Tweede Blad, TE HUUR. van WOENSDAG 25 Februari 1903. Nieuwsberichten. MIME 1MIBU Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonnè's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. 20. 3 Gem. kamera, met ot zonder pen sion, resp. f 38.en 18.terst. Barteljorisstraat. No. 12. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst_ Brouwersvaart. No. 108 Bovenhuis met waterleiding, 3.75 p. w., ters'ond No. 108 Brood. Een gedeeltelijk Bovenhuis, f 2.25 p. w., terst. Burgwal. No. 13. Winkelhuis, 3.50 p. w. Camphuijsstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. wterst. Coornhortstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. No. 36. Gem. Kamers, 20 a ƒ30, desver- langd met pension, terBt. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 10.— p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaapcabinet, 25. p. m„ terstond. No. 69, Pension 30 10 per mnd. Frankestraat. No. 25. Ongem. Kamer, 1.— p. w., terst. Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 25. p. m., terstond. No. 26. Benedenhuis. 350.— Aanvaarding 1 Mei. Qed. Oudegracht. No. 43. Bovenwoning, ƒ220.— p. jaar. Mei. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamera, van f 20— tot 24—, No. 167. Ongem. Zit- en Slaapkamer, 20.— p. m., terstond. Harmenjansweg. No. 31. Heerenhuis met tuin, 300.— p. j. Jaoobijnestraat. No. 1. Gem. Kamers met of zonder pension 18 tot ƒ20 p. m.. terst. No. 21rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21zwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15. per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Jordensstraat. No. 76. Benedenhuis met tuin, bevattende 4 kamers, serre, keuken en kelder, gas- en waterleiding, 375.— Aanvaarding 1 Mei. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kam., keuken, plat en bergplaats, 4.per week., terst. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35.—. per maand. Kleine Houtstraat. 0. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, ƒ30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. ƒ350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers 25.— p. m. No. 92. Huis, 375.— per jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40. p. m., terstond. Koningstraat, No. 8. Gem. Kamers, 16.— p. m., tegen September. No. 10. Gem. Kamers, ƒ25.p. m., terst. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.— per week. No. 30zwart. Een Winkelhuis met ruime kelder en twee zolders, 6.50 per week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.,22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30,— p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., ƒ28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41 rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a f 35.p. m. Leidschestraat. Hoek Leidsche Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.— per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 24 of 26 per maand, terstond. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a 50 p. m. Oranjeboomstraat. No. 89rood. Bovenhuis, 3 kam. en keuken, g. i., f 3.— p. w. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m„ terstond. Ruychavestraat No. 19. Een Huis, ƒ350.— per jaar. 1 Mei. Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.— p. m. Schotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of z. pension, 45.of 15.p. m„ terst Schermerstraat. No. 20. Kamer 2.50 p. w, met pension, 25.p. m., terst. Ursulas traat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w., terst. Z. B. Spaarne, No. 24a. Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a. Boienhuis, ƒ225.— p. j., terstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p. j. Mei. Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornherts traat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Sehoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koniuginneweg. De hervormingsplannen, door Rusland en Oostenrijk in onderling overleg op gemaakt, en aan de goedkeuring van de overige mogendheden onderworpen, zullen nog deze week aan den Sultan worden medegedeeld. En naar de iStan- dard" uit Konstan tinopel verneemt, be vatten die hervormingsvoorstellen niets, wat den Sultan zou kunnen veront rusten, omdat bij het opstellen ervan met de souvereine rechten van Abdul Hamid rekening is gehouden. President Roosevelt heeft zich blijk baar niet gestoord aan het lawaai, ge maakt over de benoeming van den neger Dr. Crump tot een staatsambt. De beweging er tegen houdt echter aan. Zeker senaatslid, de heer Til man, heeft nu in een bijeenkomst verklaard dat de blanken, zoo zij de benoeming ljjdelgk aanzien, heel spoedig door de negers zullen overvleugeld worden. Nog werd door dien heer de lynchwet in sommige gevallen hoogeljjk goedgekeurd. Men ziet, de haat tegen het gekleurde ras gaat ver. De eerste eenvoudige microscopen moeten in het begin der 17de eeuw in den handel zijn gekomen. Ze werden Engyscopia (nabijkjjkers) of ook wel vitra pulicaria (vlooglazen) genoemd. Met een dergelijk vlooglas is, naar prof. Marschall in Antoni van Leeuwenhoek meedeelt, eens iets merkwaardigs ge beurd. Een geleerde Jezuiet, pater Schei- ner, naar wien een optische proef ge noemd is, stierf op een reis in een afgelegen Tyrolsch bergdorpje. Voordat hg begraven werd, doorzocht de schout van het plaatsje zijn zakken en vond onder meer een vitrum pulicarium. Natuurlijk keek hg er in en hjj zag het gekrabbel van een levend wezen. Dat moest de duivel zijn! De schout weigerde beslist, den overleden heksen meester een eerljjke, christelijke begra fenis te bezorgen. Terwijl men sprak over het ernstige geval, werd het glas bij toeval of met opzet opengemaakt, en in plaats van den satan kwam een halfdoode vloo te voorschijn. De nestor der dokters van Montpel- lier en waarschijnlijk van heel Frankrijk, dr. David, is dezer dagen 103 jaar oud geworden. Hij werd 19 Pluviöse van het jaar IX (10 Februari 1800) te Murvialles geboren en oefende tot zijn 98ste jaar te Grobels de geneeskunde uit; daarna ging hij wonen bij zijn doch ter te Montpellier, Hij heeft nog altijd een goeden eetlust en maakt dagelijks zijn wandeling. De heer David verzekert zijn lange leven te danken te hebben aan zgn verblijf in de buitenlucht en aan zgn matigheid. Tweemaal is hij ernstig ziek geweest; toen hij 73 jaar was, kreeg hij den typhus en twintig jaar later longontsteking. Hij is een specialiteit in miltziekten en ook nu nog komen vele zieken hem raadplegen. De blokkade van de Venezolaansche kust is opgeheven. President Castro zal zich nu toeleggen op het dempen van den opstand. Reeds is een kanonneer boot met twaalfhonderd man en twee millioen patronen hiertoe reeds beschik baar. President Castro is een slimmerd. Om de verschuldigde sommen aan de rechtheb bende mogendheden te kunnen betalen, wil hij de in- en uitvoerrechten met dertig ten honderd verhoogen, dan lijdt de schatkist geen verlies. Waarschijnlijk zal men er wel op bedacht zijn om Castro aan het verstand te brengen, dat dit zoo maar niet gaat. In Stockholm worden metl Maart eet- wagens ingevoerd. Het gemeentebestuur heeft aan een kok vergunning gegeven, voorloopig voor een jaar, aan sierlijke wagentjes, op twee wielen, in verschil lende straten en pleinen warme spijzen en melk te verkoopen. Daartoe worden aan de wagentjes tafeltjes bevestigd ter uitreiking van het eten. De verkoop van bier en sterken dranke is echter ver boden. Een ander plan heeft ten doel groote woonhuizen in te richten voor huisves ting van personen of gezinnen zonder kinderen en dienstboden, die uit een gezamenlijke keuken door middel van een lift hun spgzen ontvangen. In New-York wordt een nieuw hotel gebouwd, dat 12 millioen zal kosten. Onder de oppervlakte van destraat komen al vijf verdiepingen en daarboven twee- en-twintig. Er worden 750 slaapkamers in gemaakt, die elk een eigen telephoon krijgen, en 1000 bedienden zullen wor den aangenomen. De ondergrondsche verdiepingen komen in onmiddellijke verbinding met den ondergrondschen spoorweg, zoodat de gasten gemakkelijk uit hun kamer den trein kunnen be reiken, die ze naar het hoofdstation brengt. De «Geneeskundige Courant" maakt melding van een onderzoek naar de 90- jarigeu in Dresden, door dr. Meinert aldaar. Van de 73, 23 mannen en 50 vrouwen, waren de meesten kinderen van ouders, die ook zeer oud geworden waren. Meerendeels werkten zg nog geregeld. Bijzondere zorgen voor bun gezondheid hadden zij niet genomen; een bad hadden zg maar zelden genoten en de atmospheer waarin zij leefden was alles behalve frisch. Zij aten flink, maar waren van drank evenmin afkeerig. Dit laatste kon niet gezegd worden van een man, van wien The Lancet verhaald, die niet minder dan 157 jaar oud heet te zgn. Hg is een Mexicaan en op zijn geboortebewijs, dat hij steeds bij zich draagt, staat de verklaring van den Magistraat dat hij den 2den Novem ber 1745 geboren werd. Deze datum wordt bevestigd in andere officieele ver klaringen, die in zgn bezit zijn. Hg is nu bijna geheel uitgedroogd, nauwelijks vijf voet lang en maar 90 pond zwaar, lederen dag maakt hg nog een wan delingetje. Maar deze oude heeft zich zjjn leven lang van alcohol, en ook van tabak onthouden. Te Parkhurst op Wight is een ge vangenis voor dwangarbeiders. Daar zit op het oogenblik ook kolonel Lynch. Dagelijks gaan de gevangenen eronder gewapend geleide op uit om op het veld te werken. Maandag tegen het vallen van den avond keerde een troep van 25 man naar de gevangenis terug. Vlak voor de poort renden er vier weg, de struiken in en verder het veld op. Twee werden er door de bewakers aangescho ten, en de twee anderen waren ook spoedig gevat. New York is geteisterd door den hevigsten sneeuwstorm van het seizoen. Woensdagmiddag was er tien duim sneeuw gevallen. Meer dan 5000 men- schen zijn bezig, de straten schoon te vegen, en men schat dat het geheele karwei de gemeente op 600.000 gulden zal komen te staan; wat wij niet ge- looven omdat elke sneeuwschepper dan 120 gulden zou verdienen. Later onder vond het spoorwegverkeer groote ver traging en op vele plaatsen lagen de telegraafpalen om. De storm heeft in al de oostelijke en centrale staten gewoed. Boston en Philadelphia hebben bv. even veel geleden als New York. Het is bitter koud en de thermometer daalt nog steeds. De socialistische leden van de Bel gische Kamer hebben een manifest ge richt strekkende om de verhoogde be lasting op het gedisteleerd te doen mislukken, als volgt: Kameraden 1 Gij hebt de macht, deze berekening te doen mislukken. Het is daarvoor vol doende dat gg persoonlijk er door uwe propaganda, het verbruik van den ge- never doet dalen. Wilt gij eeneregeering, die door het alkoolisme leeft, tot het bankroet verplichten? Verklaart de al- koolstaking. Vervangt de sterke dranken, die u vergiftiger., door gezonde dranken. In het hoogere belang uwer klasse vragen wij, u aan die tucht te onderwerpen. Door die poging zult gij aan den vijand het grootste deel zijner ontvangsten afnemen, gij zult over meer hulpmid delen beschikken voor uwe propaganda; en 'tis met eene honderdvoudige wils kracht, dat gij den strijd zult kunnen voortzetten voor uwe politieke en maat schappelijke ontvoogding. Weg met de belastingen! Leve het Algemeen Stemrecht! In de Izaaks-kathedraal te Petersburg is 's nachts een opzienbarende inbraak gepleegd. Uit de lijst van een schilderij van den Heiland zijn drie briljanten ter waarde van 100,000 roebels gestolen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5