bevolking het Czarenrjjk den rug toe keert, zoodra het er gelegenheid toe heeft. Maar zal Rusland daar beter.van worden. Men geloove het niet. De Russen toch zijn geen bijzonder energiek volk. De Rus is over 't algemeen lui en over gegeven aan den drank. Kan men het nu den qverigen, matigen Jood zoo erg kwaljjk nemen, als hij van die twee ondeugden in zqn voordeel gebruik maaktdat hij den Rus geld leent tegen een rente die in verband staat met de vele verliezen in het vooruitzicht en als dan de schulden maar niet kan betalen, is het dan den Jood zoo ten kwade te duiden, dat hij zich tracht te dekken op andere wijze of doet de Christen niet evenzoo? Als de Russische Jood zjjn eischen misschien hooger stelt, dan elders geschiedt of misschien minder zachtzinnig te werk gaat, dan zoeke men de oorzaak bij de Russische toestanden zelf en de Rus die zich toelegt op geldhandel is net zoo erg als de Jood, terwijl de eerste nog allen steun van de wet kan eischen, wat bij den laatste alles te wenschen over laat, zooals ook weer bleek te Kishineff. Maar niet alleen Rusland is het, dat het den Jood lastig maakt. Ook Oosten rijk en wel de hoofdstad Weenen heeft in dit opzicht een treurige vermaardheid. Tot zelfs in den Raad van die stad worden de meest onhebbelijke scheid woorden tegen hen gehoord, zonder dat een verstandig burgervader zijn leden tot de orde roept. In 't Oostenrijksche Parlement is de stemming al even bitter. Een der afge vaardigden heeft een voorstel gedaan dat wil: Alle volksstammen in Oostenrijk dezelfde burgerlijke rechten behalve de Joden. Zij zullen in het leger niet toe gelaten worden, doch zullen van hun jaarlijksch inkomen vijf percent moeten betalen ten behoeve van het leger. Zij zullen slechts mogen wonen in bepaalde stadsgedeelten en het bezitten van on roerend goed is hun verboden. Is het niet gelijk aan het buiten de wet stellen van een gedeelte der bevolking. De Oostenrijksche Joden staan bekend als zeer bemiddeld en onder hen zijn verschillende die een groot grondbezit hebben. Deze goederen zijn in den regel afkomstig van den achteruitgeraakten adel en daarom zal het verbod van grond bezit in het voorstel opgenomen zijn. Het is natuurlijk te verwachten, dat voor een dergelijk voorstel geen meer derheid zal te vinden zijn, maar zeer zeker zal de loop van deze zaak met belangstelling gevolgd worden en niet alleen door de Joden. De beambten die te New-York met het toezicht op de landverhuizers belast zijn, hebben de vorige maand een Oosten rijker aangehouden, die een zonderlinge reden van aankomst opgaf. Hij zeide door een dagblad te Weenen te zijn uitgezonden om een voetreis „om de wereld"' te maken. Daartoe was hij nu in Amerika geland, met zijn driewielig wagentje waarop hij zijn vrouw en dochtertje wilde voortrijden. De beamb ten houden hem echter voor een land- looper, vooral omdat het kind er zeer verwaarloosd uitzag en bij geneeskundig onderzoek zeer zwak en ergerlijk onrein bleek te zijn. De man werd daarom aangezegd dat hij naar Europa moest terugkeeren. In Zwitserland is het nog geen Mei- weer, althans in de eerste dagen dezer maand. Te Basel sneeuwde het Vrijdag avond en nacht als midden in den winter, en de bergen zagen den volgenden dag geheel wit. De natuur is er zeer achterlijk; het gras is in April bijna niet aangekomen zoodat de boeren, wier hooivoorraad opraakt, steen en been klagen. Op heldere nachten volgden bjjna altijd bewolkte dagen, zonder dat de zon zich lang niet zien. Ook uit de hooge bergstreken komen dergelijke weerberichten. De weg over den Simplon tusechen Brieg en Domo d'Ossola is onbegaanbaar wegens drei gende lawinen. Bjj het klooster van den pas ligt de sneeuw 2 meter hoog. De dynamiet-aanslagen kwamen ook nog Dinsdag te Saloniki voor; een op standeling gekleed alsTurksch Priester, waagde een aanval op het telegraaf kantoor. Zonder vorm van proces werd hij dood geschoten. Nog verschillende bewaarplaatsen van dvnamiet zijn ont dekt. Het Tijdschrift Harper's Weekly heeft iets over de jongste groote werkstaking. Het artikeltje begint al met de verze kering dat; sGelijk men zich herinneren zal", alle spoorwegen in Nederland het eigendom van den staat zijn, en door den staat geëxploiteerd worden. Het staat te bezien, meent de schrijver, of de Ne- derlandsche regeeiing zelf de beroering, door de nieuwe wet teweeggebi acht, zal kunnen bedwingen, of dat zij genood zaakt zal zijn, „liet aanbod te aanvaar den van keizer Wilhelm, om den dienst op de spoorwegen in stand te houden met behulp van Duitsche soldaten." Gebeurt dit laatste, dan zal er een groote stap gedaan zijn (inderdaad!) tot de opneming van Nederland in het Duit sche rjjk, op den voet van Saksen of Wurtemberg bijvoorbeeld. De schrijver stelt ons dan gerust ten aanzien van de bevoegdheden die koningin Wilhel- mina zou behouden, en weidt ten slotte uit over den bijzonderen lust van de Duitschers, om ons land in te palmen, mitsgaders onze koloniën in Oost en West. Wat is de schrijver van het stuk goed ingelicht! en het Engelsch lezende pu bliek neemt het natuurlijk alles als ver trouwbaar aan. Te Cortona (Italië) heeft de koopman Fachieri, die bij de jongste gemeente raadsverkiezingen candidaat was, maar niet gekozen werd, zijn nederlaag ge wroken door gedurende de zitting van den raad het raadslid Billi, zijn tegen stander die de overwinning behaalde, te dooden. De burgemeester werd door hem gewond. Eenige jaren geleden werd er een plan geopperd tot aanleggen van een spoorweg naar den top van den Mont-Blanc, uit gaande van Les Houches, een groot do rp in het dal van Chamounix. Maar de ontwerpers konden het noodige geld niet krijgen en er werd niets meer van het plan gehoord. Thans hebben de Fransche ingenieurs Derund en Duportal een nieuwe Mont- Blanc-spoor weg ontworpen, van het stadje Le Fayet (Gervais Les Bains) uit, over den Col de Voza, Mont Lachat, Tète Rousee en de Aiguille du Göuter. Maar men meent, dat het met dit tweede plan evenzoo zal gaan als met het eerste. Een verblijdend verschijnsel is, dat de mogendheden beginnen in te zien, hoe mal het is, een sterke vloot te hebben, enkel als middel om elkaar in bedwang te houden en dit te meer daar de zich meer en meer uitbreidende schepenmacht schatten verslindt, door de natiën bijeen gebracht. In de Italiaansche Kamer is de vraag gedaan of het niet mogelijk zou zijn de maritieme bewapening te verminderen. De minister antwoordde, dat Engeland hiertoe wel genegen zou zijn, mits andere mogendheden er ook toe overgaan, maar dat van de zijde van Engeland in deze geen voors'el te wachten is. Als men er eens toe komt is misschien ook de tijd aangebroken, waarop men eens kan gaan denken aan het vermin deren der legers. Natuurlijk zullen de mogendheden altijd een goed geoefenden militairen kern beschikbaar dienen te hebben, en ook een reserve, ten allen tijde oproep baar, maar in de groote Europeesche staten begint het er allang overheen te loopen. Koning Eduard is in Engeland terug uit Parijs, en Keizer Wilhelm is weer naar Duitschland, na zjjn bezoek aan Italië en den Paus. Naar men hoopt, zullen die hooge bezoeken bijdragen tot den algemeenen vrede. Er is nu weer sprake van een reis van koning Eduard naar Weenen. Onlangs werd melding gemaakt van een Engelsch onderwijzer te Pretoria, die een leerling mishandeld en toen van den verbolgen vader een pak slaag ge kregen had. Nu is er een Engelsche onderwijzeres van een buitenschool in het district Potchefstroom door den rechter tot een boete veroordeeld, omdat zij een kind met de vuist geslagen, op den grond geworpen en toen met het hoofd tegen een muur gekwakt had. Het is niet te denken, dat de Boeren met dit stevig Engelsche opvoedings stelsel ingenomen zullen zijn. Uit Berlijn wordt bericht dat opeen vergadering van een Vereeniging tot bescherming van dieren de ieden het on derling zoo te kwaad kregen dat de politie er bij te pas moest komen om de dieren- beschermende menschen tegen elkander le beschermen. Een generaal is er voor zitter, dnch als in de vergadering eens de oppositie aan het woord wenschte te komen, werden die lui eenvoudig de zaal uitgezet. Jammer voor de zaak zelf, want te Berlijn moet nog veel voor de Vereeni ging te doen zijn, vooral op het stuk van paarden mishandeling. De lord mayor van Londen is met zijn sherifs te Brussel en daar feestelijk ontvangen geworden. Hij en zijn gevolg zijn in ambtsgewaad en de gouden koets uit Londen is ook meè gekomen. Eerst was men wel wat bang voor tegenwer king van de zijde der Boerenvrienden, maar het Belgische Boeren-Comité heeft een manifest de wereld ingezonden waarvan het slot luidt: „Het Belgisch Comiteit acht, dat in de tegenwoordige omstandigheden enkel eene waardig onverschilligheid, jegens de Londensche Magistraat kan getuigen van het voortduren der gevoelens van sympathie en bewondering onzer mede burgers, voor 't zoo heldhaftig doch nu zoo diep ongelukkig, van alles ontroofde Boerenvolk". Men gelooft dan ook, dat de Boeren- lievende Belgen zich daarnaar gedragen zullen en dus het de politie niet moeie ljjk zal maken. Een burger van New York heeft zich door den rechter hooren veroordeelen tot twintig dollar boete, omdat hij door liet toestel de juffrouw van de telephoon had uitgevloekt, toen zij hem te lang liet wachten en verkeerd had verbonden. De telephoon-jufïrouw had een aan klacht ingediend wegens amoreele en intellectueele benadeeling" en de wjjze rechter, hoewel niet goedkeurende, dat de dames van de telephoon de abonnés laten wachten of verkeerd aansluiten, legde den beklaagde toch een flinke straf op, overwegende, dat het niet aan gaat, de gevoelige ooren eener telephoon- juffrouw door een vloek te kwetsen en haar aldus „moreel en intellectueel" te benadeelen. De Heeren Troelstra en Reens, blijven voortgaan elkaar den mantel uit te vegen omtrent het aandeel des eersten aan de werkstaking en de mislukking ervan. De eerste zet zijn ingenomen standpunt uiteen, de laatste beschuldigt hem aan het pogen om het roer in handen te krijgen terwijl hij later de staking een anarchistisch avontuur noemde. Als men nu de hierover handelende schrifturen met elkaar vergelijkt en men geen twijfel koestert omtrent de waarheidsliefde der beide voormannen, dan komt het ons voor, dat het geheugen van een der beiden hier parten speelt en zou het misschien beter zijn als men verder zweeg. Maar beide Heeren zullen het laatste woord wenschen, om het revolutionaire beginsel dat zij voor staan toch maar goed te doen uitkomen. Men zou zoo meenen, dat het niet meer gaat om de knikkers, maar om het recht van 't spel. Inmiddels zullen de menschen die de slachtoffers waren van het wroeten en tegenwroeten misschien gaan begrijpen in welke handen zij de beslissing over hun lot hadden overgegeven en ook dat de theorie hier door de praktijk wordt te niet gedaan. Ten stelligste wordt nu verzekerd, dat Kruger gedurende den zomer te Hilver sum verblijf zal houden en daar een villa heeft gehuurd. Door den directeur-generaal der Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen is bij dienstorder onder de aan dacht gebracht van het personeel dat het verplicht is te voldoen aan de op roeping tot verhoor van de bij de wet van den llden April 1903 („Staatsblad" No. 3) ingestelde Staatscommissie van enquête; desverlangd den eed (de belofte) af te leggen de geheele waarheid en niets dan de geheele waarheid te zullen zeggen; de door de commissie gestelde vragen te beantwoorden. Ten overvloede wordt ook medegedeeld, dat ieder voor de commissie vrij kan verklaren wat hem bekend is, zonder vrees deswege van de zijde zijner supe rieuren bemoeilijkt te zullen worden. Omstreeks 11 uur, Donderdagavond is er in het Grand-Théatre der heeren Van Lier te Amsterdam een moordaan slag gepleegd. Onder het vierde bedrijf van „Het berucht Proces" werd het publiek opgeschrikt door het knallen van twee schoten. Een heer op het balkon had geschoten op een voor hem gezeten vrouw. Men liet terstond het doek vallen, en het publiek stormde onder het geroep „moord" naar buiten. In een oogwenk was de schouwburg leeg. De getroffene bleek te zijn Josephine Anjelier, wonende op de Weteringschans No. 48. Zij werd aanstonds in de koffiekamer gedragen, waar de geneesheeren dr. Muller, dr. Schaap en dr. Heyermans een eerste verband aanlegden. De eerste kogel, een schampschot, had slechts een brandwond aan de wang veroorzaakt; de tweede kogel bleek onder het rechteroor te zijn ingedrongen. De geneesheeren verklaar den het schot echter voor niet levens gevaarlijk. De dader, zekere Van Ingen, tabaks handelaar, riep, nadat hjj de schoten uit een revolver had gelost: „zij heeft 't aan mij verdiend 1" Door vijf man, politie en burgers, werd hij overgebracht naar het politie posthuis. Zoo spoedig mogelijk werd de getroffen vrouw per brancard naar het Gasthuis vervoerd. Zij had het bewust zijn behouden. HAAItLEM 8 Mei 1903 Naar wij vernemen zal de Letter lievende Vereeniging „J. J. Cremer" een weldadigheidsvoorstelling geven ten voordeele van de behoeftigen in deze gemeente en heeft zij het voornemen de opbrengst ter beschikking te stellen van de vereeniging „Weldadigheid naar vermogen", daar deze vereeniging, zonder onderscheid van god-dienstige gezind heid, hen steunt, die daaraan het meest behoefte hebben. Bij groote belangstel ling van de zijde van het publiek kan de opbrengt van beteekenis zijn, daar de onkosten zeer gering zullen wezen, aangezien de schouwburgzaal gratis zal worden afgestaan en ook de heer Kriens zijn orkest gratis beschikbaar stelt. In het Museum van Kunstnijver heid alhier, zullen aanstaanden Zondag een drietal groote gebatikte paneelen, compositiën van den Heer Le Beau te bezichtigen zijn, terwjjl de tentoonstel ling der reproductiën van zijden stollen eveneens Zondag geopend is. Zondag is de toegang kosteloos. De Haarlemsche Amateur Foto grafen Club gaf Donderdagavond in het Brongebouw een mooi geslaagd Soirée. De bijeenkomst opende met, voordracht van Prof. Dr. J. H. Gallé over Neder- landsche boerderijen en kleederdrachten, opgeluisterd door fraaie lichtbeelden. Tevens werden eenige wenken gegeven omtrent het zien van fotografische effec ten. Na de pauze werden eenige stereos copische projecties vertoond, iets geheel nieuws op dit gebied, waarbij met het bloote oog een groen en rood beeld, dooreen vloeiend werd gezien, doch door middel van een bril met een rood en een groen glas hetzelfde eflect werd verkregen als door de stereoscoopver volgens werd, door lichtbeelden ver duidelijkt, een wandeling door Artis gehouden en ten slotte werd een serie landschappen van de Amateur-Photo- grafen vereeniging te Amsterdam ver toond. Naar wij vernemen heeft het con cert, gegeven door het orkest van den Heer Joh. Steenman, op 2 Mei, j.l. netto opgebracht f 320, welk bedrag gestort is in de kas van Weldadigheid naar Vermogen," eene bijdrage, die genoemde Vereeniging, in hare flnantieel moeieüjke omstandigheden buitengewoon welkom is.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2