sprak afkeuring uit over de benoeming van een Armeniër tot Drogman ot tolk bjj het gezantschap te Konstantinopel. Donderdag, bjj voortzetting van het debat bepleitte de heer Vlielander Hein spoedige bezetting van den Konsulairen post te Pretoria door een Nederlander en vroeg de heer Godin de Beaufort of bjj verdeeling van de opbrengst der douaneni echten van Venezuela onder de mogendheden Nederland ook een gedeelte ontvangt. De Min. van Buiten! Zaken antwoorde op wat de heer van Rahusen gevraagd had betredende het weigeren van een gift voor een bibliotheek voor het Hof van Arbitrage. Hij vleit zich, dat bij de regeling der Venezolaansche zaken Nederland niet zal achterstaan bjj het Buitenland. Hoofdst. III Buiten! Zaken) werd aangenomen. Wegens onge steldheid van den Min. van Justitie werd de begrooting van Hoofdst. IV verdedigd door den Min. van Buiten). Zaken. De Heer Kist betoogde de wenschelijkheid eener nadere regeling bij de wet van taak en macht der politic. Spreker sprak de hoop uit, dat door spoedige wijziging der Gemeentewet, in verband met de reorganizatie, een einde zal koinen aan de voorkomende konflikten tusschen burgemeester en hoofdkommissaris en officier van justitie. De heer Vening Meinesz achtte ook noodig de bevoegd heid der politie te omschreven en de verhouding lusschende Rijks-en g ;meen- tepolitie te regelen. De heer Hovy drong aan op verbod van het houden van hui zen van ontucht. Nadat de Min. van Buitenl. Zaken herhaald had de verkla ring van den Min. van Justitie in de Tweede Kamer, dat tusschen Binnenl Zaken en Justitie overleg wordt gepleegd, over de verhouding tusschen de Rjjks- en Gemeentepolitie, werd Hoofdst. IV aangmomen. Aan de orde was toen Hoofdst. V BinnenlZaken). De heer Woltjer wees er op, dat er kans bestaat op het gebied van het onderwijs overeenstem ming tot stand te brengen tusschen de verschillende partijen. Hij schetste de verhouding van de verschillende partijen tegenover de scho 1 en gaf een overzicht van de geschiedenis van het Onderwijs. Op het oogenblik bestaat het feit, dat het bizonder onderwijs steeds toeneemt in kracht. De verhouding van het bizon der tot het openbaar ónderwijs is thans van 1 tot 2, en die verhouding zal zich nog wijzigen ten gunste van het bizonder onderwijs. In 25 jaren tijds is hei aantal bizondere scholen met 47% toegenomen, tegenover het aantal openbare met 10%. De reden is volgens spreker, dat het openbaar onderwijs zijn tijd gehad heeft. Hij betwijfelt echter dat wij thans zijn waar wij komen moeten, en zijne blijd schap is vermengd met vreeze, omdat men de konsekwentie van het beginsel der gelijkstelling van 't bizonder onder wijs niet wil doortrekken tot de uni versiteit, waarvan hij het wenschelijke en noodige tachtte aan te toonen. Om trent den practi-clien kant der kwestie zou hij nader spreken bij de behandeling van de wetsontwerpen tot herziening der wet op het Itooger Onderwijs. Vrjjdag werd, nadat Min. Kuyper sympathie betuigd had voor wat hij noemde het kloek betoog van den heer Woltjer, in zake het onderwijs, werd Hoofd-t. V BinnenlZaken) aangenomen even,ls eenige onteigeningsuntwerpen en het bekrachtigen van tolheffingen. Bij Hoofdst. VII (Financien) bepleitte de heer Welt een kadaster met bewijsmacht, en gaf de heer Sassen tot verbetering van den toestand op het platteland in overweging spoedige hervorming van bet tarief van invoerrecht, gevolgd door her vorming van het ongelukkige akcijnsen stelsel en beschermende suikerregeling. De Min. van Fin. beloofde ovet weging van de gemaakte opmerkingen. Hoofdst. VII werd aangenomen, evenals de hoofd stukken Onvoorziene Uitgaven en Marine. Bjj Hoofdst. VIII (Oorlog) en vesting- begrooting drong de heer v. d. Biesen aan op dadeljjke afwerking van de Am sterdamsche stelling, desnoods door het aangaan van een leening. De Min. van Oorlog wees er op, dat allereerst voor de levende strijdkrachten dient gezorgd en dat ook in den tegenwoordigen toe stand de Amsterdamsche stelling ver dedigbaar is. Hoofdst. VIII en de Ve<- tingbegrooting werden aangenomen. Bij Hoofdst. IX (l/'ateretaat enz.) werden door de heeren van Lier, Breebaard, Michiels van Kessenich, van Velsen, Ha- velaar, Hovy, Rahusen, Bultman en Sickinga de aandacht op verschillende aangelegenheden gevestigd, en verschil lende wenschen uitgesproken. Bij Zaterdag voortgezet debat over Hoofdstuk IX (ICateretaat enz.) van de Staats begrooting antwoordde de Minister. O.a. oordeelde bjj het vraagstuk tot diooglegging der Zuiderzee, hangende het onderzoek, thans niet voor bespreking geschikt. Echter betwijfelde hij nu reeds, of alle Zuiderzee visschers in de Noord zee de visscherjj zullen kunnen uitoefe nen. Na eenige diskussie, waarby de Min. opkwam tegen vrijdom van tol, werd Hoofdst. IX aangenomen, evenals de verdere Begrootings hoofdstukken en de Koloniale Begrootingen. De Kamer is tot nadere bjjeenroeping gescheiden. Te Reuss, ten zuidwesten van Bar celona, staken nu 10,000 man. De maat regelen, door de overheid genomen om de werkstaking te voorkomen, werkten niets uit. De troepen staan gereed, daar reeds in verscheiden gevallen de stakers andere werklieden mishandeld hebben. Er is weinig voorraad in de stad, en dat maakt de toestand nog erger. De werklieden zenden naar den om trek mannen uit om voedsel bjjeen te brengen. Naar 't heet, sporen de vrouwen hun mannen aan om vol te houden. Men herinnert zich dat de Kaapsche predikant Botha geduiende den oorlog het vertrouwen verloor van zijn mede- Afrikaanders door in Augustus 1901 in een openbaar stuk het misdadtg van de Boeren te noemen, dat zij door vochten. Na den oorlog toonde hij in een brief in Ons Land berouw en herriep zjjn woorden. Hij werd toen, naar 't scheen, weer in genade aangenomen en samen met ds. v. d. Merwe met de be kende zending naar Duitsch Zuidwest- Afrika belast. Zij n gemeente te Rich mond heeft hem echter blijkbaar nog niet vergeven. Bjj het avondmaal, onlangs gehouden, waren er van de 800 leden zijner kerk slechts 50 opgekomen. De predikanten Moorrees van de I'aarl en van der Merwe van Beaufort West zijn nu als vredestichters naar Richmond. Men seint uit Mentone, dat Kruger dagelijks meer verzwakt. Een voorbeeld hoe de Engelsche po litierechter den geest der wet boven de letter stelt. Een vrouw en haar elfjarig dochtertje moesten voor den politierech ter te Stratford verschijnen. Het doch tertje had uit school een mantel van een ander mee naar huis genomen en de moeder had dit in den lommerd gebracht Dit was diefstal. Maar de rechter hoorde, dat het gezin in diepe armoede verkeert. De man heeft in Zuid Afrika gevochten en is daar zelfs gewond In het va Ier land terug, kon hij maar geen werk vinden, en er werd gebrek geleden. Met een paar vriendelijk vermanende woor den liet de rechter vrouw en kind gaan. Zijn de pogingen om met een lueht- balon over de woestijn van Sahara te trekken vooiloorig opgegeven, na de mislukte proefnemingen met proefbalons, anders is het met dergel jjke voornemens wat de Alpen betreft. Herhaaldelijk is beproefd met de luchtbalon over deze bergen te komen, maar tot dusver te vergeefs, althans niet over de volle breedte. De eerste poging deed Spelterini op 30 Oct. 1898 met de #Wega" en vergezeld door prof. Heim en dr Maurer. Zij stegen te Sion in het Zwitsersch Rhonedal op en bereikten een hoogte van 5000 en 6000 meter, maar het gelukte hun enkel een deel der Alpen over te trekken. Bjjna 2 jaren later ondernam Spelterini een tweeden tocht: hij steeg toen van Rigifirst op tot 4160 meter, werd in Noordoostelijke richting gedreven, maar moest in de Alpen zelf neerdalen. De pogingen zullen nu worden voortgezet. Zaterdag heeft door den hevigen mist een ernstig scheepsongeluk te Triest plaats gehad in de haven kwamen de stoomschepen «Helena" en een niet genoemde boot in botsing. Aan boord van de „Helena" bevonden zich 350 arbeiders, onder welken een paniek uitbrak22 hunner vielen overboord en verdronken. Bij een aanvaring tus schen twee andere schepen in denzelfden haven, de «Epilo" en „San Paolo" zijn eveneens een aantal opvarenden om het leven gekomen en bekwamen beide vaartuigen zware schade. Jaurés heeft in een bijeenkomst die door verschelden leiders zijner partij werd bjjgewoond,nadrukkeljjk verzekerd, dat binnen enkele maanden de Dreyfus- zaak weder opgev it zou worden. De familie moet bewfizen gevonden hebben voor nieuwe misdaden in verband met de Zaak, en er zou alle reden zjjn voor een revisie van de uitspraak van Rennes. Natuurljjk hebben de verklaringen van Jaurès, dat hjj de zaak Dreyfus weer aan de orde zal brengen, levendige belangstelling gewekt. Men weet vol strekt niet welke nieuwe elementen hjj ter beschikking heeft; hjj weigert elke uitlating daarover, zelfs aan zjjn naaste omgeving. Evenwel neemt men aan zouals de Parijsche correspondent van den „Petit Bleu" seint dat de nieuwe feiten, die Jauiès in de Kamer ter spra ke zal biengen, niet direct betrekking hebben op de on chuld van Dreyfus, maar eerder zullen slaan op de misda dige handelingen van verschillende anti- Dreyfusards, in de eerste plaats van generaal Mercier. In alle gevallen wacht men met span ning in het republikeinsche kamp en met vreezen en beven bjj de nationalisten. Sedert eenige dagen verricht het Brusselsche parket in vele boekwinkels huiszoekingen naar verboden boeken. De inbeslaggenomen boeken zjjn zoo talrjjk, dat men in het paleis van justi tie een heele zaal tot bergplaats heeft moeten inrichten. In de vergadering van spoorwegbe" ambten Zaterdagavond in tPlancius gehouden, we'd medegedeeld dat de Raad van Administratie der H. IJ. S. M. aan het hoofdbestuur der »Ned. Ver. van Spóor-en Tramwegpersoneel" had mede gedeeld dat alle eischen door het personeel zouden worden ingewilligdendatdeMaat schappij haar personeel niet zou nood zaken langs de Handelskade goederen te rangeeren bestemd voor het Blaauw- hoedenveem en Vriesseveem, de stoom vaartmaatschappij «Nederland" en de firma Wm. H. Muller Co De vergadering werd door vijftien honderd personen bijgewoond. Aange nomen werd de volgende motie «De vergadering van spoorwegperso neel, gehoord de toezegging der directies der Spoorwegmaatschappijen; verklaart dat daarmede aan het solidariteitsgevoel der arbeiders is voldaan en stelt vast dat volkomen erkenning der organisatie is verkregen en verbetering van den toestand, juicht toe, dat door de kracht der organisatie is bereikt, wat het doel der staking was, en besluit daarom de staking op te heffen." De voorzitter zeide nog, dat men, nu het doel was bereikt in het belang van Amsterdam en van handel en njjverheid zoo spoedig mogelijk de treinen weder moest laten rijden; groote belangen stonden op het spelde kleinhandelaars hadden nu reeds geklaagd over gebrek aan waren. Waar spreker om zich hoorde duisteren van loonsverhooging, zeide hij, dat het schandelijk zou zijn dezen strijd met zoo iets te bezoedelen, door het erkennen der organisaties door de direc ties zou men daarover later wel kunnen spreken. Men moest zich dus naar de meening der besturen Zondag ochtend te 6 uur aanmelden waar dit behoort dan zouden naar de meening der besturen ongeveer 10 uur de eerste treinen wel weder rijden. Zondag in den ochtend kwam het bericht, dat de staking was opgeheven. De treinenloop nam dan ook zoo spoedig mogelijk een aanvang. De eerste trein uit Amsterdam arriveerde alhier met één reiziger. Die uit Rotterdam vonden echter nog gedurende den voormiddag vertraging. Aan het Station alhier waren veel nieuwsgierigen. Perronkaarten werden niet afgegeven. Nog wordt bericht: Indien wij wel zjjn ingelicht, zou het ministerie van waterstaat van meening zjjn, dat aan de directie der H IJ .S. M de vrijheid moet gelaten worden, die aan een particuliere maatschappij toekomt, daar van exploitatie der spoorwegen rechtstreeks door den Staat hier te lande nog geen sprake is. 'I Gevolg van deze opvatting zou zijn, zelfstandigheid van handelen van de maatschappij binnen de door de wet en reglementen gestelde voorschriften. De voorstelling van het Rotterdamsch Tooneelgezelschap, die Zaterdagavond in den Schouwburg zou gegeven worden kon niet doorgaan. De artisten stonden te 2.9 aan het station te Rotterdam voor gesloten loketten. De staking in het transportbedrjjf is tot een einde gekomeD. Het Bestuur van den «Bond van Werkgevers in het Scheepvaartbedrijf" en de vereenigde veemen en andere transport-onderne mingen te Amsterdam hebben de voor naamste eischen der werklieden weten te vervatten in voor beide partjjen aan nemelijke voorwaarden waarop de arbeid zal worden hervat. Bovenstaand feit, waarvan ongetwijfeld met niet minder belangstelling zal wor den kennis genomen dan van het einde der staking in het spoorwegbedrijf, werd officieel meegedeeld op de bjjeenkomst door transportarbeiders in de groote Koopmansbeurs gehouden. In den stand van de staking der koet siers is nog geen verandering gekomen. Maandagavond was door de stakers eene vergadering gehouden in d'Geelvinck. Omtrent het optreden Zaterdagmiddag op het perron van het station alhier door het Kamerlid Hugenholtz, deelt de N. R. C. mededat de heer Hzich aan den Stationchef was komen voorstellen als secretaris van het arbeiders secretariaat, dat volgens hem de leiding hier in han den had en dat hij, chef, toen de heer H. eenige rangeeiders had beduid, dat de staking niet beteekende het onbeheerd en niet op zijn plaats laten staan van het materieel, doch dat alles eerst in orde gebracht moest worden vóórdat het werk mocht uit zjjn, en die rangeerders toen weder den arbeid hervatten, hij gemeend had niet beter te kunnen doen dan hem te laten meespreken in de regeling der zaken, omdat dan het best orde zou worden bewaard. Gezegd moet, dat de uitslag den chef in het gelijk stelde, doch tevens dat er voldoende politie was die evengoed voor die orde had kunnen waken. De gemeentelijke gaswerkers te Am sterdam besloten tot verzending eener motie, waarbij aan het gemeentebestuur te kennen wordt gegeven, dat de gas werkers een „positieve houding" tegen over de gemeente zullen aannemen, indien niet ten spoedigste de drijvers der hydraulische kranen op het handels terrein, die geschorst werden, daar zij dienst weigerden in verband met de staking der dok- en veemarbeiders, in hunne betrekking worden hersteld. Gorinchem is ziek. Bijna geen huis gezin of er liggen een of meer familie leden met ïnlluenza te bed. Er wordt geschat, dat 1500 aan die ziekte ljjdende zijn. Doctoren en apothekers hebben dan ook volop werk. In de reclame verzekeringszaak van de weduwe van den te Rotterdam in het Steyger verdronken sigarenmaker tegen een Rotterdamsch dagblad tot uitkeenng aan haar van de 500. waarvoor haar man als abonné van dat blad tegen ongevallen verzekerd was, heeft het Gerechtshof te 's-Gravenhage de eischeres niet ontvankelijk verklaard in haar vorderiug, op grond dat het dagblad geen uitkeering had te doen nu het van de „Onderlinge" ie's-Gravenhage, bij welke de abonné's herverzekerd wa ren, geen uitkeering ontving. Deze maat schappij deed geen uitkeering omdat zij verdrinken op zich zelf nog geen „on geluk" achtte in den zin der verzekering. HAARLEM 3 Februari 1903. Het Museum van Kunstnijverheid alhier, was gedurende de maand Januari, wegens de inrichting van de Tentoon stelling Walter Crane vanaf den 15en gesloten, vanaf 1 tot 15 Januari werd het Museum bezocht, door 428 belang stellenden; uit de aan het Museum ver bonden boekerjj werden in de atgeloopen maand 223 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land ver zonden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2