vrij van dienst mocht zjjn), dan na voorafgaand verlof van de aangewezen chefs. Deze bepaling bestaat al van de oprichting der maatschappij af en is onveranderd gebleven. In het Sociaal Weekblad deelt prof. mr. G. A. van Hamel, te Amsterdam, mede, dat, naar door hem ingewonnen inlichtingen, bjj de H, IJ. S. M. geen bepalingen bestaan omtrent termijnen, die bg het ontslag van het personeel, hetzjj door, hetzij tegenover dit perso neel in acht genomen moeten worden. Wie ontslag aanvraagt, krijgt het, zoo hg zulks verlangt, onmiddellijk. De eenige beperkende bepaling is deze, dat ambtenaren en beambten, willen zij „eervol" ontslag krijgen, hunne desbe treffende aanvrage een betalingstermijn van te voren moeten doen. Bij het schijfschieten door de infante rie aan het strand te Vlissingen, is Donderdag een Belgische zeeloods, die uit de richting van Westkapelle langs het strand kwam, door een kogel in liet been getroffen. De kogel drong even boven den voet door laars en been heen, en bleef aan den achterkant in de laars zitten. De getroflene werd, na eerst in een woning te zijn binnengedragen, per rjjtuig naar zijn woning te Vlissingen gebracht. Alle vrijheden, den in de kazernes en elders te Amsterdam aanwezigen troe pen tot dusver toegestaan, zgn ingetrok ken. Niemand mag de kazerne meer verlaten, terwijl ook niet meer toege staan wordt de militairen in de kazerne te bezoeken. Vermoedelijk staan deze maatregelen in verband met de gehouden vergadering der hoofdbesturen van vak bonden, ter bespreking van een alge- meene werkstaking. Heel Amsterdam sprak een paar maanden geleden over het geval dat de vrouw van een bi ievenbestelier liet leven had geschonken aan een vierling. De vier kinderen het waren allen meisjes weiden in het Wilhelmina- gasthuis verpleegd in eene couveuse en bijzondere belangstelling hebben de Amsterdamsche moeders steeds getoond in de ontwikkeling dezer kleinen en den toestand der moeder. Thans moeten we mededeelen dat dezer dagen drie der I meisjes zgn overleden, terwijl de vierde in de couveuse verpleegd blijft en men hoopt haar in het leven te behouden. De moeder zal binnenkort het gast huis verlaten. Vrijdag is te Amsterdam een ver gadering gehouden door de gecombineer de spoorwegvereenigingen met het doel maatregelen te nemen voor het geval de regeering mocht besluiten een wet te geven tegen de vrijheid van staken Verschillende vereenigingen deden zich vertegenwoordigen. Met nagenoeg al- gemeene stemmen (de plaatselijke ver eenigingen namen aan de discussies of aan de stemming geen deel) werd de volgende motie aangenomen „De vergadering, gehoord de bespre kingen der Verer nigingen van het spoor wegpersoneel, dat zij, ter wering van een wet die de vrijheid van staken aanrandt, den arbeid zullen neerleggen, en van de Federatie van transportar beiders en andere vakvereenigingen, dat ook zg in dat geval tot een werkstaking zullen overgaan, beduit een comité van verweer te benoemen, dat een krachtige agitatie zal voeren ter handhaving der vrijheid van den arbeider, en roept het gansche Nederlandsche proletariaat op, j zich in dezen met de georganiseerde arbeiders solidair te verklaren!" Men schrijft aan de Arnh. Ct. niet uit Arnhem: Door het gemeentebestuur van een onzer groole steden is aan den minister van financiën het verzoek gericht, inzage te nemen van de aangiften der vermo gensbelasting harer ingezetenen, ten einde daarnaar de gemeentebelasting te kunnen regelen. Dat de minister hierop wel afwijzend zal beschikken, behoeft geen betoog, want de wet verbiedt het eenvoudig. Het is zelfs bijna ongelooflijk, hoe het gemeen tebestuur van een stad van beteekenis zoo weinig op de hoogte kan zijn van de wet. Een bewoner van Princenhage zou verleden Woensdag in het huwelijk treden. Op den trouwdag was 't hem echter glad door het hoofd gegaan, wat hg dien dag zou gaan doen en ffij ging als gewoonlijk naar zijn werk. Toen de bruid vergeefs wachtte en haar aanstaan de echtgenoot niet verscheen, ging men hem zoeken en vond hem ook spoedig. Bliksem ja, had hij gezegd, dat is waar ook, ik zou trouwen vandaag. 't Was toen echter te laat en daarom huwde de verstrooide den volgenden dag. Een zeer ergerlijk feit heeft zich te Wilnis voorgedaan. Een jongentje van 12 jaren is daar in de woning van eene weduwe die clandestien drank ver koopt door een boer uil Kamerik zooveel sterken drank toegediend, dat geneeskundige hulp onmiddellijk meest worden ingeroepen. In bewusteloozen toestand werd het kind bij zijne ouders thuis gebracht, nadat hij 6 glazen sterken drank had ingenomen en van een zwa>e sigaar, hem door dien boer gegeven, had gerookt. De zaak is reeds in han den der justitie. H AARLEM 24 Februari 1903. MUZIEK. Over twee uitvoeringen van kunst willen wij een enkel woord in het mid den brengen eri den lof vermelden waarop zg zoozeer aanspraak hebben. De Afdeeling Haarlem der Maatschap pij tot bevordering der Toonkunst heeft aller dank verdient voor de wijze waarop zij Mendelssohn's Eliae ten gelioore heeft gebracht. Goede solisten, een geoefend koor en eene in alle opzichten goed ver zorgde instrumentale begeleidingstonden haar daartoe ten dienste. Dat mejuffrouw Anna Kappel moest afvallen was eene teleurstelling. Onge twijfeld zou zg de sopraanpartij met meer glans gezongen hebben dan mej. Betsy Kloos dit deed. Wieo. a. Fillunger in deze partij heeft gehoord, kon met alle waardeering overigens voor de gaven van mej. Kloos niet geheel tevreden zijn. De alt partij werd door mej. Jacoba Dliont bijzonder mooi gezongen. Waarom was de uitspraak niet wat duidelijker? Met dit mooie geluid en deze recht muzikale voordrachtwijze kan mej. Dliont zich eene voorname plaats in de con certzaal verwerven. Goede alten zijn schaarsch. Mejuffrouw Hermina Scholten stond niet genoemd onder de solisten. Solowerk heeft ze dan ook niet verricht, doch de sympathieke en serieuse wjjze waarop zij in verschillende kleine ensembles medewerkte, geven haar recht op eene extra vermelding. De Heeren Messchaert en Rogmans handhaafden zich om een versleten uitdrukking te gebruiken in hun alouden roem. Verbeeldeu wij het ons, of is het zoo, dat Rogmaris bij het klimmen der jaren Rogmans is van '52 steeds mooier gaat zingen. Als een klaroen schalt zgn gezang door de zaal, even vast als klankvol. Het koor kweet zich in de meeste ensembles zeer goed van zijn moeielijke taak; aan nuances ontbrak het niet, terwijl de klank evenzeer viel te roemen. Een der deugden van het Haarlemsch Muziekkorps is nauwkeurigheid, eene andere toewijding, van beide weel de heer Robert een voortreffelijk gebruik te maken. Door een en ander mocht de weder gave van Mendelssohn's aantrekkelijke werk de aangenaamste herinneringen achterlaten. Tot aansluiting bij de Zangvereeni- ging mogen wij de muzikale krachten in onze stad opwekken. Immers eene uitvoering als de hier bedoelde geeft veel voldoening. Het Kwartet Zalsman liet zich Zon dagmiddag in de Kroon hooren met het programma dat bestemd is voor dea.s. tournee in het buitenland. In de ver schillende kwartetten traden de heerlijke hoedanigheden van den zang in het voor- deeligste licht. Indien de omstandigheden aan hun optreden gunstig zijn en de vermoeienissen van eene lange reis goed worden doorstaan, twijfelen wij niet aan het succes van het moedige viertal. Blijkbaar is er goed gestudeerd, de stemmen zijn er, een gelukkig gesternte doe het overige. De Heer Henk van Breemen wisselde de vocaal-voordrachten af met eenige piano solo's en verwierf daarmede den gewenschten bijval. Indien het Kwartet ginder wordt ter zijde gestaan door een pianist, die even mooi als de heer van Breemen dat deed Schumann's Spani- tcAet Liedenpiel weet te begeleiden mag het tevreden zjjn. Dat was inderdaad superieur werk. B. Van dezelfde hand, als een paar weken geleden ontvingen wij ter plaat sing het volgende. De naam van den schiijver is ons thans bekend, doch we noemen dien niet, omdat altgd meer van belang is wat men schrjjft, dan wie schrijft. Met den modelstaat, wordt volgens begeleidend schrijven een groote Industrieele Inrichting hier ter stede bedoeld. Utopie of Werkelijkheid? Voor eenige weken bracht een reis voor zaken mg in Holland, en hoewel ik dit land geregeld bezoek is mg toch nimmer het onderscheid tusschen het kleine land mijner inwoning en Holland zoozeer opgevallen als juist bij dit laat ste verblijf; ik vermeende steeds zeer veel punten van overeenkomst te hebben kunnen opmerken, totdat ik nu tot de ontdekking kwam hoe ver mijn vader land van Holland verwijderd staat in velerlei opzichten, en hoeveel reden tot dankbaarheid mijn medeburgers moeten gevoelen burgers van onzen kleinen staat te zgn, in plaats van te behooren tot het zooveel grooter en machtiger Holland. Zie Mr. de Red. waar ik nu in Hol- landsche dagbladen slechts lees en in gesprekken steeds hoor over dreigende gevaren en over middelen hoe die gevaren af te wenden, waar ik hoor van troepen verzameling als of een buitenlandsche vgand af te weren was, waar ik hoor van verdachtmaking en onrust, en dat alles tusschen burgers van éénzelfde land daar vraag ik mg af of ik niet goed doe even de aandacht Uwer lezers te vragen voor de toestanden in mijn kleine land, waar we, naar ik durf beweren, het veel rustiger en kalmer hebben, dan hier de toestand schjjntte zijn. Ons land, Mr.de Red. is klein, is zeer klein, doch or,ze regeeringsvorm is de monarchale even als in Holland. Wij bezitten een grondwet, wij hebben volks vertegenwoordiging en Ministers, en ons consulaatwezen is, hoe klein het land ook zij, over de geheele wereld verspreid. Met eenige, eveneens kleine, staten staan wij in zeer nauwe vriendschappelijke betrekkingen, met de groote mogend heden leven we in goede verstandhou ding, en daardoor kan onze regeering zich geheel wijden aan de behartiging der binnenlandsche welvaart. Waar internationale betrekkingen zijn aan te knoopen of te onderhouden, zendt onze regeering haar gezanten uit en in de meeste gevallen kunnen die gezanten voordeelige handelstractaten met debe trokken mogendheden sluiten. Onze, door der. Koning aangestelde, Ministers worden benoemd voor levens lang, er zijn bij ons geen Ministerieele crisissen. Wanneer een onzer cabinets leden aftreedt is het een persoonlijk, nooit een collectief aftreden, noodzakelijk geworden door gemis aan overeenstem ming tusschen den regeerenden vorst en dien Minister, betreffende de toepas sing van de nagenoeg eenige artikelen onzer Grondwet: „Geen strijd, maar samenwerking tot algemeen welzijn.' «Een lichaam is slechts dan gezond wanneer alle deelen daarvan gezond zijn." Wij bezitten een uitgebreid kiesrecht; ieder mannelijk ingezetene, die een be paalden tijd zgn burgerplichten heeft vervuld, is kiesgerechtigd. Het volk kiest zgn vertegenwoordiöers en die verte genwoordiging vergadert metdeMinisters in de door onzen Koning steeds persoon lijk geleide zittingen der Kamers. Daardoor is het mogelijk dal de be zwaren der volksklasse, die in ons kleine land ook nog worden gevoeld, direct de hooge regeering bereiken en zooveel mogelijk worden uit den weg geholpen. Wie onze schoone residentie bezoekt en onze ruime gezonde stedrn door wandelt, onze spoorwegen en kanalen ziet en de bedrgvige welvaart in ons geheele kleine land heerschend, aan schouwt, vraagt menigmalen verwonderd zich af, hoe net mogelijk is dat dit landje zoo bloeiend zich ontwikkelen kan, waar grootere staten met zooveel ruimer hulpmiddelen zich niet in dezelfde mate van welvaart kunnen verheugen. Bij ons in het land is armoede onbe kend, al bezitten wjj verschil in stand en vermogen. Ons volk is arbeidzaam en welvarend niet alleen, doch ons volk is een volk van «bezitters". Wij hebben geen »nationaleschuld"doch wij bezitten een «nationaal vermogen" dat jaarlijks aangroeit. Ieder mannelijk burger is in het genot van een Staats-Levensverzekeringpolis, hoofdzakelijk dienende om zjjn gezin te steunen wanneer hij, op jongen leeftijd stervend, geen gelegenheid heeft gehad een genoegziam aandeel in het nationaal vermogen te verkrijgen. Onze weduwen genieten Staatspen sioen naar gelang hunner behoeften. Onze aankomende jonge burgers ge nieten kostel ios onderwijs, vak- en her- halingsonderwijs. Buiten den ook door ons gevierden Zon dag en kerkelijke feestdagen, worden et- drie nationale feestdagen bij ons gevierd, de kosten dier feestviering zgn ten laste van den Staat. Bij een jaarljjksche volksver gadering, gepaard gaande met de opening der beide kamers door onzen Vorst, die daarbij meest omgeven is door de leden van het Koninklijk huis en de gezanten der bevriende mogendheden, door den Minis terraad en door alle leden der volks vertegenwoordiging, is het het voorrecht van onzen Koning zijn volk mede te deelen welke nieuwe wetsontwerpen aan de kamers zullen worden voorgelegd tot bevordering van het nationaal welzijn, en tevens de vermeerdering aan te geven di; het nationaal vermogen het vorig dienstjaar heeft ondergaan. De dag der opening onzer Staten Generaal is een vierde algemeene natio nale feefldag. Lands bibliotheek bezitten wij evenals onze eigen scholen voor ieder kosteloos toegankelijk. De ongevallenwet bestaat bij ons se dert jarenHet Rijk keert bij ons 100% van het loon aan de invalide arbeiders uit, daarenboven hebben wij een Rjjks- fonds voor uitkeering in geval van ziekte en een Rijksfonds voor het verstrekken van middelen tot verzorging en bespoe diging van het herstel der zieken. Al deze fondsen zijn ten bate van alle burgers van ons kleine Rjjk. Wij hebben georganiseerde werklie densyndicaten; zeer machtige daaronder zijn de Transportarbeiders en de metaal bewerkers, evenals in Holland, doch onze werkliedenbonden bevorderen de wel vaart in ons land en de goede verstand houding onderling, niet enkel onder de leden van één bond, maar tusschen Bond en Regeering, tot algemeen welzijn. Mr. de Redacteur, hoewel ons klein land zoo weinig bekend is. hetbestaa t de goede instellingen van ons land be- staan, maar bestaan alleen door, en dit is geloof ik het punt van onderscheid in kwestie, zebestaat alleendoor- dien: ten eerste: ons Koninklijk huis en hoogste aristocratie vrijwillig zich eene belasting heeft opgelegd, een belasting, bij ons onder een anderen naam bekend, doch bij U in Holland ongeveer overeen komend met wat men zoude kunnen noemen »Eene vrijwillige belasting op weelde tot algemeene bevordering van noodzakelijke en nuttige instellingen. en ten tweede, door de samenwerking van Volk en Regeering voor het alge meen welzijn®. In ons land wordt niets volgens voor schriften of op bevel opgebracht, doch de vrijwillige gaven onzer aristocratie en onzer vermogenden hebben drie prij zenswaardige toestanden bg ons in het leven geroepen, en de gevolgen zgn merkbaar in hetgeen ik U hierboven mededeelde aangaande ons landje. Waarom zoude wat bg ons de proef der praktgk doorstaat ook niet bij U mogelijk wezen? Ik gevoel dat het hart mijner lands lieden van vaderlandsliefde zal zwellen, wanneer ik hun, van uit den vreemde, deze regelen, door middel van Uw ook bij ons veel gelezen blad onder de oogen

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2