ruim dertienduizend kennis gemaakt met de gevangenis en kregen een vonnis. Bijna een vierde deel ervan waren Ame rikanen. Nederlanders schijnen er niet bjj te zijn of althans zeer weinig, want onze nationaliteit wordt in de statistische opgaaf niet genoemd. Men denkt in Enge land aan een wet op de landverhuizing. Om te voorzien in werkkrachten in de Zuid-Atrikaansche goudmijnen zjjn 2500 Chineezen aangenomen, die zich voor een bepaalden tijd tot dit werk verbinden. Overal worden giften verzameld voor de vervolgde Russische Joden, ook in Amerika. Wat echter zeer de aandacht trekt is, dat de Russische gezant te Washington, heeft geweigerd, giften uit Amerika ten behoeve van de Russische joden naar Rusland op te zendenhij meent, dat dit aan particulieren over gelaten moet worden. Zou de gezant een vermaning gekregen hebben. De Russische regeering gaat voort uit Finland de anti-Russische elementen te verwijderen; op een dag werden er vjj f, in het geheel twaalf in ballingschap gezonden. Zjj behooren tot de meest beschaafden der Finsche maatschappij. In den tjjd van acht maanden zjjn vjjf en zeventig Finsche ambtenaren ont slagen; Russen nemen voor een groot deel hun plaatsen in. Op een vraag van Black heeft Bro- drick in het Lagerhuis medegedeeld, dat er in 1893 in Zuid-Afrika 3331 man Engelsche troepen waren en hun onder houd jg 300,000 's jaars kostte. In 1903 zijn er 33,500 man en de kosten zijn voor dit jaar 4,500,000. Er zjjn op het oogenblik 4000 man meer in Zuid- Afrika dan waarop mat de begrooting gerekend was, maar zij worden gelei delijk weggehaald, waardoor de uitgaven 's jaars met een 500,000 zullen ver minderen. De Soerab. Courant beweert dat een jonge dame, als klerk in dienst bjj de Oosterlijnen der staatsspoorwegen, zich tot den directeur der burgerlijke open bare werken heeft gewend met de vraag of vrouwen ook tot stationschef zouden kunnen worden benoemd en daarop een bevestigend antwoord zou hebben ge kregen. Nu in Frankrijk de groote verdrijving der nonnenorden op handen is hebben de Fransche vrouwen een groote betoo ging op touw gezet tegen Dinsdag. Voor het palais-Bourbon zullen de vrouwen samenkomen om 's lands afgevaardig den te bewegen aan de congregatiën voor vrouwen de machtigingte ver- leenen die deze vragen en die aanvragen niet in haar geheel af te wijzen zooals dat bjj de monnikorden gebeurdis. Het zullen uitsluitend vrouwen zjjn en bjj deze gelegenheid zullen die vrouwen allen zwijgen. Het comité, dat de be tooging op touw zet, zal liefst geen enkelen man zien, geen kreet vernemen. Personen, die zichzelf niet in staat ach ten zich stil te houden worden dringend verzocht thuis te blijven. Zij vertrouwen dat de overheid zich tot plicht zal reke nen haar te beschermen. Dit kan een waardige, indrukwekkende betooging worden. Op de Faroeër, de eilanden ten noor den van Schotland, die tot Denemarken behooren, is in den laatsten tjjd een beweging ontstaan naar grooter zelf standigheid. De bevolking spreekt geen Deensch, maar een oud-Noorsch dialect en toch geldt de Deensche taal er als de officieele in overheidsstukken. We gens den grooten afstand is het verkeer met Denemarken zeer matig, ofschoon de eilanden als een gewone provincie worden beschouwd. Evenals voor IJsland geldt, wenscht de bevolking zelfbestuur met eigen wetgeving en beschikking over de opbrengst der belastingen. De Deensche Regeering schjjnt niet onge neigd allengs in dien geest stappen te doen. Zjj heeft nu al een kiesreglement vastgesteld voor de hoofdstad Thors- haven, waarbij algemeen stemrecht wordt ingevoerd. Op den bepaalden tijd zjjn Vrijdag middag H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik van het Loo te Amster dam aangekomen. Van het Station af stonden langs het Damrak meer dan zestig vereenigingen met hare banieren opgesteld en daar achter een onafzienbare volksmenigte die den geheelen weg tot op den Dam vulden en de Hooge Gasten der hoofd stad hartelijk begroetten. Uit schier alle huizen waaide de vlag. Uitgestegen zijnde en aan het Paleis ontvangen door den burgemeester en den kamerheer in buitengew. dienst van H. M. de Koningin, den heer G. A. baron Tindal, begaven de Koningin en de Prins zich onmiddellijk in het Paleis, waar zjj zich even later op het balkon vertoonden, door luid gejubel begroet door de menigte op den Dam. Toen stilte was gekregen hief een koor van 1100 zangers en zangeressen, onder leiding van den heer C. F. van der Horst, en begeleid door de muziek van het 7e regiment, die onder directie van den heer Zaagmans stond, het oude ïWilhelmus" aan, waarvan drie cou pletten gezongen werden. Daarna werden eveneens drie couplet ten ten gehoore gebracht van het lied: „Zjj zullen ons niet hebben Ons oude Nederland 1" waarvan de tekst in prachtdruk en in gebonden aan de Koningin en den Prins werd aangeboden. De zangershulde slaagde uitstekend. Nadat de liederen tot het einde toe waren aangehoord, begaf het Koninklijk Echtpaar zich weder naar binnen en deed daar voor zich verschijnen het Bestuur van het feestcomité en van de verbonden zangvereenigingen. Zaterdag had een rijtoer plaats te half elf, waarna het Stedelijk Museum j werd bezocht. Te half twee een tocht naar den Am-1 stel, waar een bezoek gebracht werd aan den roei wedstrijd van De Hoop" waarbij H. M. zelf de prijzen aan de winners overhandigde en vervolgens aan Arti et Amiciliae op het Rokin. Des avonds werd een voorstelling in den stadsschouwburg bijgewoond. Zondag in den middag werd Artis bezocht. Het was er zeer druk en hoe wel het Bestuur vele maatregelen had genomen om het publiek de al te vrije passage te beletten, was de orde niet bijzonder te roemen. Voor en na dit bezoek had een rijtoer plaats door ver schillende stadsgedeelten. Met geestdrift werden de vorstelijke personen overal toegejuicht. Maandag had de audiëntie plaats voor militaire en burgerlijke autoriteiten en colleges. Met verschillende hoofdofficieren onderhield H. M. zich eenige oogen- blikken, even als met den Burgemeester van Amsterdam. Dinsdag werd het Wilhelmina Gast huis met een bezoek vereerd. Voor en na een rijtoer. In den namiddag wordt H. M. de Koningin Moeder te Amsterdam ver wacht. De Koningin zal ook een bezoek brengen aan de nieuwe Beurs aan het Damrak. Het is mogelijk dat H.M.het mooi vindt, wat men niet gelooft, want dan zou H. M. met andere oogen zien, dan de meeste van Haar onderdanen. Bjjna zonder onderscheid noemt men het leeljjk; smakeloos, hoe ook de be roemde architect Cuypers eerst den bouw zeer heeft geprezen, maar wat later zjjn kritiek niet heeft gespaard. De hoofdingang is niet grootsch, de zijgevels verschrikkelijk eentonig, de ver sieringen erg nuchter. Stjjl, nu ja, die is volgehouden, maar als de stjjl zelf niet aangenaam voor het oog is, hoe is dan 't bouwwerk I 't Is waar, een leek ziet met leekenoogen, maar het gevoel voor het schoone kan toch bij hem ge noeg ontwikkeld zijn om een bouwwerk rustig vroolijk te vinden, zoo, dat het niet verveelt om er naar te kjjken telkens als men er langs komt. Naast de Nederlandsche Opera, die, zooals bericht is, weer gevormd zal wor den en wel door de heer Van Duinen met hulp aan enkele Amsterdamsche heeren, zal een tweede gezelschap opera's gaan opvoeren in het Paleis voor Volks vlijt. Aan het hoofd van dit gezelschap zullen staan de heeren Orelio, Coini c.s. Er komen dus, zegt het Handelsblad, weer twee Nederl. Opera's te Amsterdam. Alvorens een oordeel uit te spreken moeten wij wachten over welke leiding en welke krachten ieder zal kunnen beschikken, en hoe zjj zullen werken. Ons oordeel dus opschortend, moeten wij toch nu reeds onze teleurstelling uitspreken, dat de beste krachten niet vereenigd zijn tot een geheel, want dan alleen zou o.i. onder eene serieuse ad ministratieve en artistieke leiding, het geschokt vertrouwen in de levensvat baarheid eener Ned. Opera kunnen worden herwonnen. Daar de plannen nu van de zangers uitgaan en zich twee partijen hebben gevormd, zal, vreezen wjj, die fusie moeilijk tot stand komen;doch wanneer onpartijdige mannen van invloed zich deze zaak wilden aantrekken, zou wel licht nog vereenigd kunnen worden, wat nu bljjkbaar gescheiden zal bljjven, en waai door weer een strjjd op leven en dood tusschen twee opera-gezelschap- pen in het leven zal worden geroepen, die nooit tot een gezonde ontwikkeling kan leiden. Toen tot de enquête-commissie in zake spoorwegtoestanden besloten was, is men óók begonnen de resultaten van het onderzoek verdacht te maken, b.v.b. door te zeggen de Commissie komt toch niet achter de waarheid, want de men- schen zullen niet durven spreken. Toen zijn de spoorweg-besturen voor den dag gekomen, met een verzoek, bjj na een bevel, aan hun onderhebbend personeel om alle grieven die konden bestaan rond weg aan de Commissie mede te deelen en, om alle vrees voor de gevolgen van al te groote openhartigheid weg te nemen er nog aan toegevoegd, dat niemand wegens zjjn mededeelingen op eenige wijze zou bemoeieljjkt worden. Toch is de veldtocht tegen de Com missie hierdoor niet gestuit. Er zjjn gevallen van ljjdelqk verzet, van onver schilligheid zich liefst er buiten houden en zelfs moet zekere groep be sloten hebben geen inlichtingen te geven. Natuurljjk zal de Commissie zich zóó niet laten afschepen, maar men bemerkt alweer den toeleg om een loyale regee- ringsmaatregel te doen mislukken, om later in troebel water te kunnen vis- schen, want als het verslag der Com missie het licht ziet heeft men natuurlijk weer materiaal noodig om de ongeschikt heid der Commissie in het licht te stel len. Ook kan men bemerken, dat som migen, die er ongelukkig zjjn ingeloopen zjjn, meer hun kwelgeesten gelooven, die door geweld de toestanden willen ver anderen, dan gebruik te maken van de gelegenheid om toestanden aan het licht te brengen, welke verbetering aanbren gen langs den minnelijken weg. Maar dit is zeker dat het verdacht maken der Commissie beneden alles is. Uit Dordrecht wordt bericht, dat ge neraal Louis Botha naar Holland zou hebben gekabeld, dat volledige amnestie is verleend aan alle Kaapsche rebellen en dat dus degenen die in Holland vertoeven veilig kunnen terugkeeren. Uit den Haag wordt gemeld, dat de voorbereiding van de door de regeering kort na haar optreden toegezegde af schaffing der staatsloterij is zóóver ge vorderd, dat de indiening van het daartoe strekkend wetsontwerp bij de Tweede Kamer niet lang meer op zich zal laten wachten. Het zou (zooals reeds vroeger is gemeld) de bedoeling zijn de loterij niet op eenmaal, maar geleidelijk op te heffen. Men heeft wel eens, en terecht, op gemerkt, dat de staatsloterij een nood zakelijk kwaad was, en als tegenwicht diende aan de verschillende buiten con trole staande particuliere loterijen, m. a. w. de staatsloterij veronzjjdigt dat kwaad. Met de afschaffing zal er dan ook wel op gerekend mogen worden, dat het publiek gaarne een kansje waagt en men zich dan zal wenden tot de bijzondere loterijen, waarvan niet de zekerheid be staat, dat alles redelijk toegaat en daar om zal de regeering ze óf moeten ver bieden, óf ze moeten controleeren. Uit Druten meldt men Mejuffrouw M. T., een ongehuwde dame alhier, is Maandag 1.1. 100 jaren oud. De lichamelijke gebreken des ouder- doms zijn haar vrijwel vreemd gebleven; het verstand heeft zich niet zoo flink gehouden. Daarom wordt haar eeuwfeest niet gevierd. Zaterdag weid de vijftigste stichtings dag van de Rotterdainsche Inrichting voor Doofstommen herdacht, maar niet op de feestelijke wij .e als men zich had voorgesteld en dit wel, door het over lijden van den directeur den Heer Bik kers, welk sterfgeval een paar maanden geleden plaats vond. De feestelijke vie ring is nu bepaald op het volgende jaar. Het hoofdnummer van het feest, het aanbieden en plaatsen van de buste van den eersten Directeur, den Heer D. Hirsch, heeft echter wel plaats gehad. De Inrichting werd geopend 23 Mei 1853 en werd onder de machtige directie van haar eersten Directeur als een model school voor doofstom men beschouwd, wel ken goeden naam zjj sedert met eere ge dragen heeft. Voor hen die het niet mochten weten, zjj nog opgemerkt, dat directeur Hirsch zijn leerlingen leerde spreken doorafzien, volgens een methode die vroeger wel be kend, doch in vergetelheid was geraakt. Sedert heeft de spreek methode devroegere vingertaai bijna geheel verdrongen; in sommige gevallen, zooals bij abnormale spraakwerktuigen bewijst de vingertaai nog belangrijke diensten. Onder den invloed der leerplichtwet is, bijzonder in het Friesche Schoterland het getal leerlingen zoo toegenomen, dat men zich met houten hulplokalen moet behelpen om de kinderen onder dak te brengen. De bouwplannen van nieuwe scholen zjjn ter goedkenring naar den Haag, maar daar schijnt men het te druk te hebben, althans de goedkeuring laat op zich wachten en de kinderen zitten inmiddels in niet altijd lekvrije houten schoollokalen. Het gemeentebe stuur is in deze machteloos. HAARLEM 26 Mei 1903 Het gunstige weêr der laatste da gen bracht Zondag wat meer leven en beweging in onze omstreken. Spoor en trams brachten heel wat vreemden naar Bloemendaal en Zandvoort. De Zand- voortsche tram reed weer den geheelen dag om de twintig minuten, telkens geheel gevulde wagens met passagiers af- en aanvoerende. De altijd schilderachtige ruïne van Brederode is sedert verleden jaar weer huiselijker geworden. In de westelijke zaal van het hoofdgebouw is een zoldering gelegd en de vensteropeningen zijn er gedeeltelijk van vensters en venster luikjes voorzien, terwjjl daar ook de schouw hersteld is, natuurlijk alleen wat het metselwerk betreft. Het voor nemen schjjnt te bestaan om ook de oosteljjke zaal op deze wjjze te herstellen. De toegang tot deze, die vroeger altjjd open was, heeft nu een deur ontvangen, waarvan de kleuren niet bijzonder har- moniseeren met de grauwe muren, maar dat zal wel beter worden. Dit is ook het geval met het nieuw aangebrachte dak, waarvan de nieuwheid der verglaas de blauwe pannen het rustig aanzien van het geheel bederft. De westeljjke helft is nu voorloopig wel behoed voor verder verval, maar het aangebrachte is te nieuw voor de omgeving. Dinsdag werd het stoffelijk over schot van Monseigneur Bottemanne overgebracht naar de kathedraal aan de Leidsche vaart, waarde kerkeljjke plech tigheden plaats hadden. Woensdag heeft de begrafenis plaats op het kerkhof te Overveen, waar ook de vorige bisschoppen begraven zjjn. De aandacht wordt gevestigd op de orgelbespeling, welke Woensdag 27 Mei des namiddags te half drie zal ge geven worden in de Kerk der Remon- strantsche gemeente alhier door den Heer Louis Robert, met welwillende medewerking van Mejuffrouw M. Haen- tjens, zang, van Arnhem en den Heer Th. C. de Maaré, violoncel, Amsterdam. Het programma, tevens bewjjs van toegang, is ft vjjftien cents verkrijgbaar. In den kegelwedstrjjd, gehouden door den Amsterdamschen Kegelbond, behaalden de Haarlemsche Vereenigin gen de volgende prjjzen: Eerste prijs: „de Phoenix" met 294 punten; Derde prijs De Vliegende Hol lander» met 289 punten; Troostprijs: »De Kroon* met 256 punten; Eereprijsde Heer H. W. Braam.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2