Nieuwsberichten. de plaatsing, door den Heer J. N. Krusenian beantwoord. Vastgesteld wordt eene rechtsvordering in te stellen tegen W. Smulders ter zake van de niet betaling van door hem aan de gemeente verschuldigde gelden. De Raad besluit alzoo. Voorgesteld wordt aan den Heer L. W. Havelaar den titel te verleenen van Directeur van het Gemeentelijk Labora torium en zulks in verband met een voorgenomen aanstelling van een as-is tent aan genoemde inrichting op een jaarwedde van f 1200. De Heer Loomejjer besprak deze zaak op zeer breede wjjze. De Heer Tjeenk Willink scheen vrees te koesteren om trent een te benoemen assistent. Nog de Heer Sneltjes, die het wel wat mal vindt een Directeur te benoemen van een Inrichting die niet bestaat. Weer verdedigde de Heer J. N. Kruseman hjj deed opmerken, dat de Raad, door het voorstel aan te nemen in beginsel besluit tot een gemeentelijk laboratorium. De Heer Groot zal tegen stemmen. De Heer V. d. Berg zal ook tegen de benoeming van Directeur stemmen. Nog de Heeren Loomeyer, Tjeenk Willink en Rasch. De h.atste deed op merken, dat het laboratorium bestaat, want verschillende onderzoekingen heb ben er plaats, b. v. van melk en andere voedingsmiddelen. Gelooft niet, dat die inrichting zooveel geld zal kosten. Wethouder de Breuk verdedigt het voorstel. De Heer Groot wil de betrekking van Directeur splitsen, want directeur van waterleiding en van laboratorium gaat niet. De Heer Hugenholtz wil den Heer Havelaar tjjdeljjk benoemen. De Heer van Styrum staat versteld over de volharding der Raadsleden. Stelt voor een assistent te benoemen aan het laboratorium, verbonden aan dat der waterleiding. Nog de Heer Klevnenberg, wat aan leiding gat tot een incident tusschen hem en den Heer van Styrum en waar over de eerste zjjn excuses maakte. Voorstel benoeming assistent wordt aangenomen. Voorstel benoeming Havelaar tot di recteur wordt verworpen. De Gemeente-opzichter van Bloemen- daal C. W. de Jong, vroeger onderop- zichter der Gemeentereiniging alhier, verzocht bij zijn eervol ontslag in aan merking te mogen komen voor een bil lijke vergoeding wegens meerdere dien sten aan de gemeente bewezen gedurende ruim twee jaar, op welk verzoek eerst een bemoedigend antwoord kwam maar later, bjj de bespreking in den Raad, zeer ongunstig voor hem uitviel. Hij verzoekt zijn nauwkeurige toe lichting te willen nagaan en alsnog loonsverhooging toe te staan. Op dit stuk is niet door B. en W. geadviseerd. De Heer V. d. Kamp wil dit en het volgende punt combineeren. Het wordt aangenomen voor kennis geving. Vervolgens komt het adres van den opzichter Renes en van den tonnen- werkersbaas van Tongeren met een zelfde verzoek. B. en W. deelen mede dat een nader onderzoek niet heeft geleid tot een ander resultaat dan dat, waarvan het voorstel van Februari, (behandeld en verworpen door den Raad en daarna door B. en W. ingetrokken) een gevolg was. Ook dit wordt aangenomen voor ken nisgeving. De Maatschappij „Bosch en Vaart" gebruiken gas van de gemeente Haar lem, doch de gasprijs is berekend tegen het dubbele van den stadsprjjs. Zjj ver zoekt anderhalf dien prijs te mogen be talen, vermeenende, dat de dubbele op een misverstand berust en verzoeken terugbetaling van het meer betaalde. B. en W. zeggen dat de dubbele pr jjs terecht is berekend en stellen dus voor geen terugbetaling te doen, maar achten het in het gemeentebelang den gasprijs voor „Bosch en Vaart" te beginnen 1 Mei 1903 te bepalen op anderhalf maal den gewonen prijs en zoo wordt be sloten. Met W. J. van Buchem wordt een •vereenkomst vastgesteld in verband met de verbouwing van perceel Spekstraat No. 5 en de afwatering van een dak goot van de voormalige Vleeschhal, na een korte discussie. Vergunning wordt verzocht en toege staan aan J. G. P. Sabel tot het in gebruik hebben van een gedeelte sloot bjj het Vuilrak als ligplaats van een schuitenhuis. Besloten, wordt om niet voor de ge meente te aanvaarden een strook grond behoorende bij het perceel Nassaulaan, hoek Ursulastraat en van een strook grond aan den Zjjlsingel, hoekZijlweg. Elf ingezetenen der gemeente vragen den Raad om de terreinen aan Raam- singel en Koninginneweg geheel of ge- j deeltelgk te bestemmen tot openbare speelplaats. De gemeente, wordt in het stuk gezegd zal zich dan wel eenige winstderving moeten getroosten maar dat dit niet opweegt tegen het groote voordeel, dat de kinderen van onbemid delde ouders, die geen sportterreinen i kunnen huren, er door behalen in den vorm van meerder levensgenot en krach tiger gezondheid. B. en W. hoezeer gunstig gestemd voor een uitbreiding van het aantal speelplaatsen, meenen hierop niet te mogen ingaan. Vooreerst heeft het ter rein een groote waarde en dan nog zou het stratenplan voor dit stadsgedeelte er door in de war komen. Zjj stellen dus voor afwijzend te beschikken. De Heer Groot zegt, dat het toch noodig is een speelplaats binnen de ge meente. Vindt den toestand der be- staanden erbarmelijk, hoopt op spoedige voorziening. De Heer de Breuk meent, dat de bestaande terreinen in orde zijn op een na dat gaandeweg verbeterd wordt. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. Waarschijnlijk in verband hiermede stellen B. en W. thans voor verkoop prijzen vast. te mogen stellen voor die gronden. De Raad heeft vroeger besloten dien grond in erfpacht uit te geven, maar tot heden heeft er zich niemand voor gemeld, 't Was te begrijpen, dat 't zoo gaan zoumen neemt voor zekeren tijd grond in erfpacht (hier voor 75 jaar) en bouwt daar een huis. Daar er kans bestaat, dat na verloop van dien tijd de gemeente haar grond weer opeischt, gaat de waarde van het huis met elk jaar achteruit, want de kans bestaat, dat de eigenaar na afloop van den erf pacht het perceel voor afbraak mag verkoopen. Zijn de erfpachten nu be trekkelijk laag, dan zou men er nog toe kunnen overgaan, maar dat is hier ook het geval niet. Men meent dat de gronden een ver koopwaarde hebben van ongeveer an derhalve tonzij hebben nu anderhalf jaar renteloos gelegen, dank het Raads besluit. De Raad wordt nu uitgenoodigd het erfpachtbesluit in te trekken. Er werd besloten, dit punt aan te houden tot een volgende vergadering. Vastgesteld wordt een lijst van be noembaren als leden van stembureaux. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur wordt herbenoemd de Heer G. F. Snijders. Ten slotte benoemt de Raad tot onder wijzer aan de Eerste Burgerschool den Heer A. van Asselt te Velsen. De Heer Modoo meent dat in de stuk ken betreffende den bouw der Zesde Tusschenschool blijkt dat de vloer van beton zal zijn, wenscht in deze een dubbele besteding voor beton en hout en zulks in overeenstemming met den wensch der Commissie van bjjstand. Wenscht een motie in deze voor te stel len B. en W. er toe uit te noodigen. De Heer Welsenaar zal dit ondersteunen. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. niet gehouden zijn de adviezen van de Commissie op te volgen. De Heer Stolp bespreekt nog de kwes tie in verband met de gemeentebelangen. Wethouder J. N. Kruseman verdedigt de handelwijs van B. en W. Verandering zou aanleiding geven tot vertraging en Mei 1904 moet de school gereed zijn. De Heer Modoo doet nog opmerken, dat er nog meer ernstige bezwaren bjj de Commissie tegen dit bouwplan zijn gerezen. Als er op de bemerkingen der Commissie van bijstand niet gelet wordt, zou het wenschelgk zijn, dat de Raad het vaststellen der bestekken aan zich hield. Nog de Heer Groot. De Heer Sneltjes meent dat al wordt de motie aangenomen, B. en W. het nog niet behoeven op te volgen. De motie komt in stemming en wordt aangei.omen. De Heer de Braai wenscht de bruggen langer te sluiten gedurende de schafturen der werklieden. De vergadering wordt gesloten. Donderdagochtend weid uit Belgrado vermeldt: Het leger heeft Peter Karageorgievits uitgeroepen tot koning van Servië. De militairen drongen het koninklijk paleis binnen. De Koning en de Koningin zijn vermoord. Naar men zegt, zjjn ook alle ministers omgebracht. Nadere berichten deelen mede, dat een samenzwering van jonge officieren was los gebroken in den nacht van Woensdag op Donderdag. De Koning en de Koningin werden dood op bed gevonden. Men beweerde eerst van de zijde der samenzweerders, dat zij zelfmoord hebben gepleegd. De eerste- minister en twee andere ministers, die zich wilden verweren tegen degenen, die hen gevangen wilden nemen, werden gedood evenals de broeder der Koningin, dien de Koning, naar men zegt, tot zjjn opvolger had bestemd. Proclamaties te Belgrado deelen echter mede, dat de Koning en de Koningin zjjn doodgeschoten. Men vertelt te Belgrado, dat koning Alexander in den laatsten tjjd zijn voornemen ten uitvoer wilde leggen en van Draga scheiden. De Koningin zou dit bemerkt hebben en het hebben willen verijdelen. Eenige hooggeplaatste mili tairen wilden de Koningin met geweld uit het paleis verwijderen, maarstieten op tegenstand bij de aanhangers der Koningin. In het verbitterde gevecht dat toen volgde, zouden de Koning en de Koningin met hun aanhang gevallen zijn. De Koning was 26, de Koningin 36 jaar. Peter Karageorgievits, die nu tot Koning is uitgeroepen, is in 1846 te Belgrado geboren en een zoon uit het vroeger verdreven koningsgeslacht. Hij was in 1883 gehuwd met de negentien jarige prinses Zorka van Montenegro, (in 1887 overleden), een zuster van de koningin van Italië. De Serviërs hebben dus geen vreemde op den troon geroepen. Maar de zoon dankt aan een moord de kroon. De komende dagen zullen leeren of en in hoeverre Peter Karageorgievits mede plichtig is geweest aan hel vreeseljjk drama, dat in het koninklijk paleis te Belgrado is afgespeeld. Als naaste oorzaak van het feit wordt genoemd de terugkeer van Draga's broeder, Nikodemus Loenjewitsa, van wien het volk vreesde dat hjj door den invloed van den Koningin tot troons- opvolger zou uitgeroepen worden. Over dien Nikodemus, die met zijn broeder Nikolaas, ook onder de slachtoffers van de samenzweerders is, is reeds vroeger veel te doen geweest. In September 1901 werd namelijk uit hofkringen te Belgrado het gerucht bevestigd dat koning Alexander dezen jongeren broe der van Draga tot troonopvolger wilde benoemen. Op een toespraak van den burgemeester van Nisj antwoordde echter de Koning kort daarna dat alle verhalen over de troonopvolging in kuiperijen van de vijanden van Servië en van de dynastie hun oorzaak hadden. De in verband daarmede verspreide crisis geruchten waren, volgens de verzekering van den Koning, volkomen ongegrond. Het hoofd van de samenzweerders, zoo wordt nog gemeld, was overste Alexander Masjin, een broeder van Draga's eersten man. De volgende oorkonde is afgekondigd: Aan het Servische volk. Koning Alexan der en koningin Draga zjjn hedennacht vermoord. In dit ernstig tijdsgewricht hebben de vrienden van het vaderland en het Servische volk de handen ineen geslagen en een nieuwe regeering samengesteld. Terwijl de rrgeenng dit bekend maakt aan het Servische volk is zij overtuigd dat het Servische volk zich om haar zal scharen en haar zal helpen dat de orde en de veiligheid overal in den lande gehandhaafd big ven. De regeering maakt bij dezen bekend, dat de Grondwet van 6 April 1901 met alle wetten die tot 25 Maart dezes jaars oude stijl geldig zijn geweest, in werking treedt. De nationale volks vertegenwoordiging, die bjj proclamatie van 24 Maart oude stijl ontbonden is, wordt tegen 2 Juni oude stijl dit is 15 Juni naar nieuwen stgl,naar Belgrado opgeroepen. Het koninklijk paar en de andere dooden zijn in eenvoudige kisten gelegd. De Koning zal v rmoedeljjk in het klooster Rakovisa worden bijgezet, de anderen op het kerkhof te Belgrado. De Skoepsjtina en de Senaat zullen 16 dezer aan de proclamatie, waarbij Karageorgievits tot koning wordt uit geroepen, door een formeele stemming hun sanctie verleenen. Bij troepen trekken de menschen door de stad en houden betoogingen voor de nieuwe regeering. Volgens een nader telegram uit Bel grado was de politie sedert eenigen tijd op het spoor van een samenzwering. De paleiswacht was verdubbeld en ge kozen uit officieren en soldaten die men dacht dat verknocht waren aan de dynastie. De Weenensche Zeit geeft de volgende bijzonderheden: Gisteravond om elf uur liet de officier van de wacht Roemovits de deur van de koninklijke slaapkamer springen met dynamiet en drong hjj met eenige officieren, gewapend met revolvers, de kamer binnen. Vooraf hadden zij den kommandant van de wacht vermoord en aan de wacht bevel gegeven heen te gaan. Roemovits wilde den Koning dwingen een stuk te teeke nen, waarbjj hij afstand deed van den troon. In de verklaring werd gezegd, dat de Koning Servië te schande maakte door zijn huweljjk met een publieke vrouw. Als eenig antwoord greep de Koning een revolver en doodde Roemo vits. De Koning vluchtte met de Koningin, de officieren volgden hen en doodden den Koning met een revolverschot. Bjj het vernemen van den dood van haren zoon is de gewezen koningin Nathalie ten prooi geweest aan een ver schrikkelijke crisis, bijna was zjj letter lijk gestikt. Zjj kon het verhaal niet tot het einde aanhooren, ondanks dat het haar met alle omzichtigheid werd verteld. Haar toestand eischte nauw lettende zorg. Daar in de couranten het bericht heeft gestaan dat de typhus dekens uit Zuid- Afrika naar Harburg, in Hannover, verzonden zjjn, heeft de Duitsche re geering de politie-autoriteiten in de Duitsche havensteden opgedragen scherp toe te zien op het invoeren van zoodanige contrabande, alle dekens die aangevoerd worden grondig te ontsmetten en een onderzoek in te stellen naar tjjd van aankomst, omvang en herkomst van de bezending. De Amersfoortsche kei is thans op zjjn voetstuk geplaatst; terwijl aan dit laatste een hardsteenen plaat wordt be vestigd met het volgende inschrift: „Dit blok graniet, in een ijstjjd door een gletscher uit Skandinavië naar de Amers foortsche heide gestuwd, wordt in 1545 genoemd in een staatsstuk van Karei V, is in 1661 door E. Meyster naar de Varkenmarkt gevoerd, daar in 1674 begraven en in 1903 opgedolven en hier geplaatst." Op verzoek van de Kei-commissie zal de heer A. M. Kollewjjn Nz., leeraar aan 't Gymnasium te Amersfoort, eerst daags een lezing houden „Over jjstijden naar aanleiding van den Amersfoortschen kei." HAARLEM 12 Juni 1903. Het Verslag van 19021903 van de Haarlemsche Ambachtsschool bevat o.a. het volgende: Door verhoogde subsidies kon de voor genomen uitbreiding der lokaliteiten plaats vinden; de vuurwerkerij is ver groot, voor bankwerkers zjj n twee lokalen aangebouwd, het magazjjn voor mate-

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2