Tweede BlacL van WOENSDAG 11 Maart 1903 TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang No. 20. 2 Gem. kamers, met ot tonder pen sion, resp. 38.en 18.terst. Barteljorisstraat. No. 12. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Brouwersvaart. No. 108 Bovenhuis met waterleiding, 3.75 p. w., ters'ond No. 108 B rood. Een gedeeltelijk Bovenhuis, f 2.25 p. w„ terst. Burgwal. No. 13. Winkelhuis, 3 50 p. w. Camphuijsstrast. No. 1. Huis, 3.50 p. wterst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. Kamers, 20 a 30, desver- langd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pensioil. 40.— p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaapcabinet, ƒ25. p. m„ terstond. No. 69, Pension 30 40 per mnd. Frankestraat. No. 25. Ongem. Kamer, 1.— p. w., terst, Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 25. p. m., terstond. No. 26. Benedenhuis. 350.— Aanvaarding 1 Mei. Ged. Oudegracht. No. 43. Bovenwoning, ƒ220.p.jaar. Mei. Qroote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamera, van f 20— tot 24 No. 167. Ongem. Zit- en Slaapkamer, 20.— p. m., terstond. Harmenjansweg. No. 31. Heerenhuis met tuin, ƒ300.— p. j. Jaoobijnestraat. No. 1. Gem. Kamers met of «onder pension 18 tot ƒ20 p. m.. terst. No 2lrood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst, No. 211wart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, f 15. per maand. Boven. Janswog. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Jordensstraat. No. 76. Benedenhuis met tuin, bsvattende 4 kamers, serre, keuken en kelder, gas- en waterleiding, 375.Aanvaarding 1 Mei. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kam keuken, plat en bergplaats, 4.per week., terst. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35. per maand. Kleine Houtstraat. O. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. f 350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers ƒ25.— o. m. No. 92. Huis, 375.per jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40.— p. m., terstond. Koningstraat. Ne. 8. Gem. Kamers, 36.p. m., tegen September. No. 10. Gem. Kamers, 25.p.m.,terst. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.— per week. No. 30zwart. Een Winkelhuis met ruime kelder en twee zolders, 6.50 per week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuim, 4.50 p. w., terst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.,22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30 p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., f 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., ƒ28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41 rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.— p. m. Leidschestraat. Hoek Izeid^che Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 24 of 26 per maand, terstond. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a 50 p. m. Nieuw Kerksplein No. 24. Bovenhuis, huurprijs 190.—p.jaar, met inbegrip van waterleiding. Aanvaar ding 1 Mei a.s. Oraujeboomstraat. No. 89rood. Bovenhuis, 3 kam. en keuken, g. z., 3.— p. w. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m„ terstond. Buychavestraat No. 19. Ken Huis, ƒ350.— per jaar. 1 Mei. Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Schotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of z pension, 45.of 15.p. m., terst Schermerstraat. No. 26. Kamer 2.50 p. w., met pension, 25.p. m., terst. Ursulastraat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w„ terst. Witte Hoerensteeg. No. 39rood Boven-Voorkamer, 1.25 per week, terstond. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Boienhuis, ƒ225.p. j., terstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij C. GROENE WEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck ryrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koninginneweg. De Fransche Senaat heeft zich bezig gehouden met een uitvoerig debat over den slechten gezondheidstoestand in het leger, vergeleken bij de krijgsmachten van sommige andere Europeesche mo gendheden. Treille gaf een inleiding door het ontwikkelen van zqn interpellatie. Men wees op de veel te groote sterfte aan tering, typhus, enz., op de slechte drinkwaterverzorging, het alcoholisme, enz., en achtte het corps officieren van gezondheid „gezaghebbender"in Duitsch- land dan in Frankrijk. De hevige aardschokken die reeds Donderdag uit het Vogtland en het Ertsgebergte gemeld waren, herhaalden zich Vrijdagnacht heviger. Te Graslitz verliet de bevolking de huizen en bracht den nacht op straat door. De schokker, zijn waargenomen tot Plauen, Reichen- bach en Zwickau. Te Munchen is een opzienbarend proces aan den gang tegen zekere juf frouw Heusler, de directrice van een stift. Meer dan tachtig getuigen zijn gedagvaard. Toen de zaak voor het eerst behandeld werd, kreeg men al een zonderlingen kijk op de gebruiken en toestanden in het stift. Niettegenstaande uitsluitend bejaarde dames van voornamen stand in het stift hun in intrek hebben, ge bruikte de directrice, naar zij zelve moest bekennen, uitd.ukkingen zoo ruw dat menig sergeant zou blozen als hij ze op het kazerne-plein in zijn mond nam. De directrice wordt beschuldigd, in een kop koffie van een dienstbode zoutzuur gegoten te hebben, omdat zij vreesde dat het meisje de overheid in kennis zou stellen met de schandalige toestanden in het stift. Het meisje, Minna Wagner geheeten, kwam Vrij dag wankelend en aan den arm van een ander de zaal binnen en men nam haar zittend den eed af. Zij ontkende dat zij zelf zoutzuur ingenomen had of de direc trice een poets had willen bakken. Haar geweten, zeide zij, was zuiver. De direc trice had, om zichzelf schoon te was- schen, het meisje ook beschuldigd van het stelen van bier en gezegd dat zij erg onmatig was. Minna Wagner loo chende dit ook. De verdediger van de directrice trachtte haar echter in het nauw te brengen, met de hooge bier- rekeningen voor het stift, welke echter, naar de algemeene overtuiging wel kun nen pleiten tegen de gezamenlijke stift dames, maar niet tegen de dienstbode alleen. Te Stuttgart is met ingang van dezen maand de woning-inspectie ingevoerd. Zq bepaalt zich tot woningen van ten hoogste 3 vertrekken en minder. De stad en de voorsteden zijn in 210 dis tricten verdeeld, in elk waarvan een eershalve benoemd ambtenaar met de inspectie belast is. Deze ambtenaar heeft een legitimatie bewijs en moet tusschen 9 uur 's ochtends tot 8 uur 's avonds, op vertoon van zqn kaart, toegang heb ben tot alle woon- en slaapkamers. Ook is hij bevoegd, om van den huurder en verhuurder, den patroon enz. inlichtingen te vragen over alle dingen die hem van belang Iqken. Het buitenland neemt geregeld en met belangstelling kennis van de toe standen hier te lande. De Indépendance beige zegt, dat de leiders der werklieden thans al hun krachten wijden aan de propaganda onder de militairen, want de tusschenkomst der troepen, ziedaar het eenige dat gevreesd wordt door hen die hun eischen met geweld willen doorzetten. Die tactiek zal echter schipbreuk lijden in Nederland zooals ze dat elders heeft gedaan. Het socialisme telt zeker veel aanhangers in de kazernes, maar de revolutionairen in de gelederen staan op zich zelf en hun persoonlijke propa ganda heeft niets te beteekenen, daar de soldaten in toom worden gehouden door de uiterst strenge straffen, die gesteld zijn op vergrepen tegen de tucht. De Münchener Allgemeine Zeitung schrijft In de eerst volgende dagen zal de vraag opgelost worden of het de Neder- landsche regeering gelukken zal, de maatregelen, die zij noodig heeft ge acht in het belang van een geregeld en veilig verkeer, toe te passen ook tegen de weerbarstige werklieden in. Het is te hopen dat nog te elfder ure de leiders der werklieden inzien dat er dingen zijn, waarin het recht van ver- eeniging moet achterstaan bq de belan gen der gemeenschap, en dat de regee ring in deze questie niet kan toegeven zonder de staats-idee te loochenen. Het Lagerhuis heeft na debat een motie van Balfour aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de toenemende behoeften van het rijk de instelling eischen van een permanente commissie voor de verdediging des rijks. Balfour legde uit, dat de vroegere commissie voor de landsverdediging bloot een com missie uit het ministerie was. Maar de nieuwe commissie zou bestaan uit zekere leden van het kabinet met den eersten Lord der Admiraliteit, den opperbevel hebber van het leger en de hoofden van den inlichtingendienst van leger en vloot. De taak der commissie zou zijn om op de strategische behoeften van het rijk in zijn geheel toe te zien. De beul van Londen heeft dezer dagen moeten ondervinden, dat zijn beroep hem niet bemind heeft kunnen maken. Hij had Woensdag zijn macabre zorgen aan zekeren Edwards moeten wjjden en met den trein huiswaarts keerende, deed hij een vreedzaam dutje. Maar eensklaps voelde hij zich aangrqpen en eer hq den slaap uit zijn oogen had kunnen wrijven, was hij opgetild en door het geopende portier op de rails geslingerd. Een trein, uit de andere richting ko mende, vond den beul Billington be wusteloos op den spoorweg uitgestrekt; men bracht hem bij en liet hem naar het hospitaal vervoeren, waar bleek, dat eenige verzwikte ledematen en wat schrammen en builen het ernstigst was dat den heer Billington als aandenken aan het optreden van den onbekenden amateur-beul is gebleven. Een Weener blad verhaalt, dat on langs voor de gezworenen een man terecht stond wegens diefstal. Hq legde een volledige bekentenis af, die geheel bevestigde wat de getuigen hadden ver klaard. Dus een zeer eenvoudig geval, zoodat de openbare behandeling al zeer kort duurde en ook het openbaar mini sterie en de verdediger zich slechts tot enkele woorden bepaalden. De leden der jury gingen toen in raadkamer. Zij ble ven daar een vol uur, terwijl de rechts geleerde voorzitter, de griffier, de ver slaggevers enz., met ongeduld zaten te wachten. Eindelijk verschenen de 12 burgerrechters weder in de zaal en de „voorman" sprak het „schuldig" uit met algemeene stemmen. Na sluiting der zitting vroeg de voor zitter waarom de beraadslaging zoo lang had geduurd. „Och mqnheer de presi dent luidde het antwoord „wij wilden door het publiek en de verslag gevers niet voor oppervlakkige lieden worden aangezien. Daarom heb ik tot mijn collega's gezegdlaten we eerst nog een sigaartje rooken"! In de jongste vergadering der Acade mie van geneeskunde te Parijs is een studie voorgelezen van het correspon- deerend lid prof. Mossé, te Toulouse, over de vraag of bij suikerziekte aan de lqders het eten van aardappelen behoort te worden ontraden, gelijk ge woonlijk geschiedt. De hoogleeraar komt tot een andere slotsom. Volgens zijn onderzoek is de aardappel voor zulke zieken niet alleen onschadelijk, maar zelfs nuttig, en in behoorlijke hoeveel heid zelfs aanbevelenswaardig ter ver vanging van brood. Het vele water en de zouten, die zich in de aardappel be vinden, kunnen volgens den hoogleeraar bevorderlijk zijn voor de genezing. Een getuige voor de correctioneele rechtbank te Bergen merkte dezer dagen tjjdens de terechtzitting dat men haar beurs ontrold had. Kort tevoren had een man de zaal onverwachts verlaten, en zoo viel de verdenking op hem. Hq werd voor de rechters gebracht, en men vond de vermiste beurs werkelijk bij hem. Staande de zitting, kreeg hq 7 maan den gevangenisstraf- en 50 frs. boete, en werd onmiddellijk in hechtenis ge- I nomen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5