In een van de kjeine staten van de Argentgnsche republiek worden onge trouwde mannen niet goed geduld. Vol gens de wet is de man op twintigjarigen leeftijd geschikt om te trouwen. Alle ongehuwde mannen tusschen 20 en 30 moeten 5 dollar per maand belasting extra betalen. Van 30 tot 35 wordt dit 100% meer. Van 35 tot 50 kost hun de zalige eenzaamheid 20 dollars per maand. Van 50 tot 75 betalen ze hun vrgheid met 30 dollars. Dan komt ver andering. Van 75 tot 80 hoeven ze maar 20 dollar per jaar te betalen en na hun 80sten verjaardag in 't geheel niets meer. Een weduwnaar heeft drie jaar om te treuren en een opvolgster te kiezen, maar een man die bewijzen kan, dat hij driemaal een blauwtje heeft geloopen in één jaar, is vi-y van belasting. Binnenkort zal te Berlijn een straat voor het verkeer heropend worden die tien jaar lang afgesloten is geweest. Het is de straat langs den Lustgarten. De afsluiting was noodig in verband met het bouwen van den Nieuwen Dom, een van de pompeuze bouwwerken waar mede men te Berlijn onder de auspiciën van het hof het gemis aan indrukwek kende gebouwen met een eerbiedwaardig 'verleden tracht te vergoeden. dS ov Een belangrijk bericht is, dat de "pre sident der Ver. Staten, de heer Theodoor Rooseveldt, een officieel bezoek zat bren gen aan Europa en wel aan Frankrijk. Dit is na Lincoln de tweede maal, dat een president der groote Amerikaansche republiek naar de oude wereld komt. (En Franklin dan?) De heer Roosevelt zal zijn bezoek in het midden van Juli brengen en de reis over den Atlanti- schen Oceaan aan boord van een oor logschip maken, vergezeld van een ïimposante vloot" zooals de Ame rikaansche consul te Marseille reeds aankondigt. Volgens eenige reeds gere gelde punten treedt de Amerikaansche president te Cherbourg aan land, waar president Loubet hem ontvangt. De eenige moeielijkheid is het tegen bezoek van den heer Loubet aan de Ver. Staten. Onlangs zond de Keizer van China aan den Mikado van Japan een telegram naar aanleiding van het overlijden van een van diens verwandten. Het telegram was gesteld niet in het Chineesch, niet in het Japansch, maar in het Engelsch. De „Manchester Guardian",erg inge nomen met dit nieuwe bewijs van de groote verspreiding der Engelsche taal, is van oordeel, dat het Engelsch is ge kozen wegens de moeilijkheden, die het telegrapheeren in het Chineesch met de Morse codo oplevert. In een Amerikaansch stadje, dicht bij de zeekust werden de menschen geplaagd door iets zeer vreemds. Telkens braken de daken, de dakpannen vlogen in 't rond, zoodat het gevaarlijk werd, op straat te loopen. Toen vormde zich een veiligheids commissie, die zou nasporen, wat de oorzaak van de plaag was. En men kwam tot de ontdekking, dat een aantal kraaien de gewoonte hadden, oesters en mosselen van het strand mee te brengen; daar de vogels niet wisten hoe de schelpen te openen, om de bewoners op te eten, verzonnen ze een vernuftig plan; ze vlogen hoog op en lieten dan de schelpen op de daken der huizen vallen. Vandaar de beschadigde daken en de dakpanrien- regen. Men vindt d't heel vernuftig van de kraaien, maar ook de spreeuw gebruikt een dergelijk middel om zich te goed te doen aan de huisjesslak; zij slaat het om hulsel zoo lang tegen een steen tot het breekt en dan wordt de inhoud verorberd. Meermalen kan men dit in den zomer waarnemen. De honger maakt vernuftig, zelfs in de dierenwereld. Naarmate men er meer op let, merkt men soms slimme streken op onder de dieren. Voor de inkomstenbelasting in Enge land wordt thans een vermindering van vier stuivers in het vooruitzicht gesteld, wat echter in de eerste plaats de rijken ten goede komt. De liberalen zeggen, dat dit nog had kunnen wachten, eerst had men aan den kleinen man behooren te denken. Men gelooft niet, dat de be grooting er glad zal doorgaan en er zijn er die denken dat het wel eens de laatste begrooting van deze regeeiing kunnen zijn. Een Zuid-Afrikaansch blad vertelt: Petronella Oosthuizen, van Brandfort, van bigamie beschuldigd voer het rond gaande hof te Vrijburg, pleitte ter ver dediging, dat zij vernomen had dat haar man als krijgsgevangene overleden was. Weinige dagen na haar tweede huwelijk kreeg zjj bericht van hem, maar zij had hem niet lange'- lief behalve zooals men een overledene lief heeft. De jury achtte baar onschuldig en zij kwam vrij. Men herinnert zich het geval van den man Douglas, die te Londen gevangen zit onder verdenking van een paar jaar geleden Miss Holland, een welgestelde dame van rijpen leeftijd, met wie hij op Moath Farm bij Saffron Walden samen woonde, vermoord te hebben. Men heeft nu, volgens berichten in de Engelsche pers, eindelijk op de hoeve het lijk van een vrouw gevonden. Het was met klee deren en al begraven. Men gelooft stel lig, dat het het lijk van de geheimzinnig verdwenen Miss Holland is. De gemeenteraad der stadZürich heeft, naar aanleiding van een besluit der melk- leveranciers om den prijs der melk met 2 centimes per liter te verhoogen, met 51 tegen 35 stemmen een motie aangeno men, waarbij hetdagelijksch bestuur uit- genoodigd werd de vraag te overwegen, of en zoo ja, op welke wijze de tegen woordige misstanden in de melkvoor- ziening der stad uit den weg geruimd zouden kunnen worden. De tegenstem mers vonden den inhoud van deze motie geen „volle melk" maar „melk en wa ter"; zij hadden terstond overwogen willen hebben, of niet tot de oprichting van een stedelijke melkinrichting be hoorde te worden overgegaan. Het rijksgerechtshof te Leipzig heeft het beroep van freule von Heusler, de beruchte directrice van het damesstift te Munchen, tegen het vonnis van het Schwurgericht waarbij zij tot zes jaar tuchthuisstraf veroordeeld was, verwor pen. Men zal zich herinneren, dat het fei ten betrof van ergerlijke mishandeling gepleegd op de inwonende dames. Te Berlijn is aangekomen en te kijk de Rus Machnof, een man met een lichaamslengte van 2.68 meter, met welke afwijking hij elke maand 3000 mk. verdient. Maar daarbjj moet men bedenken dat zijn onderhoud ongelijk veel meer kost dan dat van een gewoon mensch. 's Ochtends onbijt hij met twaalf tot veertien broodjes, 's middags eet lig eerst een terrine vol soep leeg en daarna drie tot vijf pond vleesch op, met een evenredige hoeveelheid groente en aard appelen tegen vier uur is weer het zelfde aantal broodjes als 's ochtends aan de beurt; en hij zou met een hon gerige maag naar zijn vier meters lang bed gaan als hij niet eerst 24 eieren en een half brood op had. Hij besproeit dit rantsoen in den loop van den dag met veertien flesschen spuitwater. Het onpleizierigst zijn voor Machnof lange spoorreizen. De arme man ligt in de schuinte in elkander gevouwen in zijn coupé. Als hij een van zijn handen (zoo groot als zes gewone handen) in een waschkom steekt, loopt die dadelijk leeg. Zijn trouwring (want Machnof heefteen vrouw en nakomelingschap) heeft den omvang van een kleinen hondenhalsband. Volgens menschen, die hem gezien heb ben, heeft Machnof een goedige, maar diep treurige uitdrukking in zijn echt Russisch gezicht; ook moet het een hul peloos gezicht zijn, als hij uit beleefdheid tegenover de bezoekers, op een gewonen stoel gaat zitten. De N. R Ct. deelt het bovenstaande mede. In hoeverre hier van overdrijving sprake is, kunnen wij natuurlijk niet beoordeelen. Op 1 Mei treedt in de stad Bern een verordening betreffende het betrekken van nieuwe huizen in werking. Een nieuw huis zal niet eerder dan zes maan den na de voltooiing van het ruwe werk betrokken mogen worden; alleen wan neer een huis in de maand Mei onder dak komt, zal vergunning worden ge geven, het na vijf maanden te betrekken. Overtreding van deze verordening kan Volgens het Leipziger Tageblatt, heeft de kroonprins van Saksen aan zjjn ge scheiden vrouw, Louise van Toskane, uit eigen middelen een jaarrente van 30,000 mk. verleend. Er is weer sprake van Jodenvervol gingen in Algerië en ook in de Rus sische stad Kichineff is het fanatieke volk tegen de Joden tehoop geloopen, waarbij ongeveer tweehonderd dooden en gewonden vielen. En dit geschiedde nog wel op het paaschfeest der Christenen. Op Nieuw-Guinea is een Amerikaan sche professor verdwenen. Geloofd wordt dat hij is terecht gekomen in de handen en daarna in de magen van menschen- eters. 't Is in den laatsten tijd de tweede geleerde al, die den kannibalen tot spijs strekt. worden gestraft met een boete van 10 tot 200 francs. v Koning Eduard is Dinsdag te Rome door Koning Victor Emanuel en de be volking met geestdrift ontvangen. De Koning bracht een bezoek aan het En gelsche gezantschap en op het Quirinal had daarna een diner plaats. Frankrgks bezitting in Noord Afrika, grenst aan Marokko. Het heeft al meer malen een stap gedaan in Marokko, zon der dat de sultan van dat rijk of eenige andere mogendheid, daar veel notitie van genomen heeft. Voor 't oogenblik heeft Marokko dan ook genoeg te doen wegens den opstand over de troonsopvolging een eeuwige kwestie in dat rijk dan dat het zich kan bekommeren om het geen aan zijn grenzen voorvaltl'Voor eenigen tijd heeft echter een gerucht geloopen, dat de sultan van Turkije aan sluiting zocht te verkrugen met Noord Afrika, met het doel het land te zuive ren van ongeloovigen en alle Westersche nieuwigheden. Nu is de eigenlijke sultan van Marokko juist zeer voor hervormingen en zoo heeft hg een belastingstelsel ingevoerd dat den minderen man niet sterk drukt, maar dit, gewoon aan afpersingen, ver trouwt het niet er. dit is een der rede nen, waarom zoovelen den pretendent toevallen. Zooals men weet is ook Turkije tegen hervorming en gaat dus in dit opzicht niet met den sultan van Marokko mee en daar tegen die van Turkije als het hoofd van den Mahomedaanschen gods dienst hoog wordt opgezien, zou het niet vreemd zijn als ook dit medewerkt om den pretendent, vijand van hervormingen, ten laatste te brengen waar hg wezen wil, op den troon van Marokko. Dat dit alles kan medewerken om Frankrijk, als naaste buur, moeilijkheden te bezorgen, ligt voor de hand en hoe dan verder de gedragingen van Europa zullen zgn want ook daar houdt men elkaar nauw lettend in 't oog is niet vooraf te bepalen. Terwijl het dus geducht spookt op het Balkan-schiereiland zou er ook wel eens een storm kunnen opsteken omtrent Noord-Afrika. Misschien is het ook in deze een ge luk, dat de groote Europeesche mogend heden, wat leger en vloot betreft, tame lijk tegen elkander zijn opgewassen. Samoliland schijnt voor de Engelschen een moordkuil te worden. Tweemaal reeds is er een zware nederlaag geleden en men begint in te zien, dat de ver nietiging van den Mullah nog veel En gelsch bloed zal eischen en dan nog zal het land waardeloos blijken, want de Franschen werken hard aan een spoor weg die een verbinding met Abyssinië vormt en daar deze de kortste weg is zal de handel daar gebruik van maken. De onlusten in Macedonië breiden zich uit en de Bulgaren beginnen er zich bij aan te sluiten. Ook de Albaneezen zijn verre van rustig. Men spreekt van gepleegde gruwelen, maar daar wil men in Turkije niet van hooien en zoo ver keert bijna het geheele Oosten in een toestand van rebellie. Medegedeeld wordt nog, dat men fel gebeten is op de Russische gezanten en er zou zelfs een bende Bulgaren belast zijn met het vermoorden van deze heeren. Er gingen geruchten, dat de benoeming van den kapitein Hordijk tot com mi saris van politie te Amsterdam heeft plaats gehad buiten de aanbeveling van het hoofd der politie om en dat er dien tengevolge verwikkelingen dreigden. Met zekerheid wordt medegedeeld, dat niet alleen de burgemeester ten volle bekend was met het voornemen der regeering, maar dat zelfs de heer Hordijk op aan beveling van den burgemeester zeiven is benoemd. Te Breda staat in een deel der stad ongeveer 75 cM. water in de huizen. De eerste verdiepingen zijn daardoor natuur lijk onbewoonbaar. En alles wat erin aan meubels en huisraad is, staal te bederven, voorzoover het niet gebracht is naar de zolders. De bewoners gaan over planken langs de straat en zijn sommige huizen verlaten, in andere huizen wonen de menschen op den zolder. Een kleine daling is echter waar te nemen. Woensdagavond is men met de her stelling van de iade aan de poldervaart langs den Noord Kethelpolder boven de waterlijn gekomen. Des nachts heeft men doorgewerkt. De kistingen op den Harreweg zgn hersteld. De stoomgemalen van den Holiërhoekschen en Zoutelandschen pol der stoomen. Het water in dien polder is sedert Dinsdag ongeveer 2 cM. gezakt. Naar een ooggetuige ons mededeelt, staat er nog zooveel water, dat van de spoelingbakken in de weiden de assen onder water staan. De ontslagen spoorwegbeambten heb ben de bemiddeling van H.M.de Koningin ingeroepen bij hun verzoek om her plaatsing bij de directiën der Maatschap pijen. Zij verklaren dat de meesten hun ner, zoo niet allen, misleid zijn door het comité van verweer te Amsterdam, dat hen diets maakte, dat over het ge heele land het werk gestaakt was en dat, zoo zij bleven doorwerken, de ge organiseerde werklieden niet meer aan het werk zouden gaan, alvorens de niet- stakers waren ontslagen. Ook de ver tegenwoordiger van het comité heeft hen voortdurend misleid. Zg erkennen allen zich schuldig ge maakt te hebben aan een daad, die was af te keuren en waarvoor straf niet kon uitblijven. Het wil ons voorkomen, dat de straf tijd nu maar ten einde moest zijn. Meer dan drie weken hebben de menschen nu reeds den treurigen toestand van geen werk en geen brood voor vrouw en kinderen het hoofd moeten bieden. Stellen wij ons voor een man zonder arbeid, wat moet dit demoraliseerend inwerken op hem zelf, en op het gezin, dat steeds in den vader zijn natuurlgken verzorger heeft gezien. Men deelt ons mede, dat de onder steuningen in de verste verte ontoerei kend zijn om in de behoeften der ge zinnen te voorzien. Hoop op gunstiger weer geeft de verschijning van den koekoek hg heeft zich echtei nog niet doen hooren. Bericht wordt, dat het bezoek van H. M. de Koningin en Prins Hendrik te Amsterdam waarschijnlijk zal vallen in de week van 18 tot 25 Mei. Uit den Haag wordt thans bericht dat Carnegie anderhalf millioen dollars ter beschikking van de Nederlandsche regeering heeft gesteld voor het stichten van een gebouw en den aankoop van een bibliotheek ten behoeve van het Permanente Hof van Arbitrage. De lieer Carnegie heeft geen enkele voorwaarde aan deze gift verbonden. HAARLEM 1 Mei 1903. Aan Verdi's Requiem is gisteren avond van de zijde der Afd. Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst eene uitnemend geslaagde uitvoering ten deel gevallen. Alle mede werkenden hebben zich als om strgd beijverd om dit aangrgpende werk in zijne verschillende onderdeelen naar waarde te vertolken. Voortreffelijk is

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2