkooper zou z|jn. Op advies van den heer Goeman Borgesius wijzigde de heer van Raalte zijn am. zoodat de vraag betreffende eigen risico of verzekering nog ópen gelaten kon worden. Bij het verder debat kwam de heer Schaper terug op zijn bij Hoofdst. Justie geuite klachten over het korps marechaussee. Nadat de heeren de Ridder en Merchant daar omtrent hun gevoelens gezegd hadden, beloofde de Min. een onderzoek. Naar aanleiding van de buitengewone uitga ven voor kazernebouw sprak de heer de Stuers over bouwkunde en architeb- tuur. De genie, meende Spreker, mocht wel eens anderen raadplegen. Daarin licht toch niets vernederends; Molière raadpleegde met zijn keukenmeid.De Min. verklaarde zich bereid nog anderen dan de genie over de plannen te hooren. Bij de vestingbegrooting bestreed de heer van Kol zeer uitvoerig de uitgaven voor de stelling Amsterdam besteed. Hij noemde het Oorlogsdepartement tech- niesch volkomen onbekwaam. Hij maakte zich sterk, met 20 brigades marechaussee de stelling in enkele da gen te nemen. Vestingen hebben we niet noodig, beweerde Spreker, daar we toch alleen onze neutraliteit hebben te verdedigen en daartoe behoeft men al leen mannen. De Min. weersprak de verschillende beweringen van den heer Kol en besprak een opmerking van den heer Hennequin betreffende de vesting Terneuzen. Na deze algemeene beschou wingen diende de hoer Marchant met vier anderen een am. in, met bedoeling geen nieuwe werken te laten uitvoeren, vóór men een volledig overzicht heeft van hetgeen noodig is. Dit am. werd door de heeren van Vlijmen en Seret bestreden. De heer Troelstra vond het onverantwoordelijk geld toe te staan zoo men niet meer zekerheid heeft. De Min. zou het dwaas vinden, een stelling onvoltooid te laten, die al 45 miljoen gekost heeft. Het am. werd met 47 tegen 28 stemmen verworpen. De Oor- logsbegrooting werd aangenomen met 53 tegen 22 stemmen. Na eenige toelichting van den heer Goedkoop werd ook de Kredietwet van Marine goedgekeurd benevens eenige kleine ontwerpen. In de zitting van Dinsdag werd voort gezet de beraadslaging over Hoofdst. IX Waterstaat enz.). De heer Lieftinck schetste in een geestige rede de treurige toestanden bij het stoompontveer te Velsen, een verkeersmiddel, dat in 't geheel niet voldoet en het scheepvaart verkeer belemmert. Spreker drong er op aan, een einde te maken aan de proefnemingen, omdat er al geld genoeg vermorst is. De heer Passtoors sloot zich bij de geuite klachten aan en bepleitte spoedige oplossing van den onhoudbaren toestand. De heer van Gijn vroeg inlich ting betreffende 's Ministers veranderde houding ten aanzien van de verhooging der Hembrug tot 11 meter. De Min. van Waterstaat enz. betreurde even eens, dat de toestanden te Velsen niet goed zijn. De proefnemingen worden genomen om nog iets van het bestede geld terecht te brengen. De Min. zal met de deskundigen overleggen of op den weg van proefnemingen moet wor den voortgegaan. Aan den heer Passtoors gaf de Min. de besliste verzekering, dat de oude brug bij Velzen niet zal worden weggenomen, voordat voldoende over gang over het kanaal zal zijn gewaar borgd. De Min. verdedigde de verhooging van de Hembrug op grond van de ad viezen van binnen- en buitenlandsche scheepvaartmaatschappijen. De heer Hu- brecht steunde den Minister, dien hij dankte voor zijn besluit om de brug te verhoogen. Bij het verder debat beloofde de Min. ernstige overweging van be vordering der atwatering van hetMep- pelerdiep door aanleg van een kanaal naar de Weerdinger veenen. De heer de Stuers vroeg naar de plannen be treffende de inrichting der Hofzaal tot vergaderzaal voor de vereenigde zittingen, waarvoor de Min. ƒ25.000 wil besteden. De Min. antwoordde, dat er over deze inrichting overleg wordt gepleegd met de huishoudelijke kommissieën van beide Kamers, waarbij deze zaak z. i. thuis hoort; daarom verwees hij den heer de Stuers naar die komissieën. De heel de Stuers was onbevredigd en kondigde een motie aan, om de Kamer in de gele genheid te stellen kennis te nemen van de wijze van inrichting der Hofzaal. Bij de afdeeling Spoorwegen diende de heer Fokker mede namens onderscheiden partij genooten eene later te behandelen motie in, waarbij de uitspraak der Kamer wordt gevraagd over de al of niet wen- schelijkheid van Staats-exploitatie der Spoorwegen. De heer Artz bepleitte grooter beperking van Zondagsdienst op de Spoorwegen. De heer Melchers drong met klem aan op scherper toezicht op de naleving van art. 113 van het alge meen reglement op de Spoorwegmaat schappijen in het belang van het perso neel, dat vaak veel te langen dienst heeft. Hij bepleitte voorts op tal van punten, als Zondagsrust, nachtarbeid, verloftijden enz., lotsverbetering voor het personeel, waaraan hij ten slotte onder den indruk van het pas plaats gehad hebbend spoorwegongeluk op de lijn LeidenWoerden hulde bracht voor betoonde aktivileit. Ook wenschte hjj verbetering van het goederen station te Leeuwarden. De heer Willinge drong aan op bespoediging van het onderzoek betreffende de Drentsch-Friesche spoor wegplannen. De heer Terlaan wenschte beter spoorwegverkeer tusschen Holland en het Noorder kwartier, Nog een aan tal spoorweg belangen werden vervolgens besproken, te veel om ze alle hier te vermelden. Alleen stippen wij aan, dat de heer van Styrum den Min. dankte voor 't geen deze gedaan heeft voor de tot standkoming der plannen betreflende een nieuw station te Haarlem. Verder besprak deze afgevaardigde de koncessie- aanvraag van de Hollandsche Maat schappij voor den aanleg van de lijn AmsterdamLeiden. Spreker sprak de hoop uit, dat de Min. op de financieele belangen dezer machtige maatschappij niet in de eerste plaats zal letten, en hierbij de belangen der streek niet zal achterstellen. De heer Tijdeman drong aan op groote gematigdheid in de in krimping van den Zondagsdienst op de Spoorwegen, en de heer Schaper sloot zich daarbij aan. Personen uit den ar beidenden stand kunnen slechts 's Zon dags uitgaan. De gepens. kapitein van het Indische Leger, de Heer H. Wetzelaar heeft in een adres aan den Min. van Oorlog ge wezen op den verwaarloosden toestand waarin zich het graf van den generaal D. H. baron Chasse te Ginneken bevindt het is gedekt door een verweerde, in den bodem gezakten zerk. Het graf be hoort aan niemand en kan dus op een gegeven tijdpunt opgeruimd worden. De Heer Wetselaar verzoekt het graf van generaal baron Chassé te willen maken tot eigendom van den staat, het voor rijksrekening te laten herstellen, en er een gedenkteeken op te doen plaat- Ben, de nagedachtenis van den roem- vollen verdediger van de Citadel van Antwerpen en ons leger waardigzoodat er naast het citadelmonument verrijze een daarbij behoorendChassé-raonument,

Haarlemsch Advertentieblad | 1902 | | pagina 5