worden afgezet. De Min. van Binnen!. Zaken verklaarde nader, dat een beslis sing over de handelwijze van den bur gemeester van Blaricum wacht op het resultaat van een in te slellen justicieel onderzoek. Tot regeling van werkzaam heden werd besloten eenige ontwerpen in de sektieën te onderzoeken, en Don derdag de Mariene begrooting te be handelen. Daarna zal behandeld worden het ontwerp betreffende het onder de wapenen houden van de miliciens der lichting 1902, waarna beslist zal worden, of ook het ontwerp betreffende de lich ting 1901 zal behandeld worden. Ver volgens interpelleerde de heer de Vries aanleiding van het K. B van 16 Maart 1903, speciaal betreffende art. 15 in zake de steenfabrieken. Interpellant ontwikkelde verschillende bedenkingen tegen bedoeld artiekel, waarbij alln vrouwen en jeugdige personen verboden wordt het verrichten van verschillende werkzaamheden in de steenfabrieken. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde het door interpellant bestreden artiekel. Echter wil de Min. een persoonlijk be zoek aan de steenfabrieken brengen, en overwegen, of, door het stellen van voorwaarden het verbod redelijker is te maken. De heer van Wijck was na een persoonlijk onderzoek tot de konkluzie gekomen, dat van de gruwelen in de steenfabrieken, waarvan indertijd de heer Nolting gewaagd had, niet veel aan was. Hij hoopt, dat na een persoonlijk onderzoek door den Min. het K. B. niet ongewijzigd zal blijven en het meer pas klaar zal worden gemaakt aan de eischen van het bedrijf. De heer Nolting kwam krachtig tegen de beweringen van den heer de Vries op en vermeldde nogmaals gruwelen, die in de steenfabrieken plaats vonden, en sprak de hoop uit, dat de Min. het K. B. in alle opzichten zou handhaven. In het koninklijk paleis te Belgrado wordt druk gewerkt om de sporen van de bloedige tooneelen die daar plaats grepen weg te maken en de schade door vernieling van deuren en meubelen ver oorzaakt, te herstellen. Voor koning Peter zal het geen aan gename komst zijn in dat koningshuis, terwijl hjj zijn verheffing tot den troon te danken heeft aan de daar gepleegde gruwelen. De deputatie die den Koning tegemoet reist, bestaat uit 24 leden en wel uit 4 senatoren en 20 leden van de Skoepsj- tina; verder is zij vergezeld van de aan den Koning toegevoegde eere officieren. Een te Boedapest verschijnend blad meldt dat de ontvangst van den Koning daar Vrijdagmiddag zal plaats hebben. Dat dit zoo laat is, zal mogelijk zijn omdat het paleis niet eerder in toon baren toestand kan zijn. Onder degenen die hem tegemoet reizen zijn de premier Avakoemovits, de metropoliet Innocen- tius, Welimirovits, de voorzitter van den Senaat, Stojanovits, de voorzitter van de Skoepsjtina, twee ministers enz. In het geheel zijn het 60 personen. De metropoliet houdt de begroetingsrede. Dan reist het geheele gezelschap met een bizonderen trein naar Belgrado, die daar 's avonds aankomt. Koning Peter van Servië is de schoon zoon van Prins Nikolaas van Montenegro. De manier, waarop Peter Karageorge- witsj zijn gemalin verwierf rnag hier in herinnering gebracht worden. Het was in de dagen van den Montenegrijnschen oorlog; eon Turksche afdeeling had de kinderen van den vorst opgelicht en men wanhoopte reeds aan hun redding. Daar verscheen in een stofwolk Peter Kara- georgewitsj met zijn krijgers, met zich voerende de geredde kinderen. Hij had de Turksche roovers aangegrepen, in den pan gehakt en bracht aan prins Niko laas zijn kroost terug. „Hoe zal ik u dit vergeldensprak de ontroerde vader. jHoe kan ik zulk een dienst beloonen?" Maar eer prins Peter had kunnen ant woorden wierp prinses Zorka zich voor de voeten haars vaders en riep: »Mij zult ge hem gevenDe helfhaftige daad van haar redder had het hart der schoone maagd gewonnen, en prins Nikolaas voerde zijn 14jarige wonderschoone doch ter uit het met dochters zoo rijk geze gende gezin van de Zwarte Bergen in de armen van prins Peter Karageorge- witsj. De Times verneemt uit Belgrado: Er j verluidt, dat de revolutionairen in het paleis aanzienlijke schatten hebben ver- meesterd, waaronder 8,000,000 francs van de laatste staatsleening en 2,000,000 francs geheime toelage aan Draga. Te Londen is er gisterenmiddag aan het station King's Cross een spoorweg ongeluk gebeurd. Een trein op weg naar de 6ity had zich juist in beweging ge zet, toen een andere trein, van den Inner Circle, uit een tunnel het station binnen en den vertrekkenden trein achterop reed. De achterste wagen van den vertrekken den trein werd zwaar beschadigd, en ook de eerste wagen van den inloopenden trein. Een aantal reizigers werden ge wond, sommigen ernstig, maar niemand werd gedood. In de „Javabode" vonden wjj bet vol gende bericht uit Cheribon De hoofdinspecteur der cultures aan wien door de regeering de opdracht is gedaan om persoonlijk na te gaan of het door den zendelingleeraar Hoeken dijk verspreide bericht omtrent een in de afd. Indramajoe bestaan hebbenden hongersnood al of niet waar wa', is sedert van dien onderzoekingstocht terug gekeerd. Het resultaat van dat onder zoek moet geweest zijn, dat het bericht van genoemden zendelingleeraar minst genomen sterk overdreven is geweest. Dat wel is waar een deel der bevolking van de particuliere landerijen Indrama joe West en Kandangauer een slechten tijd heeftdoorgemaakt vermoedelijk slech ter dan in den regel het geval is in de magere maanden, doch dat van hongers nood hoegenaamd geen sprake geweest is. De mededeelingen van den heer Hoe kendijk moeten dan ook in hoofdzaak gebaseerd zijn op veronderstellingen en mededeelir.gen van anderen. Trouwens de omstandigheid dat op een bevolking van plm. 300,000 zielen gedurende een paar weken een aantal van 50, laten wij zeggen 100 personen, per dag gratis moest worden gevoed, wijst zeer zeker niet op het bestaan van hongersnood. Hoe het ook zij, nu de Regeering in be doelde aangelegenheid een onderzoek heeft gelast, brengt de billijkheid mede dat het resultaat daarvan wordt open baar gemaakt, vooral omdat zoowel de resident van Cheribon als de adsistent- resident van Indramajoe het bestaan van hongersnood beslist hadden ontkend." Terwijl hier te lande klaagtonen wor den aangeheven over buitengewoon on aangenaam weêr is het te Londen nog erger. Men schrijft van daar: Sedert Zaterdagmiddag heeft het hier te Londen en in de zoogenaamde Home Counties onafgebroken geregend. TeKing- ston aan de Theems schijnt de regenval het hevigst te zijn geweest; ruim vier centimeter in vjjf dagen. In het Theems- dal heeft men in 85 jaren zoo'n Juni niet beleefd. Het ergste gevolg zijn de overstroomingen geweest, welke zoowel binnen als rondom Londen, een goed deel van het spoorwegverkeer aan ban den legt. Overal hoort men van tunnels die onder water staan van treinen welke niet meer loopen kunnen, omdat het water de vuren op de locomotieven uit dooft. Deze verkeersstremming berokkent aan duizenden het grootste ongerief. Het merkwaardigste allicht is, dat een snerpende koude dit buitensporige regenweder vergezelt. Zij heefi. oris ge noodzaakt onze overjassen weer voor den dag te halen en in onze woningen het stoken te hervatten, half Juni N.B. en met den langsten dag in het onmid dellijke vooruitzicht 1 Op vele plaatsen heeft het inderdaad 's nachts en 's mor gens vroeg gevroren. Geen wonder, dat er haast geen aardbeziën zijn ter markt, en dat wjj op appelen en peren in over vloed dit jaar niet behoeven te rekenen. Groenten en zomervruchten zijn hier thans buitengemeen schaarsch. Er is ter markt haast niets te krijgen en wat er nog te koop ligt, is niet best en peper duur. De Koning van Roemenië heeft vol gens de Indépendance roumaine bedankt voor het eere-kolonelschap van het zesde Servische regiment infanterie, het regiment, dat het grootste aandeel had in den koningsmoord. Zulk een stil zwijgende veroordeeling door een man als koning Karei zal overste Misjits en zijn mede-rnoordenaars de loftuigingen van hun landgenooten, den metropoliet van Belgrado incluis, niet weinig ver zuren. Het water richt steeds nieuwe onhei len aan in de Vereenigde Staten. Zon dagavond is het stadje Heppner, in Ore gon, tengevolge van een verschrikkelijke wolkbreuk, voor twee derde vernield, waarbij 350 menschen het leven lieten. DeWilgekreek, anders een klein stroompje dat door de stad loopt, veranderde in een bruisenden bergstroom die alle hinder nissen op zijn weg wegspoelde. Het dorpje Lexington, ook in Oregon, moet ook weggespoeld zijn. In Montana hield de wolkbreuk huis in de vallei bij Park City. Daar spoelde een spoorbrug weg, zoodat het verkeer stilstond. Ook Albuquerque, in Nieuw- Mexico, wordt bedreigd door hoog water. De valschheid der tiara, die als de echte kroon van een ouden Assyrischen koning door de F-arische regeering was aangekocht is thans algemeen erkend, ook door autoriteiten, die haar eerst als echt beschouwden. Het is namelijk gebleken dat zekere Roechomofsky, een arme Russische goudsmid, maar een artist in zijn vak, de kroon op order gedeeltelijk volgens bestaande teeke- ningen vervaardigde. Om zijn arbeid te kunnen bewijzen werd hjj naar Parijs geroepen. Toen hjj de noodige aanwij zingen had gedaan is de tiara-held naar zijn woonplaats vertrokken om vrouw en kinderen te halen en naar Frankrjjk terug te keeren. Een groote goudsme derij heeft hem een vaste betiekking aangeboden tegen 3000 frs. per maand en Roechomofsky heeft wel willen toe slaan. Bij de verkiezingen voor den Duit- schen Rijksdag hebben do Socialisten twaalf zetels gewonnen en twee ver loren. Een der Duitsche bladen zegt in deze het volgendeDe groote massa des volks kiest socialistisch zonder het te zjjn, alleen om de scherpste uiting te geven aan haren sedert jaren opgekrop- ten wrevel. Zeer veel heeft daartoe bij gedragen het ongestadige heen en weer schommelen van onze politiek, de krasse houding in den Boeren oorlog en de buitensporige vriendschap voor Enge land, de groote vriendelijkheid voor het ultramontanisme en de geheele roomsch- gezinde houding. Tegenover het bekende woord „katholiek is troef" wordt nu ge plaatst: «sociaal-democratisch is troef." Het blad verwacht alleen dan succes van een eventueele ontbinding van Rijksdag, als inplaats van Bülow een nieuw Rijks kanselier optrad die een waarborg bood voor een duidelijke, nationale politiek met een kalm, uitstekend middelpunt dat vertrouwen inboezemt. Tot zulk een ver andering zou echter de Keizer zelf het meest moeten bijdragen. Bij een landbouwer onder Stavenisse nestelt sinds enkele jaren een zwaluwen- paar in een vertrek, dat gedurende den zomertijd geregeld wordt bewoond. Thans hebben ze vier jongen. De ouden vliegen zonder de geringste vrees voor hunne mede-huisgenooten af en aan en verblij ven des nachts in hun nestje. Het schijnt thans zeker te zijn, dat president Loubet ter gelegenheid van zijn bezoek aan den koning van Italië i den paus niet zal bezoeken. Aan de katholieke Criox, die zeer goed ingelicht moet zijn, wordt hieromtrent het vol gende gemeld: De berichten in verschil lende Fransche bladen als zou president Loubet te Rome door den Paus worden ontvangen, behoort tot die verzinselen welke gebezigd worden om een beslis sing uit te lokken. De Paus zal presi dent Loubet niet ontvangen. Uit den Haag deelt men mede: De Staatscommissie voor de enquête betreffende de toestanden onder het spoorwegpersoneel zal hoogstvermoede- lijk hare zittingen tot het hooren van getuigen houden in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten-Generaal na het uiteengaan der Kamer tegen het laatst dezer maand. Te Nieuwolda is de brievengaarder aan kanker overleden. Het begon met de tong. Zijn voorganger stierf ook al aan kanker. Men wil deze gevallen in verband brengen met de gewoonte, om de gom van postzegels, enveloppes enz. inet de tong te bevochtigen. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant heeft aan de burgemeesters een schrijven gericht, waai in strenger toe zicht op het houden van verlotingen wordt bevolen. De opbrengst der Woensdag te Am sterdam gehouden collecte door het Amsterdamsch Ondersteunings comité ten bate der slachtoffers der algemeene werkstaking bedroeg 501.03. Te Nieuw- Weerdinge heeft een vader zjjn eigen kind doodgeslagen. In een twist met zijn vrouw trachtte hjj deze met een stoel te slaan, maar trof zijn kind, dat kort daarna overleden is. HAARLEM 19 Jnni 1903 De Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer gedenkt op den 31en Juli 1903 haar twaalf en een half-jarig bestaan. Bedoelde Vereeniging stelt zich voor dit te herdenken door op dien datum een tuinfeest, in het Brongebouw, te geven waarbij concert, vuurwerk, ver lichting, gelegenheid tot dansen enz. Vrije toegang voor de leden met hunne huisgenooten, terwjjl bepaalde groepen van autoriteiten tot bedoeld feest zullen worden uitgénoodigd. Het Museum van Kunstnijverheid werd in de afgeloopen week door ver schillende autoriteiten uit het buitenland bezocht die de Tentoonstelling van Kant werken hebben bestudeerd. Zondag is het Museum geopend van 10 tot 4 uur tegen verminderden prijs. De Algemeene Noord Hollandsche Maatschappij van Levensverzekering on der directie van de Heeren R. Baas Azn. en Jobs. de Jongh, hield den 17den dezer onder presidium van den Heer M. N. Beets, hare Jaarlqksche Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders, ten kan tore der Maatschappij, Spaarne 48 al hier. Uit het door de Directie uitgebrachte verslag bleek dat gedurende 1902 op de Premierekening kon worden geboekt een bedrag van ƒ79800,55' als Bruto Premie- Ontvangst. De gedurende 1902 gesloten verzeke ringen deden het bedrag van het verze kerd kapitaal stijgen tot 2526915 met 38931 contracten. Uit de Winst moest voor toename der Premie Re serve ƒ12374,48 worden gereserveerd, zoodat de geheele Premie Reserve, die door Dr. G. de Vries, leeraaar aan de Hoogere Burgerschool alhier volgens de Mannen Sterfte-Tafel van Prof. A. J. van Pesch periode 18801890 berekend is60837,03 bedraagt. De sterfte had een geregeld verloop. Het bedrag der uitkeeringen over 1902 beliep .0072,80 met 564 gevallen. De berekende sterfte telde 702 sterfgevallen met eene uit- keering van 25371.de werkelijke uitkeering bedroeg dus 79%, der ver wachte sterfte. De gekweekte rente was hooger dan den voor berekening aangenomen rente voet en werd gevormd door de belegging van de bezittingen der Maatschappij in Vaste Goederen. Na preadvies van H.H. Comissarissen wordt besloten de Balans en Winsten Verliesrekening over het boekjaar 1902, welke laatste sluit met een Credit Saldo van ƒ5493,04', goed te keuren en hier van ƒ5452 te bestemmen als volgens de bjj de statuten aangegeven wijze. De Heer G. Smits, Accountant en Leeraar M. O. i/h Boekhouden enz., al hier, Voorzitter van de Nationale Orga nisatie van accountants te Rotterdam, had de boeken nagezien en blijkens diens rapport accoord bevonden. Aan hem werd opnieuw de contróle der admini stratie over het boekjaar 1903 opge dragen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2