ondervinding in de geschiedenis dei- volken." Het stelsel van koloniale voor keur zal wel verre van het rijk te ver- eenigen, de oorzaak worden van veel getwist tusschen Engeland en de zelf- besturende koloniën over hetgeen over en weer bewilligd moet worden. Zaterdag heeft de politierechter te Strattord een echtpaar (de man is dag- looner) naar den strafrechter verwezen wegens doodslag op hun negenjarig doch tertje. Het kind is gestorven aan diph- therie. De ouders behooren tot de sect e der Peculiar People, die genezen willen door gebed. Zy hadden geweigerd een dokter bij het zieke kind toe te laten. Te Berlijn is bjj een benzine-ontplof- Cng een persoon gedood en een gewond. Dicht bij Marseille, op de breedte van het eilandje Maire, heeft een scheepsramp plaats gevonden. Twee stoombooten van de maatschappij Fraissinet, de Liban en de Insulaire, zijn op elkaar ingeloopen. De Liban was Zondagmorgen om half twaalf vertrokken naar Bastia op Cor sica. De Insulaire kwam van Nice. Het ongeluk werd aanstonds opgemerkt door een loodsvaartuig in de buurt. Bij deze ramp zijn honderd twintig opvarenden omgekomen. Beide schepen zijn deerlijk gehavend. Keizer Wilhelm heeft te Frankfort a/d. Main een tweede toespraak ge houden, ditmaal tot de dirigenten van mannenzangvereenigingen die daar tot een wedstrijd bijeengekomen waren. De Keizer zeide voldaan te wezen over veel wat hij gehoord had; maar één ding had hem gespeten, namelijk dat men met het volkslied dat de zangverenigin gen dienden te onderhouden, zoo weinig rekening had gehouden. Hij zou daarom alle Duitsche volksliederen laten ver zamelen en deze tegen lagen prijs ver krijgbaar stellen. Ten slotte verzekerde de Keizer, dat het hem zeer veel ge noegen gedaan had uit de ledenlijsten te zien, dat. zoovele zangers tot de ar beidende klasse behoorden. De president der Fransche Republiek heeft het gratiebesluit geteekend voor Gabrielle Bompard, die in 1890 met haar medeplichtige Eyrand den deurwaarder Gouffé vermoordde, een moord, die zoo veel opspraak bracht, dat Gabrielle zelfs de eer genoot in de gruwelkamer van het Amsterdamsche panopticum te wor den bijgezet. De moordenares werd tot 20 jaar veroordeeld en heeft 13 jaar van haar straf met voorbeeldig gedrag in de strafgevangenis te Clermont uit gezeten. Zaterdag 1.1. heeft te Berlijn de ter aardebestelling plaats gevonden van het gruwelijk vermoorde veertienjarige meis je Hoffmann. Men zal zich herinneren, dat eenige dagen tevoren het verminkte lijk van het kind uit de Spree werd opgevischt. Bij de lijkschouwing bleek, dat het kind vóór haar vermoording, op schan delijke wijze geweld was aangedaan. Op het kerkhof, dat voor deze ge legenheid niet voor het publiek toe gankelijk was, werd door een geestelijke een treffende toespraak gehouden, waarin de nagedachtenis van het slachtoffer werd verdedigd tegen de aantijgingen, die in sommige persorganen tegen haar waren ingebracht. Er is nog geen spoor ontdekt van dader of daders. Naar de Neue Freie Presse meldt, hebben de Joden uit Kisjineff, die naar Weenen zijn uitgeweken, verklaard, dat de politie en de Russische soldaten recht streeks hebben bijgedragen aan de gru welen, door de Joodsche werklieden te ontwapenen. Tweehonderd werklieden waren van zware knuppels voorzien en hadden de menigte reeds teruggedre ven, toen een detachement bereden po lite hun beval de knuppels neer te leg gen en terug Ie gaan. Toen zij dit weigerden, werden zij omsingeld door een patrouille cavalerie en ontwapend en zoodoende overgeleverd aan de macht van de menigte. Alle Joden, die zich trachtten te verdedigen werden door de politie gearresteerd als „te hebben deel genomen aan den opstand tegen de regeering". Daar tegenover werden van de honderd zeven en twintig Russische moordenaars en dieven honderd negen tien vrijgesproken. De anderen werden tot lichte gevangenisstraffen veroordeeld. Te G- enchen, in het kanton Solothurn, zijn 17,835 liter meikevers verzameld en ingeleverd bij het gemeentebestuur, dat een premie van 10 rappen per liter had uitgeloofd. Dat er onderwijzers in overvloed z(jn, kunnen wij zien uit de N. Winschoter courant Als een bewjjs, dat het aanbod de vraag van onderwijzend personeel over treft kan zeker dienen, dat in een der kleidorpen van het district Winschoten een tweetal zoons van een arbeider, die sedert geruimen tyd in 't bezit der onderwijzersacte zijn, tegenwoordigland- arbeid verrichten, omdat het voor hen tot dusver nog altijd niet gelukte een betrekking als onderwijzer te erlangen. De oudste der broers heeft thans de onderwijzersacte drie jaren in z(jn bezit en is slechts een paar maanden in zyn gemeente tijdelijk als opyoeder der jeugd werkzaam geweest voor een zijner vak- genooten, die militaire plichten had te vervullen, terwijl de jongere broeder nog doorloopend solliciteert. Toch blijft het onderwijzers baantje nog steeds voor velen begeerlijk; elk jaar nieuwe aanvoer van kandidaten. Het zou aardig zija te weten hoeveel geëx- amineerden er zonder plaatsing zijn. En er valt niet veel tegen te doen, waar kweek- en normaalscholen elk jaar hun contigent voor het onwillekeurige leeg- loopersgilde afleveren. Wij herinneren ons den tijd, dat een zevental sollicitanten naar een betrekking hoog genoemd werd, thans menigmaal veelvouden van dat getal. De eischen hooger stellen om zóó tot inperking te komen, laat de wet niet toe en ze zijn trouwens al hoog genoeg. Het best zou zijn het getal kweekelingen te beperken tot niet veel hooger dan 't benoodigde. De beweging der barbiers en kappers te Amsterdam houdt nog -aan, hoewel van de zeshonderd patroons reeds honderd negentig hebben toegegeven en daar de bedienden weer te werk zijn gekomen. Er wordt thans op gewezen, dat de tariefverhooging door de patroons geen gevolg is van den looneisch der bedien den, want de patroons zijn al een paar jaar aan 't bespreken van tariefver hooging. Maar het publiek stelt telkens hooger eischen en van daar verhooging, welke, na-ar in de bedoeling lag, ook den bedienden zal ten goede komen. De heer Troelstra ziet er geen bezwaar in, het ambtsgeheim te schenden als dit don Kamerleden is opgelegd en wel zoodra dit mocht blijken in het partij belang te zijn. Hij heeft laten weten dat „Worden er schurkenstreken be raamd in de Kamer tegen de arbeiders klasse, dan hebben wij lak aan de bur- gelijke gewoonte der geheimhouding". Wat de Heer Troelstra en zijn partij schurkenstreken noemen, zal wel onge veer zijn alles wat niet overeenstemt met de sociaal democratische leer en het partijbelang. Het pleit zeker niet voor het plicht gevoel van Mr. Troelstra, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, aldus met wettelijke bepalingen om te springen en zeer zeker zullen niet alle partij-genooten het in deze met hem eens zijn. In 't belang van goede trouw aan gegeven belofte is het niet aan te nemen dat zij n voorbeeld navolging vindt. Het bericht dat de vacantiekaarten der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen dezen zomer duurder zouden zijn dan verleden jaar, was on juist. De bijzondere vacantiekaarten zul len weder tegen dezelfde prijzen worden uitgegeven. Eveneens zullen voor de algemeene vacantiekaarten dezelfde prij zen als verleden jaar worden gerekend, maar deze zullen over meer lijnen gel dig zijn dan verleden jaar, nl. niet alleen over de lijnen der Staatsspoor, Ned. Centraalspooren Noord-Brabantsch Duit sche Spoor, maar ook over die van de Noord Friesche Lokaal Spoorwegmaat schappij, terwjjl bovendien de lijnZwolle Ommen (gedeelte van de Noord-Ooster Lokaal-Spoorwegmaatschappij) met deze kaarten bereisd zal kunnen worden. Men vraagt: Zal ook op de nieuwe beurs te Amsterdam getrommeld wor den Zeker zal menige Amsterdamsche jon gen daar al eens over gedacht hebben, al geeft het afnemen van de liefhebberij in de laatste jaren reden om te ver moeden, dat eene opheffing van dit aloud gebruik thans minder ontroering zou verwekken dan het vroeger wel eens heeft gedaan. Beslist schijnt er ten raadhuize hierom trent nog niets. Er zy n groote bezwaren tegen handhaving van het gebruik, om dat thans tal van kantoorlokalen, in de Beurs uitkomende, verhuurd zijn en de stad haar huurders toch niet onthalen kan op zoo'n oorverdoovend „burenge rucht", al is dit dan ook maar gedurende eene week in het jaar en voor twee uren per dag. Het zou dus wel kunnen zjjn,datde jongens voor goed afgetrommeld werden. Op een der rijtoeren, die de Koningin dagelijks door Baarns omstreken doet, stapte volgens het Utrechtseh Dagblad H. M. aan de Eembrug uit en ver zocht daar aan een vrouw deze met haar kind te mogen fotografeeren, wat natuurlijk als een hooge eer gaarne werd toegestaan. Na de poseering drukte de Koningin harteljjk de kleine de hand en schonk haar een gift voor den spaarpot. Te Utrecht spreekt men van een vreemd geval tu«schen twee effecten handelaars, waarvan de een geld zou ontvangen voor effecten ter waarde van ƒ12000. Wat er tusschen de mannen is voorgevallen weet men niet, maar een worsteling heeft plaats gehad waarbij de een eene hoofdwond, de andere een verzwikte hand beliep, de justitie be moeit zich met de zaak. Er schijnt sprake te zijn van afpersing doch het schijnt moeielijk het rechte te weten te komen, aangezien het drama zonder getuigen heeft plaats gehad. Van den sensationeelen effecten-dief stal te Utrecht kregen we de volgende lezing: Eenige weken vóór den bewusten dag werd den heer F. namens v. K. ver zocht, of hij zich met een zekere som gelds te zijnent wilde vervoegen, ten einde a contant eenige effecten te kun nen overnemen. Den dag vóór dit ge beurde volgde des morgens nog eens een dergelijke boodschap. Toen F. het kantoor van de firma Van Koolsbergen en Schuringa, aan de Stationsstraat, was binnengetreden, wek te het zijn argwaan, dat door v. K. de deur achter hem op slot gedaan werd. ïHeb je geld bij je, F.", vroeg v. K. F. die onraad vermoedde, wendde voor, slechts 1000 te hebben medegebracht, hoewel hij c.a. 11 000 in portefeuille had. Men begrijpt F.'s ontsteltenis toen v. K. vervolgde: „Ik ben radeloos, ik moet geld hebben en moet je vermoor den." Tegelijkertijd sloeg hij hem met een stok op het hoofd, bracht hem een verwonding toe en sloeg hem den vinger stuk. De verwonde had nog de tegenwoordigheid van geest, de bank biljetten, ten bedrage van f 1000, die hij afgaf, met bloed te kenmerken. Daar na liet v. K. zijn slachtoffer zweren, dat hij van het gebeurde niets zou ver tellen en gelaste hem het bloed af te wasschen. De lezing, die v. K. van het geval geeft, is, dat F. op op zijn bureau ge vallen zou zijn, en zich daarbij bloedend zou hebben verwond. De verwonde werd binnengedragen in de bureau's van de Stichtsche Stoom tram, waar hij de 10,000 in bewa ring gaf, die hjj nog bij zich had. Later werd hy in het Diaconessen- huis opgenomen en door een eigen zuster verpleegd. Reeds is hij in zoover hersteld, dat hjj deze inrichting kon verlaten en het justitieel onderzoek een aanvang kon nemen. De gestolen bankbiljetten werden naar Apeldoorn gezonden; ze zijn door de justitie in beslag genomen en herkend. V. K. was de oprichter van de combi natie Plein Hotel alhier. Hij zou deze week naar Indië vertrekken. Thans is gebleken, dat op de grens van Amsterdam bjj Sloten op een diepte van 23 tot 31 Meter, goed zuiver water te vinden is. Er zijn daar boorproeven genomen door een bouwonderneming. De aandrang is zoo sterk, dat het water stijgt tot een halven meter beneden den bodem en bij het doorpompen gedurende eenige dagen zakte het water slechts een paar millimeters. Men zet de borin gen voort. Een jeugdig paartje zou te Oosterbeek in den echt vereenigd worden. De bruid stond reeds in haar bruidscostuum ge reed, doch de bruidegom, die in N ij uiegen verblijft, liet op zich wachten. Eindeljjk bracht de post de voor 't oogenblik teleurstellende tijding, dat hij zich had bedacht, en maar liever van zijn voor nemen afzag. Het Handelsblad deelt mede dat de kans bestaat, dat in den volgenden zomer op Woestduin geen courses op Zondag meer mogen worden gehouden. In Bloemendaal en Overveen namelijk wordt sterk geklaagd over het afnemen van het vreemdelingenbezoek op Zon dagen, die voor wedrennen bestemd zyn. Daarentegen brengen die wedrennen aan Vogelenzang, waaronder Woestduin gelegen is, geen voordeelen, die tegen de nadeelen door Bloemendaal en Over veen geleden, opwegen. Dientengevolge zou de burgemeester van Bloemendaal en Overveen, waaronder ook Vogelen zang behoort, verzocht zijn de vereischte toestemming niet meer te geven, en deze moet niet ongeneigd zijn het ver zoek in te willigen. Men meldt uit Enschedé: In een fabriek te Glanerbrug zyn bjj het schoonmaken van den ketel door stoominlating twee menschen levensge vaarlijk gewond. Twee anderen bekwa- lichtere verwondingen. Allen zijn opge nomen in het ziekenhuis te Gronau. Naar men mededeelt wordt Mr. Cal- lier de vicaris-generaal van den over leden bisschop, reeds ernstig genoemd als diens opvolger. Mgr. Callier werd geboren te Vlis- singen, waar zjjn vader loods was. Hij ving zyn carrière aan als kapelaan te Amsterdam, was daarna jaren lang professor te Voorhout aan het klein seminarie van het bisdom Haarlem. Mgr. Callier staat bekend als een der eminentste geestelijken van het Bisdom, heeft veelomvattende kennis op 't gebied van godsdienstleer en geschiedenis, is een zeer goed redenaar, en een univer seel ontwikkeld man, vooral goed thuis in de natuurwetenschappen, heeft een aangenaam doch streng karakter. Van daar dan ook dat hy zeer precies is en stipt eerlijk jegens iedereen. Door Fransche zusters der orde Les Filles de la Sagesse de St. Laurent S. Sevre, Vendée, die tengevolge der nieuwe wetten op de kloosters in Frankrijk haar vaderland verlaten, is te Nijmegen een. zeer groot pand met tuin en nevenge bouwen uit de hand aangekocht. Men zegt, dat zy in Augustus zich te Nijmegen zullen vestigen en er ook nog onder handelingen tot vestiging van andere orden hangende zijn te Nijmegen en omstreken. Naar Het Volk bericht is op het ver zoek, destijds door een aantal uitgesloten spoorwegmannen tot de Koningin ge richt, om hare tusschenkomst te ver zoeken, bericht ontvangen, dat zy in deze niets kan doen. HAARLEM 9 Juni 1903. In de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken, 2 Juni ge houden, werd medegedeeld dat de Voor zitter met den Secretaris ter gelegenheid van de audiëntie op 26 Mei hunne op wachting bij H. M. de Koningin hebben gemaakt en daar gebleken is van H. D. belangstelling in den bloei en vooruit gang onzer gemeente en de ontwikkeling harer industrie op verschillend gebied. Mededeeling werd gedaan van een missieve aan B. en W. inzake een schrijven der Holl. Electrische Spoor wegmaatschappij betreflende een nieuw ontwerp van aanleg voor spoor(tram)-

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2