Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 4 Februari 1903. Nieuwsberichten, Onder de rubriek „TE HUUR'' worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. SO. 2 Qem. kamers, met of tonder pen sion, resp. 38.en 18.terst. Barteljorisstraat. No. 12. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met waterleiding, 3.75 p. w., ters'nnd No. 108 Brood. Een gedeeltelik Bovenhuis, 2.25 p. w.. terst. Camphuijsstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. wterst. Coornhertstraat. No. 25. Huiten met tuin en Bovenhu;trn. No. 35. Gem. Kamers, 20 a ƒ30, desver- langd met pension, terst. D u ven v oordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension 10.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaap cabinet, f 25.— p. m„ terstond. No. 69, Pension ƒ30 ƒ43 per rnnd. Frankestraat. No. 25. Ongem. Kamer, 1.— p. w„ ters»_ Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 25. p. m terstond. No. 26. Benedenhuis, ƒ350.— Aanvaarding 1 Mei. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van f 20 tot 24 No. 91 rood. Bovenhuii 260.per jaar, 1 Mei te aanvaarden. No. 167. Ongem. Zi-- en Slaapkamer, 20.— p. m., terstond. HarmeDjansweg No. 31. Heerenhuis met tuin. ƒ300.— p j Jaoobij nestraat. No. 1. Gem. Kamers met of aonderpension 18 tot 720 p. m.. terst. No 21 rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 2iawart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, f 15.— per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kam keuken, plat en bergplaats, 4.per week terst. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35.— per maand. Kleine Houtstraat. O. Srd. Gem. Kamer met alcoof en pension, ƒ30 per maand, terat. No. Ha. Bovenhuia, bevattende 8 kamera, gas- en waterleiding. Direct aanv. ƒ350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers l'lb.— p m. No. 92. Huis, 375.— rer jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40.— p. m.. terstond Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 6.— p. mtegen September. No. 10. Gem. Kamers, 25.—p. m te'st. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelbuis, 6.— per week. No. 30zw»rt. Een Winkelhuis met ruime kelder en twee solders, 6.50 p-r week. Korte Hesrenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w, terst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.,22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 80.— p. ss., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., f35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., ƒ28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41 rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.— p m. Leidsohestraat. Hoek Leidrcbe Dwarsstraat. Vrjj Huisje met tuintje, 246.— per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 24 of 26 per maand, terstond. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a 50 p. m. Oranjeboomstraat. No. 89rood. Bovenhuis, 3 kam. en keuken, g. z., 3.— p. w. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pensim, 80. en 60.p. m„ terstond. Buycbavestraat No. 19. Een Huis, ƒ350.— per jaar. 1 Mei- Schoterweg No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Schotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of z. pension, 45.of 15.p. m., terst Schermerstraat. No. 26. Kamer 2.50 p. w., met pension, 25.p. m., terst. Ursulastraat. No. 19. Bovenvoorkam1.50 p. w„ terst. Z. B. Spaarne No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a Botenhuis, ƒ225.p. j., terstond. Zijlvest. No. 19. Huis mot tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan bet Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers, laan bij den Koninginneweg. Een correspondent van de Daily Mail te Johannesburg, de uitkomsten van Chamberlain's reis samenvattend, komt tot de slotsom dat de zending mislukt is. De party van Milner heeft over de geheele linie gezegepraald. Zy zorgde er voor, dat Chamberlain alleen de lichtpunten te zien kreeg, althans weinig schaduwzijden. De gisting, die Milners wanbeheer onder de bevolking heeft gewekt, wist zij zorgvuldig te verhelen. De geheele pers werd daartoe bewerkt, hetgeen o.a. het wegzenden van den hoofdredacteur en de geheele overige redactie van de Leader bewijst. De toestand is nu aldus: Het kroonkolo- niebestuur heeft uitgediend. Eenige vorm van eigen bestuur is onvermijdelijk. De manier, waarop Milner is opgetreden en te werk gaat, maakt het noodig dat hij heengaat, te meer nu de geldkliek hem volkomen blykt te beheerschen, en dat heeft geleid tot een oneindig erger dwinglandy dar. de zoogenaamde dwing landy van de Boeren ooit geweest is. Een handelaar uit Weimar, die zich voor dertig jaar in Amerika vestigde, en dezer dagen te New-York overleed, heeft een som van twee millioen mark aan het Wagner-museum te Eisenach vermaakt. Ook België krygt zyn ongevallenwet. De werkgever wordt verplicht tot scha deloosstelling zelfs als de schuld van het ongeval aan den arbeider is. Een ver minkte krygt de helft van zyn weekloon als pensioen. By een ongeval met doo- delyken afloop krygen de erfgenamen een vierde van het weekloon als pensioen. Er zullen echter nog wel veranderingen in het ontwerp gebracht worden. Het blykt telkens hoe hardnekkig in Wales de volkstaal tegenover het En- gelsch stand houdt. Te Carmarthen vroeg de rechter van het assizenhof dezer dagen aan de gezworenen, allen boeren, of zy Engelsch verstonden, en het antwoord was ontkennend. De ge tuigenissen, de geschreven verdediging van den beklaagde en de aanklacht werden toen voor hen in het Welsch vertaald. Een arm soldaat, in garnizoen te Przemysl in Galicië, vond dezer dagen voor de deur zyner kazerne een postzak, die tjjdens het vervoer uit den wagen was gevallen. De zak bevatte 200,000 kronen aan waarde, en daar de Oosten- rijksche wet een vinder 10 loon toekent, werd de administratie der kei zerlijk-koninklijke posterijen veroordeeld den geluksvogel 20000 kronen uit te betalen. Bekend is het dat in bjjna geen enkel hotel een kamer no. 13 draagt. De waard is gewoonlijk bang dat niemand die een kamer betrekken wil. Zulk een ervaring heeft nu een huisheer in Kassei opge daan. Zijn huis staat aan den kant der oneven nummers op no. 13 en hy heeft nu by de politie aangevraagd dat cjjfer te mogen veranderen in lij.. Gelijk in een blaadje der huiseigenaars aldaar wordt bericht, heeft het bestuur dat verzoek ondersteud, omdat gebleken was, dat de eigenaar groote moeite heeft het huis of gedeelten er van te verhuren. Vooral de vrouwen schrikken terug, zoodra zy zien dat no. 13 naast de huis deur staat. De Engelsche bladen bevatten het ver haal van een drama op zee, waarvan reeds met een enkel woord gewag was gemaakt. Vrydagochtend werden te Liverpool aan boord van een schip, dat daar was binnengevallen, vier mannen gevangen genomen. Zy staan onder verdenking van muiterij, moord en brandstichting. Op het eind van het vorige jaar zeilde de bark Veronica, thuisbehoorende te St. John op Nieuw Brunswyk, van de Mississippi naar Montevideo. Volgens het verhaal van de gevangenen brak er den 20en December op zee brand aan boord uit. Toen het vuur niet te blusschen viel, verliet de bemanning in twee booten het schip; de kapitein met vier man in de eene, zij met hun vieren en een neger in de andere. De boot van den kapitein sloeg om. Den 25en December landden zij op een eiland. Het was het onbewoonde eiland Ten- tora op de Braziliaansche kust. Drie dagen later kwam er een stoomboot voorby, de Brunswick. De schipbreukelingen roei- den erheen en vroegen om opgenomen te worden. De kapitein nam ze op en gaf de uitgehongerde mannen te eten. Het bleken te zijn drie Duitschers, een Hollander, een Amerikaan en een neger. De Brunswick zette vervolgens koers naar Lissabon. Onderweg vertelde de neger aan den kapitein dat het verhaal gelogen was. Een deel van de bemanning was onder aanvoering van een Duitschen bootsman aan het muiten geslagen en had den kapitein en den eersten stuur man vermoord. Zy hadden den neger met den dood bedreigd als hy klikte. De kapitein vertelde de geheele geschie denis te Lissabon aan den Engelschen consul en deze droeg hem op de mannen naar Liverpool over te brengen. De toestand in de staking van het spoorwegpersoneel was Zaterdagochtend, dat van Amsterdam geen enkele trein vertrok en een menigte personen op vervoer stonden te wachten. Amsterdam was dus zoo goed als afgesloten van de buitenwereld. Voor het postverkeer zouden auto's gebruikt worden. Aan de vergaderde spoorwegbeambten is medegedeeld, dat de spoorwegdirec- tiën geene maatregelen van vergelding zouden nemen tegen hen, die geweigerd hadden te rangeeren, en dat aan allen het gewone, volle loon zal worden uit betaald. Genoemde vereeniging is dus door de H. IJ. S. M. erkend. De staking loopt niet over loon, maar betreft de solidariteit. Het personeel weigerde wagens te reangeeren, die door onderkruipers geladen waren en werden geschorst, van door de algemeene weige ring. Zaterdagmiddag, toen de conferentie met de Directie der H. IJ. S. M. tot geen gunstig resultaat geleid hadden werd de algemeene staking geprocla meerd, waardoor alle spoorwegverkeer ophield. Natuurlijk was het publiek onder den indruk en al dadelijk gaf een en ander stagnatie >'n zaken, hoewel de post ge regeld werd by gehouden. Drukker dan ooit was het op de Am- sterdamsche vaart en langs den Haag- schen straatweg van reizigers per as, per fiets en ook te voet. Hoelang, of liever hoe kort de reis van en naar Amsterdam per as nog mogelijk zou zyn, was niet te zeggen. Inmiddels waren te Amsterdam de noodige maatregelen tegen verstoring der orde genomen. Omtrent den verderen loop der staking het volgende Zaterdag namiddag te half drie had een buitengewone ministerraad plaats van een half uur. Daarna ontving de minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan zyn departement de heeren van de directie van de Holl. Spoorwegen. Het Handelsblad schreef: Tot nu toe zyn nog geene grieven door het personeel der spoorwegmaat schappijen tegen de directies geuit, en evenmin van de directies tegenover haar personeel. Het schjjnt zelfs alsof de ver houding tusschen de spoorwegdirecties en haar georganiseerd personeel in de laatste dagen eer beter dan slechter is geworden. Dit is zeer wel mogelyk en kan zelfs van blijvenden aard zijn na de moeilyke uren gemeenschappelijk doorgebracht. Het eenige vereischte daarvoor is, dat de staking zeer kort dure, en dat geen bijzaken noch aan het geschil vreemde punten er in worden gemengd. Dan is de staking slechts eene juridieke formaliteit, noozakelijk geworden door de bepalingen onzer spoorwegwet en door de solidariteit welke de werklieden van het goederenvervoer onderling toonen. Het geschil betreft namelijk alleen het vervoer, door de spoorwegen, van goederen van enkele ondernemingen, die wegens geschillen met hare werklieden van andere vervoermiddelen geen ge bruik meer kunnen maken. De spoor wegbeambten, belast met het vervoer dezer goederen, oordeelden dat hunne solidariteit met de werklieden dier on dernemingen hun verbood deze van dienst te zyn door de bedoelde goederen te helpen vervoeren. Zy hebben dit aan de spoorwegmaatschappijen bericht, doch deze konden hun eisch het vervoer dier goederen na te laten, niet inwilligen, omdat art. 31 der spoorwegnet van 9 April 4875 aan de ondernemers der spoorwegen de verplichting oplegt »de aangeboden niet door wettelijke bepa lingen uitgesloten goederen te vervoeren"

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5