goed uit zal zijn met alle bijdragen van Indië aan Nederland. De heer van Kol, steeds meenend, dat Indië recht heeft op een deel van de vroeger ontnomen miljoenen, stelde een motie voor, waar bij de Kamer oordeelt, dat een richtig beheer der Indiesche geldmiddelen niet alleen voor de toekomst behoort te wor den verzekerd, doch ook ten aanzien van dat beheer gepleegde tekortkomingen behooren te worden hersteld, en haar ver langen uitspreekt, dat, ter verkrijging van eene deünatieve afrekening tusschen Nederl. Indië en het Ryk in Europa, van Regeeringswege voorstellen zullen worden gedaan tot intrekking der wets- artiekelen betreffende de leeningen van 1893 en 1898, die, volgens den voor steller ten onrechte ten laste van Indië zijn gebracht. De heer Bos steunde de motie-van Kol en waarschuwde tegen een benepen koloniale politiek. De heer Cremer verklaarde zich tegen de motie van Kol, daar men niet anders doen kan dan den bestaanden toestand aanvaarden. De wetgever wil niet meer weten van het trekken van baten uit Indië. Men moet ontwikkelen de bronnen van wel vaart tot verhooging van den bloei van lndié's productie-vermogen, en men be trachte vooruitgaande politiek, daar by het oog afwendend van het treurig ver leden, het vestigend uitsluitend op de toekomst. Ook de heer van Limburg Stirum was tegen de motie. De Min. van Kol. verzekerde den heer Cremer dat hy met den Min. van Marine overleg zou plegen over de mogelijkheid van inkrimping van het aantal flottielje vaar tuigen. De vraag van den heer Fock of het nu voor goed uit zal zyn met by dragen van Indië aan Nederland, beant woordde de Min. volmondig bevestigend. Hy verklaarde, dat de Reg. niet anders doen kan dan den bestaanden toestand aanvaarden. Dit als uitgangspunt voor het financieel beleid der Reg. jegens Indië aannemend, verklaarde de Min. zich tegen de motie van Kol. Verder betoogde hy, dat er geen posten meer zyn, die in wetteljjken zin aanspraak geven op restitutitie aan Indië. Nog eenig debat volgde. De heer Fock gaf den heer van Kol in overweging zijne motie voorloopig nog niet in stemming te brengen, maar de heer van Kol was daartoe niet te bewegen. Hjj beriep zich op de leden, die sociale rechtvaardigheid willen betrachten, steun willen geven aan den inlander, en op het geweten van den Christen. Bij het in de zitting van Vrydag voortgezet algemeen debat over de Indie- sch; Comptabiliteitswet opperde de heer Bos verschillende bedenkingen tegen het Regeeringsstelsel. Hjj beval de motie van Kol aan. De heer Cremer verdedigde daarentegen nader het wetsontwerp en bestreed uitvoerig de motie-van Kol, waardoor toch niet de kwestie geheel zou worden opgelost, omdat het nu eenmaal onmogelijk en ondenkbaar is, aan Indië alle genoten baten terug te geven. De Min. van Kol. verdedigde nader het Regeeringsstelsel, dat beoogt te breken met de lang tegenover Indië gevoerde egoïstische politiek, en voor de toekomst den weg wijst tot eene juiste financieele politiek. Na no6 eenig debat werd de motie van Kol verworpen met 58 tegen 14 stemmen. By het verder debat trok de heer van Kol, daartoe aangespoord door den heer Bos, zijn amendement in, om in de wet op te nemen de bepaling, dat de geldmiddelen van Indië tot geen ander doel mogen worden aangewend dan ter bestrijding van uitgaven met het Koloniaal beheer in verband staande, welk am. vooraf door den Min. hoewel hij tegen de strekking er van geen bezwaar had, was bestreden. De Min. liet aan de beslissing der Kamer over een am.-Bos c.s om in den konsiderans van het wetsontwerp uitdrukkelijk te bepalen, dat geldmid delen van Indië niet anders behooren te worden bestemd dan ten bate van Indië. Dit am werd verworpen met 57 tegen 16 stemmen, nadat het ook be streden was door den heer Cremer en door den heer Willinge namens de meer derheid der Komm. van Rapp. Het wets ontwerp werd daarna zonder hoofdelyke stemming aangenomen. De Kamer is daarna uiteengegaan om in de volgende week sektie arbeid te verrichten. Te Tsjenstochau in Russisch Polen zal een gedenkteeken worden opgericht voor wijlen czaar Alexander II, die op 19 Februari 1861 de lijfeigenschap ophief in eigenlijk Rusland en op 19 Februari 1864 de boeren in het Weichselgebied emam i peerde. Voor dat monument werden van overheidswege onder de boeren giften ingezameld. Men vertelt, dat een aantal Poolsche boeren gevraagd hebben aan de plaatselijke overheid om voor een aan de gift evenredigen tyd te mogen gaan zitten, daar hel geld thans zoo schaarsch is! Een dankbare bijdragesibs. zooveel dagen hechtenis dus. Ingevolge een officieele bekendmaking is onder voorzitterschap van den minister van binnenlandsche zaken von Plehwe, de commissie voor de hervorming van het bestuur der Russische gouvernemen ten haar arbeid begonnen. Behalve drie assistenten van den minister en eenige hoofden van departementen nemen vijf gouverneurs aan de beraadslagingen deel. De Natalsche rebellen krygen gratie, de Kaapsche tot heden niet. Misschien bewaart Chamberlain dit tot zijn blijde inkomst goed en wel achter den rug is. Het kan ook wel zyn, dat de jicht pijn, waarmee hy gedurende zyn terug reis is geplaagd geweest hem niet bij zonder vergevingsgezind deed zijn. Moge hy inzien dat groote gestrengheid zijn land en volk grooten ondienst zal doen. Ook moet hjj bedenken, dat Kit chener aan de Kapenaars reeds half en half gratie heeft beloofd. Tot de ontvangst had men te Londe» groote toebereidselen gemaakt. Servië blijft in de gunst; thans heeft het van den czaar tien miilioen patronen ten geschenke ontvangen, passende bjj de geweren, die zjj eenige jaren geleden kregen. In den nacht van Vrydag op Zaterdag is te Parijs een diefstal gepleegd zoo brutaal als maar zelden wordt onder nomen, een diefstal van onroerend goed midden in de stad. De dieven hebben een stuk van het dak der Madeleine gestolen. Over een afstand van 50 meter hebben zij het koperen bedeksel losge maakt en meegenomen. De Berlijnsche correspondent van de ïDaily News" verhaalt van een vergis sing, die onlangs aan het Berlynsche hof zou zyn voorgevallen Een zekere professor in de scheikunde werd daar nl. aan een diner genoodigd en tijdens en na het diner kwamen achtereenvol gens de Keizer, prins Heinrich en een prinses den geleerde met een weten schappelijke vraag aan boord, waarop de zeer in verwarring gebrachte pro fessor geen antwoord kon geven, daar de vraag niet tot zijn studiegebied be hoorde. Later bleek, dat de bedoeling geweest was een ander professor met gelykluidenden naam uit te noodigen, een van wiens leerlingen over de be treffende wetenschappely ke q uaestie j uist dezer dagen een een uitvoerig werk had uitgegeven. Weenen heeft j.l. Dinsdag- in een zwaren mist gezeten, Geheel ochtend zoodat men tot elf uur in het halfduister verkeerde en in scholen, kantoren en winkels kunstlicht moest worden ont stoken. Even buiten de stad echter was de lucht volkomen klaar en schitterden de berijpte bergen in het volle zonlicht. Aan het Berl. Tageblatt" wordt uit Salonika gemeld: Een Bulgaarsche roo- verbende had zich van 8 tot 10 Maart genesteld in het dorp Bönitza tusschen Goumendje en Karasolli, aan de spoor lijn gelegen en verdedigde dit tegen 200 gendarmen. De roovers hadden zich in de om de Grieksche kork gelegen huis jes gebarricadeerd. Het gelukte hun des nachts een uitval te doen en te ontvluch ten, onder achterlating van vier dooden. Van te voren hadden zij een priester en een jong meisje, die trachtten te vluch ten, doodgeschoten. De gendarmerie die twee dooden had, stak een huisje inbrand, maar het bleek, dat de 21 daarin zich bevindende personen inwoners van Bö nitza (vrouwen en kinderen) waren. De roovers werden vervolgd. Hun bedoeling met het binnendringen van Bönitza was, zich meester te maken van den Cingene- Dervend pas, waardoor de spoorweg van Salonika naar Ueskjub loopt. Het vuur van de Vesuvius neemt toe. Tot voor enkele dagen waren de inen- schen die aan de helling van den berg wonen rustig en kalm, aangezien zy by na nooit den vulkaan geheel in rust zien. Thans is het hen te erg geworden, scholen zij op pleinen en in kerken samen en bidden den hemel om lijfs behoud. De regeering schijnt nog geen order gegeven te hebben om de gevaar lijke punten te verlaten, zooals vroeger wel gebeurde. Volgens een bericht in «en Duitsch blad zou Giron op raad van zij n oom in e«n trappistenklooster gaan, zich al- zoo den plicht der stilzwijgendheid op leggen. Men gelooft er niets vandaarvoor is Giron gedurende zijn omgang met prinses Louise veel te luidruchtig geweest met het blootleggen van zyn plannen. Tot Minister van Marine is benoemd de Schout bij Nacht A. G. Ellis, directeur en commandant der Marine te Willems oord. Naar wjj vernemen, zal ook dit jaar het gewone vijfdaagsche bezoek der Koninklijke familie aan Amsterdam ach terwege blijven. Naar »Het Volk" verneemt, zal het Lyrisch Tooneel met 1 Mei ophouden te bestaan. Aan het koorpersoneel enz. zyn de contracten reeds opgezegd. Uit het personeel der posterijen en telegraphie werd volgens de N. Ct. dezer dagen aan den directeur generaal de vraag gesteld, hoe hy denkt over het spreken van ambtenaren op openbare vergaderingen, waarop geantwoord werd, dat er tegen dit grondwettig recht na tuurlijk geen bezwaar bestond. De amb tenaren hebben volkomen vrijheid om op vergaderingen te spreken, mits in ordelievenden zin, waarbij herinnerd werd aan de vroeger gepubliceerde bui tengewone diensorder. Als een be ijs hoe nadeeligen invloed de sociale overspanning, welke wy thans doorleven, niet slechts op de gemoederen doch ook op de welvaart uitoefent, deelt de Resb. het volgende mede: In een welvarend dorp van Zuid-Hol land is sinds lang tot den bouw eener villa besloten en de plannen zijn gereed. Ondershands werd echter tot nog toe haast niet voor de uitvoering ingeschre ven, daar de aannemers beducht zijn niet in staat te wezen het benoodigde materiaal aan te voeren. Om dezelfde reden durft men evenmin tot een openbare aanbesteding overgaan. In de laatste raadsvergadering te Haarlemmermeer, was met meerderheid van stemmen besloten, den heer F. L. Faas, die zijne woonplaalst verplaatst heeft naar Haarlemmerliede e.a. maar zyn hoofdberoep te Haarlemmermeer uitoefent als Lid van den Raad te be houden, waartegen de Burgemeester van Haarlemmermeer bij de Staten in verzet is gekomen. Thans is door heeren Ged. Staten be slist, dat de heer F. L. Faas niet langer meer als Lid van den Raad van Haar lemmermeer kan toegelaten worden. Ten huize van den bierhuishouder van de Moor aan den Ringdijk bij Aalsmeer, heeft eene hevige vechtpartij plaats ge had, die de tusschenkomst der politie noodzakelijk maakte om de vechtenden te scheiden, wat niet gemakkelijk ging. Tegen de belhamels is procesverbaal opgemaakt. HAARLEM 17 Maart 1903. De aandacht wordt gevestigd op de voorstellingWoensdag in den Schouw burg, te geven door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap. Voor de derde maal wordt dan het geestige blijspel Miss Hobbs opgevoerd, dat de beide vorige malen hier voor volle zalen met het meeste succes werd ge geven. Maandag is alhier door Jacobus Ne- lissen van de Houtvaart, Overveen, de eerste spinazie van den kouden grond aangebracht, dit is 22 dagen vroeger dan het vorige jaar. De 1. 2. VERGADERING van den Raad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 18 Maart 1903, des namiddags te l'/s ure, in de STATENZAAL (Prinsenhof.) volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld Beëediging eri installatie nieuw in komend lid. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres Dr. A. E. ten Oever, eervol eervol ontslag lid plaatselijke Comm. van toezicht Lager on derwijs. Id. Mej. J. H. C. Stoutjesdyk, eervol ontslag onderwijzeres 3e Tusschenschool. Voortzetting behandeling voorstel len speciale Commissie vaststelling verordening verleenen pensioen enz. aan ambtenaren en verordening ver leenen pensioen aan weduwen en weezen van ambtenaren. Voorstel B. en W.W. beschikbaar stelling gelden aankoop perceel voor bureaux gemeentelijke duinwater leiding. Id. id. af- en overschrijvingen be grooting dienst 1902 Huiszittende Armen en Stads Armen en Zieken huis. Id. id. adres Pianjje en Blansert, plaatsing kantoortje Spaarnewal. Id. id. beschikbaarstelling gelden aankoop gasmeters. Id. id. id. id. havenkantoor. Id. id. verplaatsing kiosken. Id. id. adres Wed. W. de Roo, verhooging onderstand. Id. id. Onbewoonbaarverklaring per ceel Lange Veerstraat No. 15. Id. id. id. id. Lange Molenstraat No. 36. Id. id. id. id. Noorder Schoolsteeg No. 8. Id. id. id. id. Iordensstraat No. 1. Benoeming stembureau verkiezing Kamer van Arbeid voor de bloem bollenteelt. Aanbeveling benoeming lid Gezond heidscommissie. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. Post&antoor Haarlem. OP O AVE van de door dit kantoor vertonden krieven en briefkaartenbestemd voor onbekende personen, gedurende de eerste helft der maand Mrt. 1902, welke stukken thans door de Af eenders kunnen worden teruggevraagd. Brieven. A. te Witte, Almeloo; mej. A. Gerbely, en R. Reiksen te Alkmaar: mej Anna en ue Jager, Amersfoort; J. H. Welie, mej. L. Peter, G. Neoe huff, Lagewey v d. Horst, G. 11. Groen, mej. Carredae, mej. M. Bijvoets, Swaao, mev, J. XVeyes, G. Kist, mej. A. Collé, Ouwen, allen Am sterdam Hooykaas, eo A. Tbnesde te den Haag: mej. M. de Jong, mej. G. Bremer, J. Mes, dienst bode van Kuypers, mej. Jonker, mevr. Brouwer, en J. Jansen alien Haarlem; mej. de Bel, Half weg; H. lï. Kleger, Harenkar.pei, Wed. G. Stee houwer, H I. Ambacht, mej. A. F v. Meenwen, den Bosch; 1 rawlerviascherjj en mej Stam, te Ymuiden; Wed. W. Kat, Kampen; ïh v. d. Wilk, Lisae,- mevr Levert, Overveen; H Brunolt, en N. v. d. Briuk te Utrecht; F. Westendorp, Zut- len; W. Scholier, Boulevard?? mej. A. v. d. Berg. .Tansstraat C. Nobel. Noord-Holland; No. 2757 Briefkaarten. H. Besancon, Wed. G. Knis, J, de Jong, Everts mej. H- Monk, mej. B. Smit, A. Koelemij, G. v. Aalst, A. Hille-Meyer, mevr. v. Rijnen mej. J. Roos, den Nagel, J. M. Kerkhof, A. v Panfauya, P. Smit, D. de Rnyter, F. J Qomtos, mej. M. Kemps, allen Amsterdam; mej. v. Rijn, en mej. J. Keijer, den HaagHendrik, G. Lode, J. Smit, m-j M. Boersma, allen Haarlem; F M Brnin en Mej. Groen, beiden Helder; mej. E. van Gelder, KampenM. v. d. Logt, mej. L. Huigen, en Bury P aden Leiden; C v. Leeuwen, en mevr. 1). Hessels, te Rotterdam; N. v. d. Brink, mej. M. Koekkoek, L. J. Vis.er, allen Utrecht; P. v. d. Bosch, Vlitsingen; C. v.dj Pieterman, Zutf-'D-, mej. E Ateods Oude?? Harte, Groote Kerk?? Ue Wit?? BUITENLAND. Brieven. A. F. L. Blad, Batavia; A. H. Geel. Palem- bang, K. Malherbe, Pretoria; mev. J. Zaalberg, Simpang. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 19 Maart 1903, des namiddags v&n 2 tot 3 uur door den Heer WEZERMAN. PROGRAMMA.. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Choral AndanteJ. G. Bsstiaans. 3. Sonate op 5S No. 4W. Rudntck. a. Allegro maestoso. b. Andaute. c Foge. 4. AdagioC. A. Fischer. g. Aria uit de ScheppingHaydn.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2