Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 18 Februari 1903. Nieuwsberichten, Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz-, met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. SO. 2 Gem. kamer», met ot zonder pen sion, resp. 38.en 18.terst. Bartoljorisstraat. No. 12. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst_ Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met waterleiding, 3.75 p. wtersfond No. 108 B rood. Een gedeeltelijk Bovenhuis, f 2.25 p. w„ terst. Burgwal. No. 13. Winkelhuis, 3.50 p. w. Camphuijsstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. wterst. Coornhert8traat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. Kamers, 20 a ƒ30, desver- langd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaapcabinet, 25. p. m., terstond. No. 69, Pension ƒ30 ƒ40 per mnd. Frankestraat. No. 25. Ongem. Kamer, 1.p. w., terst. Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 25. p. m., terstond. No. 26. Benedenhuis, ƒ360.— Aanvaarding 1 Mei. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemenb. Kamers, van f 20 tot 24 No. 9lrood. Bovenhuis. 250.per jaar, 1 Mei te aanvaarden. No. 167. Ongem. Zi>- en Slaapkamer, 20. p. m., terstond. Harmenjansweg. No. 81. Heerenhuis met tuin, ƒ300.— p. j. Jaoobijnestraat. No. 1. Gem. Kamers met of zonder pension 18 tot ƒ20 p. m.. terst. No. 21rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21zwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, f 15. per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Jordensstraat. No. 76. Benedenhuis met tuin, bevattende 4 kamers, serre, keuken en kelder, gas- en waterleiding, 375.— Aanvaarding 1 Mei. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kam., keuken, plat en bergplaats, 4.per week., terst. Klein Heiligland. No. 16. Twee gemeubileerde Kamers, 35.— per maand. Kleine Hontstraat. o, 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, ƒ30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. 350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers 25.— p. in. No. 92. Huis, 375.per jnar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40. p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 16.p. m., tegen September. No. 10. Gem. Kamers, ƒ25.p.m.,terst. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.— per week. No. 30zwart. Een Winkelhuis met ruime kelder en twee zolders, 6.60 per week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 36 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk., 22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30.— p. m., terst. Bange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., f35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., 28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.— p. m. Leidschestraat. Hoek Leidrche Dwarsstraat. Vry Huisje met tuintje, 246.per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 24 of 26 per maand, terstond. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 h 50 p. m. Oranj eboomstr aat. No. 89rood. Bovenhuis, 3 kam. en keuken, g. z>, 3.- p. w. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m„ terstond. Buychavestraat No. 19. Een Huis, 350.— per jaar. 1 Mei. Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.— p. m. Schotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of z. pension, 45.of 15.p.m., terst Schermerstraat. No. 26. Kamer 2.50 p. w.. met pension, 25.p. m., terst. Ursulastraat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a. Boi enhuis, 225.— p. j., terstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p. j. Mei. Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Frojekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck TPyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en asm de Olieslagers laan bij den Koniuginneweg. In den afgeloopen winter stond de dijk, loopende van den rijksweg 's-Hertogen- boschHedel naar de buurt Gerven, welke buurt behoort tot de gemeente 's-Hertogenbosch en met die plaats geen anderen gemeenschapsweg heeft dan ge noemden dijk, onder water. Na den hoogen waterstand bleek in dien dijk een gat geslagen, xoodat rijtuigen er niet konden passeeren. Dit gat nu is dezer dagen door de schoolkinderen dichtge maakt. De kleuters hebben zich dapper gehouden. De rijtuigen kunnen weer passeeren. Men vermoedt dat nu ook wel eens gemeentearbeiders, na zich weken te hebben laten wachten, ter plaatse zullen verschijnen, hetgeen nóg wel noo- dig is. De jongens hebbea zich voor hun arbeid behoorlijk laten betalen. Ze heb ben een hoofdelijken omslag voor alle inwoners van Gerven gemaakt ad. vijf cent per hoofd. De Amsterdamsche waterkwestie blijft nog onopgelost. In hoofdzaak bestonden twee plannen; heidewater en rijnwater. Duinwater bleef voorloopig buiten rekening hoewel er van verschillende kanten op gewezen was, dat er duinwater genoeg voor handen is, als men het betrok van daar waar het te vinden is, uit de diepte. Rijnwater werd afgemaakt, heidewater evenzoo en misschien wat nader tot het duin te komen, met het oog op de ondervinding ten opzichte van diep water te 's Gravenhage en te Haarlem opge daan. Men was te Amsterdam bang voor het verzouten van het water, maar de praktijk in den Haag en te Haarlem is in strijd met de theorie. De Amsterdamsche raad nam dan ook een motie aan van Dr. Z. van den Bergh van den volgenden inhoud: „De raad, overwegende dat, tot welk plan van definitieve watervoorziening ook besloten worde, in elk geval de voorloopige maat regelen om dadelijk in de behoefte te voorzien op den voorgrond moeten staan dat o. a. vermeerdering van den water toevoer uit onze heidebronnen mogelijk is; dat het voorloopig resultaat van de diepboring in ons duingebied de kans verhoogt op meer watertoevoer uit de duinen, hetzij door diepboring, hetzij door diepe draineering, is van oordeel, dat van het resultaat dier maatregelen zal afhangen welk definatief plan moet worden gekozen en besluit de voordracht aan te houden." Men meent, dat de proefboringen heel goed kunnen nagelaten worden, omdat de gesteldheid van den duinen bij Lei duin overeen komt met die waaruit den Haag en Haarlem hun water betrekken. Anderen meenen weer, dat men in deze niet voorzichtig genoeg kau zijn, aan gezien omtrent de waterverplaatsing beneden den duinvoet nog zeer weinig met zekerheid bekend is. Als een bewijs van de taaie levens kracht van sommige dieren, kunnen wij mededeelen, dat te Giessendam eene kat gedurende twintig dagen onder een hoop hooi heeft vertoefd, zonder eten en drinken. Door verplaatsing van het hooi werd zij verlost; zjj leefde nog. Een Fransch handelsreiziger schrijft aan de „Temps", dat hjj in Dudapest een navolgenswaardige gewoonte heeft opgemerkt. De bezoekers van de talrijke koffiehuizen in de Hongaarsche hoofd stad laten de ongebruikte klontjes niet liggen, maar nemen ze mede en steken ze in busjes, die op vele plaatsen, meestal dicht bjj brievenbussen zich bevinden. Deze busjes zijn aangebracht door een liefdadigheidsbond, die de suiker weder verkoopt om uit de opbrengst melk aan de arme kinderen te verschaffen. Eiken dag worden dus eenige honderden kilo gram suiker geofferd. Deze geleerde acht het hoogst bedenkelijk dat de opvolger van Pasteur aldus »zjjn hooge bescher ming verleend heeft aan proefnemingen die in het buitenland zjjn verricht en tot dusver niet gecontroleerd zjjn". Voor 't oogenbltk zeide hjj bestaat er geen reden om uit een standpunt van openbare en nationale gezondheid van alcohol anders te spreken dan van een »volksvergif'. Telegrammen uit Madrid staan vol bijzonderheden over de werkstakingen- Te Vigo duurt de staking onder het spoorwegpersoneel voort, in Coruna is een dreigende beweging ontstaan in de ertssmelterjjente Cadii ging het Woens dag heftig toe. Daar zjjn de bakkerijen en slagerswinkels gesloten. Uren lang hebben duizenden stakers op straat een schrikbewind uitgeoefend. Achtduizend werklieden wilden het ljjk van een kameraad op hun schouders naar het kerkhof brengen; er ontstond toen een gevecht met de gendarmen, die van hun vuurwapens gebruik maakten, een man werd gedood en verscheiden gewond. Patrouilles herstelden 's avonds de rust. Het Hof heeft vonnis gewezen in de zaak van Rubino, die een aanslag onder nam tegen koning Leopold. Het Hof veroordeelde hem totlevenslangen dwang arbeid. Het Hof gaf eveneens aan den verdediger actie van zijn cassatiemiddel. Rubino hoorde zijn veroordeeling zonder blikken of blozen aan. Een rekenaar heeft becijferd wat aan de stadskas van Keulen een plaats in den schouwburg kost. De stad heeft nl. onlangs den ouden en den nieuwen schouwburg aangekocht en laten op knappen. Daarvoor is 6 millioen mark betaald, wat aan rente, aflossing, onder houd, assurantie enz. elk jaar 150,000 mark kost. Terug krijgt de stad aan huur en pacht enz. 70.000 mark, zoodat 380,000 mark moeten worden bjjgepast. Te zamen hebben de beide schouwbur gen 3483 plaatsen, zoodat op elk biljet gerekend op 250 voorstellingen ge middeld voor half gevulde zalen per jaar de gemeentekas 90 pf. of ruim 50 centen bijpast. Voor de duurste plaatsen bedraagt die gift naar even redigheid 1.50! De correspondent van de Daily Mail heeft te Springfontein een gesprek gehad met rechter Hertzog. Deze ontkende dat de voormannen der Boeren verdeeld zijn en dat de Wet en zijn metgezellen on verzoenlijk tegenoverChamberlain waren opgetreden. Hertzog klaagde over de bekrompenheid van de lagere Britscho ambtenaren, hoewel de hoogere nauwe lijks beter zijn. Hun onkunde in het Hollandsch, hun verwaarloozen van de belangen en wenschen van het volk scheppen voortdurend wantrouwen. Hert zog keurde 't af, dat oude beproefde Vrijstaatsche ambtenaren voor Nationale Verkenners worden voorbijgegaan. Hjj drong aan op amnestie voor de rebellen. Zonder die amnestie geen verzoening. Hertzog loochende niet, dat er een verbond is tusschen de Boeren en den Afrikaander Bond, waarvan de voor mannen in den Vrjjstaat propaganda willen maken. Hertzog stelde Chamber lain verantwoordelijk voor de slechte behandeling van de echtgenooten van de Wet, Stejjn en Hertzog zelf gedu rende den oorlog. De uitspraak in het echtscheidings proces van de Saksische kroonprinses luidt: Wegens echtbreuk van beklaagde met den taalonderwijzer Giron wordt het huweljjk tusschen partjjen ontbonden. De schuld ligt bjj beklaagde. De proces kosten komen ten laste van beklaagde. Over 't algemeen is men in Zuid- Afrika niet goed te spreken over het Engelsch bestuur, zelfs de Engelschen aldaar erkennen dit en verklaren, dat onder de oude regeering alles beter en vlugger ging, zooals goederenverkeer en posterjj, niettegenstaande het getal am btenaren tweemaal zoo groot is. Verder brengen de proclamaties, die telkens elkaar herroepen de wetgeving in de war, waardoor men meestal niet weet waar zich aan te houden. Er wordt medegedeeld, dat de regeering zetels in den Wetgevenden Raad heeft aangeboden aan de generaals Botha, de la Reij en Smus, die eenstemmig wei gerden de benoeming aan te nemen, niet omdat zij niet met de regeering wilden samenwerken, maar omdat naar hun meening de wijze, waarop de nieuwe raad gevormd zal worden, niet met de duurste belangen des lands strookt. Door den minister van oorlog is aan de commandeerende officieren der korp sen en gedetacheerde onderdeelen der korpsen van het leger last gegeven, dat de verksop van sterken drank in de militaire cantines voorloopig moet worden gestaakt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5