s ga p. s lp I De Heer Troelstra heeft te Amsterdam een redevoering gehouden, waarin hij de Nederlandsche werkman feliciteert met het aandurven der werkstaking ondanks die volgens zijn oordeel niet zou slagen. Breng nu deze twee uitspraken eens met elkaar in overeenstemming. Te Amersfoort was men een historische kei, zooals Utrecht er ook een heeft, kwijt geraakt, waarschijnlijk begraven door iemand die vari het ding overlast had. Thans wilde men den steen weer brengen ter plaatse waar hij behoorde, maar na een paar dagen gegraven te hebben, wist men nog de plaats niet. 's Nachts zelfs zocht men door, doch het ijverig zoeken dooris ten laatste met den besten uitslag bekroond. Omstreeks 6 uur Zaterdagochtend werd op aanwij zing van den oud directeur der vroegere gasfabriek op een andere plaats gepeild dan de vorige dagen; het ijzer stootte en de kei was gevonden. geen voortgang hebben, orndat er te weinig publiek was. Ook in België neemt de belangstelling in de Meibeweging sterk af. men zich gewoon tot luisteren neer zetten. Op het programma kwamen voor Sinfonie D. maf van Beethoven, Prélude du Béluge van Saint-Saëns, Sinfonie No. 1 Es maj van Haydn, Ballade et Polonaise van Vieuxtemps en Marche Militaire van Schubert. Verschillende onderdeelen van deze werken werden met aandacht gevolgd, Het Afieelings-Bestuur van de Maat- en gaven inderdaad een niet te versma- schappij tot bevordering der Toonkunst jjen „„j-jikaal genot. In het bijzonder heeft met het Zondagavond-Concert sue- wag ^et jreva[ met de voordracht ces gehad. De zaal der soc. Vereeniging (ler Solisten. Daarbij kwamen talenten HAARLEM 5 Mei 1903. Zondagavond-Concert. Het koffiehuis in de nieuwe beurs te Amsterdam was Zondag natuurlijk al weer druk bezoilit. Het heet: The royal Lunchroom. Waarvoor dat Engelsche opschrift in een Nederlandsch koffiehuis, gevestigd in een Nederlandsche stichting? Uit het Land van Altena meldt men Een zonderlinge en treurige toestand heerscht hier in de af watering. De ver schillende polders moeten alle hun water loozen op Nieuwendijk, gemeente Alm- kerk. Hier is een stoomgemaal gebouwd op kosten tan het rjjk; het stoomgemaal was, zooals wij hebben durven voor spellen, dicht bezet en de talrijke aan wezigen genoten blijkbaar onverdeeld van het mooie toonwerk en van de heerlijke uitvoering welke er aan ten deel viel. Wat hebben de uitvoerenden zich voortreffelijk van hun taak gekweten; niet minder dan bij de eerste uitvoering voor de leden van Toonkunst. De dank bare aandacht van het meer dan duizend- hoofdig publiek was voor de Solisten blijkbaar een prikkel om de rijke kunst gaven, waarover elk hunner beschikt, in gansche volheid te ontplooien. De dames Kloos en Scholten waren onvermoeid, trots de stijgende tempe ratuur. Hoe hebben ze ons opnieuw getroffen ontroerd nu en dan vooral mej. Scholten, door stem en zangwijze. En hoe mooi sloten zich daarbij aan de partijen van de heeren Zalsmari en Phlip- peau. Wat is het een voorrecht dat wjj Haarlemmers zulke krachten in ons mid den hebben. Laat ons ze blijven waar- deeren en toch niet gaan brokkelen aan de gaven waarmede ze zjjn bedeeld, door staat krnt en klaar, machinist en stoker vergelijkingen te maken. Zalsman's La- zijn aange teld en aanwezig, de noodige crymosaom slechts een greep te doen, steenkolen zqn voorhanden, de polders was een meesterstuk van zang en voor hebben nood van water, zoodat zeer veel landerijen onder water of bijna onder water staan, de gepote aardappelen ge vaar loepen van te verrotten, en het vee niet naar de weiden kanEn toch het land moet onder water blijven dracht beide. Het Lux aeterna kan niet mooier en aandoenlijker klinken, dan het nu klonk uit de monden van het trio Scholten Zalsman Phlippeau. Voor ons blijft het zeer de vraag of de heer Rogmans dien wjj overigens en de machine werkeloos en dit omdat gaarne zien optreden hierin den heer de verschillende autoriteiten elkander niet verstaan of willen verstaan. Men meldt aan de Schied. Ct. uit Kethel en Spaland: Thans zijn alle stoomgemalen op de verschillende polders aan het malen om die polders droog te leggen. Er schijnt thans wel groote zekerheid te beslaan dat zal worden besloten om het water uit den Noord-Kethelpolder af te tappen op de andere polders, om daardoor dien polder sneller te kunnen doormalen. Moest de enkele machine, die op dezen polder staat, dit werk verrichten, dan zou daarmede ongeveer 3 weken gemoeid zjjn. De schade, door den laatsten hoogen waterstand, in de omstreken van Delft aangericht, laat zich niet op een ton gouds berekenen. Het gansche gewas van de komkommers is verloren. Tuin ders zijn er die 8000 ramen dezer vrucht hadden staan, en elk raam op minstens f 1 stellende, zijn er dus voor deze menschen per hoofd 8000 door het water verzwolgen Rond Delft telt men op 't oogenblik 140,000 ramen kom kommers, wat wil zeggen, dat alleen aan dezen tak van tuinbouw een schade is toegebracht van f 140,000. In de omstreken van Breda is de waterstand gedaald, doch het staat nog 1.60 M. boven A. P. Waar het water van de wegen is weggetrokken, laat het een zwaren modder achter, waardoor die in den eerste dagen niet voor het ver voer geschikt zullen zijn. De Mei betooging is dezen keer wel wat schraal uitgevallen, niettegenstaande de uitnoodigingen tot deelneming nogal ruim verspreid waren. Te Amsterdam op den dag een half' gevulde zaal, ongeveer vijfhonderd rnen- schen, waar de algemeerie werkstaking sterk werd aanbevolen en trad dan ook als Spreker op de Heer F. van Eeden, wiens spreektaal, volgens de verslagen der vergadering zóó verschilt met zqn schrijftaal, dat men óók in deze zou meenen met twee personen te doen te hebben. Zoo iets van: als ik't niet plat zeg, liefst met onhebbelijke uitdrukkin gen, dan begrijp jelui me niet. Och wat moet die heer het bevattings vermogen van zjj n hoorders laag gesteld hebben I Phlippeau zou hebben overtroffen. Wij meenen, dat de laatste vooral aan den stijl in deze gewijde muziek alle recht heeft laten wedervaren. Hoe dit moge zijn, wij omvatten onzen tenor gaarne u in de hulde welke aan de Solisten toe komt voor hun superieure werk. Ook het Koor en het Orkest mogen ongetwijfeld daarin deelen. Zij hebben het hunne bijgedragen om dezen in vele opzichten eigenaardigen concertavond te stempelen tot eene belangwekkende bij drage op het gebied der muzikale kunst. Aan den heer Robert de verheffende voldoening daaraan, na zijne ernstige ongesteldheid, wederom zijne beste krach ten te hebben kunnen wijden. B. Liefdadigheids-Concert. De heer Joh Steenman heeft de goede gewoonte om elk jaar de winlerrepeti- ties van zijn orkest een kring van dilettanten, welke zich onder zijne lei ding in het orkestspel oefenen te besluiten met een concert ten voordeele van de vereeniging IVeldadig heid naar ij Vermogen. Hij deed dit verleden jaar, vóór verleden jaar en ook nu, Zater dagavond. Tweeërlei doel wordt daar mede bereikt. Eerstens ontvangt de kas eener liefdadigheidsinstelling een niet te versmaden steun, terwijl in de tweede plaats de orkestleden gelegenheid vin den om naar buiten te toonen, welke de resultaten zjjn van hunne samen komsten. Het ligt voor de hand, dat de heer Steenman met deze onderneming succes heeft en het optreden van zijn orkest steeds met sympathie wordt be groet. Zoo was het ook Zaterdagavond. Slechts enkele plaatsen bleven in het mooie kunstzaaltje van de Kroonwaar de uitvoering plaats vond. onbezet. Tot het Orkest worden slechts toe gelaten beoefenaars van eenig instru ment, die reeds een zekere hoogte, of laat ons zeggen een flinke hoogte heb ben bereikt. Vandaar dat deugdelijke zaken kunnen worden onderhanden ge nomen en deze naar den eisch worden uitgevoerd, hier en daar met eene ver rassende volkomenheid, In de symphonische werken nemen een orgel en een paar piano's de plaats in van de ontbrekende blaasinstrumen ten. Dit moge aanvankelijk eenigszins vreemd klinken, spoedig is het oor ge Te Haarlem kon de middagvergadering il wend aan de klankcombinaties en kan aan het licht van meer dan gewone be teekenis. Uiterst delicaat speelde mej. H. 't Hooft o.a. den viool-solo in het werk van Saint-Saëns en veel succes had de heer Boekwijt met Vieuxtemps' Ballade. De concertmeesteres mej. C. de Clercq van Weel droeg heel mooi de variaties in het Andante van Haydn's Sinfonie voor en kweet zich ook voor het overige met bevallige muzikale hoeda nigheden van de belangrijke taak welke zij in het orkest heeft te vervullen. Het laat zich begrijpen, dat velen hun vroeger beoefend instrument weer ter hand nemen, nu de heer Steenman eiken winter eene zoo aardige en degelijke gelegenheid voor samenspel in het leven roept. B. Door de directie van de H. IJ. S. M. zullen alle ontslagen werklieden, indien zij zich aanmelden, weder aan genomen worden, met uitzondering van hen, die na onderzoek blijken tot de voormannen uit de stakingsdagen te behooren. Aan het trouw gebleven personeel is voor een bedrag van ongeveer 50,000 extra uitgekeerd. Uit Menton wordt bericht: Kruger vertrekt binnen drie weken naar Haar lem. Uit den tijd toen de werktuigkunde nog niet zoo algemeen was toegepast als nu staat te Halfweg Haarlem een laag huis met het opschrift: „dit huis is ver rold". Vele jaren later heeft men het zelfde toegepast o.a. op het groote houten manége-gebouw alhier, dat van de noord zijde der Nieuwe Gracht moest overge plaatst worden naar den zuidkant, over de Nieuwe Gracht heen, waar thans op de Kinderhuisvest woonhuizen staan. Veel sterker is 't geen de bouwmeester Rückganger uit Stuttgart herhaaldelijk in de laatste jaren heeft verricht door hooge gebouwen, die scheef staan, recht te zetten. Zoo heeft hij dezer dagen het gymnasium te Tubingen zoo wordt van daar aan de „Frankf. Ztg." ge schreven dat sterk naar één zijde overhelde, zoodat alle vloeren scheef stonden, verdieping voor verdieping wa terpas gezet. Dit geschiedt met '20 be trekkelijk kleine hefboomen uit hard phosphorbrons. Eldersheeft hij een hotel twee verdiepingen hoog opgeheven, zoo dat er een onderbouw onder kon wor den aangebracht, zonder dat een enkele dakpan afviel. De kamers behoefden niet te worden ontruimd en de bewo ners konden in huis blijven. Het hotel kon doorgaan en er werd zelfs gedanst, terwijl het in de lucht hing. De bouw meester laat nu hefboomen van tien voudige kracht vervaardigen, waarmee hij in Frankrijk gelijksoortig werk zal verrichten. Bq de uitvoering der Koninklijke Liedertafel »ZangenVriendschap", welke plaats zal hebben a.s. Vrijdag, zal zich o.a. doen hooren de Vereeniging „Reicha" uit Utrecht die zich ten doel stelt de beoelening der muziekale kunst. De kleine Vereeniging bespeelt fluit, hobo, clarinet, fagot, hoorn en piano en dit volgens mededeelingen in verschil lende bladen op loffelijke wjjze. De Heer Richard Hol zegt b. v. b. in Muziekbode van „Reicha": De stemming laat eerstens niets te j wenschen over, dan zijn alle leden dezer vereeniging meesters op hunne instru menten, zpodat het een lust is hen b. v den ouden, maar eeuwigjongen Mozart te hooren uitvoeren. Daarom reeds is de oprichting dezer vereeniging een schoone daad! Nu ik 't genoegen had, deze Vereeni ging op dit gebied te leeren kennen, is 't me nog meer noodig, onze landgenooten er op te wijzen, dat een bijzonder niet alledaagsch genot hen wacht, als ze „Reicha" in de plaats hunner inwoning doen optreden. De Haarlemsche Amateur-Foto grafen Club geeft Donderdag a.s. een Soirée in het Brongebouw. Prof. Dr. J. H. Gallée uit Utrecht zal bij die gelegenheid een voordracht houden over Nederlandsche Kleeder drachten, toegelicht door lichtbeelden. Vervolgens zullen te bezichtigen zijn Proeven van stereoscopische projectie, toegelicht door den Heer Ign. Bispinck een collectie Landschappen, vervaardigd door leden der A. F. C. te Amsterdam en een collectie Het dierenleven in Artis, vervaardigd door den heer A. F. W. Vogt te Amsterdam. De aan het Museum van Kunst nijverheid alhier verbonden boekerij 0Dt" ving van Jhr. Ernst van Loon in bruik leen eene aanzienlijke verzameling boek en plaatwerken welke betrekking heeft op de kantindustrie uit verschillende landen en tijdperken. Deze verzameling zal gedurende de in genoemd Museum te houden tentoon stelling voor de bezoekers ter raadple ging beschikbaar worden gesteld. In de afgeloopen week zjjn in het douehebadliuis aan den Koudenhorn ge nomen 461 baden. In het 2de douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week genomen 252 baden. g- z ca. 53 CT3 M SAJ JZ m <3 2 OD CM CM t- CM r- ao ÜJ 2 s-" gj t>£) - s- ea hf 3 ca 9» .2f d>^ i> c3 O Staat van de Aardappel- en Vruoh- tenmarkt over de maand April 1903 Aardappelen. Aangev. 272 H.L., verk. 272 H.L. L. pr. f 1.90, H. pr. f20.p. H. L. Appelen. Aangev. 86 H.L., verk. 83 H.L. L. pr. 6.H. pr. f 10.p H.L. Peren. Aangev. 31 H.L., verk. 31 H.L. L. pr. f 6.H. pr. f 9.p. H. L. Staat der Botermarkt over April 1903. Boter. Aangev. 235 verk. 235 K. G. H. pr. ƒ1.50, L. pr. ƒ1.30 p. K. G. Biggen. Aangev. 235, verk. 216 stuks. H. pr. 10.L. pr. f 7.p. stuk. Schrammen. Aangev. 29, verk. 26 stuks. H. pr. ƒ22.L. pr. ƒ13.p. stuk. Paardenmarkt 4 Mei 1903. Aangevoerd: prijs: 247 Paarden 350.— 80.— Meest allen Inl. werkpaarden waar onder zeer goede CONCERT door de Koninklijke Liedertafel 'Zang en Vriendschap" te Haarlem, Beichermheer: Z.K.H. de Prins der Nederlanden, Directeurde Heer WRobert (Lid van Verdienste), op Viijdan 8 Mei 1903, te 8 uur, in de Mnziekaaal der Sociëteit -Vereeniging o Solisten: Mej. J ACQ. STOK (Sopraan) van 'e-Graven- hage; de Vertemging -Reichauit Utrecht, be staande uit de Heeren: B E. SAMUELS, Fluitist; J. VINK. Hoboïst; M. J. VERMEULEN, Clari nettist; jl'. J. ELDERS, Fagottist; H KOK Jb., Hoornist en hun vasten medewerker, den Heer J. N. W. C. A. RUIGROK, Pianist te Utrecht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2