van WOENSDAG 3 Juni 1903. weede Blad. TE HUUR. Nieuwsberichten. 4 T> i Onder de rubriek „TE HUUR'' worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. £.negang. No. 20. 3 Gem. kamers, met ot zonder pen sion, reap, 38.en 18.terat. Bakens ssergr acht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. Bartelj oriss traat No. 12. Gem. Zit- en Slaapk., 25 p. m., terst. Brouwersvaart. No. 108 Bovenhui' met waterleiding, ƒ3.75 p. w terstond No. 108 B rood. Een gedeeltelijk Bovenhuis, 2.25 p. w„ terst. Camphuijsstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. w terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuiz»n. No. 35. Gem. Kamera, 20 a /30, desver- langd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met alaapcabinet, ƒ25.— p. m., terstond. No. 69, Pension 30 40 per mnd. Frankestraat. No. 25. Ongem. Kamer, 1.— p. w., terst- Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 25.— p. m., terstond. No. 26. Benedenhuis. 350.— Aanvaarding 1 Mei. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis,2 kam., keuken, ged. zolder Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub of Ongemeub. Kamers, van 20 tot 24.—, No. 167. Ongem. Zit-en Slaapkamer, 20.— p. m., terstond. Harmenjansweg. No. 29 Heerenhuis met, tuin, 325.per jaar, terstond. No. 31. Heerenhuis met tuin ƒ300.— p. j. No. 41. Huis met plaats, 180.per jaar, terstond. Jaoobi j nestraat. No. 1. Gem. Kamers met of zonder pension 18 tot ƒ20 p. m.. ter't. No. 21rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21 zwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15.— per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Jordensstraat. No. 76 Benedenhuis met tuin, bevattende 4 kamers, serre, keukea eu kelder, gas- en waterleiding, 375.— Aanvaarding 1 Mei. Kampervaat. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49 3 kam keuken, plat en bergplaats, 4.— per week terat. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35.— per maand. Kleine Houtstraat, No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, ƒ30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. ƒ350 p. j. Nn 24. Gestoffeerde kamers 25.— p. m. No. 92. Huis, 375.— per jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40.— p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 16.p. m., tegen September. No. 10. Gem. Kamers, 25.p.m.,terst. Korte Begijnestraat, No. 30. Winkelhuis, 6.— per week. No. SOzwart. Een Winkelhuis met mime kelder en twee zolders, f 6.50 per week. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met wa'erleiding, 2.25 per week, terston.1. Kort? Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.,22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30 p. m., terat. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd Gem. Voorkamer met of zonder bed., ƒ28 of ƒ12 p. m., terst. No. 30. Winkelbuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein No. 41 rood. Bovenhuis 3 50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.p. m. Leidschestraat. Hoek Leid'che Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 24 of/26 per maand, terstond. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a f 50 p. m. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.— p. m., terstond. Ruychavestrsat No 16 Bovenhuis, 16.— per maand, een Benedenhuis met tuin, 15.— per maand. No. 19. Een Huis, /350.— per jaar. 1 Mei. Schoterweg No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Sohotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk- met of z. pension, 45.— of 15.p. m., terst Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.—p.j, terst. No. 18rood Bovenhuis, terst., 220 p.j. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, 600.per jaar, Augustus. Ursulas traat. No. 19. Bovenvoorkam 1.50 p. w„ terst. Witte Heerensteeg. No. 39rood. Boven-Voorkamer, 1.25 per week, terstond, Wouwermanstraat. No. 4rood. Gem. Zit- en Slaapkamer rr.et pension, 35.p. ra., zonder pension 8.p. mterstond. Z. B. Spaarne No. 24a. Bovenhuis, 300.p. terst. No. 76a Bo< enhuis, 225.— p. j terstond. Zijlstraat. No. 86. Gem. Kamers, /30.— p. mnd. Mei. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornherte treat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers- laan bij den Koniugiuneweg. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur een Heerenhuis met Tuin, Oranje kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Men heeft Tolstoi's oordeel gevraagd over de gruwelen te Kisjineff. Daar geen Russisch blad zijn antwoord mocht opnemen, komt het nu voor in een Duitsch blad. Wij ontleenen er het volgende aan „Wat mijn zienswijze over de Joden en over de verschrikkelijke gebeurtenis sen te Kisjinef betreft, die moet naar ik meen, duidelijk zijn voor allen die be lang stellen in mijn wereldbeschouwing. Mijn verhouding tot de Joden kan niet anders zijn dan tot mjjn broeders, die ik liefheb, en niet alleen omdat zij Jo den zijn, maar omdat wij en zjj, als alle menscnen, zonen zijn vaneenen Vader, van onzen God; en deze liefde eischt mijnerzijds geen moeite of overwinning, omdat ik voortreffelijke Joden ontmoette en heb leeren kennen. De groote denker en schrijver werpt ten slotte alle verantwoordelijkheid op de regeering. Maxim Gorki, de bekende Russische auteur, werpt de schuld op de „intelli gente massa," die de moordenaars en roovers aanhitste. „Op de Russische maatschappij, zegt Gorki verder, die smadelijk de ophitserg dezer slaven volgt, rust thans de plicht te bewijzen dat zij nog niet geheel en al door deze bandieten is bedorvendat zij nog niet gelijk staat met de ophit sers tot moord en roof, dat er nog een greintje echt menschelijk gevoel in haar woont. „De Russische maatschappij moet, om haar geweten van een deel van den smaad en de schande te kunnen ontlasten, de beroofde en verweesde Joden te hulp komenzij moet de nakomelingen van een volk, dat aan de menschheid zooveel waarachtig groote mannen schonk, en dat ondanks den ontzettend zwaren druk waaronder het in de wereld te ljjden heeft, nog steeds leeringen vol waarheid en schoonheid weet te geven de hel pende hand te bieden. De regeering en de Russische maat schappij zullen voorloopig aan deze be schuldigingen en de goede lessen wel genoeg hebben. Maar beiden schijnen op dit punt bgzonder hardhoorend te zijn, want de reg. heeft haar inzichten en de zoogenaamde beschaafde stand, durft tegen haar niets te ondernemen en bo vendien is het gemakkelijker en voor- deeliger om op alles ja en amen te zeggen, dan tegen misbruiken zijn stem te verheffen. Johan Kronstadtsjki, de invloedrijke wonderdoende Russische priester, heeft ook zjjn stem doen hooren over de gruwe len van Kisjinef. En het woord van Johan van Kronstadt telt misschien meer bij het Russische volk dan zelf dat van den Tsaar. Welnu, deze voor de geloovige Russen schier heilige geestelijke heeft zijn groote verontwaardiging over de gruwelen uitgesproken en de moorden van April j.l. nog barbaarscher genoemd dan de beruchte slachting van 1881. Ook vader Johan ziet er het werk van gemeene opruiers in. De schande dezer gruwelen is naar zgn meening nog vergroot door het feit, dat zij tijdens het (Russische) Paaschfeest plaats had den en dat de geloovigen, die er aan mee hebben gedaan, aldus het Christelijk feest in een bloedig feest van Satan hebben veranderd en van de aarde een hel gemaakt. Te Londen gaat een gerucht, dat de geneeskundige dienst van het leger er in geslaagd is, 60,000 vermoedelijk be smette dekens op te sporen en te ver nietigen; tienduizenden van zulke dekens zgn echter nog niet teruggevonden, en de correspondent van de Express te Kaapstad seint dat 200,000 stuks aldaar verkocht zijn tegen 2Vs stuiver; 180,000 daarvan zouden heimeljjk naar Londen verscheept zgn, zonder dat eenige sani taire voorzorgsmaatregel daarbij 'n ac''' genomen is. Volgens de Javabode zijn de verschil lende autoriteiten van regeeringswege wederom aangeschreven om er streng voor te waken, dat op Zondag door landsdienaren geen werk wordt verricht. Op de stedelijke begraafplaats te Mainz is een krematorium gebouwd. Het stads bestuur heeft den grond voor dit gebouw kosteloos afgestaan aan de vereeniging voor lijkverbranding. Prinses Louise van Toskane mag in Oostenrijk blijven wonen, mits zij zich in een klooster terugtrekt. Dat is, naar men zegt, de wensch van den Keizer, en de prinses is bereid, zich aan die voorwaarde te onderwerpen. Naar aanleiding van hetgeen wij in een vorig nummer mededeelden omtrent onze meening betreffende de opheffing der staatsloterij, werd ons de opmerking gemaakt, dat het onzedelijk is, een instelling, (die ook door ons niet wordt geoordeeld in het belang der samenleving te zjjn), te laten voortbestaan. Op den voorgrond zij gesteld, dat wij onvoorwaardelijk alle kansspel schadelijk achten en voornamelijk als de Staat over de winst beschikt. Er moet evenwel rekening gehouden worden met de menschelijke neigingen in het algemeen. Deze zijn gericht op het eigenbelang, op de zucht van iets te verkrijgen, waarvoor heel weinig ge daan is; tegen een geldelijk opoffering zich een kans te geven, om in beter doen te komen. De kleine man, die zeer zeker meer dan anderen reden heeft iets te wagen om te winnen, ziet de zaak zóó inhet geld dat ik besteed aan de loterij gaat in een pot, men loot wie uit de pot wat krijgt of niets, als ik wat trek, ja, dan heb ik wel geld van een ander, maar als ik niets trek, dan krggt een ander mijn geld en ko men we dus gelgk, want alles gaat eerlijk toe. Dieper gaat de redeneering niet, men ziet er geen kwaad in. Zal nu de staatsloterij worden opge heven, dan zullen de begrippen in deze niets veranderen en de kleine man zal elders zijn geluk beproeven, want een kans wil hij hebben, Dan komt hij mis schien in verkeerde handen, tenzjj de staat komt tot controle over alle ver lotingen, wat de eenige weg zou zijn, om tegen bedriegerij te waarborgen. Is men zóóver, dan durft men weer te wagen om dat de staat toezicht houdt en het kwaad zelf is er inmiddels niet beter op gewordenhet is slechts verplaatst naar een veel gevaarlijker kant. Het zou dus wenschelijk zgn in het belang der kanslustigen, dat inzake de geleidelijke afschaffing der loterij reke ning gehouden worde met de volksge woonten. De prijs der bijzondere vacantiekaar- ten bij de Staatsspoorwegen zal dezen zomer worden verhojgd. Was de prgs voor de 3e klasse 1 en de tweede 1.50, thans zal men nu ƒ1.50 voor een derde klasse en 2 voor een tweede klasse vacantiebiljet hebben te betalen. Als een bijzonderheid wordt meege deeld, dat op de veranda van een tweede étage aan de Van der Takstraat te Rotterdam, op een trede van een trap- leertje tegen den muur, een paar lijsters hun nest hebben gebouwd, waarin thans 5 halfvolwassen jongen zitten. De oude vogels hebben alle schuwheid afgelegd en bewegen zich om en bij hun nest zonder de minste vrees voor de bewoners of spelende kinderen op dezelfde veranda, alsof het uitvliegende duiven waren. De vogels vinden het blijkbaar in 't geheel niet vervelend, dat men, vlak bjj het nest staande, naar de jongen en het voeren daarvan kijkt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5