van WOENSDAG 13 Mei 1903. Tweede Blach TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR'' worden voor onze abonné's gratie gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. An o gang. No. 20. 2 Gem. kamers, met ot zonder pen sion, resp. 38.en 18.terst. Bakenessorgracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. Barteljorisstraat. No. 12. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. i Brouwersvaart, o. 108 Bovenhuis met waterleiding, 3.75 p. w., ters'ond No. 108 Brood. Ben gedeeltelyk Bovenhuis, f 2.25 p. w„ terst. Camphuijsstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. wterst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. Kamers, 20 a /30, desver- langd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, f 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met alaapcabinet, f25. p. m.. terstond. No. 69, Pension 30 40 per mnd. Frankostraat. No. 25. Ongein. Kamer, 1.— p w„ terst. Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, f 25.— p. m., terstond. No. 26. Benedenhuis. /350.— Aanvaarding 1 Mei. Ged. Oudegraeht. No. 43. Bovenwoning, ƒ220.p jaar. Mei. Gierstraat, No. 51. Bovenhuis,2 kam., keuken, ged. zolder Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub of Ongemenb. Kamers, van 20 tot. 24,—. No. 167. Ongem. ZB- en Slaapkamer, 20.— p. m., terstond, Harmenjanswog No. 31. Heerenhuis met tuin, ƒ300.— p. j. Jaoobijnestraat. No. 1. Gem. Kamers met of zonder pension 18 tot ƒ20 p. m.. terst. No. 21 rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21zwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15.— per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, f 2.per week. Jordensstraat. No. 76. Benedenhuis met tuin, bevattende 4 kamers, serre, keuken eu kelder, gas- en waterleidiog, 375.Aanvaarding 1 Mei. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49 3 kam, keuken, plat en bergplaats, 4.per weekterst. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35.— per maand. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. ƒ350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers ƒ25.— p. m. No. 92. Huis, 375.— rer jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, f 40.— p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 16.p. m., tegen September. No. 10. Gem. Kamers, 25.p. m., terst. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.— per week, No. 30zwart. Een Winkelhuis met ruime kelder en twee zolders, 6.60 per week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, f 4.50 p. w., lerst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstono. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.,f 22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30.— p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., ƒ28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein, No. 41rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- eu Slaapkamers met pension a 35.p m. Leidschestraat. Hoek Leidsche Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, f 246.per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 24 of 26 per maand, terstond. Nieuwe Gracht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 h 50 p. m. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m„ terstond. Ruychavestraat. No. IC Bovenhuis, 16.— pér maand, een Benedenhuis met tuin, 15 per maand. No. 19. Een Huis, ƒ350.— per jaar. 1 Mei. Schoterweg No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Schotersingel. No. 21. Gem. Bovenvootkam. met Slaapk. met of z. pension, 45.of 15.p.m., terst Sophia8traat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.—p.j., terst. Ursulastraat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w., terst. Witte Heerensteeg. No. 39rood Boven-Voorkamer, 1.25 per week, terstond, Wouwer m ans t raat. No. 4rood. Gem. Zit- en Slaapkamer li et pension, 35.p. m., zonder pension 8.p. m., terstond. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a. Boienhuis, f 225 p. j, terstond. Zijlstraat. No. 86. Gem. Kamers, 30.p. mnd. Mei. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij C. GB.OENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Ziilweg en aan de Olieslagers laan bij den Koniuginneweg. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur een Heerenhuis met Tnin, Oranje- kade 7 eu Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Aan Voisin, den onschuldig veroor deelde die acht jaar op de galeien heeft doorgebracht, is door den krijgsraad te Orleans behalve eerherstel een schade loosstelling toegekend van 40,000 fis. Koning Leopold en zijn dochter Ste- fanie voeren nog steeds strijd over de erfenis van koningin Henriette. Gravin Lonyay beweert, dat het huwelijk harer ouders in gemeenschap van goederen gesloten is en maakt mitsdien van het gemeenschappelijk ouderlijke vermogen, ten bijdrage van honderd millioen frank, aanspraak op een derde deel van de helft die haar moeder toekwamdus op ongeveer 17,000,000 frank. Koning Le opold ontkent echter de gemeenschap van goederen en beweert, dat zijn hu welijk met de Oostenrijksche aartsher togin te Weenen, krachtens het recht van het Oostenrgksche huis, op grond van de bepalingen van de scheiding van goederen gesloten is. Prins Filip van Koburg heeft nog niet beslist of hg zich in naam zijner vrouw Lise bij den eisch van gravin Lonyay aansluiten zal. De Anglikaansche bisschop van Wa kefield heeft dozer dagen een redevoering gehouden, waarin hij klaagde over het afnemen van het aantal jongelui die geestelijke van de Engelsche kerk wil len worden. Twaalf jaar geleden werden er 750 's jaars gewijd, nu is het slecht» 550. De Daily News voegt erbjj, dat het vooral de jongelui met goeden aan leg zijn, die hoe langer hoe minder in het geestelijk ambt bij de Kerk van Engeland behagen vinden. Misschien draagt daartoe bij, dat de kring van menschen, die haar leer verouderd ach ten, toeneemt. En 'dan bezoldigt de Engelsche kerk, ondanks haar rijkdom, vele van haar geestelijken zeer karig. Sir A. Lawley, luitenant gouverneur van Transvaal, heeft dezer dagen in een redevoering gezegd, dat de regeering zich in de kwestie van den invoer van Aziaten onzijdig houdt. Zij zal er niet gunstig over denken voor afdoend be wezen is, dat er in Afrika niet genoeg arbeiders te vinden zijn, en nooit voor den invoer toestemming geven, als er geen strenge maatregelen zijn genomen om de volgens overeenkomst ingevoerde Aziaten op tijd naar hun land terug te brengen. Men heeft te St. Petersburg in re- geeringskringen erg het land over den gruwelijken jodenmoord in Kisjinef juegens den slechten indruk, die zulke gebeurtenissen op het buitenland maken. Wel een verheffende reden I De Tsaar, aan wiens persoonlijk in grijpen het te danken was, dat ten leste na vier dagen het bloedbad ophield toen de telegraaf het nieuws eindelijk te Petersburg had gebracht, heeft bevel gegeven den gouverneur en het hoofd der politie onmiddellijk te ontslaan en alle schuldigen gevangen te nemen; 300 hunner zitten al achter slot en grendel. De staat van beleg blijft voorloopig van kracht. Te Marseille zijn nu alle handen weer aan het werk in de havens. Voor een tijdperk van vijf jaren wordt een ge dragslijn vastgesteld door werkgevers en arbeiders. De arbeiders hebben in hoofd zaak hun eischen ingewilligd gekregen. Hun voornaamste wensch was 6 franken per dag en een werkdag van 9 uren en dat is hun toegestaan. De Berlijnsclie correspondent van de Daily Chronicle beweert dat groote on gerustheid teweeggebracht is onder den lageren Duitschen adel door een gerucht dat de regeering voornemens zou zijn, het gebruik van het predicaat „von" te regelen. Alleen zulke familiën zouden dat predicaat mogen bezigen, die met stukken bewijzen kunnen dat zij van adellijke afkomst zijn; voor alle andere familiën zal dat voortaan verboden wor den, naar men zegt op een boete van 150 mark voor iederen keer dat het gebruik geconstateerd wordt. Te Parijs is een zekere L. er van door gegaan met medeneming van 246,000 frs., nadat hg een nog veel grooter bedrag met speculaties verloren had. Dit geld behoorde aan een aantal kleine lieden, die gelokt waren dezen «bankier" hun geld toe te vertrouwen, daar hg een zekere rente van 75 pCt. adverteerde. Er zgn altgd bedriegers geweest en er zullen altijd menschen zgn, die bedrogen willen worden de onderneming van L. ging ten minste zoozeer naar wensch, dat er nu een aantal stumperds meer zijn, die om hun verloren spaarpennin gen jammeren. In het begin der vorige eeuw zoo lezen wg in het Handelsblad, waren op het gymnasium te Darmstadt in dezelfde klasse drie leerlingen, van wie de con rector zeide dat zij „domkoppen" waren en het nooit tot iets zouden brengen. Zij moesten liever hun ouders het school geld uitsparen. De een kon met zijn kennis van het Latijn 't hoogstens tot apotheker brengende tweede kende noch Latijn noch Duitsch en de derde wist heelemaal niets. Van deze drie „domkoppen" was de eerste Justus Lie- big, die inderdaad apothekersleerling werd, maar later de groote scheikundige. De tweede was Gervinus, die naar een manufactuurwinkel in de leer werd ge zonden, maar toch ten slotte de groote geschiedschrijver werd. De derde was Kaup, die als natuurkundige naam heeft gemaakt, vooral door zijn poging om de leer van Darwin te wederleggen. Zoo kan uit „domkoppen" op school, nog wel wat groeien, wat trouwens ieder uit eigen ervaring kan bevestigen. Austen Chamberlain, de postmeester- generaal, heeft in een gehouden open bare redevoering gezegd, dat er in Engeland dagelijks gemiddeld duizend aangeteekende brieven, onbestelbaar wegens onjuist of onvolledig adres, aan de verzenders teruggestuurd moeten worden, en jaarlijks kunnen om dezelfde reden 25,000,000 (vijf en twintig mil lioen) postpakketten niet bezorgd worden. De stroom der landverhuizing van Europa naar Amerika heeft dit jaar tot nu toe ongekende verhoudingen aan genomen, en merkwaardigerwijze valt daarmede samen eene eveneens onge kende drukte in het 3e klasse vervoer van Amerika. Over Hamburg, Bremen, Rotterdam en Antwerpen vertrokken van lJanuari tot ultimo April 1903 niet minder dan 127,857 emigranten tegen 118,786 in 1902, 75,561 in 1901 en 75,119 in 1900. Van Amerika vertrokken over gelijk tijdvak naar genoemde havensin 1903 17,312 personen, in 1902 13,720, in 1901 10,838 en in 1900 10,236. Bij de Holland-Amerika Lgn is het aanbod v«n passagiers van dien aard, dat op elk harer stoomschepen eene ge legenheid tot logies voor ruim 600 emi granten méér moet worden aangebracht. Het s.s. Statendam vertrok met 1500 passagiers, terwijl er nog ca. 800 ach terbleven. Nauwelgks is de circulaire in zee van de voormannen der Amsterdamsche opera-vereeniging, waarbij medewerking wordt verzocht voor de vorming van een grondkapitaal tot vestiging eener nieuwe Nederlandsche opera met den heer Willem Hutschenruyter als direc teur-gérant, of een andere combinatie heeft zich opgeworpen met gelijk doel, met den heer VV. van Korlaar als direc teur gérant. Reeds worden hierbjj ge noemd als eerste bariton de heer Louis de Backer, en als eerste-regisseur de heer Henri Engelen, die dan dus niet naar België zou gaan. Als hot nu maar niet weer mis gaat. Men heeft toch al lang kunnen bemerken, dat één opera- vereeniging voor ons land meer dan genoeg is.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5