HAARLEMSCH Eerste Blad. PREWKBEIIKTEN enz. No. 19 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegrachi 88. Vijfentwintigste Jaargang. 144 van ZATERDAG 7 Maart BUITENGEMEENTEN. Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. Doet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? TE HAARLEM Zondag 8 Maart 1905. KRONIEK TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS P»r drie maanden -,25 franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk. Prifs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentie» worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG riea middag» ten 12 ure, die alsdan zoo mogelijk nog worden geplaatst. Waai niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. IOVj heures, Mr. Yandell. Pasteur a Maastricht. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Woensdag. Avonds 8 ure, Ds. Mulder. Biduur voor het gewas. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. de Boer. Pred. te Zaandam, 's Avonds 5Vs ure, Ds. de Boer. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Temoog Apèl. Pred. te Alkmaar. Nam. 1 ure, Zondagsschool. (Nassaulaan). Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. Bemonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Repetitie van het Zangkoor te 11 i/s ure, in de Kerk. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. De Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 9Vj ure, Evangelieprediking. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Bennebroek. '8 Avonds 7 ure, Ds. Gerth van Wijk. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evang. IiUtherache Kerk. Geen dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Ymuiden. Godsdienstoefening van wege den Ned. Protestantenbond, Hotel No. 1, ingang Oranjestraat 's Avonds 6Vs ure. Dr. Poort. Pred. te Wormerveer. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Htllegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Veen. 's Avonds 5 ure, Ds. van Veen. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, de Heer G. F. Beekman. Oud-Zendeling. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. 's Avonds 6Vs ure, Ds. de Sopper. Heide. BAvonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, ure, Ds. Hulsman. Nam. 3 ure, Ds. Hulsman. Doopsbediening. Na de mededeelingen bracht de Voor zitter in de raadsvergadering van Woens dag dank aan de Commissie voor de Licht fabrieken wegens de gewichtige diensten aan de gemeente bewezen, en wenscht de Commissie geluk met het succes. Applaus. Aan Mr. J. W. Quintus wordt op zijn verzoek eervol onslag verleend als cura tor van het Gymnasium. De geloofsbrieven van het nieuw ge kozen Raadslid, den Heer Kleynenberg werden door de hiertoe benoemde Com missie onderzocht en in orde bevonden en alzoo tot toelating van genoemden Heer besloten. Naar aanleiding van een verzoek van den Heer Van de Kamp of het Gemeente bestuur invloed kan uitoefenen op de voorgenomen verbouwing van de kazerne en of dit gewenscht is, wordt thans door hem voorgesteld: Een commissie te benoemen van vijf leden teneinde te onderzoeken of er mogelijkheid bestaat van gemeentewege invloed uit te oefenen op eventueele plannen tot verbouwing van de Int'an- toriekazeme; van hare bevinding aan den Raad mededeeling te doen. De Voorzitter deelde mede dat het verslag deze betreffende is gesteld in handen van de Commissie van Openbare Werken. De Heer V. d. Kamp wenscht dan te wachten tot het rapport is uit gebracht. De Heer Hofland dringt op spoed aan. De Heer Stolp wenscht. dat ook de aan dacht zal gevestigd blijven op de overige gebouwen bij het Rijk in gebruik. In behandeling komt de verordening op het brand blusschen. Er waren eenige amendementen op voorgesteld, welke voor zoover mogelijk, in overleg met den Staf van dit Corps, zijn overgenomen. In de verordening is sprake van natte oefeningen. De Heer Holland wil natte doen vervallen, niemand steunt het. De Heer Modoo wenscht in de premie te doen deelen andere menschen, niet behoorende tot de spuit. De Heer de Breuk weerlegt dit. Voorstel Modoo wordt verworpen. De Heer Thijssen merkt op, dat het toezicht op de brandbluschmiddelen volgens de wet berust bij B. en W., wenscht Burgemeester dus te vervangen door B. en W. Dit wordt aangenomen. De Heer Modoo wenscht een over eenkomst omtrent vergoeding met de aanliggende gemeenten voor het geval er brand door de gemeente gebluscht wordt huiten de grens. De Heer Bijvoet heeft bezwaren, aan gezien dan Haarlem niet zou inogen blusschen in een gemeente zonder over eenkomst. De Voorzitter is er niet voor. Voorstel Modoo wordt verworpen. De verordening wordt vervolgens aan genomen. Thans was aan de orde de ontwerp verordening tot het verleenen van pen sioen en wachtgeld aan ambtenaren en de verordening tot het verleenen van pensioen aan weduwen en weezen van ambtenaren. Het ontwerp ia in de afdeelingen be handeld. De bezwaren en opmerkingen zijn door B. en W. breedvoerig beant woord. In verband met een en ander hebben B. en W. de verordening eenigszins gewijzigd, terwijl ook nog door dit Col lege eenige nadere wijzigingen zjjn vooagesteld. De Heer V. d. Kamp heeft het woord over de verordening in het algemeen; beantwoord door den Heer Tjeenk Wil link. De Heer V. d. Kamp wenscht voor agenten van politie den vijftig-jarigen leeftijdsgrens en zet het noodzakelijk heid van dien maatregel uiteen. De dienst, vooral de nachtdienst is zwaar. De Heer Rasch meent, dat in de lijst, als aanhangsel van de verordening, geen uitzondering behoort gemaakt te wor den, doch is overtuigd dat 65 jaar te hoog is. Wenscht met den Heer Spoor voor de geheele politie 55 jaar en voor den grondslag 1/45 van het tractement voor het pensioen. De Heer Beynes is daar ook voor. De Voorzitter beveelt den 55-jarigen leeftijd aan, is daarom dankbaar voor een voorstel in deze. De Heer V. d. Kamp had uitgerekend hoeveel maal een agent wel de aardbol had omwandeld, als hij in de termen viel van gepensioneerd te worden, de Heer Bijvoet stelde daar tegenover den stoker aan de gasfabriek, die zeker dan wel zooveel warmte zou opgenomen hebben, dat hij als hemellicht dienst kon doen. De Heer Groot meent, dat tot deze categorie nog anderen behooren toege voegd, zooals stokers aan de gasfabriek. De Heer Holland heeft het woord. De Heeren V. d. Kamp en de Braai even zoo. De Heer Bijvoet zet uiteen, hoe de Commissie er toe gekomen is om voor de politie 65 jaar te behouden. De Heer Spoor verdedigt het voorstel van 55 jaar met het oog op gemeente belang. De Voorzitter heeft nog het woord. De Heer Hofland wenscht pensionee ring op 60 jaar verplichtend te stellen. Dit wordt niet ondersteund. De Heer Willink wenscht de praktijk af te wachten. Nadat nog verschillende Heeren aan het woord geweest waren, werd besloten tot stemming over te gaan. Voorstel Rasch-Spoor werd verworpen met 16 tegen 12 stemmen. 65 jaar blijft dus. De Heer Groot meent, dat het gevaar lijk is de aanspraak op pensioen onder zekere omstandigheden te doen vervallen, doch de raad ging hier niet op in. Over verschillende artikelen van onder geschikt belang werden nog in het breede gesproken. In hoofdzaak i3 nu bepaald dat pen sioen verleend wordt a. aan de ambtenaren die bij ontslag uit den gemeentedienst den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt; b. in dienst der gemeente ziels- of lichaamsgebreken hebben bekomen, wel ke hen voor de verdere waarneming hunner betrekking ongeschikt maken, wanneer die gebreken het gevolg zijn, hetzij van tegen hen in uitoefening hun ner dienstverrichtingen of ter zake van die uitoefening gepleegde gewelddadig heden, hetzij van ongevallen bij het verrichten van diensten, voor zoover het ongeval, dat de gebreken veroorzaakte, niet aan opzet, dronkenschap of ander plichtverzuim van den ambtenaar te wijten is; c. na vijfjarigen dienst uit hoofde van ziels- of lichaamsgebreken op andere wijze ontstaan dan sub b is omschreven, voor de verdere waarneming van hunne betrekking ongeschikt zijn geworden. Het pensioen, verleend uit de kracht van o. en c. wordt voor ieder jaar dienst berekend op één zestigste deel van de middelsom over een jaar van het bedrag, dat gedurende de laatste zestig maanden voor den ambtenaar als grondslag van pensioenberekening heeft gegolden, met dien verstande, dat het pensioen, ver leend uit de kracht van c. ten minste een vierde dier middelsom bedraagt. De verordening op pensioen voor ambtenaren werd aangenomen, die voor weduwen en weezen verdaagd. B. en W. stellen voor om aan de leden van den Staf van de gemeente reiniging, wegens buitengewone diensten de volgende gratificaties te verleenen aan den voormaligen onderopzichter J. P. Boerkool, (thans hoofdopzichter) f 1350.aan den voormaligen onder opzichter C. W. de Jong f 300.en aan den voormaligen boekhouder J. P. van den Ejjkhoff f 250. Een amendement van den Heer Hof land kwam in behandeling. Het stelt

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1