Tweede Blad. van WOENSDAG 6 Mei 1903. TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek ,T E HUUR' worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz-, met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang. No. SO. 2 Gem. kamers, met ot londer pen sion, resp. 38.en 18.terst. Bakencssergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terat. Barteljorisstraat. No. 12. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Brouwersvaart. No. 1C8. Bovenhuis met waterleiding, 3 75 p. w., terstond No. 108 Brood. Een gedeeltelijk Bovenhuis, 2.25 p. w„ terst. Camphuij sstraat. No. 1. Huis, f 3.50 p. wterst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met. tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. Kamers, 20 a 30, desver- langd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaapcabinet, 25.— p. m„ terstond. No. 69, Pension f 30 40 per mnd. Frankestraat. No. 25. Ongem. Kamer, 1.— p. w„ terst. öasthuiasingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 25. p. m., terstond. No. 26. Benedenhuis. 350.Aanvaarding 1 Mei. Ged. Oudogracht. No. 43. Bovenwoning, /220.—p jaar. Mei. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis,2 kam., keuken, ged. zolder Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van 20 tot J 24.—. No. 167. Ongem. Zif- en Slaapkamer, 20. p. m., terstond. Harmenjansweg No. 31. Heerenhuis met tuin. ƒ309.— p. j. Jaoobi j nestraat. No. 1. Gem. Kamers met of zonder pension 18 tot 20 p. m., terst. No. 2!rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21zwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15. per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Jordensstraat. No. 76 Benedenhuis met tuin, bevaUende 4 kamers, serre, keuken en kelde», gas- en waterleiding, 375.— Aanvaarding 1 Mei. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kamkeuken, plat en bergplaats, 4.per week., terst. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35. per maand. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, ƒ30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. ƒ350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers f25.p. m. No. 92. Huis, 375.— per jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40.— p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 16.p. m., tegen September. No. 10. Gem. Kamers, ƒ25.p.m.,terst. Korte Begijnestraat. Ne. 30. Winkelhuis, 6.— per week. Ne. 3Oawart. Een Winkelhuis met ruime kelder en twee zolders, 6.50 per week. Korte Hesrenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk., 22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30 p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. "Voorkamer met of zonder bed., 28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41 rood. Bovenhuis f 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- eu Slaapkamers met pension a 35.p. m. Leidschestraat. Hoek Leid'che Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.— per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, f 24 of/26 per maand, terstond. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a 50 p. m. Fieter Kiosstraat. No. 33. Gem. Kamers met pensinn, 80. en 60.— p. m., terstond. Buycharestraat. No. 16 Bovenhuis, 16.— per maand, een Benedenhuis met tuin. 15.— per maand. No. 19. Een Huis, 350.— per jaar. 1 Mei. Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.— p. m. Schotersingel. No, 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of z. pension, 45.of 15.p.m., terst Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.— p.j., terat. Ursulastraat. No. 19. Bovenvoorkam., f 1.50 p. w., terst. Witte Heerensteeg. No. 39rood. Boven-Voorkamer, 1.25 per week, terstond, Wouwermanstraat. No. 4rood. Gem. Zit- en Slaapkamer met pension, 35.p. m., zonder pension 8.p. m., terstond. Z. B. Spaarne, No. 24a. Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, ƒ225.— p. j„ terstond. Zijlstraat. No. 86. Gem. Kamera, ƒ30.— p. mnd. Mei. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 650.— p.j. Mei. Bij C. GROENEWEGEN, Barste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koninginneweg. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelkuis te koop. Te Huur een Heerenhuis met Tuin, Oranje kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Totnogtoe is vastgesteld, dat bjj het laatste noodweer in de provincie Silezië 68 en in de provincie Posen 15 menscben z|jn omgekomen. Werkkrachten zijn noodig voor de goudmijnen aan den Rand. Heel toe vallig komt er hongersnood in een deel van Engelsch Midden-Afrika en die ge legenheid wordt aangegrepen, om wat van die hongerlijdende negers te sturen naar den Rand, natuurlijk tot hun eigen welzjjn, maar nog toevalliger, dat Cham berlain den Randmannen al iets derge lijks had beloofd. Duizend negers zullen van dien zegen mogen gebruik maken. Nadat Beieren reeds eenigen tijd ge leden was voorgegaan, hebben nu ook Pruisen en Mecklenburg besloten, de zendelingen van de Mormonen over de grens te zetten. In de laatste jaren schijnt de sekte tamelijk veel bekeer lingen gemaakt te hebben. De uitzetting geschiedt, omdat de godsdienst van de Mormonen tegen de Duitsche wetten en openbare moraal indruiseht, daar zij veelwijverij toestaat. Op het oogenblik zijn in Duitschland 150 zendelingen werkzaam, waarvan in Pruisen alleen 90. De kerk der Mormonen moet in Duitschland a'.les te zamen echter maar 1800 aanhangers tellen. De leiders ont kennen, dat zij verhuizing naar Utah aanmoedigen. De Amerikaansche regeering heeft besloten, zich het lot van de uitgezette zendelingen aan te trekken. Een Engelsch blad meldt, dat de Keizer van Duitschland sedert 1 Mei 1902 vjjftig reizen gemaakt en ruim 25,000 mijlen afgelegd heeft. Dit heet te berus ten op gegevens van Berljjnsche statis tici, die ook bezig waren uit te rekenen, hoeveel telegrammen Z. M. gezonden, hoeveel standbeelden hjj aangeboden en hoeveel uniformen hij gedragen heeft, maar zoo voegt het Engelsche blad er oneerbiedig bjj ze werden ziek bij het duizendste telegram, het tien duizendste standbeeld en het millioenste uniform. Mevrouw Anna Rousert, een Parijsche dame, had een concierge, die niet ge- looven wilde dat het bedrijf van gauw dieven vrij gemakkelijk is. Om haar te bewijzen, hoe licht het is te stelen, zonder betrapt te worden, gingen zij een weddenschap aan dat mevrouw Rousert in minder dan een maand van haar kruidenier zestig blikjes zou stelen. Na afloop zou de kruidenier natuurlijk zijn blikjes terug krijgen. Mevrouw Rousert had spoedig zelfs 57 blikjes gekaapt. Deze week ging zij naar haar kruidenier en veroverde de laatste drie, die haar nog ontbraken. Bij den drempel echter struikelde zij. Een blikje viel en zij werd naar het politie-bureau gebracht. Hier werd de zaak opgehelderd. De concierge bevestigde het verhaal. De kruidenier was gelukkig, met zijn her kregen blikjes en vond het verhaal zóó vermakelijk, dat hij terstond zijn aan klacht introk. En de concierge vond, dat zij de weddenschap eigenlijk toch verloren had. Als hoofdoorzaak van den Zuid Afri- kaanschen oorlog heeft Chamberlain eens opgegeven: diep wantrouwen in de En gelsche politiek, en dat geeft men gaarne toe. De zaak is maar, hoe is dit wan trouwen ontstaan. Dit wordt nog eens helder uiteengezet door Dr. B. G. Clark, oud-consul der Z. A. Republiek. In 1852, zegt deze oud- staatsman, werd den Boeren in Trans vaal volledige onafhankelijkheid gewaar borgd, maar in 1877 trachtte Engeland door bedrog het land te stelen, waardoor de oorlog 1880/81 ontstond, die de Boeren hun land onder zekere voorwaarden terug gaf. Al wat verder volgde is een aan eenschakeling van leugen en bedrog; van het begin tot het droevig einde de toe leg om de republieken aan de Engelsche kroon te hechten, ondanks de overeen komsten. Chamberlains woord, wantrouwen, is dus wel waar, maar de halve waarheid, en het is zeker wel de aandacht waard, dat een desbevoegde nog eens de zaak grondig uiteenzette. De sulan heeft uit Klein-Azië troepen doen overkomen om den verwachten op stand in Macedonië en Albanië te voor komen. Vooral de laatste provincie vreest de sultan, waarom het gezanten afvaardig de naar de Albaneezen om hen tot kalmte te brengen. Thans wordt medegedeeld, dat dit gezantschap door hen in gijzeling wordt gehouden. De Turksche regeering doet alsof zg hiervan, evenmin als van wanordelijkheden, niets afweet, zg bljjft dus ondanks de heerschende troebelen heel kalm en gelaten, echt Turksch. Zijn eer te handhaven is loffelijk, maar overdrijving is bespottelijk. Twee stu denten te Berlg'n komen mekaar tegen, de eene heeft een waggelenden gang, hg raakt daardoor zijn medestudent aan. Gevolg een duel, dat echter door den raad van eer werd afgeraden. Toch wil de aangestootene vechten, geeft den wag gelende een klapduel op pistolen. Drie schoten in do lucht en aan de eer is voldaan, maar niet de rechtbank; deze veroordeelde de eerverdedigende lucht- schutters tot vestingstraf. De Engelschen hebben in Somaliiand ondervinding opgedaan van dien aard, dat de troepen terug getrokken zijn, nadat het niet gelukt was den Mollah te vernietigen. In het Parlement heeft de regeering gezegd, dat het Engelands plicht was met den lastigen Mollah eens af te rekenen. Men houdt het er voor dat weer uit breiding van grondgebied het verzwegen hoofddoel was. Maar dat wordt voor laster verklaard, want Engeland had op zich genomen omliggende stammen tegen Somaliiand te beschermen. Goedige lui toch, die Britten, maar wat worden ze miskendzelfs de Kaffers wilden ze beschermen tegen de Boeren en nu verkiest men te beweren dat dit een verzinsel was om een slechte daad goed te praten. De Toskaansche Ilabsburgers geven den ouden Keizer nog altgd maar weer te doen. Het Salzburger Volksblatt zooals men weet te Salzburg de resi dentie van den gewezen groothertog van Toskane vertelt nu, dat aartshertog Jozef Ferdinand, de broeder van Leopold Wolding en prinses Louise, van Salzburg naar Laibach is overgeplaatst bij wgze van straf. Het vergrijp van den aarts hertog bestond hierin, dat bij de aris tocratische kringen zooveel mogelijk vermeed, bg voorkeur alleen burgerlijke luidjes op visite ontving en eindelijk in betrekking stond tot de dochter van een stedelijk beambte. Waarschijnlijk weer een spruit uit hetzelfde gezin, dien de groothertog weldra zijn erfdeel kan uit- keeren en door den Keizer het verblgf in Oostenrijk laten ontzeggen I Het Centraal bestuur van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond heeft de uit komsten van zijn onderzoek betredende den velddienstaibeid van vrouwen ge publiceerd in een door den heer B. H. Heldt bewerkt rapport. In een naschrift wordt van het treurige van het levenslot van den arbeider en zijn gezin gewaagd en als het eerst noodige sociale wetgeving ook op land bouwgebied genoemd. Om daartoe te geraken wordt een krachtige aandrang tot het instellen van een onderzoek noodzakelijk geacht. En onafhankelijk van dit onderzoek beveelt het rapport aan te streven naar vakorganisatie.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5