HAARLEMS C Eerste Blad. No. 12 144 Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN DOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vijfentwintigste Jaargang. TELEPHOONNTJMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden >25 franco p. post 40. Afzonderlijke nommers 8 centen i>er stuk. Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertmtiën worden aangemm.«n tot DINSDAG en VRIJDAG des middag» ten 12 we, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Van Chamberlain kan zeker niet ge zegd, dat hij te toeschietelijk is jegens de Boeren, die hij als afgevaardigden ontving. Hun werd o.a. de opmerking gemaakt, dat de Engelschen het mon delinge en schriftelijke verdrag van Vereeniging niet nakwamea. Verscheur het maar, zeide hij, dan zullen wij onze eigen wetten wel maken. Met een deputatie aan wier hoofd Christiaan de Wet, had eeu bijeenkomst van twee uren plaats. Het resultaat was, dat Chamberlain weigerde het aange boden adres te aanvaarden en boos de boeren liet vertrekken. Chamberlain schijnt van plan, vóór hij vertrekt zijn plannen met Zuid- Afrika te zullen mededeelen. Tot heden heeft het er veel van, dat wel de Boeren vrede gesloten hebben met Engeland, maar niet Engeland met de Boeren. Christiaan de Wet verklaarde ver volgens, dat geen samenwerking moge lijk was, zoolang Piet de Wet en Chris Botha het volk vertegenwoordigden. Hjj zou niet rusten voor hij een opstand had bewerkt, niet een gewapende, maar een van voortdurende agitatie tegen de Regeering. De geruchten omtrent den minder gunstigen gezondheidstoestand van Pre sident Kruger worden beslist tegen gesproken. Van president Steijn komen ook goede berichten. De president rijdt uit met een open rijtuig, daar hij het reeds zonder steun in zijn nek kan stellen. Hij draagt binnenshuis geen blauwen bril meer, vaak buiten ook niet meer, en loopt reeds een eindje, wat den voorbeeldig geduldigen, grooten lijder de verzuchting ontlokte: »Dat ik nog weer eens loopen moest leeren in mijn leven I" Armen en beenen zijn overigens nog de teere punten bij het herstel. Op Hampton Court is opnieuw een vandaal bezig geweest. Ditmaal heeft hij met een scherp werktuig in een" oud Vlaamsch weefsel gesneden. De snee is door en door gegaan. Er bestaat nog steeds onzekerheid of de keizerin-weduwe van China al dan niet is overleden. In verband met de berichten, die van haar ongesteldheid spraken, gelooft men dat zij dood is, doch dat de officieele dood eerst zal intreden na het Chineesche nieuwjaar. Dan worden veel feesten ge geven en die zouden alle moeten afge zegd worden, wat wellicht tot verstoring der orde zou aanleiding geven. Zooals men weet was zij regentes over het rijk. Haar neef, de eigenlijke keizer, is door de conservatieven in 1898 eenvoudig ter zijde geschoven, omdat men bevreesd was, dat hij te veel her vormingen zou invoeren. Door onvoorzichtigheid van een der arbeiders is in het droogdok van de werf Burmeister en Wain te Kopenha gen brand vitgebroken, In het dok lag j de nieuwe, groote stoomer van de Oost- Aziatische maatschappij, Prins Walde- mar, die van zijn eerste reis met kleine schade was teruggekeerd. Om de bescha digde plaats te kunnen bereiken had men twee tanks, gevuld met naphtha, het brandmateriaal van het stoomschip, leeggepompt in 50 vateneen derde tank was echter nog gevuld met 200 vaten van deze licht ontbrandbare vloei stof. Een arbeider kwam met een lampje te dicht bij een der vaten, dat onmid dellijk ontplofte. Het volgendeoogenhlik waren alle 50 vaten ontploft en sloegen huizenhooge vlammen op uit het vóór gedeelte van het schip. De wachtheb bende stuurman zette onmiddellijk de sluizen open, maar met het water steeg ook de bovendrijvende naphtha. In alle openingen van het schip drongen de vlammen binnen en verwoestten het heele voorgedeelte. De brandweer met behulp der soldaten wist echter de zich nog in het schip bevindende naphtha voor ontploffing te bewaren. De „Prins Waldenar", die een half jaar geleden te Flensburg gebouwd is, kan alleen tegen groote kosten weer zeewaardig worden gemaak. De omvang van de schade is nog niet vast te stellen. Een geluk was het dat de wind in tegen overgestelde richting woei van de an dere dokken, waarin een aantal sche pen lagen. De berichten uit Barcelona luiden onrustbarend. Het personeel van den omnibusdienst zal tot werkstaking over gaan, in de hoop, door het trampersoneel gevolgd te worden. Winkeliers en andere gezeten personen, die de voornaamste winkelstraten bewonen, schaffen zich vuurwapens aan, om zich zoo noodig te kunnen verdedigen tegen de anarchis tische aanvallen, die in een onlangs ge houden bijeenkomst van anarchisten aangekondigd zijn. De gemachtigden der werkheden- vereenigiogen hebben in een geheime vergadering maatregelen voor een alge- meene werkstaking vastgesteld. De volgende bijzonderheden verluiden nog over hetgeen ter zake Dreyfus ter sprake gebracht zal worden of ze iets meer waard zijn dan losse geruchten, kunnen wij niet nagaan. Jaurès zou dan kunnen bewijzenlo. dat Cernuschi, de Servische avonturier, die in het proces te Rennes als getuige a charge werd gehoord, betaald is voor zijn getuigenis, hetgeen de geheele be handeling der zaak waardeloos zou maken; 2o. dat Dreyfus, te Rennes evenals te Parijs, veroordeeld is op grond van een geheim (en valsch) stuk, buiten zijn tegenwoordigheid aan de militaire rechters medegedeeld, door tusschen- komst van mevrouw de Saint-Germain, echtgenoot van den generaal; 3o. dat Lemercier-Picard, de oude medewerker van Henry, dien men in een Brusselsch hotel opgehangen heeft gevonden, geen zelfmoord pleegde, maar vermoord is. Zaterdag weigerde te Nantes een ge heele compagnie van den trein dienst te verrichten. De soldaten hielden zich ziek, maar de militaire overheid nam daar geen genoegen mede en allen zijn gestraft. Er is een onderzoek ingesteld. In den laatsten tijd werd door alle standen besproken de uitspraak van den Franschen Dr. Duclau, waarbij alcohol onder voedingsstoffen werd gerangschikt. Daartegen komt thans Dr. Laborde van de Parijsche Academie van geneeskunde ten sterkste op. De weggeloopen kroonprinses van Saksen verkeert thans in den eigenaar- digen toestand dat haar jongste zoontje ernstig ongesteld is en zij gaarne bij het kind zou zijn. Zij heeft aan den koning een vrijgeleide verzocht om on gehinderd te Dresden en in het paleis te komen, en dat haar geheele vrijheid van komen en vertrekken zal toegestaan worden. Zooals men weet, is haar door den koning het paleis verboden. Op haar verschillende verzoeken is tot heden niet geantwoord en inmiddels moet de toestand van het kind steeds ernstiger worden. Aan de Vossische Ztg. wordt uit Dresden gemeld dat daar met alle stel ligheid wordt verteld, dat prinses Louise sedert Donderdagmiddag of Donderdag avond bij haar zieke zoontje in het paleis van den kroonprins vertoeft. Ver scheidene betrouwbare personen zouden haar gezien hebben. Opmerkelijk is, dat sedert eenige dagen alle tijding over haar uit Genève ontbreekt. Dit schijnt echter niet waar te zijn; er is nu een bericht als zou zij in een sanatorium zijn. Prinses Louise verkeert thans in eigen- aardigen toestand. Zij bezit geen papieren, het land waar zij vertoeft, kan haar elk oogenblik uitzetten. Waarheen dan? Saksen is haar verboden, Oostenrijk kent haar niet meer en haar vader, de hertog van Toscane, laat al haar schrijven onbeantwoord. Te Duinkerken zullen acht personen, van wie enkele reeds vroeger veroordeeld, terecht staan wegens deelneming aan ongeregeldheden tijdens de jongste stakingen te Duinkerken. Londen is sterk in het bedenken van reclames. Daar worden zelfs levende vrouwen in een winkelraam in Regent- steet tentoongesteld, als reclame voor een of ander haarmiddel. Nu heeft een meubelmagazijn op Essex road iets origineels bedacht. De bruidegom die zij« bruid kon overhalen, het bruilofsmaal in het win kelraam te gebruiken zou het feestmaal en bovendien een ledikant gratis krij gen. Achtmaanden lang stond dit aange plakt, zonder dat er gebruik van werd gemaakt maar eensklaps is een ander plakkaat verschenen, meldende„Een jong paar zal het bruilofsmaal in dit raam gebruiken op 22 Februari 1903." De bruidegom is een matroos, hg mag 18 gasten noodigen bij het maal, waarop het niet aan wijnen, zelfs niet aan champagne zal ontbreken. Te Berlijn staat thans een kwakzalver terecht, dit in de laatste jaren voor de inkomstbelasting een bedrag van 160,000 mark had opgegeven. De »Berl. Börsen C." vindt hierin aanleiding mede te deelen, dat onder de Berlijnsche artsen slechts twee zijn, die naar een hooger inkomen zijn aangeslagen, één zelfs voor 225,000 mark, en dan 4 voor 140 160,000 mark In de geheel zijn er 11 met een inkomen boven 100,000 mark. In het naburige Charlottenburg, waar veel rijke lieden wo en, zijn 9 artsen met inkomens van 5090,000 mark. De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat de Engelsche regeer ing weer met twee maten meten voor Zuid-Afrika en Engeland. Het eerste wil de regee ring aan werkvolk helpen voor de mij nen. Wal zou het Engelsche volk wel zeggen als zoo'n maatregel ook werd toegepast op mijnen in Engeland, die nu stil liggen om de eene of andere reden, maar vooral door gebrek aan goedkoope werkkrachten De Afrikaansche mijneigenaars willen gele werklieden, Chineesche koelies; »dat zijn goede, flinke en goedkoope werkkrachten". Maar daartegen verzet zich Cham berlain, en met hem geheel de Kaap kolonie, Natal, en een deel van Engeland. „De Chineezen zijn een ramp geweest voor Australië, een ramp voor Californië, een ramp voor elk land waar zij werden ingevoerd." Chamberlain wil blanke werklieden, maar die zijn de mijnkoningen te duur. Te Keulen is onder leiding van den directeur Weingartner in hetGürzenich de vorige week o.a. de 90ste psalm ten gehoore gebracht, waarvoor prins Hein- rich XXIV van Reuss de muziek voor bariton, koor en orkest heeft geschreven. De compositie werd zeer toegejuicht en de toehoorders kwamen niet tot rust alvorens de vorstelijke componist op het orkest was verschenen om hun hulde te ontvangen. Het stoomschip „Mariposa" rappor teert dat bij een vloedgolf, gepaard aan een orkaan op 13 Januari, op de Ge- zelschaps-eilanden duizend inlanders zijn omgekomen. Tachtig eilanden z(jn ver woest. Donderdag had in het Witte Huis te Washington een groote receptie plaats- Opvallend was het dat vele hoogwaar, digheidsbekleeders, althans officieele per sonen, en lieden uit den hooge kringen, niet tegenwoordig waren. Toen dezen weg blijvers gevraagd werd, waarom zij niet hun oude gewoonte trouw gevolgd had den, antwoordden ze dat het een demon stratie gold, een demonstratie tegen de benoeming van den neger Crum. Zij waren er niet op gesteld in het Witte Huis gekleurden te ontmoeten I En president Rooseveldt, de verstan dige partij kiezend, laat de neger-haters demonstreeren en schelden. In druk is verschenen de eischen,het Amsterdamsche gemeentebestuur ge steld, op de vergadering der gemeente werklieden Maandagavond en waarvan inwilliging werd geëischt uiterlijk Maan dagavond 1.1. Gemiddeld is het loon, dat wordt geëischt 15 per week, vcor60 uur per week. Voor sommige werlieden is het geëischte loon hooger, bijv. voor vaklieden aan den stadstimmertuin, in welk vak ook: f 17, voor machinisten aan het petroleum-entrepot ƒ18, voor kuipers aldaar 17, voor werklieden bij de distillatie aan de gasfabriek f 18. Als minste weekloon is gesteld 12, bijv. voor dekknechts op de booten in

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1