Tweede B van WOENSDAG 28 Januari 1903. TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „T E HUUR' worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermolding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. AnogaiiË' No. 20. 3 Gem. kamers, met ol zonder pen sion, reap, 38.en/18.terst. B&rteljorisstraat. No. 13. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Brouwersvaart. No. 108 Bovenhuis met waterleiding, 3.75 o. w 1 er"'' r.d No. 108 Brood. Ben gedeeltelijk Bovenhuis, 2.25 p. w., terst. Camphuij setraat No. 1. Huis, 3.50 p. w, terst. Coorntiartstraat. No. 25 Huizen met tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. Kamers, 20 a 30, desver- langd met pension, terst. Duven voordostraat,. No. 11. Uemeub. Zit- en Slaapkamer met pension 40.p. m., terstond. No. 58. üem. kam. met alaa cabinet 25. p. m.. ters'ond. No. 69, Pension /3J 40 per mnd. Frankest raat, No. 25. Ongem. Kamer, 1.p w.. terst. Garthuissingel. No. 14. Gem. Zit- c-n Slaapkamer, 25.— p. mterstond. Gkooto Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van 20 tot 24 No. 167. Ongem. Zi'- en Slaapkamer, 20.— p. m., terstond. Harmenjansweg. No. 31. Heerenhuis met tuin, 300.— p j. Jacobijnestraat. No. 1Gem. Kamers met of zonder pension 18 tot ƒ20 p. m„ terst. No 2'rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21zwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. ters'. Jaiisstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, f 15.— per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenrlaapkamertje, f 2.— par week. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, f 5.per week. No. 49 3 kam keuken, plat en bergplaats, 4.per week., terst. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35.— per maand. Kleine Houtstraat, o. 5rd. Gem Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 tamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. 35U p. j. Nn 24. Gestoffeerde kamers 25.i> m. No. 92. Huis, 375.— t er jaar, terst. No. ll'8rood. Kamer met pension, 40.— p. m„ trfstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 16.— p. m, tegen September. No. 10. Gem. Kamers, 25.—p. m te st. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.- per week. No. SOzwart. Een Winkelhuis met. roime kelder en twee zolder", 6.50 p'r weck. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w.,'erst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, f 35 ter maand. No. 17. 2 Gem. benedenk., 22 p.m.. terst.. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30.- p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. Na. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., ƒ28 of ƒ12 p.m.. terst. No. 30. Winkelbuis reet bovenwoning, tst. Leidscheplein. No, 41rood. Bovenhuis 3 50 p w., terst. o. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.p m. Leidsche 'traat. Hoek Leidsche Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, /24ol/26 per maand, terstond. Hieuw e Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a 50 p. m. Oranj eboomstraat. No. 89rood. Bovenhuis, 3 kam. en keuken, g. z., ƒ3.- p. w. Pietor Kiesatraat. No. 33. Gem. Kamers met peoshn, 80. on 60.p. m„ terstond. Ruychavestraat No. 19. Een Huis, 350.— per jaar. 1 Mei' Schoterweg No. 45. Kamer met. kost, f 30.p. m. Schotersingel. No. 21. Gem. Brveivoorkam. met Slaapk. met of z. pension, f 45.of 15.p m„ terst Schermerstraat. No. 26. Kamer 2.50 p. w„ met pension, 25.p. m., terst. Sophias traat. Vo. 18. Vrij Benedenhuis met tuin en water leiding, ƒ210.— per jaar. Aanvaarding 1 Mei. Ursulas traat. No. 19. Bovenvoorkam 1.50 p. w., terst. Z. B. Spaarne- No. 24a. Bovenhuis, 300.p, j., terst. No. 76a Botenhuis, 225.p. jterstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p.j. Mei. Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koon, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijl weg en aan de Olieslagers laan bij den Koniuginneweg. Anderhalf jaar geleden is te Ostende een internationaal congres gehouden ter bespreking van de middelen tegen zee ziekte. Het ging uit van een Franschen „Bond tegen zeeziekte", onder welks leiding proeven zijn genomen met de meest aangeprezen middelen. De Bel gische regeering stelde daartoe een schip beschikbaar en aan boord daarvan zijn die proefnemingen volgens drie methoden voortgezet. De voorzitter van den Bond, dr. Madeuf, te Parijs, heeft onlangs de bevindingen in druk gegeven, in een „Gids tegen zeeziekte". Men vindt daarin opgegeven wat men tijdens de zeereis al dan niet behoort te eten en tedrin' ken, hoe men zich kleeden en vooral den romp moet bedekken, hoe men moet loopen en liggen, hoe hutten en bedden behooren te zijn; en tot welke midde len, als dat alles niet baat, men zijn toevlucht moet nemen, wordt in dit boek vermeld. De Bond geeft ook een „Jour nal du mal de mer" uit en vraagt in lichtingen en mededeelingen van ieder die tof het doel kan bijrdagen. Haar zetel is Boulevard Pont Royal 86 te Parjjs. Een voerman te Kardorf, een dorp niet ver van Keulen, heeft, deze week aangifte gedaan van de geboorte van zjjn dertigste kind. Zijn eerste vrouw schonk hem 17 telgen, de tweede nu al No. 13. Wij vinden niet vermeld hoe veel er nog in leven zijn, wèl dat de vader van plan is te verhuizen, omdat zijn woning te klein is geworden; wat niemand zeker verbazen zal. Niet zoover tot slechts 19 heeft het een Franschman gebracht, die on langs op 84-jarigen ouderdom te Amiens is overleden. Hij was regiments-schoen- maker. Dezelfde betrekking bekleeden drie van zijn zoons, een vierde is onder officier, maar de vijfde heeft het tot generaal gebracht. Van de overige 14 kinderen zijn nog 4 dochters in het leven die alle met militaire werklieden ge huwd zijn. Het merkwaardige van dit geval is, dat het een Franschman geldt. Eenige Engelsche couranten beschul digen de Franschen van het leveren van wapens aan den Mullah in Somaliland. De stapelplaats van deze Fransche con trabande zou de stad Djibouti zijn. Deze ernstige beschuldiging wordt op de volgende bewering gegrond. De Brit- sche kanonneerboot „Kitty" zou in de Roode Zee dezer dagen een scheepje buit gemaakt hebben, dat een lading in had, bestaande uit geweren en ammunitie volgens Fransch model. Tevens werden er gevonden Fransche begeleidingsbrie ven. De lading was bestemd voor den Mullah. Naar aanleiding van het bericht, dat het lezen van dagbladen in Amerika als leermiddel op school wordt aangeprezen, wordt aan de „Voss. Z." geschreven, dat zoo iets al bijna 2 eeuwen geleden in Berlijn is voorgekomen. De predikant Hecker liet daar aan de hoogere bur gerschool, die hij opgericht had en aan welke Frederik de Groote den naam van »Königliche Realschule" verbond, de »Berliner Zeitung" in de hoogste klas sen lezen als leermiddel voor geschie denis, aardrijkskunde, en staatkunde. Ook aan andere scholen geschiedde dit in de tweede helft der 18de eeuw. Daarentegen werd in Saksen-Weimar in 1828 het lezen van couranten aan gymnasiasten op strenge straffen verbo den, als leidende tot voorrij pe over- cultuur en aan jongens voorzettende wat pas voor volwassen mannen geschikt is". Nederlandsche werklieden te Londen hebben een vereeniging opgericht en haar Eensgezindheio gedoopt. Zij stelt zich ten doel het gezezellig verkeer on der onze landgenooten te bevorderen door een mannenkoor, dat in hetNederlandsch zal zingen, door voordrachten en lezingen over wetenschappelijke en letterkundige onderwerpen, door gezellige samenkom sten, concerten enz. Het zangkoor is er al. „De vereeniging is ten opzichte van alle godsdienstige en politieke quaesties strikt neutraal, en allen kunnen zich voor het lidmaatschap aanmelden wier zede lijk gedrag toelaat in den kring van beschaafde werklieden te verkeeren." Het lidmaatschap kost 3 d. per week. De meergegoeden onder de taal- en land genooten te Londen worden uitgenoo- digd zich als donateur te laten inschrij ven. De lintjesregen bjj het Duitsche kro- nings- en ordefeest op 18 dezer is weer mild geweest. In het geheel werden 2687 ridderorden en eereteekens ver leend, d.i. 239 meer dan in het vorige jaar. Het vaakst is de orde van den Rooden Adelaar verleend, namelijk 1222 maal, w, o. de vierde klasse 949 maal. De orde van de Pruisische Kroon is 533 maal vergeven, w. o. de vierde klasse 221 maal, de huisorde van Hohenzol- lern 32 maal, het kruis van het Alge- meene Eereteeken 85 maal, het Alge- meene Eereteeken zelf 815 maal. De Amerikaansche regeering is, vol gens een telegram uit Washington, weinig gesticht over de vechtlustigheid van de Duitsche kanonneerboot Panther op het oogenblik dat Bowen daar is aangekomen, om de Venezolaansche moeielijkheden te helpen schikken. Generaal George Bello die de Panther met de kanonnen van het fort San Carlos terugdreef, is intusschen op het oogenblik in Venezuela de held van den dag. Hij beweert, dat de Panther in verhavenden toestand weg moest stoo- men. Volgens berichten uit andere bron, werden in het geheel 120 schoten ge wisseld. De verdedigingswallen van het fort hebben tamelijk veel geleden. Vier Venezolanen kregen kwetsuren, o. w. een kolonel. Tissier, kabinetschef van den Franschen Minister van marine, was naar Bretagne gezonden om van overheidswege een on derzoek in te stellen naar den nood onder de sardijnen viesers. Tissier is nu terug en uit zijn verbazing over de onverschil ligheid van de geteisterde vi^schersbe- vol8ing. Hij meent dat er wel 600,000 frs. noodig zullen zijn, om het gebrek te keeren. De regeering heefteen millioen francs toegestaan om in den nood te voorzien. Men heeft in Afrika gebrek aan werk krachten voor het zware werk. De kaffers bedanken er voor. Doch Cham berlain weet raad, hjj wil de kaffers dwingen tot arbeid en hjj vertelt, dat 1 ieder mensch moet werken, dus ook de kaffer. Men meent, dat dit gelijkstaat met slavernij, maar onder een anderen vorm. Maar genoeg, Chamberlain zal er zijn vrienden aan den Rand wel mee voorthelpen. Op het stuk der arbeidskrachten durft Chamberlain Milner en de mjjn magna ten dus nogal flink staan. Geen Chineezen of andere Aziaten, maar beter betaalde Kaffers of beter behandelde blanken, terwijl men te Johannesburg al van arbeidsdwang voor de inlanders droomde, een verkapte vorm van slavernij! De ervaring trouwens is er al, om Chamberlain in deze gelijk te geven. Volgens een bericht uit Kimberley toch is een poging tot invoeren van Aziatische arbeidskrachten in de Koffie- fontein-mijn mislukt. Al de Indische arbeiders, die in dienst werden genomen, zijn weder heengegaan, omdat het werk hun te zwaar was. Onder de Amerikaansche bladen zijn er, die een scherperen toon gaan voeren tegen de mogendheden, en zij zullen wel niet zachter gestemd worden nu de Duitsche schepen alweer geweld gebruikt hebben te Maracaïbo. De New York Times betoogde reeds eenige dagen geleden dat Castro vol maakt in zjjn recht was, als hij ophef fing der blokkade verlangde voordat de wijze waarop de scheidsrechterlijke be handeling der geschillen geschieden zou, een punt van overweging kon uitmaken. Hij had immers in beginsel toegestemd in arbitrage. Uit de telegrammen blijkt dat president Castro bjj zijn voorwaarde blijft. Van de andere zijde is echter reeds de opmerking gemaakt dat 't nog zoo zeker niet is dat Castro de arbitrage goedkeurt tenzij met beperkingen die voor de mogendheden onaannemelijk zijn. Inderdaad hangt hier alles af van de juiste toedracht der zaak, en daarover hebben tot dusver de kabinetten het geheim goed bewaard. Te Andjjk (N.-H.) is door de besturen van een vijftal vereenigingen in eene daartoe belegde bijeenkomst, besloten geene muziek- of andere uitvoeringen te geven, dan onder voorwaarde dat door de kasteleins geen sterkedrank zal wor den getapt. Men verwacht, dat ook de twee andere ter plaatsen bestaande ver eenigingen zullen medewerken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5