Volge ,s een telegram aan de „Frankf. Ij Z." is het middel tegen tuberculose, door de Berljjnsche artsen Danclius en 1 Sommerfeld aan den geneeskundigen kring medegedeeld en door hen »Sanc- sine" gedoopt, geenszins van zoo belang rijken aard als gemeld werd. Het is een poeder, een mengsel van Eucalyptus olie en bladeren met zwavelige zuren, waarvan de dampen door de zieken wor den ingeademd en dan 'op de katarrahle verschijnselen (hoesten en opgeven) gun stig bleken te werken- en ook den al- gemeenen toestand te verbeteren, zonder echter eenige bepaalden invloed te hebben op het tuberculoos proces zelf. De tijd van waarneming (sedert September jl.) werd door eenige aanwezigen te kort geacht en bovendien werd beweerd dat gelijke gunstige gevolgen ook door in ademing met anderen middelen worden verkregen. Bij Buccari in de buurt van Fiume hebben Kroatische boeren den spoorweg gebarricadeerd. De seintoestellen werden vernield.Troepen zijn tot herstel der orde afgezonden. Volgens een bericht, aan de Voss. Ztg." dat echter nog wel bevesti ging noodig heeft, zouden Kroatië en Slavonië in vollen opstand zijn en zou den ook reeds militaire terechtstellingen hebben plaats gehad. Omtrent den gemoedstoestand der Kroaten geeft het volgende eenig denk beeld. Te Weenen is een vergadering gehouden van Kroaten. Uren hield de afgevaardigde Bianchini (katholiek pries ter) een toespraak waarin h(j o. a. zeide „Het schaamrood stijgt mij naar het gelaat, nu er in twintig jaren niemand was, die dat beest (den Banus) heeft neergeschoten." Deze woorden werden luide toegejuicht. Omtrent den toestand in Macedonië geeft de «Times eenige bijzonderheden. Vol gens de mededeelingen van het Ciyblad heerscht een waar schrikbewind in het district Diuma. Bijna alle Bulgaren in de stad zjjn gevangen genomen. De win kels z(jn gesloten en de markt is geheel verlaten. Zij die aan de vervolgingen wisten te ontkomen, zijn in het gebergte gevlucht. In het district Razlogheerschen gelijksoortige toestanden. De stad Banske is door een macht van een paar duizend man geblokkeerd en tal van arrestaties hadden plaats. Bewoners van een aan tal plaatsen zochten een wijkplaats in de bergen. Volgens de Trgovski Vestnik zijn de dorpen Bresnitza en Kresna door de Tursche artillerie gebombardeerd en verbrand. De „Pester Lloyd" maakt uit de rap porten der consuls op, dat pogingen worden gedaan om in sommige streken de geheele christelijke bevolking uit te roeien. En dit blad meent dan ook, dat de toestand in Macedonië hoe langer hoe erger wordt. New-York is nog steeds in staking en de toestand wordt ernstiger nu de werk gevers zich heftig verzetten tegen de Federation of Labour, terwijl van andere zijde getracht wordt botsingen te vermij den. De staking der bakkers heeft tenge volge, dat de menschen nu hun brood zelf bakken. Er is ook strijd tusschen aangesloten en niet aangesloten werk lieden. Het gure voorjaar heeft grooten in vloed gehad op den uitvoer van groenten en bloemen uit Zuid Frankrijk, zoodat de statistiek een nadeelig verschil van 32 millioen francs aanwijst bij de eerste 4 maanden van 1902. Uit Grasse, dat in vorige jaren voor meer dan 2 millioen frs. aan viooltjes en rozen uitvoerde, is dit jaar nagenoeg niets verzonden. Het gure weder heeft het onmogelftk ge maakt. Nog steeds is het een open vraag of de Macedonische onlusten tot een oorlog zullen leiden of niet. De sultan staat tusschen twee vuren; de raad om de kwestie uit te maken door aan Bnlgarije den oorlog te verklaren en een andere om dit op minder radicale manier te doen. Men weet, dat er den czaar alles aan gelegen is den oorlog te vermijden, doch hij is zeer op de hand van Tur kije, terwijl hij ook niet nalaat soms voor Bulgarije wat te doen. Een bericht, dat voorzeker bevestiging behoeft, ontvangt de Rappel uit Dresden De Saksisch koninklijke familie de oude koning George uitgezonderd zou er ernstig aan denken tot het pro testantisme over te gaan. De redenen, die daartoe zouden leiden, zijn tweeërlei in de eerste plaats wenscht het geslacht Wettin er rekening mede te houden, dat de groote meerderheid van de be volking van het koninkrijk Saksen pro testant is, 3,500,000 protestanten tegen 150,000 katholieken; en in de tweede plaats zou de kroonprins van plan zjjn te hertrouwen, hetgeen niet mogelijk is zoolang hjj katholiek is, temeer daar de Paus reeds getoond heeft in dit ge val van geen transigeeren te willen weten. In Engeland is de belasting op het graan opgeheven. De liberalen zjjn er steeds tegen te velde getrokken, maai de regeeringspartjj zette, ondanks de gegronde motieven er tegen, het plan door. De zeer onsympathie wet werd hoe langer hoe meer impopulair en thans haalt de regeering bakzeilzjj gaf dus toe dat de belasting het brood duurder maakte, alles tegen den wil van Chamberlain. De regeering zal nu wel wat van haar invloed er bij moeten inboeten, de agrariërs althans zullen er heel slecht over te spreken zijn. Zondagmorgen was men doende in het Pare du Cinquantenairé te Brussel een luchtbol te vullen. Het gevaarte was door den feilen wind uiterst balsturig en met de meeste moeite werd hij op zijn plaats gehouden. Telkens knapten er touwen en dreigde de ongedurige massa voor zijn tijd de lucht in te gaan. Een rukwind kwam eindelijk onder de massa en als draadjes knapten nu alle touwen aan de eene zijde door. Daar aan den anderen kant de zandzakken vast hielden, was de kans groot dat de bol uit het net zou ontsnappen en de wijde wereld ingaan. Een der luch*- schippers besloot dan ook een scheur aan te brengen in den ballon om zoo het gas te laten wegvloeien. Maar het was te laat. De luchtbol had zich los gewerkt en tot hevige ontsteltenis van de toeschouwers maakte hij plotseling een sprong van een veertig meter ver. Twee menschen werden onderste boven gesmeten. Hoe, weet men nog niet, maar toen de luchtbol dezen sprong volbracht had, begon hij te branden met een blou- we gasvlam en zoo heeft hij zichzelf verslonden. Of het door een lucifer ge komen is, of door 't vuur van een auto mobiel, die op het terrein stond, om het eveo, de luchtschippers waren blij, dat deze stormvlaag was opgestoken voordat zij de reis door het bedriegelijk element hadden aanvaard. Het springen van de hoofdbuis van de waterleiding was Zondagavond oor zaak, dat van af ongeveer 6 uur de Dam te Zaandam den geheelen avond voor het rij tuigverkeer moest worden gesloten. Het lek was namelijk ontstaan in het gedeelte van den Hoogendam gelegen tusschen de beide kolkmuren van de in aanbouw zijnde nieuwe schutsluis, dat bestemd is over eenige weken te worden weggegraven. Door het wegvloeien van het water werd het zand van den onder grond, dat thans voldoenden steun mist, medegevoerd, met het verdere gevolg, dat aan de zijde naar de Voorzaan een belangrijke verzakking plaats had. Het rijtuigverkeer werd om die reden voorzichtigheidshalve en om erger te voorkomen gesloten, tot groot ongerief voor velen. Wegens den hoogen waterstand staan in Friesland thans vjjftig duizend Hec taren land onder water. Er wordt thans naar middelen omgezien om Frieslands waterafvoer beter te regelen, onder welke in de eerste plaats genoemd wordt de indijking van de Lauwerzee. De schade, die het hooge water aan Friesland be rokkent, is niet te berekenen en bedraagt meer veel dan genoemde indjjking na aftrek van de baten door land-aan- winning kosten zou. Het schijnt hier alweer de gierigheid die de wijsheid bedriegt. Naar wij vernemen, is de toestand van den Heer Rogmans eenigszins gun stiger. Te Amsterdam is op den leeftijd van acht en tachtig jaar overleden de Heer N. Judels, de in der tjjd zeer gevierde tooneelspeler, die velen zich nog zullen herinneren in zijn aantrekkelijke rollen als vaudeville-komiek. Een korte onge steldheid na een schijnbaar gunstig af- geloopen ongeval maakte een einde aan zijn leven. Sedert 1879 had hij het tooneel ver laten. Menigeen zal zich den pittigen ouden Heer nog herinneren uit »De Kamer van het Waschmeisje" en van zijn chansonetten het »'t Is om te kla gen." Dat kon alleen Judels zóó. Het is of met Judels die oude vaude villes gestaakt en er geen nieuwe ge maakt zjjn, maar wat lokten ze een publiek, veel meer dan de nieuwe soort drama's, die een mensch altjjd uit z'n humeur brengen, hoewel er natuurlijk op de oude kunst ook wel af te dingen viel. Met Judels is alweer een lange lijst van artisten afgesloten; hij was de laatste van het genre. Een enkel maal 't is alweer lang geleden is hier ter stede de Heer Ju dels nog eens te midden van zijn vrienden op het tooneel geweest bjj gelegenheid van een plechtigheidwjj herkenden hem aan zjjn eigenaardige bewegelijkheid. Zondag ochtend te twaalf uur had onder veel belangstelling de begrafenis De nieuwe dam in de doorbraak van den Kethelpolder heeft het tot heden gehouden, men heeft hoop dat het over vloedige water thans afgemalen kan worden. Men heeft getracht de schade te berekenen, maar die is, zegt men, nog op geen halve ton na te berekenen. Verschillende veeboeren brengen reeds hun vee aan de markt en verkoopen het tegen alle prijzen. Nu naast Amersfoort ook Apeldoorn zijn ondergrondsche kei heeft, kan met Assen het trio vol gemaakt worden. Daar is eenige weken geleden bij het leggen van gasbuizen in de Houtstraat een steen van respectabelen omvang gevonden. In het land der hunnebedden heeft men niet zooveel respect voor der gelijke vondsten. Men liet zich in zjjn werk niet hinderen en kapte eenvoudig een stuk van den steen af, waarna men hem vei der rustig in zijn graf liet liggen, zonder dat het noodig werd geacht, er verder eenig gewag van te maken. Aan het fort «Vijfhuizen", zijn de artillerie-werkzaamheden voorloopig ge ëindigd. Te Hoofddorp daarentegen wordt spoedig een begin gemaakt met de voor- loopige werkzaamheden voor den bouw van een fort. Men wacht slechts op de gunning der aanbesteding. HAARLEM 20 Mei 1903. Zaterdag heeft Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, in zijne hoe danigheid als Protector van de Holland- sche Maatschappij der Wetenschappen, onze gemeente bezocht. Te tien uur met een extra- trein hier aangekomen en daar opgewacht door den Kommissaris der Koningin en den Burgemeester trok de Prins door de bijna algemeen bevlagde straten, om eerst een bezoek te brengen aan de typografische Inrichting der Heeren Joh. Enschedé en Zonen, voor welke een passende versiering was aan gebracht. Verschillende Afdeelingen werden daar met belangstelling bezich tigd. Vervolgens werd bezocht de Rijtuig- fabriek der Firma Beynes en daarna werd het tweede ontbjjt gebruikt ten huize van den Kommissaris der Koningin. Tegen twee uur reed de Prins naar het gebouw der Hollandsche Maat schappij aan het Spaarne,daaront,vangen door Prof. Dr. J. Bosscha. Na afloop der vergadering bezocht de Prins de Tuinbouwinrichting van de Firma E. H. Krelage en Zoon. Aan Z. K. H. werd toestemming ge vraagd een bijzonder fraaie nieuwe Dar- wintulp den naam te geven van „Prins der Nederlanden." De Prins bezichtigde vervolgens de uitgestrekte kweekerij, waar nog enkele bollenvelden in bloei stonden, en plaatste eindelijk zjjn handteekening in het be zoekers-album der firma. Na een korten omrit door Hout en omgeving reden de Prins en zijn gastheer naar het huis van den burgemeester, van waar Z. K. H. nog ten huize van den Kommissaris der Koningin een be zoek bracht, om daarna deel te nemen aan den maaltijd in Hótel Funckler. Tejren tien uur is de Prins met een extra-trein vertrokken. Ter plaatse waar zich tot voor be trekkelijk korten tjjd aan den Zjjlweg Villa Dora bevond is thans verrezen De Haarlemsche Melkinrichting „deSier- kan", Zaterdag voor het publiek, ge opend, Vrijdagmiddag door vele uitge- noodigden bezocht, waaronder drie onzer Wethouders en enkele geneeskundigen. Rondgeleid door den President Kom missaris den Heer Hum melink, werd de uitgebreide inrichting in haaronderdeelen bezichtigd, in de eerste plaats het fraai ingerichte melksalon, met haar riant uitzicht. Daarachter bevindt zich het ruime afleveiingslokaal en de remisie, de bergplaats der melkkarretjes, licht en elegant. Als de melk in het laboratorium onderzocht is, wordt zij afgekoeld en is dan ter distributie gereed, tenzij ze vooraf nog wordt gesteriliseerd of ge pasteuriseerd. Wanneer de melk dient tot het maken van boter wordt ze in de centrifuge ontroomd. Aan de inrich ting is ook verbonden een kaasmakerij, waartoe er de noodige lokalen beschik baar zijn. De bovenverdieping dient voor kan toor en schaftlokaal voor het personeel. Op Vrijdag 15 Mei had eene Alge- meene Vergadering plaats van de af- deeling Haarlem der N.-H. Vereeniging „het Witte Kruis." Door den Voorzitter werd medegedeeld dat de brochure „Te wapen tegen de tering" aan alle onderwijzers en onder wijzeressen hier ter stede is aangeboden; dat de onderhandelingen met het gemeentebestuur omtrent de oprichting van een ontsmettingsoven niet tot een gewenscht resultaat hebben geleid dat door de ontbonden Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheid, aan de afdeeling eene som van/1544. is geschonken; dat het 2de Volksdouchebadhuis aan het Leidsche plein thans voor het publiek geopend is en de exploitatie aanvankelijk reden geeft tot tevredenheid. Daarna werden behandeld de punten voorkomende op den beschrijvingsbrief voor de a.s. Algemeene Vergadering, zoo mede de voorgestelde wijzigingen in de Statuten der Vereeniging. Er werd besloten pogingen aan te wenden om het magazjjn van verple- gings-materiaal uit te breiden en in eigen gebouw te vestigen. In de plaats van den Heer J. Hoog- carspel, die als secretaris bedankte, werd gekozen de Heer Dr. N. J. M. Facée Schaefïer, die deze benoeming aannam. Als lid van het bestuur, in de plaats van den Heer D. Gerth van Wijk, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de Heer J. Hoogcarspel. Tot afgevaardigde ter Algemeene Ver gadering te Amsterdam werd benoemd de Voorzitter, de Heer H. van den Berg. en tot zjjn plaatsvervanger de Heer J. Hoogcarspel. Zaterdag heeft voor de Rechtbank alhier terecht gestaan de Heer F. W. N. Hugenholtz, beschuldigd van opuiïng tijdens de laatste staking. Beschuldigde ontkende opruiing of het aanraden van dienstweigering be doeld te hebben. Na het getuigenverhoor en de ver dediger, de Heer Troelstra, die vrijspraak pleitte, aan het woord geweest was, werd tegen den beschuldigde een jaar gevan genisstraf geëischt. Zooals in de verschillende dagbla den bekend gemaakt is, zal den 20sten Mei alhier in het Museum van Kunst nijverheid geopend worden, een interna tionalen tentoonstelling van oude en nieuwe kantwerken. Dank zij de zoo talrijke omvangrijke en kostbare inzen dingen, belooft deze tentoonstelling zéér belangrijk te worden. Zjj doet ons een blik slaan in het grijs verleden, in den tjjd toen het kantwerk nog bestond uit open naaiwerk op linnen ondergrond.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2