N ieu wsberichten. duizenden in de kampen gestorven, in ruil voor dit alles Engelsche overheer- sch'ng met de gevolgen ervan. Door liet beschaafde Europa ging een schok van ontroering over de onver wachte wending die de zaak nam en. de belangstelling dreigde te kwjjnen, tot de bekende generaals hun beroep deden op weidenkenden om althans het lot van weduwen en weezen in de wel willendheid aan te bevelen. Veel werd geofferd tot dit doel, soms zelfs tot na deel van stichtingen in eigen kring. Het heeft zóó moeten zgn, maar de onderwerping heeft menig schoon ge loof den bodem ingeslagenhet geweld triumfeerde over het recht. De vrede viel ongeveer samen met de kroning van koning Eduard, een kroning bijna te niet geloopen door 's konings ziekte. Engeland had vrede. Doch in menig ander opzicht was het overvleugeld, zooals b. v. b. door het stelselmatig voort woekeren van Rusland in Azië. Het verbond tusschen Rusland en Frankrijk is met het bezoek van Loubet opnieuw bevestigd, waarnaast het drie voudig verbond, dat zeker, als het eerste, het handhaven van den vrede bedoelt. De Duitsche staatkunde bewoog zich voornamelijk op economisch gebied. Del landbouw, in het algemeen de agrariërs eischten beschermende rechten. Zij zijn ingevoerd. Wat het overig Europa er tegenover zal stellen ligt in de toekomst. Keizer Wilhelm ging voort met zijn spontane handelingen en uitingen, wat soms tot rnoeiel ijk heden, vaak tot ont stemming aanleiding geeft. Italië, lid van het drievoudig verbond, is vriendschapsdiensten bewijzende aan Engeland in ziomaliland. Spanje verkeert onder gestadig woelen der partijschappen in ongunstiger! toe stand; een Bismarck zou het misschien gelukken, daar de orde te herstellen. Oostenrijk innig verdeeld. KeizerFrans Joseph heeft een zware taak om de Oos- tenrijksche monarchie bijeen te houden. De Fransche bezittingen in Amerika leden geducht. Aardbevingen, richten ontzettende verwoestingen aan, zóó, dat Martinique waarschijnlijk geheel zal ten onder gaan. Amerika gaat zich meer en meer in de buitenlandsche aangelegenheden mengen. De verwikkelingen in Venezuela hadden aanleiding kunnen geven tot Amerikaan s'che tusschenkomst, wat dan wel aan leiding had kunnen geven tot botsing met Engeland en Duitschland, maar dit is voorkomen, omdat die mogendheden geen vergoeding iri grondgebied eischen. Australië is nu een Statenbond onder opperbeheer van Engeland, doch ook daar is het niet pluisde trek naar volkomen onafhankelijkheid van het moederland begint er wortel te schieten. Is de ideale toestand in Europa nog niet gekomen, toch wijzen de teekenen des tijds op verbetering. Maar het be schavingswerk gaat langzaam schuivend wat met sprongen ontstaat houdt geen stand. Nederland bleef in 1902 gespaard voor gevoelige schokken. Het Koninklijk huis bleef in hooge mate de aanhankelijkheid ondervinden van de natie. De geschokte gezondheid van Koningin Wilhelmina, het vorige jaar een punt van ernstige bezorgdheid herstelde zich, zij het ook dat de voor uitzichten betreffende vermeerdering des Gezins voorloopig verijdeld werden. Ons ministerie handhaafde zich het vond zijn meerderheid in de samen- Werking der kerkelijke partijen. Laat ons zeggen, dat die groep door den wil des volks aan het bewind is gekomen, doch anders had het kunnen zijn, als de liberale partij zich eendrachtig had kunnen bijeenhouden, temeer daar de groote liberale beginselen in deze geen punt van overweging uitmaakten. De jammerlijke verdeeldheid komtden tegen partijen thans ten goede. Tot tweemalen leed het ministerie een gevoelig verlies, eerst door het over lijden van den minister van Koloniën, daarna door het sterfgeval van den minister van Marine. Op sociaal gebied bracht de Kamer tot stand, behalve enkele kleine wetjes^ wetten regelende het ontslag en de pensioneeiing der militaire officieren bij de zeemacht, militaire pensioenen, ont slag enz. van officieren bij de landmacht. Niet veel, en dan nog wel in hoofdzaak werk van een vroeger ministerie. Moge het jaar 1903 vruchtbaarder zijn, want veel staat nog tot stand te brengen. Groote zorg baart de Qnancieele toe stand der groote gemeenten, zij gaan onder zware lasten gebukt in niet ge ringe mate door tal van kleine rijks wetten, waarvan de financieele bezwaren ten laste der gemeenten komen, elk op zich zelf zoo groot niet, maar de som dier kleinigheden levert een cjjfer be langrijk genoeg om tot nadenken te stemmen. Amsterdam vooral ondervindt dien druk, waarbij daar nog komen de kosten voor uitgebreide openbare wet- ken, waardoor ook het nageslacht voor een zwaren schuldenlast wordt geplaatst, zeer natuurlijk, want ook dat zal er de vruchten van plukken. Aan dien toestand behoorde een einde te komen mitsde gemeenten te zijner tijd hare betalingen staken. In onze omgeving voortdurend bouw plannen, wplke wellicht weer aanleiding geven tot nieuwe en waardoor de vraag gewettigd is, waar de bewoners er voor vandaan moeten komen. Van onze uitbreidingsplannen verluidt nog niets. De kleine gemeenten zijner niet mee ingenomen. Natuurlijk, geen gemeente ziet graag een deel van zijn gebied vervreemd, maar niettegenstaande dit blijft de behoefte van Haarlem om uitbreiding en regeling van stratennet in de h»nd te hebben, en.... kleine belangen moeten nu eenmaal onderdoen voor groote in deze egoïstische wereld. Wat in hoogste ressort de beslissing zal zijn, is niet te bepalen. Gegist kan worden, dat er van de zaak niets of zeer weinig terecht komt. In onze Gemeenteraadsvergadering van 8 Januari werd een motie aangenomen,. doch laten we de onverkwikkelijke kwes tie tusschen de Lichtcommissie en den heer Beijues laten rusten, zij heeft reeds genoeg de hoofden verwarmd, de harten verkoeld. Maar 't was buitendien al een dure vergadering want over de Leid-che Vaart moest een brug komen en de gelden er voor werden toen beschikbaar gesteld f 25 900 was hiervoor noodig. De onderwijsbelangen vorderde van den Raad veel beslissingen. Zoo werd eerst besloten tot het bouwen van een Hulpschool op het terrein van het Huis van Bewaring, later om daar tevens een blijvende school te stichten, met het vooruitzicht, dal wij nog den scholenbouw niet te boven zijn, terwql nog een geheel nieuwe Hoogere Burgerschool werd aan gekondigd. Geld? Nu ja, leenen maar en betalen zoolang we kunnen. Een zeer gewichtig besluit nam de Raad in zijn vergadering van 16 Juni toen werd vastgesteld de overeenkomst met de Spoorwegmaatschappij betref fende het verhoogde station. Haarlems Noorder en Westerkwaï tier opheffende met zijn isolement. Moge ook dit den bloei van onze ge meente ten goede komen! Groote verontwaardiging wekte bij velen een voorstel van onzen tuin architect om den Hout volgens zijn inzichten te verbeteren. Toen bleek hoe onze Hou', ondanks zijn „verwaarloosden toestand" door de Haarlemmers werd gewaardeerder vielen zelfs harde woor den. Maar toch, zóó kon het niet blij ven, in elk geval moeten de twee jaren van verwaarlojzing ingehaald en onze tuin architect kreeg voor een deel zijn zin. Wie den Hout in zijn herboren toestand wenscht te zien, behoort nog enkele jaren te leven. Hoe velen van ons zullen het zijn? Nog een gewichtig punt besliste de Raad, toen bij de behandeling der be grooting voor 1903 besloten werd het aantal agenten van politie te vermeer deren met twintig. De Heeren G. J. van Dieren Bijvoet, J. Kleyn en Jhr. Speelman legden hun lidmaatschap van den raad neer, deze Heeren hadden naar hun beste weten de belangen der burgerij behartigd. Verkozen werden de Heeren Mr. C. M. Rasch, Mr. J. N. J. E. Thijssen en F. M. van Lynden. Door den dood ontviel ons de Heer II. F. van Thiel. Onder de gewichtige vraagpunten, welke de Raad zal af te wikkelen heb ben, behoort in de eerste plaats de pen sioenregeling voor gemeenteambtenaren en beambten en hun weduwen en wee zen. Van den heerschenden geest in den gemeenteraad is het beter niets te her halen. Misschien komt de tijd. dat de oppozitie, ziende dat groote woorden het doel voorbijstreven en den weg tot kalm overleg afsnijden, beter vormen voor haar pro's en contra's weet te vinden. He', gemeentebelang zal er meê gebaat zijn- Van de nuttige instellingen, hier tot stand gekomen, noemen wij de Huis houd- en Industrieschool, thans in 'l bezit van een eigen lokaal In het nauwste verband staande met de be langen der vrouw, mogen we de stichting met belangstelling begroeten en haar toewenschen den bloei, noodig voor haar welslagen. De werkstaking, de uitsluiting door de patroons in de bouwvakken in 't midden van de z>merdrukte, wie is zij ten goede gekomen Nog een mooi gebouw is de gemeente rijker geworden; het mooie Café De Kroon op de Groote Markt. De wetenschap vierde hoogtijd bij het honderdvijftigjang bestaan van de Maat schappij der Wetenschappen, bij welker herdenking Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden onze gemeente met een bezoek vereerde Ook de kunst genoot haar triumfen op een Zangwedstrqd te Amsterdam behaalde de Liedertafel «Zangen Vriend schap" den hoogsten prijs in de hoogste afdeeling, hel Haarlemsch Operetten- gezelschap dien voor gemengd koor, terwijl nog andere zanggezelschappen mede de eer van Haarlem hoog hielden. Den len Augustus werd de elec- trische Centrale in werking gesteld, deed het electrisch licht zijn intrede bij onze straatverlichting voor zoover het betrof den weg tusschen het Station en de Houtbrug, benevens een groot deel van het Spaarne. Een groote verbetering, als men haar vergelijkt met de vele stadsgedeelten, waar de extra roode gasvlammen nog niet door hetkouslich' zijn verdrongen. Natuurlgk is het verlangen naar de mooie straatverlichting ook in andere stadsgedeelten opgewekt, maar Keulen en Aken zijn niet in één dag geoeuwd. Niettegenstaande er in het maat schappelijk leven nog veel te verbeteren valt, mag men in het algemeen terug zien op veel dat tot stand is gebracht, misschien te weinig in liet oog van hen die alles op eens willen, maar men zul blgven verbeteren, naarmate de omstan digheden dit vorderen, even zeker als er steeds klagers en ontevredenen zullen zgn. De nieuwe jaarkring moge aan ieder stof tot teviedenheid geven, be denkende dat het goede in de wereld het kwade overtreft, al is de mensch meestal te kortzichtig om dit in te zien. Eerste Kamer. In de Maandag gehouden zitting hebben de Voorzitter, de Min. van Binnenl. Zaken en de heer Van Alphen hulde gebracht aan de nagedachtenis van den overleden Minis jer van Marine. Naar aanleiding van het door den heer Alberda van Eltenstein gezonden bericht, dat hg om gezond heidsredenen ontslag nam als lid dei- Eerste Kamer, sprak de Voorzitter leed wezen uit over het genomen besluit. De afdeelingen worden opnieuw saam- gesteld. De Kamer onderzocht in de afdeelingen de begrootirigshonfdstukken betreffende het Huis der Koningin, de Nationale Schuld, en de Middelenwet, en eenige wetsontwerpen van spoed- eischenden aard. De Indische Begrooting zal den volgenden dag worden behan deld; de beraadslaging zou Woensdsg worden voortgezet, waarna de kleine onderzochte wetsontwerpen zouden wor den afgedaan. Dan gaat de Kamer uiteeir tot Maandag 5 Januari des avonds 8Va uur, ten einde den daarop volgenden dag in de afdeelingen de andere begroo- tingshoofdstukken te onderzoeken. Dinsdag was eerst aan de orde de Indische Begrooting. De heer van der Does de Villebois bepleitte Vigbeid voor de Katholieke zending in de Minahassa. De heer Van Alphen besprak onder scheiden defensiebelangen tot handhaving onzer heerschappij jn den Archipel. De heer 's Jacobs kwam op tegen den wensch van den heer v. d. Does de Villebois, dat de Minister invloed op het Indische Goevemement zou uitoefenen ten gunste van de Katholieke zending in de Mina hassa. Spr. schreef den ekonomischen achteruitgang der Javanen voor een zeer groot deel toe aan de meerdere vrijheid, welke vreemde Oosterlingen genieten, waarom hij, naast krachtige bevordering der Indische industrie, in overweging gaf die vrgheid te beperken. De heer v. d. Biesen drong atn op be perking van den opium-invoer en bepleitte de gelegenheid voor 6000 inwoners in de Minnahassa om hun Katholieke godsdienstplichten na te komen. Met den heer 's Jacobs beschouwde hg de Chi neezen als ren kwaad, waarvan beperking wenschelijk is. De heer Wolt- jer wenschte krachtige bestrijding van het konkubinaat in de kazernen. De heer Van Heek nam den handschoen voor de Chineezen op. De Min. van Kol. schetste de roeping van het moederland tegenover de kolonie van geestelijkeen stoffelijke zijde, en betoogde, dat de kerstening van Indië niet als partikuliere liefhebberij moet beschouwd worden, daar deze kersteniogook uit een politiek oogpunt -en zeerste van belang is Dit sluit echter voor de overheid niet de taak in om piopagar.da te maken voor het Christendom. De plicht v^n de overheid is, dat zij erkent de gezegende vruchten, en daarom Christelijk Euro- peesch inwerken moet op deinlandsche maatschappij, en deze behoort te steunen, dat van overheidswege geen beletselen aan het inwerken van het Christendom in den weg mogen worden gelegd en dat door de overheid niet den schijn mag worden aangenomen, dat ons volk een godsdienstloos volk zou zijn, Invloed oefenen op den Goeverneur-Generaal ter bevordering van de Katholieke missie in de Minahassa kan niet De Min. beloofde overweging van de denkbeelden van den heer Van Alphen. De Indische Begrooting werd aangenomenen evenzoo een aantal kleine wetsontwerpen, No„ werden onder meer aangenomen Hoofdstukken I en II der Staatsbegrooting en de Middelenwet. De Kamer is verdaagd tot 6 Januari, half 9 's avonds. De beroemde Oostenrgksche professor Lorenz, die voor 't verrichten van eene operatie aan de dochter van den mil- liardair Armour te Chicago naar Amerika was ontboden, gaat eerstdaags weer naar huis. De professor kreeg voor de operatie van de dochter van Armour 30000 dol lars en verdiende met een paar andere operaties gedurende zijn kort verblijf in de Vereenigde Staten verricht, boven dien nog ruim 30000 dollars. Van Britsche zgfe komt nten geheel terug op de eerste weigering van Boeren- hulp voor Somali-land, hetzij dat dan die hulp daar noodiger is dan men eerst dacht, hetzg dat Chamberlain er op heeft getimmerd, om effect te maken. Ook Generaal Viljoen's eerst geweigerd aan bod om zich aan het hoofd dier expeditie te stellen is aangenomen. De Generaals Botha en De la Rey kwamen gisteren te Kaapstad aan, eerst genoemde veel beter dan toen hg uit Engeland vertrok. Zij zouden al naar Pretoria vertrokken zjjn, wanneer niet gechicaneerd werd met bet geven van permits aan de zoons van den Heer Fischer, die zjj bij zich hebben. De Generaals roemen zeer de ontvangst, hun in Europa te deel gevallen. Zij zul len in eene bijeenkomst met andere voormannen verslag uitbrengen omtrent hunne reis en aan de vergadering vragen de mannen aan te wjjzen, die met Cham berlain zullen spreken. Te Pietermaritsburg heeft Chamber lain, ten stadhuize het woord voerend, verklaard, dat de oorlog wederom ge toond had hoe sterk Engelund's arm was en hoe trouw zijn hart, en dat het altoos zijne kinderen zou weten te beschermen tegen beleedtging en schade.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2